Sari la conținut

Yamaha Trailway(TW) 125/200/225


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai, bre, nu vorbim aici de deces. Se cheamă asomare, a avut parte de ”o trecere dincolo” făcând ce-i plăcea mai mult, adică să meargă, în condiții controlate, fără suferință îndelungată.

De unde știm că acum nu e într-o lume mai bună, privindu-ne de sus cu farul ei ciclopic ?

 

Și toate aceste minunate trăiri și emoții contra a numai vreo 50 de euro, echivalentul unui lanț nou de distribuție...Păi și la Mall când te duci cu amanta lași mai mult, nu ?

 

Iar partea bună a lucrurilor e că prin sacrificiul ei, ne-a creat un supliment de cash care a fost transformat în ...probabil alcool...și alte cheltuieli  :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai zic, au ba ?  Că nu cred că-s prea mulți care au plecat cu scula lor ca piloți și s-au întors pe scula altuia ca pasager. :) Nu de alta, dar se mai pot trage învățături ca de la Neagoe Basarab.

Moamă, și mi-a zis apriliacluj înainte de plecare ”Ia DR-ul ! Dă-o naibii de economie!” 

Da, așa o fi, dar unde mai era aventura ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca da! :)

Daca nu mergeai cu teveu',aveai mult mai putine de povestit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Adrian M. a spus:

Eu zic sa mai...ziceti :) Ca le ziceti bine!

Pacat ca nu le si publica,ar avea succes!

 

Murettooo??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plictisitor ca pasager.... Cred că ai și ațipit de vreo două ori....😀, Ofticat că dormi ți-am tras o casca în casca, sa zicem asa, trebuie sa recunosc.

Și când ne-am mirat noi in Finlanda ce puțin consuma BMW-ul. Rămași în pană prostului că nu s-a aprins becul de la rezerva. Singura benzinărie era la Rovaniemi, vreo 40km. Case distantate la kilometri, și-a adus aminte un nene că are benzina într-o motocicleta și a muls vreo 2 litri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, partea bună ca pasager e că poți să mai tragi câte o dușcă de bere la fiecare benzinărie :)

 

Ok, mai zicem.

 

Lofoten – no comment

 

200 de kilometri până la Lofoten. Mare brânză, trei ore de mers...ba nu, restricții peste restricții, camere, șoferi prea relaxați, fără nici o apăsare...dacă scoți o medie de 60 km/h e mare lucru. Tataie încă nu merge, se odihnește la bază. La baza de corturi adică. Ploaia începe după vreo jumătate de oră. Cui pasă ?

 

 

20180723_124305.jpg

___lof2.jpg

_12.jpg

20180723_130449.jpg

20180725_115420.jpg

Se pare că am ajuns într-o zonă restricționată. Nu știu ce înseamnă asta.

Înapoi și din nou înainte.

Partea proastă e că vremea se deteriorează rapid. Plouă tot mai tare.

Costumul de ploaie nu e la mine. Așa că aleg să mă adăpostesc undeva. Când mă uit mai atent în jur văd că sunt într-un Rema 1000. Un fel de LIDL de pe la noi. Bag sub plasă șase cutii de bere. Au fost băute în cort, sub rafale de ploaie.

 

 

Ideea e că am fost derutat de ceas, am crezut că e mai târziu și de fapt era mai devreme. N-am ajuns în Lofoten ci probabil la Riksgaränsen ? Graniță simbolică, habar n-ai când ai intrat în altă țară a Uniunii...Dracu' știe...

 

 

 

20180725_124558.jpg

20180725_145407.jpg

20180725_145845.jpg

Harstad – La poarta nouă

 

Ideea era să luăm o cameră cu pat și duș. Cea mai ieftină, vreo 60 de euro era tocmai în Harstad. Ne-am grăbit și am ajuns ca țăranii lui Caragiale, prea devreme în gară. Adică pe la 10,30.

       În fața intrării, nema clanță, nema portar. Doar două panori cu taste.

Nici chiar norvegienii, cât sunt ei de fraieri – cu Brevik al lor – nu-ți dau camera decât după prânz. Cât o fie el la ei, 13, 14 ...dar nu mai devreme.

 ..................

  [pasaj cenzurat - din respect pentru cititori]

 

 Plec în recunoaștere și aflu de la alt hotel că respectivul nostru F2 era unul de buget restrâns care nu avea recepție. La ora stabilită, primeai un SMS cu codul de acces și numărul de cameră. Strașnic ! Și dacă n-ai telefon, ce faci ?

 Păi, ce-am făcut și noi, ne-am învârtit prin fața ușii așteptând o minune.

