Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

În afară de imaginea de echipă de satelit, Tech3 primește aceleași motociclete precum echipa oficială și suport întreg din partea uzinei. Se poate spune că cei de la KTM au practic 2 echipe oficiale.

 

Tech3 a fost si este o "echipuţa" cu statut de satelit (tot este bine, pentru ca la Yamaha aveau statutul de echipa de client). Chiar daca are aceiasi specificatie de motocicleta, cu echipa oficiala, rolul Tech3 este sa stranga cat mai multe date pentru uzina. KTM nu le-a facut o favoare, dandu-le motociclete de uzina, ci este in interesul lor sa faca treaba asta, pentru ca sunt disperati sa stranga cat mai multe informatii. Una este sa le strangi cu doua motociclete si alta este sa o faci cu 4. De aici si statutul lui Petrux la KTM... la echipa de uzina, daca livra niste rezultate, avea sansa sa se impuna ca mascul alfa. La Tech3 va fi, in cel mai bun caz, o femela beta. Va fi un fel de Cracilau, al constructorului KTM... va munci ca un caine si se vor sterge la fund cu el, cand nu vor considera ca nu le mai este util. Cam asa stau lucrurile in competitia asta. 

 

Cat priveste marea suparare a lui MM, din cauza fratiorului, nu sunt chiar asa de ingrijorat... probabilitatea ca sa isi duca contractul la bun sfarsit, este foarte mare. Chiar si in cazul unei despartiri premature, nu va pleca de la Honda mai devreme de 2-3 ani si asta doar daca motocicleta nu va mai fi la fel de performanta, iar rezultatele lui incep sa paleasca. Altfel va sta bine merci la Honda pana la finele contractului. De ce? Pentru ca salariul care se vehiculeaza este intre 20 - 25 milioane pe sezon, adica un procent insemnat din bugetul HRC pentru un sezon.. la banii astia, sa fii sigur ca daca ii trece prin cap sa rupa unilateral contractul, va plati niste despagubiri, de ii va da sangele pe nas. Honda nu ar fi facut miscarea, fara sa fi avut niste clauze beton.Si in definitiv, Honda nu a incalcat nici o intelegere contractuala. Ei i-au oferit lui AM un contract de 1 an, prea putin conteaza daca a concurat sau nu. Daca i-au mai platit si salariul, chiar nu are nici un motiv sa faca mofturi, nici el, nici big brother.  Puig a facut o miscare desteapta, parerea mea.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Om vedea. Probabil depinde și de alți factori, cum ar fi performanțele lui Espargaró sau modul în care evoluează motocicleta (HRC știind foarte bine că doar Márquez știe să meargă pe ea acum și că-l vor pierde în mod inevitabil la un moment dat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.06.2020 la 21:37, george05 a spus:

In afara de faptul ca e aproape de Bucale și e ieftin, cu ce circuit decent, de oriunde vrei tu, il poti compara? 

Daca ar fi poziționat la, Piatra Neamt, sa zicem,cat crezi ca ar dura pana ar falimenta? 


si daca mugello ar fi langa Piatra Neamt nu ar da faliment? 

Ieftine nu e neaparat, Serres e mai ieftin decat adancata.

 

La 23.06.2020 la 22:59, adidas a spus:

Adancata e de antrenament pentru alea adevarate, din afara :D

Si afara sunt circuite de antrenament si circuite de motogp. Doar ca noi le stim doar pe cele de motogp... cremona, calafat, navarra, etc....

 

La 23.06.2020 la 20:52, PzKpfW a spus:

 

Alte circuite auto/moto, full size (nu de karting) de la noi (doar Transilvania Motor Ring intră la comparație) și din afară. Acces execrabil, asfalt vălurit, spații de eșapare de toată jena.

 

E ieftin? Probabil. Alt argument "pentru" nu mai are - pe lângă cel de proximitate față de capitală pe care l-am mai menționat.

 

asfaltul nu este asa valurit pe cat zici tu, am fost pe circuite cu asfalt mai valurit decat adancata, sa nu zic de transilvania unde sunt 3 viraje in care iti clantane dintii in gura.

