Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, Method a spus:

Va fi foarte interesant sa vedem in ce directie o apuca Ducati,de fapt Gigi.Insa acea critica/imbold la adresa lui Lorenzo m.a cam mirat,intr.un fel bun.Cred ca Gigi chiar il considera o varianta.Ceea ce e mare lucru zic eu.

Poate sa zica Gigi ce vrea si sa maguleasca pe cine vrea el, daca ăla zice pas.

O fi bluf, n-o fi.

1 an pe bara?

Lol.

Dovi o sa mearga mai prost decat o face acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, adiy32 a spus:

Dovi si Lore sint expirati.Mai mult de 2-3 victorii nu pot obtine.Si alea cu noroc.Sange tanar trebuie.

Lorenzo da, Dovi insa are inca multe de dovedit. Tu zici ca a castigat cu noroc.. eu zic ca a castigat chiar foarte inteligent, dandu-i rusinica lui MM (chiar de mai multe ori) pe ultimul viraj. Este singurul pilot care l-a batut constant in dueluri 1 la 1 pe MM, in ultimii ani. Cand a putut sta langa demon, desigur. 

 

Cu sangele tanar, usor de zis, mai greu de facut. Seceta mare la clasele inferioare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, frigider a spus:

Poate sa zica Gigi ce vrea si sa maguleasca pe cine vrea el, daca ăla zice pas.

O fi bluf, n-o fi.

1 an pe bara?

Lol.

Dovi o sa mearga mai prost decat o face acum.

true

Si pe deasupra,cum a zis colegul - 1 an pe bara de fapt inseamna 2 ani pe bara,toate contractele sunt pe 2 ani,deci efectv n-o sa aiba la cine sa vina.

Iar pe partea ailalta - Dovi acum are 34 de ani - peste 2 ani - 36.El a fost un pilot ok,dar nu stelar,ori deja la 36 de ani...nu cred sa il mai vrea cineva.Cu atat mai putin echipe puternice.

 

Cred ca e bluf clar - Dovi mi se pare destul de realist sa isi dea seama de asta - stie ca e in twilight years si incearca sa stoarca cat mai multi bani poate de la Ducati.Ceea ce mi se pare un demers normal din punctul lui de vedere.Numai ca - exact cum a spus colegul - acum cu pandemia asta si cu fantoma lui Lorenzo dand tarcoale pe holuri,nu cred ca e deloc momentul pt manevre din astea.

Pt ca Ducati s-ar putea sa se intoarca cu cwru la el si sa zica "il avem pe Miller tanara speranta si promitator si langa el vedem noi cine mai vine,Lorenzo pe 3 lei sau altul,gasim noi - de la anul ii dorim succes marelui Dovizioso in viitoarele lui demersuri la alte echipe"...si pa la revedere.

Acum 13 ore, adiy32 a spus:

Dovi si Lore sint expirati.Mai mult de 2-3 victorii nu pot obtine.Si alea cu noroc.Sange tanar trebuie.

Cu relicve nu te bati la campionat.Dovi si Lore mai erau buni sa vanda ceva mobre.Dar la ce carisma au vand nimic.

De Jack Miller ai auzit?

Are contract cu ei de la anul,deci...cam ala e sangele tanar.

 

La echipele mari,de uzina,(Honda,Ducati,Yamaha) nu prea vine "sange tanar" direct din clasele inferioare,vin piloti oarecum consacrati,cu ceva experienta,pt ca asa e normal.Cand vii la echipele mari trebuie sa aduni puncte,etc,se pune presiune pe tine samd,ai responsabilitati,nu poti sa fii un copil.Decat daca te cheama Marquez...dar si atunci iata ca...se uita niste ingineri pe telemetrie si isi dau seama ce hram porti si te sar din cizme :P

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, xt600 a spus:

Lorenzo da, Dovi insa are inca multe de dovedit. Tu zici ca a castigat cu noroc.. eu zic ca a castigat chiar foarte inteligent, dandu-i rusinica lui MM (chiar de mai multe ori) pe ultimul viraj. Este singurul pilot care l-a batut constant in dueluri 1 la 1 pe MM, in ultimii ani. Cand a putut sta langa demon, desigur. 

