Jump to content
Sign in to follow this  
Constantin

Oglinzi rabatabile electric pt. moto

Recommended Posts

Pentru Bucuresti, de mers printre masini, ar fi utila posibilitatea rabaterii electrice a oglinzilor. Cu electromagnet, cu actionare instant ar fi de preferat.

Oferta de oglinzi este larga, dar prinderile sunt clasice, ca acum 100 de ani.

Ati vazut pe undeva?

Adevarul este ca legea doar te obliga sa ai oglinzi. Mai departe, e treaba fiecaruia daca le regleaza sa vada asfaltul / cerul / alti participanti la trafic sau chiar le rabateaza.....

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Burgman Executive are.

Da, după știința mea este singurul model la care am văzut oglinzi electrice. Îmi amintesc că erau foarte folositoare în coloană, am avut și eu un Executive cu așa ceva. 

Chiar zilele trecute mă gândeam că mi-ar folosi un sistem de rabatare și la GTR. 

Acum 20 ore, Constantin a spus:

Pentru Bucuresti, de mers printre masini, ar fi utila posibilitatea rabaterii electrice a oglinzilor. Cu electromagnet, cu actionare instant ar fi de preferat.

Oferta de oglinzi este larga, dar prinderile sunt clasice, ca acum 100 de ani.

Ati vazut pe undeva?

image.thumb.png.485b30a9ecddc1a02af383016ff77481.png

Acum 15 ore, XaeL a spus:

Adevarul este ca legea doar te obliga sa ai oglinzi. Mai departe, e treaba fiecaruia daca le regleaza sa vada asfaltul / cerul / alti participanti la trafic sau chiar le rabateaza.....

O singura data m-a oprit politia, au verificat actele In special asigurarea (octombrie sau noembrie), n-au zis nimic de oglinzi ca erau rabatate. :)

Cand esti pe motor in trafic e mai elegant si ieftin, din auzite, sa rabatezi tu oglinzile soferilor.

Problem solved.

Acum 17 ore, XaeL a spus:

Adevarul este ca legea doar te obliga .....

Doctore, te grabesti sa fii moralist

Scopul, asa cum il inteleg eu, este sa le poti rabata (mai usor, din buton) atunci cand ai nevoie, de exemplu cand locul dintre doua randuri de masini printre care vrei sa treci este prea stramt. Scopul nu e sa circuli cu ele rabatate si sa le aduci la pozitia initiala cand crezi ca te vede politia.

dar.... voi circulati cu oglinzi???

5 minutes ago, ianachim said:

:))

7 minutes ago, frigider said:

am auzit ca ai 7 ani ghinion daca spargi o oglinda.

Si de la 18 in sus daca spargi un prezervativ.

Acum 7 ore, Contabil a spus:

O singura data m-a oprit politia, au verificat actele In special asigurarea (octombrie sau noembrie), n-au zis nimic de oglinzi ca erau rabatate. :)

daca faceai un accident cu neacordare de prioritate la schimbarea benzii cred ca ziceau ceva

@einstein1984 +15 anisori pina acum, fara accidente care sa afectez alte persoane .... este ok?

Ori numa' cu oglinda de poate in oras? :)

Ps. masina+moto.

Raspunsurile le gasesc foarte competente. 

Nu stiu, care mai de care m-au amuzat. 

Oare postareA sa aibe rolul asta? 

Deci, sa mergi printre masini cu oglinzile pliate... 

E chiar mai indicata chestia asta, decat sa le pliezi in parcare!

Imediat, caut pe amazon si niste coburi rabatabili la mers. Eventual fac ceva, le pun aripi si apoi ii agat de drona. 

Ce dreaq, sa mai inventeze si romaninea ceva ca e in umbra de cativa ani

Edited by TeDy 'M

Acum 10 ore, ianachim a spus:

Da. :lol:

Eu am oglindă în far. Parabolică ca formă dar nu mă deranjează.

