Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, ioio_viola a spus:

ar putea Michelin sa ofere 2 optiuni de guma spate si fiecare sa-si aleaga cu care se dau weekend-ul ala la sfarstiul zilei de vineri :) 

Crede cineva ca michelin face de capul lui? Clar se incearca o nivelare (a se intelege a trage 'onda inapoi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ioio_viola a spus:

ar putea Michelin sa ofere 2 optiuni de guma spate si fiecare sa-si aleaga cu care se dau weekend-ul ala la sfarstiul zilei de vineri :) 

Asta ar insemna doua directii de cercetare-dezvoltare diferite, doua linii de productie diferite. Buget dublu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, john17 a spus:

Crede cineva ca michelin face de capul lui? Clar se incearca o nivelare (a se intelege a trage 'onda inapoi).

oricum ai da-o cauciucurile n-au cum sa fie la fel de bune pentru toate tipurile de motoare.

poate ca e timpul pentru o schimbare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@john17 ar fii frumos cu vreo 3 furnizori de caucioace sa se bata pt cele mai performate caucioace iar echipele sa poata schimba la 2 curse furnizorul de anvelope

sa vezi atunci haos si distractie

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

@john17 ar fii frumos cu vreo 3 furnizori de caucioace sa se bata pt cele mai performate caucioace iar echipele sa poata schimba la 2 curse furnizorul de anvelope

sa vezi atunci haos si distractie

 

Iti dai seama ca toti vor testa inainte si sanse mari sa mearga multi cu unele si putini cu altele?

Naiba stie.

No can do.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, frigider a spus:

s-au despartit o idee prea repede ducati de lore.

Clar ! Asta au zis si Ciabatti si Gigi la acel moment.

Acum 20 ore, PzKpfW a spus:

Sună a ultimatum dat lui Dovizioso: "oferta o ai pe masă (cel mai probabil contract pe 1 an și reducere salarială față de 2019-2020), ori semnezi, ori avem înlocuitor". De menționat și că Gigi e prietenar cu Lorenzo și că el a insistat să-l aducă și prima dată la Ducati. Iar cu Dovizioso nu e în cele mai bune relații.

 

La final e decizia lui Dovi, dar dacă Lorenzo a ajuns deja să negocieze, lucrurile sunt destul de avansate. Personal, cred că sunt vreo 50% șanse să-l vedem iar pe Lorenzo la Ducati anul viitor.

Exact.

De aia am zis ca acea declaratie a lui Gigi cum ca "nu stim daca sa ne bazam sau nu pe Lorenzo,daca mai e serios in legatura cu pregatirea performanta etc" mi s-a parut extrem de interesanta - mi s-a parut ca Gigi vrea sa il bage in priza.Si da,sunt preteni vechi.

Dovi se tine tare pe pozitii insa nu stiu daca e bine ce face.Lorenzo intotdeauna a stiut sa se vanda.S-ar putea sa il sara din schema pe nea Dovi care brusc in pandemie isi dadu seama ca a imbatranit si nu are contul atat de full precum i-ar placea.

Nu stiu daca e decizia lui Dovi,adica da e decizia lui Dovi dar indecizia e cea mai proasta decizie.

E pe gheata subtire Dovi.Sa vedem cine va ceda.

Intr-o nota personala,l-as prefera pe Lorenzo.Cu Dovi deja prevedem un loc pe podium (3 pt anul asta pt ori Quarta ori Vinales ii vor lua fatza) - un loc caldutz si atat.Cu Lorenzo - nu stii niciodata : ori isi cauta iar 3 curse pozitia pe sa,2 cade pe jos si 5 iese pe 7 ca in 2017,ori va merge tare.E o necunoscuta.Insa ar fi preferabila o evolutie necunoscuta in fata unei evolutii "caldutze" si lipsita de interes precum a lui Dovi.Normal,eu o privesc dpdv al spectacolului,al telespectatorului,sunt convins ca Ducati/Gigi au mult mai multe considerente in vedere,lor pilotul tre sa le aduca puncte,sa vanda marfa,sa zambeasca frumos langa moto.....ceea ce cred ca Dovi  face mai bine decat arogantul de Lorenzo.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da Rossi a semnat cu Petronas? sau reaprinde visul umed al italienilor, Rossi la Ducati? pana la urma daca se gandesc practic si dpdv al marketingului nici unul dintre dovi si lore sau impreuna nu o sa vand mai bine ca Rossi :) si cand ai vanzarile in declin iar performantele motoretei nu sunt cele asteptate tre sa apelezi la un alt truc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Method said:

Intr-o nota personala,l-as prefera pe Lorenzo.Cu Dovi deja prevedem un loc pe podium (3 pt anul asta pt ori Quarta ori Vinales ii vor lua fatza) - un loc caldutz si atat.Cu Lorenzo - nu stii niciodata : ori isi cauta iar 3 curse pozitia pe sa,2 cade pe jos si 5 iese pe 7 ca in 2017,ori va merge tare.E o necunoscuta.Insa ar fi preferabila o evolutie necunoscuta in fata unei evolutii "caldutze" si lipsita de interes precum a lui Dovi.Normal,eu o privesc dpdv al spectacolului,al telespectatorului,sunt convins ca Ducati/Gigi au mult mai multe considerente in vedere,lor pilotul tre sa le aduca puncte,sa vanda marfa,sa zambeasca frumos langa moto.....ceea ce cred ca Dovi  face mai bine decat arogantul de Lorenzo.