 

Cu sangele tanar, usor de zis, mai greu de facut. Seceta mare la clasele inferioare...

Am zis cu noroc de acum in colo.Ducati 2017 se batea ,ca mobra, cu Honda aprope de la egal la egal.De fapt avea top speedul superior,Dupa ,a pierdut avantajul asta

si s-a dus la vale.Suzi au top speed apropiat,dar manevrabilitate mai buna.Doar Yamaha a ramas de caruta la viteza.Mai repede sau mai incet,cam toti au progresat.Ducati au ramas de caruta.Iar cand doua mobre sunt relativ egale,intervine valoarea pilotului,norocul sau cazuri mai rare genialitatea.

Sunt de acord cu tine,victoriile lui Dovi in fata lui Marc,au fost frumoase.Dar Marc e un buldog in dueluri nu are finete.Deci au fost previzibile atacurile lui,Tot respectul pentru Dovi ca si-a pastrat calmul si la facut.Dar asta nu e deajuns .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, ilarionciobanu a spus:

Nu mai vine. Acum e prieten doar cu Senna si Lauda.

ahaha,da,stiu ca s-a pensionat...de tot.

 

Au,sper ca nu se calca si digi pe ei sa intrerupa cursa ca sa bage reclame la bere sau ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, prafrau a spus:

lorenzo la petronas, rossi la ducati, dovi la pescuit

Mmm lore ar da blana la petronas..

Rosi pe duc...nu prea

Lasa-i cum sunt, adica lore la duc, sa mai ia si italienii un titlu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

 

De Jack Miller ai auzit?

Are contract cu ei de la anul,deci...cam ala e sangele tanar.

 

 

Nu stiai tu de Jack Miller,cand i-l urmaream la clasa mica.Apropo el a fost adus de Honda la clasa mare.Cand aia au renuntat la el,a ajuns in gradina Ducati.

Jack e unul din frumosii nebuni ai motogp-ului.Dar nu o sa fie nu campion,nici macar challanger la campionat.

Poate obtine victorii dar nimic mai mult.Are prea multa inima si prea putin creier.O combinatie intre Iannone(ante Belen) si Cal Crutchlow

Ducati daca mai vor sa ia campionatul,trebuie sa creasca un nou Stoner,adus de la clasele mici,fortat,si daca da semne bune,mobra modificata in jurul acelui pilot.

Ciorbele reincalzite nu merg pe mobra asta.Rossi,Hayden,Dovizioso,Crutchlow,Lorenzo,toti nume grele ai motogp-ului,niciunul campion.

Poate Marc sa faca mai mult,dar Marc de acum ,nu cel de peste doi-trei ani!

Sa caute,sa vada ce nu vedem noi si sa gaseasca un diamant neslefuit.Altfel doar vor papa bani multi cu rezultate putine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, adiy32 a spus:

Am zis cu noroc de acum in colo.Ducati 2017 se batea ,ca mobra, cu Honda aprope de la egal la egal.De fapt avea top speedul superior,Dupa ,a pierdut avantajul asta

Ducati model 2017 a fost poate cea mai buna motocicleta din grila, dar nu pentru ca le-a iesit lor o mobra exceptionala, ci pentru ca Honda inca nu era cea din... 2019, iar Yamaha era preocupata mai mult de economii la buget, decat de dezvoltare (probleme legate de preluarea pachetului majoritar de nush' ce fond de investitii, bla, bla).

Acum 2 ore, adiy32 a spus:

 

Jack e unul din frumosii nebuni ai motogp-ului.

Poate obtine victorii dar nimic mai mult.

 

Ducati daca mai vor sa ia campionatul,trebuie sa creasca un nou Stoner..........

 

Da. Jack este un pilot bun, poate prinde un podium la sfarsit de sezon, dar nu il vad WC. 

