Sari la conținut

Sugestie portbagaj auto plafon


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Mi-am aruncat un ochi pe diferite modele de portbagaj auto. Preturile variaza de la cateva sute de lei la peste 1000 de Euro. As vrea sa-mi iau ceva decent, dar sa nu fiu nevoit sa depasesc un buget de 1000-1200 de lei. Stie cineva ceva despre modelele Bermude de la Norauto? Sau aveti vreo propunere alta decat Thule? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea d ela norauto sunt ok, am mers si cu 180 cu unu lung  fara probleme. doar ca nu au curele in interior sa imobilizezi bagajele. Dar cum norauto a plecat din Romania, nu stiu de unde le mai iei

Thule e fita, best in class dar scump. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu te zgarcesti la asa ceva si sa iei ceva de calitate, am vazut live cum i s-a deschis unuia pe A3 si ii zburau chilotii pe rand din cutie, noroc am avut noi, ceilalti, ca i-a aterizat capacul undeva pe margine si nu a cazut pe vreo masina. In plus, nici nu stia, a trebuit sa ii facem semn sa opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tule gasesti pe la 1500, poate SH gasesti si la 1000. EU mi-am cumparat un thule touring, dar am constata ca am mers ft putin cu ea si ar fi fost mai ecnomic sa iau doar barele si sa inchiriez cutia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thule. De la portbagajeauto.to. Au magazin fizic undeva in spatele spitalului Colentina. Superbaieti, n-au incercat sa-mi vanda ce-i mai scump, ci ce se potrivea pentru nevoile mele. Un Thule  Ocean 400 parca, e vreo 1900 de lei. Excelent coporseul.

A, nu te zgarci la bare. Daca sunt ieftine sunt si proaste si fluiera ca toti dracii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@R4DIKL Eu am un Bermude 4100. nu am de ce sa ma plang, desi iti da impresia de a fi firfirel cand il deschizi, odata inchis este extrem de rigid. Eu sunt multumit de alegere. L-am chinuit si cu 160km/h pe vremea cand aveam un cotetz de Passat. e rezistent, se inchide usor, se monteaza relativ usor pe bare, depinde cat esti de inalt si cat de de inalta masina. Pe passat imi era mai usor sa il pun fiind mai jos de cat pe MCVul Stpway care e mai inalt. iar eu sunt un pici de 1.71

Il am de cativa ani buni, l-a si imprumuat unui amic de mai multe ori, de fiecare data l-a returnat multumit. Asta in conditiile in care avea un thule dar nu suficient de incapator.

modelul 4100 l-am ales pt ca imi pot pune placa de snowboard, un rucsac de 88l cu tot echipamentul meu si mai ramane o gramada de spatiu pt alte bagaje. extrem de util cand mergi in grup de 4-5 persoane la munte.

 

Daca te intereseaza ceva anume intreaba-ma

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@all

Va multumesc pentru opinii. Mi-ar servi un volum mai generos, ceva la 400 L minim. Masina mea practic nu are portbagaj decat pt un troller mai mare si un sac, sau doua trollere mai mici, iar noi suntem 4. Am vorbit cu un vecin care are Bermude 300. Este f multumit si are un pret de achizitie decent+5 ani garantie. Despre Thule am auzit numai de bine, dar nu se justifica investitia pt 2 plecari pe an cu bagaje aferente unui concediu. Barele deja le-am luat odata cu masina de la reprezentanta. Problema este ca nu am gasit niciun nr de telefon activ de la Norauto cei care vand modelele Bermude. Am auzit si eu ca ar fi plecat din Ro, iar in situatia asta s-ar putea sa ma indrept catre alt brand, mai putin Thule. Ideea de SH nu ma incanta. Nu stiu cat a flambat, dansat pe alta masina si nu vreau sa risc sa cada cosciugul in mers.

@Cavaleru Al tau ce volum are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am luat de la norauto de langa auchan titan. auzisem ca se inchid magazinele.

 

Modelul 4100 are 410l 

Lungime: 173 cm
latime: 73 cm
inaltime: 42 cm
Deschidere pe partea dreapta
Greutate maxima de incarcare: 75 kg
Greutate proprie: 14 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, R4DIKL a spus:

@all

Va multumesc pentru opinii. Mi-ar servi un volum mai generos, ceva la 400 L minim. Masina mea practic nu are portbagaj decat pt un troller mai mare si un sac, sau doua trollere mai mici, iar noi suntem 4. Am vorbit cu un vecin care are Bermude 300. Este f multumit si are un pret de achizitie decent+5 ani garantie. Despre Thule am auzit numai de bine, dar nu se justifica investitia pt 2 plecari pe an cu bagaje aferente unui concediu. Barele deja le-am luat odata cu masina de la reprezentanta. Problema este ca nu am gasit niciun nr de telefon activ de la Norauto cei care vand modelele Bermude. Am auzit si eu ca ar fi plecat din Ro, iar in situatia asta s-ar putea sa ma indrept catre alt brand, mai putin Thule. Ideea de SH nu ma incanta. Nu stiu cat a flambat, dansat pe alta masina si nu vreau sa risc sa cada cosciugul in mers.