 

Da, Dovi e cantitate cunoscută. Iar fără o motocicletă cu mult mai bună decât Honda, nu-l va putea bate pe Marc. Lorenzo e capabil de sclipiri pe care Dovizioso nu le are, chiar dacă e mai constant. Exemplul perfect este sezonul 2018.

 

1 hour ago, Cavaleru said:

da Rossi a semnat cu Petronas? sau reaprinde visul umed al italienilor, Rossi la Ducati?

 

Rossi nu mai pune piciorul la Ducati. Își termină cariera cu Yamaha. Motivele pentru care nu a semnat încă cu Petronas sunt detaliile contractului: vrea să-și aducă o bună parte din echipa tehnică, nu vrea să facă multe apariții de PR, etc. Dar e doar o chestiune de timp. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" There is no agreement on the figures: half of the current salary is rumored, perhaps less. A figure that would touch the 3 million per season. The Covid-19 emergency put the Borgo Panigale coffers to the test. Or maybe it's the right card to force the Forlì to give up and thus give space to the unfinished dream of Gigi Dall'Igna: Jorge Lorenzo." https://www.corsedimoto.com/motomondiale/motogp/motogp-andrea-dovizioso-in-bilico-se-non-firma-resta-senza-sella/

Tare ma tem ca daca il aduce pe Iorghe, Gigi isi cam sapa groapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Tare ma tem ca daca il aduce pe Iorghe, Gigi isi cam sapa groapa.

ai uitat ce fete aveau bajetii de la ducati cand a "scapat" georgica ciocanul?

 

nu stiu unii cum traiti cu voi insiva.

 

de data asta e simplu. cere georgica ceva? ii dai. acum. nu maine, nu poimaine, nu dupa 6 luni.

Acum 5 ore, Method a spus:

Rossi a semnat pe 2 ani cu Petronas - Valentino Rossi resta in MotoGP: firma con la Petronas per due stagioni dal 2021

E de pe sky,deci e destul de credibila sursa,si deja toate site urile italiene vuiesc.

As zice ca e o treaba de bun augur.Forza Vale :ok:

hmmm de bun augur pt cine?

n-a mai castigat de mult o cursa.

incep si eu sa ma alatur celor care spun ca ocupa un loc bun pe care unu tanar putea sa il aiba si sa faca ceva cu el (victorii de etapa macar)

 

mai e nevoie de un "cine naiba credea ca o sa ajunga rosi(ca nume) la o echipa asa de noua de gp?" nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.07.2020 la 16:30, frigider a spus:

hmmm de bun augur pt cine?

n-a mai castigat de mult o cursa.

incep si eu sa ma alatur celor care spun ca ocupa un loc bun pe care unu tanar putea sa il aiba si sa faca ceva cu el (victorii de etapa macar)

 

mai e nevoie de un "cine naiba credea ca o sa ajunga rosi(ca nume) la o echipa asa de noua de gp?" nu cred.

De bun augur si pt el si pt Yamaha si pt noi,publicul fanii etc.

N-a mai castigat demult o cursa...ok aici ai dreptate,dar a avut cateva podiumuri parca anul trecut,si nu e ca si cum Maverick (care oricum e de asteptat sa se comporte mai bine decat nea Rossi) ar fi rupt gura targului.Ok,Maverick a luat vreo 2 victorii,si a terminat la vreo 25-30 de puncte in fata lui Rossi in clasament,dar nu mi se pare o mare discrepanta intre ei.Rossi mi se pare ca (avand in vedere varsta si circumstantele) inca e rapid si se comporta mai mult decat onorabil dpdv al rezultatelor.Daca Maverick s-ar fi batut cu Yamaka realist la campionat cu MM,victorii de etapa podiumuri la fiec cursa etc si Rossi iesea pe 4-7-8 distant departe,DA,eram perfect de acord cu tine,dar asa...sunt cam pe acolo amandoi.

Si pe deasupra,nici nu va mai fi la echipa mare,se duce la satelitz,dupa cum ai zis nici nu ocupa vreun loc la uzina,l-au avansat pe Quarta,ceea ce mi se pare cusher.

Intr-un an cum a fost 2020 cu pandemic samd,care a zguduit toate sporturile,si mai ales un sport asa "mic" cum e motogp'ul numai de retragerea icon'ului Rossi n-avea nevoie publicul...