 

Pe alte circuite pe care ai fost ai nu sunt de motogp zi-mi unul care este ca-n palma? Cam pe toate circuitele unde se dau ai masini exista denivelari. 
 

ok, nu este la nivelul lui Brno, jerez, misano, etc...dar este peste multe alte circuite.

si atentie, intrarea pe circuitele respective este de la 500 euro/weekend, ca sa nu mai zic de start sau transponder.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, PzKpfW a spus:

... și că-l vor pierde în mod inevitabil la un moment dat).

Dupa cei 4 ani, probabilitatea sa plece este foarte mare, dar nu in timpul contractului. MM nu e Zarco si nici KTM nu este HRC... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider De ce aveti toti impresia ca Marquez are aceleasi frustrari ca Rossi?Nu,ale lui sunt diferite :P

Nu cred ca il intereseaza cate titluri are Rossi si nu cred ca vrea sa ia 10 titluri...vrea MULT MAI MULTE

....pt anul asta vezi vreun contracandidat serios pt el?Eu nu.Mai ales ca e juma de sezon - echipa cea mai profi (HRC da?) va fi mai avantajata.Deci el deja l-a ajuns pe Rossi ca si titluri.

 

Am mai zis - priveste-o matematic,priveste-o cum vrei...va spulbera recordurile oricui.Cati ani are baiatul asta?27 da?Are 8 (opt) titluri...Dupa conditia fizica si aplombul de care e capabil,baiatul asta mai are 10 ani ca popa de gp....Daca pana acum in 7 ani a luat 6 titluri,in urmatorii 10 ani cate titluri crezi ca va mai lua? 1? 2? Haida de.

Marquez nu are treaba cu recordurile lui Rossi....daca se uita dupa recorduri,cred ca se uita dupa ale lui Agostini,nu dupa ale lui Rossi.

Inca 7-8 titluri...in 10-12 ani...mi se pare un obiectiv perfect tangibil pt el.Titlurile lui Rossi sunt putine.Pt el.

Acum 38 minute, PzKpfW a spus:
  1. Eu cred că Puig l-a scormonit la sentiment pe Márquez cu mișacrea asta. Și Emmett crede la fel. Oricum n-are nevoie de cei 4 ani ca să-i bată recordurile lui Rossi.

Asa sper si eu.

Sper sa se intample draq ceva sa-l scoata din ritm.Nu stiu,o cearta cu HRC o mutare la alta echipa etc,ca altfel vom asista la o procesiune gen Schumacher-Ferrari 2000-2004,dar multiplicata pe vreo 10 ani.

Incerc sa nu il hateresc pe Marquez,dar e atat de bun ca si raw talent si in acelasi timp atat de metodic si se pregateste atat de serios,incat nu vad pe cineva sau ceva care sa il poata invinge pt mai mult de 1 an,in afara de o accidentare sau o pasa proasta pe o moto care nu ii convine.

 

Chestia e ca de la HRC nu cred a are cum sa plece,m-as mira ca rezilierea contractului sa se poata face unilateral de catre el.Cu alte cuvinte cred ca poate pleca cand si cum vrea HRC,ar fi fost prea prosti HRC sa nu puna asa ceva in contract.Sa nu uitam ca Rossi,Lorenzo (si altii) nici macar teste nu aveau voie sa faca pana nu se termina perioada contractuala (31 dec in general),decum sa poata iesi ei din contract fara voia echipei.

Marquez pana la 31.12.2024 probabil e legat de glia HRC :P ...poate el sa faca spume ca sprite'ul ca tot asa ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, damager a spus:


si daca mugello ar fi langa Piatra Neamt nu ar da faliment? 

La Piatra - Neamt falimenteaza orice circuit, pentru ca nu sunt conditii climatice favorabile. Ploua mult, putine zile insorite pe an, frigul vine repede si pleaca tarziu.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, damager said:

Si afara sunt circuite de antrenament si circuite de motogp. Doar ca noi le stim doar pe cele de motogp... cremona, calafat, navarra, etc....

 

Am văzut în Germania circuite de karting și nivel B (Oschersleben, Lausitzring, etc.) care sunt la ani lumină față de cele două de la noi.