@Cavaleru Al tau ce volum are?

Daca ai atat de putine iesiri, portbagajeauto.ro inchiriaza si cutii. Sunt thule si cred ca pe 5 ani iesi mai ieftin decat daca iti cumperi unul. Daca iti cumperi cutia sa te gandesti ca trenie sa o si depozitezi undeva pentru ca nu mai poti intra in toate parcarile subterane. cred ca stepway-ul are aceeasi inaltime ca si masina mea si eu nu pot intra la mall-uri avand cutia montata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

A, nu te zgarci la bare. Daca sunt ieftine sunt si proaste si fluiera ca toti dracii.

Fluiera si alea scumpe! Inclusiv cele Thule profilate aerodinamic. Depinde cred si de forma masinii, de cat de aproape de plafon sunt, aceleasi bare se comporta diferit pe o mașină față de alta. Am niste bare de ~130 lei de la Lidl, forță! Din cele care se montează pe cele longitudinale ale masinii, de 15 ani am cam mereu un break cu asa ceva in flotă.

Cutie n-am, aici nu mă bag in discutie. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, finu a spus:

Thule are magazin si pe Barbu Vacarescu pe langa benzinaria Petrom. Intre kaufland si intersectia cu Bd Lacul Tei.

E acelasi dealer. Thule vinde prin dealeri, nu exista magazin Thule.

 

Norauto a inchis toate magazinele din Bucuresti.

Acum 15 ore, john17 a spus:

Fluiera si alea scumpe! Inclusiv cele Thule profilate aerodinamic. Depinde cred si de forma masinii, de cat de aproape de plafon sunt, aceleasi bare se comporta diferit pe o mașină față de alta. Am niste bare de ~130 lei de la Lidl, forță! Din cele care se montează pe cele longitudinale ale masinii, de 15 ani am cam mereu un break cu asa ceva in flotă.

Cutie n-am, aici nu mă bag in discutie. 

Eu am rezolvat cu niste bucati de powertape pe bucatile de canal neacoperite din bare. Aia era sursa fluieraturilor. A tacut pe loc. Si a tinut pana in Grecia si inapoi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți lua Bermude fără probleme, eu am folosit vara asta un Bermude luat SH și unde l-am pus acolo a rămas. Dacă cutia nu este ținuta cu anii în soare /ger atunci poți lua liniștit una SH. Se vad cu ochiul liber cele exploatate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la dealer sa fac revizia de 1000 de km si am vazut intamplator o cutie portbagaj instalata pe o masina. Este vorba de LevUp Cube 470.

https://www.portbagaje.ro/produse/cutie-portbagaj-levup-cube-470-argintiu-mat/7991/

 

Pretul mi se pare decent iar sistemul de prindere este unul "rusesc", nu cu sistem click, care mi se pare foarte vulnerabil. Are doua incuietori laterale iar ca sa deschizi cutia trebuie sa apesi simultan pe butucul fiecarei incuietori. Mi se pare tentanta optiunea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place deloc sistemul ala de prindere. Este extrem de incomod, consumator de timp, prea multe piese ce se pot rataci.  Sistemul de la Bermude mi s-a parut extrem de simplu si bine facut. Niciodata nu s-a desfacut vreuna din cleme in mers si nici dupa un drum de 850km.

 

mi se pare important sa aibe un sistem de inchidere cu 2 puncte astfel incat capacul sa fie bine tinut pe loc. La bermude ai o incuietoare dar 2 zavoare la interior care asigura inchiderea.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut sistemul de prindere de la Bermude. Este interesant si clar cutia se instaleaza mai repede, dar problema este ca Norauto nu mai functioneaza in RO. Referitor la LEVUP nu vad un asa mare impediment, cel putin pentru mine. Este vorba de a monta si demonta cutia, de 2x/an pentru ca altfel eu nu o voi lasa pe masina tot timpul.

Gata. Am rezolvat-o. Este adevarat ca am depasit bugetul dar cosciugul este net superior celor vehiculate mai sus. Baietii m-au asigurat ca diferentele sunt majore, de la sistemul de prindere pana la sistemul de inchidere, intarituri cu sine de metal, abs mai gros, dubla deschidere...

Dracovenia arata cam asa, iar detalii gasiti aici.

 

IMG_3750.JPEG

IMG_3751.JPEG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...