 

Nu. Nu este suficient creasca un nou Stoner (si daca il cresc, trebuie sa poata sa il mai si pastreze), au nevoie de o motocicleta adevarata, nu de galeata aia plina de dampere, giroscoape si salad box-uri.. dar o asemenea motocicleta nu poate fi facuta de Gigi. Gigi stie sa faca un motor puternic, dar habar nu are cu partea de sasiu si ciclistica. Omul si-a atins limitele. Ca si Pretiosul inaintea lui. Nu Dovi este problema in echipa aia, ci Gigi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.06.2020 la 3:46, PzKpfW a spus:

Dar nu cred. Clavicula se reface repede. Îți amintești cazul Lorenzo la Assen

 

Lorenzo avea in el toate anelgezicele posibile sa-si suporte motocicleta in acel moment. Ca si Stoner in SUA 2012

Ma mir ca l-au lasat sa participe.. Iannone e mic copil acum pe langa ce era in corpul lui Lorica

 

La 29.06.2020 la 8:56, Method a spus:

Problema lui Ducati cu Dovi nu e pretul ci ceea ce am zis intotdeauna si se adevereste pe fiecare an - Dovi nu este si nu va fi niciodata un candidat serios la titlu.

 

Esti ca aia cu religia.. pai cum mah baiatule, e singurul care l-a caftit pe Marcel de la sosirea lui in motogp. O singura victorie are spaniolul in fata lui.

Vorbesti pe langa taste

 

La 29.06.2020 la 8:56, Method a spus:

Lui Lorenzo (si lui Pedrosa parca tot in 2013) le-au pus suruburi de titaniu.

 

FITZA!!!!

 

La 30.06.2020 la 0:19, xt600 a spus:

Operatia in sine o fi banala, dar accidentarea nu... Pentru el a picat in cel mai prost moment, cu doar 3 saptamani inainte de inceperea competitiei si in conditiile in care nu are inca un contract semnat. In plus, si-a compromis tot programul de pregatire fizica, care acum trebuie inlocuit cu recuperare...

In afara de Marcel si Miller nimeni nu viseaza la un titlu anul asta. Totul e compromis, dezvoltarea motocicletelor este cea mai importanta

 

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Nu. Nu este suficient creasca un nou Stoner (si daca il cresc, trebuie sa poata sa il mai si pastreze), au nevoie de o motocicleta adevarata, nu de galeata aia plina de dampere, giroscoape si salad box-uri.. dar o asemenea motocicleta nu poate fi facuta de Gigi. Gigi stie sa faca un motor puternic, dar habar nu are cu partea de sasiu si ciclistica. Omul si-a atins limitele. Ca si Pretiosul inaintea lui. Nu Dovi este problema in echipa aia, ci Gigi. 

 

Daca e sa ma iau dupa ce ai scris, se pare ca becali a lasat steaua deoparte si s-a bagat in motogp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, adiy32 a spus:

... nu o sa fie nu campion,nici macar challanger la campionat.

Poate obtine victorii dar nimic mai mult.Are prea multa inima si prea putin creier.O combinatie intre Iannone(ante Belen) si Cal Crutchlow

Ducati daca mai vor sa ia campionatul,trebuie sa creasca un nou Stoner,adus de la clasele mici,fortat,si daca da semne bune,mobra modificata in jurul acelui pilot.

Eh,am zis sange proaspat nu challenger la campionat.

Miller a crescut mult de cand e in motogp,are sanse.Intradevar e destul de zurliu si instabil,insa a invatat sa se concentreze si sa isi faca cursa lui.Eu cred ca daca se concentreaza si e atent poate merge mai bine ca Dovi.

Cum zicea si nenea Enzo Ferrari - e mai bine sa ai un pilot rapid si inconstant,decat un pilot constant si slow - pe cel rapid il poti antrena sa devina constant,cel slow insa niciodata nu va putea deveni rapid.

Acum 18 minute, ZaiR a spus:

.. pai cum mah baiatule, e singurul care l-a caftit pe Marcel de la sosirea lui in motogp. O singura victorie are spaniolul in fata lui.

Ce-a facut?Dovi "l-a caftit pe Marcel"?"de la sosirea lui in motogp"?Aoleo.Sa imi zici si mie in ce an a luat bataie Marquez de la Dovi ca eu am uitat.Sa moara 2 lei,am mai auzit una.L-a batut Dovizioso :moron:...poate oi fi vazut tu vreun campionat alternativ ca in astea de se dadura la tv i-a batut Marcel cu ceasul de la gara din 2013 pana acum.Numa in 2015 si-a luat-o Marcel dar nu de la Dovi,ci de la Lorenzo (mai degraba de la Honda v2015 decat de la Lorenzo dar na,Lorenzo a fost acolo sa culeaga roadele),dar in rest a fost cam viol.