 

25 minutes ago, damager said:

asfaltul nu este asa valurit pe cat zici tu, am fost pe circuite cu asfalt mai valurit decat adancata, sa nu zic de transilvania unde sunt 3 viraje in care iti clantane dintii in gura.

Pe alte circuite pe care ai fost ai nu sunt de motogp zi-mi unul care este ca-n palma? Cam pe toate circuitele unde se dau ai masini exista denivelari. 

 

Așa o fi, nu zic. Dar măcar e făcut pe deal, nu pe câmp :) 

 

25 minutes ago, damager said:

ok, nu este la nivelul lui Brno, jerez, misano, etc...dar este peste multe alte circuite.

si atentie, intrarea pe circuitele respective este de la 500 euro/weekend, ca sa nu mai zic de start sau transponder.


OK, poate am exagerat puțin cu hatereala. Am ajuns să dezvolt o aversiune față de Adâncata pentru că de fiecare dată când am fost acolo am plecat cu nervi. În același timp toată lumea-l ridică în slăvi, singurul lui merit real fiind că există.

 

12 minutes ago, Method said:

Chestia e ca de la HRC nu cred a are cum sa plece,m-as mira ca rezilierea contractului sa se poata face unilateral de catre el.Cu alte cuvinte cred ca poate pleca cand si cum vrea HRC,ar fi fost prea prosti HRC sa nu puna asa ceva in contract.Sa nu uitam ca Rossi,Lorenzo (si altii) nici macar teste nu aveau voie sa faca pana nu se termina perioada contractuala (31 dec in general),decum sa poata iesi ei din contract fara voia echipei.

Marquez pana la 31.12.2024 probabil e legat de glia HRC :P ...poate el sa faca spume ca sprite'ul ca tot asa ramane.


Vezi ce zice Emmett în articolul respectiv. În orice contract există clauze de reziliere anticipată - legate de bani, performanțe, sau ambele. Da, HRC au probabil avocați foarte buni. În același timp, n-au putut să-i bage orice pe gât lui Márquez, a.k.a. cloșca cu puii de aur. Iar dacă e vorba doar de bani, are Márquez destui încât să-și plătească plecarea anticipată. Are atât de mulți încât nici nu și-a mutat reședința într-un paradis fiscal (majoritatea piloților locuiesc oficial în Andorra, Elveția sau Monaco). Are domiciliul în Spania și plătește 24% taxe la stat :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Method a spus:

De ce aveti toti impresia ca Marquez are aceleasi frustrari ca Rossi?Nu,ale lui sunt diferite :P

Nu cred ca il intereseaza cate titluri are Rossi si nu cred ca vrea sa ia 10 titluri...vrea MULT MAI MULTE

Corect, probabil in subconstient ma gandesc la incidentul nefericit de la sepang.

 

DAR e la o echipa de vis. Se intelege perfect cu moto.

Nu stim daca cu alta moto ar putea merge la fel de bine. Sunt sanse mari ca e maniac, dar de ce sa risti? Ca l-au botit putin pe fratele mic?

Campionii astia sunt "egoisti". 

Sa dea el din mana titluri pt ca l-au borfait putin pe ala micu? LoL.

Acum 50 minute, Method a spus:

Sper sa se intample draq ceva sa-l scoata din ritm.Nu stiu,o cearta cu HRC o mutare la alta echipa etc,ca altfel vom asista la o procesiune gen Schumacher-Ferrari 2000-2004,dar multiplicata pe vreo 10 ani.

Da, il scoate din ritm cat? Juma de sezon apoi iar incepe sa bata tot?

 

Lore sa zicem ca se acomoda greu ca totul trebuia sa fie perfect.. Baiatu asta mergea pe slickuri cand era ud pe jos..

 

MM a tras sa ajunga ala mic sus (poate, nu stim). A ajuns. Sa ii dea blanah AM cursele astea apoi poate ii dau material mai bun etc si-l baga pe Pol pe rol de tester daca merge slab. Zic. Posibilitati sunt.

E inca la Honda. Chillax.