Și am cunoscut puțin orașul, portul și un supermarket din apropiere. Mi-a plăcut în mod special că au parcări numai pentru motociclete. Pentru care nu se plătește nimic pentru că sunt gratuite.

20180726_181140.jpg

IMG_20180726_123050_narvik.jpg

IMG_20180726_120844.jpg

 Tataie și-a văzut visul cu ochii. A reușit să-și cumpere o lansetă și să prindă primul lui pește din fiordurile Norvegiei.

Las´că-i bine, avem ce mânca și-n seara asta!

 

20180726_184722.jpg

IMG_20180726_110134.jpg

IMG_20180726_111920.thumb.jpg.d7851cfa79577d0ad13d76dce2b8f16f.jpg

De aici lucrurile se precipită și deja nu mai e vorba de mult de Yamaha. Proabil că povestea ar trebui continuată de dl. Gică pe secțiunea de BMW sau pe secțiunea de avioane care decolează de pe o bandă rulantă.

Pe scurt, el se întâlnește cu soția lui, deja suntem trei candidați de două locuri de motocicletă. Cum nu am găsit nici un ataș de vânzare am cedat locul de pilion celei îndreptățite iar eu mi-am luat bilet de avion spre Oslo.

Aici s-a întâmplat povestea celui mai scump pachet de țigări din istorie.

Trebuia să ma transfer undeva spre un avion de Munchen dar mâncându-mă în gânditor, pentru că rămăsesem fără țigări m-am dus să cumpăr de undeva.

Evident, atât m-am învârtit ca-ntr-o căldare că am reușit să ies afară din aeroport.

Am găsit țigări dar am pierdut avionul.

Așa că am mai dat câteva sute de euro pe un bilet până la...Istambul. O să caut să vă spun exact dacă interesează pe cineva.

Am ajuns în Istambul puțind ca o fosă desfundată pentru că aveam țoale pe mine de Nord extrem iar eu eram în sud...

Băieții de la controale m-au pus să mă descalț.

Le zic, măi feciori, dacă scot ghetele astea o să muriți toți, Zyklon B e nimic față de ce am eu aici.

Ei că nu. așa e procedura, să mă scaneze.

Bine, zic și-mi scot ghetele (Oricum, nici cu geaca nu-mi era rușine)

Și o dată văd că se înverzesc toți la față și fac semn să mă car repede.

Și mai pe scurt, că deja m-am plictisit eu și cititori n-am, am ajuns de la Marea Barents la Marea Marmara și apoi acasă unde de nervi mi-am luat DR-ul și am plecat pe o roată ca să mă defulez.

Și-am încălecat pe-o șa și v-am spus povestea mea.

 

20180727_130840_a.jpg

Artă abstractă din aeroportul Oslo reprezentând simbolic sinteza călătoriei mele. (Cred că trebuie întoarsă poza dar mi-e lene.) O seară plăcută !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Yamaha TW 200 Trailway,model 2021,pe carburator(!):

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de rezerva,inca am camerele originale.Din pacate...

Altfel,cu cea mai mare placere! :)

 

Un review ce merita luat in considerare pentru cei ce doresc sa-si cumpere TW-u sau Van Van:

 

 

La 03.08.2021 la 14:14, adrian1000cc a spus:

Scriu si aici, in speranta ca are cineva o camera spate de rezerva de care este dispus sa se desparta.

Am reusit sa rup valva si sambata 07.08 ma reintorc la dansa asa beteaga cum este.

 

 

Ia legatura cu user-ul @Muretto Grundieg poate are el una. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc de intenție. 

Am comandat în România una ... comanda care trebuia sa ajungă în 2-3 zile dar nu ajunge nici în 6. Am comandat alta în Grecia acum 2 sapt... care nu a ajuns nici acum.

Mai vad ce pot face sau dacă apare ceva mâine. Dacă nu, o sa aștept cuminte sa apară comanda grecească. 

20201014_162249.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

Sa inteleg ca esti plecat de acasa cu TW-ul in Grecia? :)

E un 200 sau 225 dupa colorit si lipsa franei pe disc pe fata.

Poate povestesti un pic si impresiile tale despre motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur găsești o cameră de roată de mașină sau de remorcă. Nu știu dacă e atât de necesar să aibă filet, pui un capac mai mare, cât să nu intre valva înapoi prin gaură... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, adrian1000cc a spus:

Rezolvat problema. A venit posta greceasca prin vant, prin foc prin mii de baionete.

20210807_210633.jpg

Mno,pai detaileaza,pret camera fata,spate,grosime,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...