 

Aa,sau te referi la victorii de etapa?Pai au luat mai multi victorii de etapa ca doar nu a castigat Marcel toate marile premii in care a concurat,aasta ar fi fost culmea.Dar asta nu inseamna ca "l-a caftit" Dovi.Asa si Rossi l-a mai "caftit" de vreo cateva ori si Lorenzo si Pedrosa si altii si altii...dar a lua una doua trei cinci victorii de etapa intr-un an asta nu inseamna ca l-a invins in vreun fel Dovi pe Marcel.

Se cheama ca il invingi pe demon cand ii iei un campionat,imi pare rau pt Dovi dar asta e.Deci Dovi l-a sters de praf pe Marquez pana una alta.Iar de vreo 2 ani nici macar atat.

Iar marile "dueluri" din care iesea Dovi victorios si asta se considera de catre fanii lui Dovi inflacarati (cred ca mai degeaba haterii lui MM) o mare victorie asupra spaniolului - s-a discutat si in dunga despre ele si a zis si Dovi - foarte corect dealtfel - il batea pe MM pe circuite foarte propice Ducati'ului (Qatar,Austria samd),circuite pe care Honda/MM in mod normal ar fi trebuit sa nu ii puna deloc probleme,ori ala ii respira in ceafa.Asta nu era o mare victorie ci dimpotriva.

Tin minte ca la prima cursa din 2019 cand Dovi iarasi "l-a batut" pe MM la Doha si toata suflarea dornica de sange de spaniol era excitata,insa Dovi a zis ca faptul ca MM pe Doha a fost atat de aproape de el e de fapt un mare semnal de alarma - nimeni nu l-a bagat in seama insa s-a vazut dupa aia ca de fapt Dovi intuise bine - Marcel a defilat la campionat in 2019,iar toti cei extaziati ca mama ce bataie a luat Marcel de la Dovi de fapt s-au imbatat cu apa rece.

 

"L-a caftit Dovi"....:bounce:...daca il caftesc toti ca Dovi....ajunge Marcel peste Ago.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Method a spus:

 

Aa,sau te referi la victorii de etapa?Pai au luat mai multi victorii de etapa ca doar nu a castigat Marcel toate marile premii in care a concurat,aasta ar fi fost culmea.Dar asta nu inseamna ca "l-a caftit" Dovi....

nu vorbeam de campionate ca doar stiu sa citesc cate a castigat. Vorbesc de curse in care s-au batut 1-1.. si da ma refer la cele in care nu a fost luat pe faras de mai toate greselile celor din jur. ;)

si evident, nu ma ating nici mesajele galeriilor. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

 

O.M.G. se pare ca poate iesi ceva bun si din mizeria asta de pandemie.

sper doar sa se materializeze.

 

s-au despartit o idee prea repede ducati de lore.

 

 

ciudata chestia asta: acum esti pilot de teste yamaha .. acum vb cu o echipa sa fii pilot.

 

s-ar putea sa fie sfarsitul lui Dovi.

nu e loc pt amandoi.

putin trist dar orice e permis cand vine vb de spectacol.

 

 

....m-am grabit  ca fata mare la postat, titlul suna asa:

 

Jorge Lorenzo confirms talks are now underway over a potential move back into MotoGP with the Ducati team replacing Andrea Dovizioso if he refuses to re-sign

 

dovi va semna pt ca altfel e papa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

36 minutes ago, frigider said:

dovi va semna pt ca altfel e papa.

 

N-aș fi atât de convins. Sună a ultimatum dat lui Dovizioso: "oferta o ai pe masă (cel mai probabil contract pe 1 an și reducere salarială față de 2019-2020), ori semnezi, ori avem înlocuitor". De menționat și că Gigi e prietenar cu Lorenzo și că el a insistat să-l aducă și prima dată la Ducati. Iar cu Dovizioso nu e în cele mai bune relații.

 

La final e decizia lui Dovi, dar dacă Lorenzo a ajuns deja să negocieze, lucrurile sunt destul de avansate. Personal, cred că sunt vreo 50% șanse să-l vedem iar pe Lorenzo la Ducati anul viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...