Nu e telenovela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Vezi ce zice Emmett în articolul respectiv. În orice contract există clauze de reziliere anticipată - legate de bani, performanțe, sau ambele. Da, HRC au probabil avocați foarte buni. În același timp, n-au putut să-i bage orice pe gât lui Márquez, a.k.a. cloșca cu puii de aur. Iar dacă e vorba doar de bani, are Márquez destui încât să-și plătească plecarea anticipată. Are atât de mulți încât nici nu și-a mutat reședința într-un paradis fiscal (majoritatea piloților locuiesc oficial în Andorra, Elveția sau Monaco). Are domiciliul în Spania și plătește 24% taxe la stat :) 

Exista,exista,dar si HRC e ditai sandramaua.Iti dai seama ce departament juridic are.Iar pe partea ailalta - vorba colegului - sa plece sa ii dea draq pt ce de fapt?Pt ca nu au crezut in frati-su?I-au dat o sansa - s-au tinut de cuvant - nu cum s-ar fi asteptat Marquez dar s-au tinut.Faptul ca sansa lui AM e de fapt juma de sansa,asta nu mai tine de HRC.

Cred ca la noi toti,ne-ar conveni sa se certe MM cu HRC si sa plece,dar cred si ne-a aratat an de an asta,faptul ca omul e prea profi pt asa ceva.Va tuna si fulgera,dar la curse va fi 100% acolo.Si plus ca daca ar incerca sa plece ar fi n si n complicatii,iti dai seama.

Stiam si eu ca are domiciliul pe Cervera si chiar ma miram - zic o avea doar resedinta la Cervera dar el e mutat in acte in Andorra.Dar daca intradevar plateste taxe statului spaniol....jos palaria ca nu o arde capitalist.Statul spaniol merita,pt ca draq,la ce scoli moto si ce facilitati au...e frumos sa dai inapoi ceva.

1 oră în urmă, frigider a spus:

DAR e la o echipa de vis. Se intelege perfect cu moto.

Nu stim daca cu alta moto ar putea merge la fel de bine. Sunt sanse mari ca e maniac, dar de ce sa risti? Ca l-au botit putin pe fratele mic?

Campionii astia sunt "egoisti". 

Sa dea el din mana titluri pt ca l-au borfait putin pe ala micu? LoL.

True.

Egoismul insa in aceste sporturi e un atu.Cine e "de treaba" nu iese niciodata pe 1.Asa trebuie sa fie.

1 oră în urmă, frigider a spus:

Da, il scoate din ritm cat? Juma de sezon apoi iar incepe sa bata tot?

Eeeeeeee aici e marea intrebare.DA.CAT?

Se adapteaza..nu se adapteaza?Asta am vrea sa o vedem cu totii.Asta ar fi smecheria suprema.

E foarte greu,nu e chiar asa.A se vedea 2015 - cum a avut un sasiu mai slabutz...s-a cam taiat da?Ok,el singur a contribuit la rezolvarea problemei si pana la urma a revenit,dar...sa sari pe alta moto e ff greu.

 

Rossi a incercat  (de 2 ori da?) in prima faza i-a iesit ceas,in a2a deloc.Jos palaria pt efort.

Lorenzo a incercat (tot de 2 ori)...in prima faza hai sa spunem ca i-a iesit jumate,in a2a deloc.Iarasi,jos palaria pt efort,mai ales avand in vedere accidentarile.

Marcel e unul din cei 3 granzi,ar fi cazul sa faca si el o incercare din asta grea - sa dea in careu ca la pacanele :P ...dar vad ca ii cam tremura mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

La Piatra - Neamt falimenteaza orice circuit, pentru ca nu sunt conditii climatice favorabile. Ploua mult, putine zile insorite pe an, frigul vine repede si pleaca tarziu.. 

Nu prea ai treaba pe la Piatra :))

 

Adancata ar avea de castigat mai mult langa un oras ca Piatra :) Ar imbina perfect cateva zile la aer curat & cateva zile pe o pista la poalele muntelui. 

 

Adancata e acum in jumatatea desertului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

 

Am văzut în Germania circuite de karting și nivel B (Oschersleben, Lausitzring, etc.) care sunt la ani lumină față de cele două de la noi.

