Sari la conținut

Carene crapate


wkndiaz
 Share

Postări Recomandate

Salut, ca tot vine sezonul rece imi voi da carenele de pe motocicleta jos pentru a le reface. Nu stiu cum se lipesc si nu am nici experienta in asta. 

Nu stiu pe nimeni care sa faca astfel de lucrari.

Ce sa folosesc si cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dacă nu ai niciun pic de experiență ce importanță are cum se face? Chestiunea nu este simplă și dacă nu ai cunoștințe mai mult strici. Scrie și de unde ești, poate te trimitem la cineva care repară profi așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Poti sa folosesti si loc-very-tite infinit ...si tot nu merge .

 

Carenele originale se lipesc doar cu letconul si in caz de probleme serioase se poate apela si la plasa metalica fina pentru a da un pic de intaritura lipiturilor. Este estrem de simplu daca nu ai doua maini stangi ...dar intradevar este mult mai fain sa vezi intai pe cineva facand asta decat sa incerci dupa instructiuni scrise.

Daca ai bucati lipsa , ai nevoie doar de cateva bucati din alte care originale sparte si o foarfeca seriosa ...

 

Daca sunt carene China...se poate dar e chinuiala dracului ...si reusita nu este garantata .

 

Daca sunt de fibra , se gaseste la Dedeman sau pe Ebay un kit de reparatie fibra si tot pe net sunt tone de instructiuni cum se lucreaza cu fibra.

Kitul cumparat de mine de la Dedeman a costat cca 40-50 ron si avea si instructiuni in el.

 

Spune ce fel de carene ai si cand o sa mai am timp poate am destula inspiratie sa-ti explic destul de clar sa-ti iasa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Carenele crăpate sau cu bucăți lipsă se repara cu un ciocan de lipit de putere mare, cu letconul nu faci nicio treabă care să țină. Se folosește plasă din inox care se pune pe ambele părți, să reziste la vibrații. 

La fel de important este din ce fel de plastic este carena, pentru că trebuie să folosești aceeași combinație. 

Apoi se șlefuiesc bine, se chituiesc, se șlefuiesc, se finisează și apoi se vopsesc. 

Treaburile sunt simple, le poate face oricine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pe vremuri se zicea "ciocan" la cel incalzit pe aragaz sau in jar...si "letcon" la cel electric .In ziua de azi e doar semantica .  Normal ca nu o sa mearga decat cu o scula serioasa cu varful lat de minim cca 5mm ...si electrica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...