 

Despre Lorenzo...am mai zis - e o necunoscuta.

E cunoscuta afinitatea lui Jiji pt el (care afinitate are niste baze reale - Jiji i-a vazut skillul extraordinar insa demult cand era Jorghe tinerel bine),deci are oarecari usi deschise la Ducati,dar dupa cum a zis colegul,cred ca Lorenzo e optiunea B.Dovi insa ar face bine sa nu mai sufere la bani - e un pilot muncitor insa nu e campion si n-a rupt niciodata gura targului cu performantele sale,iar intr-un an cum e 2020 cand toti in toate sporturile accepta paycuts,nu e bine sa te lacomesti...ca s-ar putea ca la anul sa te uiti de pe canapea cum danseaza "cobra" imbracata in rosu :lol:

Ca parere personala,l-as prefera pe Georgica,tocmai pt ca e o necunoscuta,desi Dovi e mult mai simpatic si mai ok,si poate chiar va strange puncte mai multe decat Lorenzo.Lorenzo insa s-ar putea sa se bata la victorii de etapa.La fel de bine insa s-ar putea sa isi aranjeze saua timp de juma de sezon sau sa se accidenteze in cursa a3a si sa revina la Valencia.Nu stii niciodata cu asta...

 

Totul insa depinde de Jiji (si suspectez ca intr-o mare masura si de incapatanarea domnisoarei Andrea :P ) - dar suntem ochi si urechi ca e f interesant ce iese.

 

Acum 21 ore, danypop a spus:

Da,am citit si eu ca a zis Razlan ca Rossi n-a semnat nimic si ca sunt inca in negocieri dar asta pt ca "negocierile dureaza mai mult decat la un rider normal,pt ca el nu este un rider normal"

Are perfecta dreptate - ma gandesc ca au ajuns la un acord de principiu dar "Il Vale" are 500 de mii de clauze de imagine produse marketing samd.La naiba,firma aia a lui e imensa si se ocupa de imaginea si marketingul multor rideri (intr-un timp chiar si pe merchandise'ul cu MM93 scria "VR46 Apparel" :P )deci omul are de pus niste conditii - a zis bine Razlan - intradevar nu au de-a face cu un rider obisnuit.

P.S. Vesti noi - azi s-au semnat multe contracte :

 

- KTM va mere in 2021 cu Brad Binder si Oliveira

- AM a semnat pe 2 ani cu LCR,si astfel l-a sarit pe Chel din schema

- Morbidelii a semnat pe 2 ani cu Petronas

- Pol a semnat pe 2 ani cu HRC

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

- AM a semnat pe 2 ani cu LCR,si astfel l-a sarit pe Chel din schema

multi tipa pe aici ca ce urat s-a purtat honda cu AM.

dar cu Chel? Omu ala a muncit pt ei si i-au facut vant sa-l tina pe mediocrul campion moto 2 AM. Ok, sa vedem cum va merge, da suna a risc, Chel era bataios si uneori mai incurca din pretendentii la campionat.(fortat vorbind)

 

 

Acum 2 ore, Method a spus:

N-a mai castigat demult o cursa...ok aici ai dreptate,dar a avut cateva podiumuri parca anul trecut,si nu e ca si cum Maverick (care oricum e de asteptat sa se comporte mai bine decat nea Rossi) ar fi rupt gura targului.

ce treaba are Mav?

eu de rossi vb.

de ce nu zici de Q care i-a dat blanah in quali etc.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, frigider a spus:

multi tipa pe aici ca ce urat s-a purtat honda cu AM.

dar cu Chel? Omu ala a muncit pt ei si i-au facut vant sa-l tina pe mediocrul campion moto 2 AM. Ok, sa vedem cum va merge, da suna a risc, Chel era bataios si uneori mai incurca din pretendentii la campionat.(fortat vorbind)

True.

Acum 17 ore, frigider a spus:

ce treaba are Mav?

eu de rossi vb.

de ce nu zici de Q care i-a dat blanah in quali etc.

Intotdeauna se ia de etalon colegul de echipa,care are acces la acelasi material si aceeiasi infrastructura nu?E normal asa,mai ales ca Mav e f rapid.

Quarta...Quarta nu cred ca poate fi comparat cu cineva.A zis si Pol - Quarta a reamestecat cartile de joc.A fost rapid din clasele inferioare,dar rezultate si parcurs anonim...pana a venit (cam nemeritat sustin eu in continuare) in gp si in 2019 a avut un parcurs...fulminant.

Nu cred ca il putem compara pe Quarta cu cineva - Zarco a fost oarecum la fel de bun in 2017 dar sa nu uitam ca Zarco era dublu campion mondial la moto2,Quarta zero barat,insa copilul e mult mai stabil psihic,e de fier pana acuma.

 

Zvonuri tot mai mari in legatura cu Chel la aprilia.fingers crossed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...