 

 

Așa o fi, nu zic. Dar măcar e făcut pe deal, nu pe câmp :) 

 


OK, poate am exagerat puțin cu hatereala. Am ajuns să dezvolt o aversiune față de Adâncata pentru că de fiecare dată când am fost acolo am plecat cu nervi. În același timp toată lumea-l ridică în slăvi, singurul lui merit real fiind că există.

 


Vezi ce zice Emmett în articolul respectiv. În orice contract există clauze de reziliere anticipată - legate de bani, performanțe, sau ambele. Da, HRC au probabil avocați foarte buni. În același timp, n-au putut să-i bage orice pe gât lui Márquez, a.k.a. cloșca cu puii de aur. Iar dacă e vorba doar de bani, are Márquez destui încât să-și plătească plecarea anticipată. Are atât de mulți încât nici nu și-a mutat reședința într-un paradis fiscal (majoritatea piloților locuiesc oficial în Andorra, Elveția sau Monaco). Are domiciliul în Spania și plătește 24% taxe la stat :) 


nu contesc ca sunt multe mai bune, mai aproape se orase, mai dotate, etc....

iar cu faptul ca de cate ori mergi acolo te intorci nervos, poate tre sa schimbi gasca:). Sa mergi sa te distrezi, sa te simti bine... ca pilot nu o sa ajungi de pe adancata.

 

spatiile de degajare s-au mai imhunatatit, asfaltul s-a mai imbunatatit, oamenii (unii) s-ai mai relaxat. 
ok, e in desert si drumul e nashpa pana acolo( drum care e al primariei si nu poate sa-l asfalteze altcineva), dar priveste partea buna a lucrurilor, cand a fost tornada in Buc, acolo ne-am dat cu slick-uri :).

 

si iti zic, fata de Transilvania, e la ani lumina si ca si configuratie si ca si calitate a lucrarilor.

btw, transilvania s-a inchis dupa ploi ca, cade in versant, ca tot zicea cineva ca e pe deal.

 

cand om avea si noi pe cineva prin guvern caruia ii place sa se dea pe circuit, poate o sa aemnam si noi cu dorna si o sa facem un circuit la standarde internationale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

...zice Ducaț, care l-au plătit cu vreo 25 de milioane/an pe #99. Cam scump pentru 3 victorii.

 

Inseamna ca Honda si-a luat teapa istoriei motogp cu el :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Se spune ca Honda i-ar fi dat doar vreo 4 milioane. Nu stiu daca 4 pe sezon sau pentru intreaga perioada de contract.  

Pe un sezon.Al doilea a fost platit de mos Ezpeleta ca sa elibereze locul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dovi se accidenteaza la umar si ,posibil clavicula, la un antrenament privat de Motocross...

 

Posibil sa fie cazul unei rezerve.

Italienii o dau pe Loredana drept inloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Gixu. a spus:

Dovi se accidenteaza la umar si ,posibil clavicula, la un antrenament privat de Motocross...

 

Posibil sa fie cazul unei rezerve.

Italienii o dau pe Loredana drept inloc...

Si-a rupt clavicula.destul de nasol.

Intradevar sunt povesti cum ca managerul lui Lorenzo e in discutii pt un post la Ducati - nici Gigi nu o mai ascunde,dar ii da totusi prima sansa lui Dovi,care insa se incapataneaza sa tina la pret - link

Problema lui Ducati cu Dovi nu e pretul ci ceea ce am zis intotdeauna si se adevereste pe fiecare an - Dovi nu este si nu va fi niciodata un candidat serios la titlu.

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Haha. Cum ar fi?

 

Dar nu cred. Clavicula se reface repede. Îți amintești cazul Lorenzo la Assen :) 

Nu cred ca se reface asa repede,adica depinde de ce abordare adopta doctorii.

Lui Lorenzo (si lui Pedrosa parca tot in 2013) le-au pus suruburi de titaniu.

Cine stie daca la Dovi se poate face asta...sa nu uitam ca Dovi nu mai e tinerel,cine stie daca e posibila treaba asta si la el,daca se reface,la 34 de ani nu mai reactioneaza corpul chiar ca la 25 mai ales in asemenea cazuri.

La 26.06.2020 la 22:08, danypop a spus:

15 mil/an mi se pare decent pt un campion cum e Marc Marquez. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...