Şi este şi rabatabilă vertical, cu tot cu far.

E bine?

La 19.12.2019 la 11:54, Constantin a spus:

Cu electromagnet, cu actionare instant ar fi de preferat.

Sau acţionare prin capse electrice pirotehnice.

Instant, fără electromagnet. :)

Acum 13 ore, Contabil a spus:

Foarte rău că încurajezi prin "conformare" abuzurile comuniste.

Poliţia nu te poate opri fără motiv temeinic ca să îţi caute "nod în papură" (verificări de acte d'ampulea).

Eu i-am scos pe vreo doi din poliţie pe tema asta  :lol:

M-au oprit d'ampulea, s-au enervat, mi-au făcut dosar penal, apoi am dovedit că au ticluit probe falsificate de ei.

Vezi dispoziţiile art.184 din Regulament

E o ţară liberă!

(Art. 184 (1) În situaţia în care conducătorul de autovehicul sau tramvai, oprit în trafic pentru încălcarea unei norme rutiere, nu are asupra sa niciun act de identitate şi nici permisul de conducere, poliţistul rutier trebuie să ...)

Acum 8 ore, easy ride on! a spus:

Eu i-am scos pe vreo doi din poliţie pe tema asta  :lol:

M-au oprit d'ampulea, s-au enervat, mi-au făcut dosar penal, apoi am dovedit că au ticluit probe falsificate de ei.

Vezi dispoziţiile art.184 din Regulament

Bravo!

Acum da-ti doua palme si trezeste-te, ca e dimineata si tre' sa dai mancare la gaini!

😂

Revenind la subiect, la GTR oglinzile sunt asemănătoare ca cele de la Burgman 650, doar ca se rabateaza cam 45 grade, la Suzuki se pliază de tot. La Burgman era foarte util sistemul și il foloseam des, din buton se închideau și deschideau instant. Mi-ar plăcea să fie la fel și la asta, deși nu e un motor de zi cu zi în oraș. 

Bine Luv Bine, dar cred ca nu le pliai si tu in trafic printre masini.. 

Felicitari pt GTR, eu acum am vazut, tot ti-ai facut visul realitate

Acum 5 ore, TETEA. a spus:

Bravo!

Acum da-ti doua palme si trezeste-te, ca e dimineata si tre' sa dai mancare la gaini!

Dacă pe tine te-a trezit cineva odată găinile (cu 5 ore mai devreme) deşi azi e o zi de sâmbătă ... încerc să te înţeleg  :)

Alţii sunt însă ceva mai liberi decât tine. Greu de acceptat, nu?

P.S. "Miliţienii" aceia cu care simpatizezi tu, au greşit (intenţionat sau nu) şi seria de caroserie "memorată" la accesarea bazei de date.

Ghinion! Dacă n-au avut de lucru sau şi-au făcut de lucru (d'ampulea) cu mine  :lol:

Rock-and-roll !!!

De asta am amintit şi de capsele electrice pirotehnice (folosite la air-bag-uri). :)

Ca versiune de acţionare "pneumatică" în construcţiile pentru rabatare/revenire instant. Aplicabilă şi la oglinzi ... :D

Edited by easy ride on!

Kymco grand dink are oglinzi electrice...rabatabile.dar trebuiesc modificate pentru motor

Edited by caracterincompatibil
Yyy

@TeDy 'M

Dupa ce esti amuzat suficient, ia legatura cu cineva care merge cu moto/scuter prin trafic in localitati in viata reala. Da’ incearca sa gasesti pe cineva care chiar merge, nu care sta ultimul in coloana in spatele masinilor. Iti va explica cum apare situatia aia in care esti nevoit sa rabatezi una dintre oglinzi sau ambele. Unele lucruri sunt mai greu de inteles in prima instanta si e nevoie de detalii clarificatoare.

A naibii treaba! De parca am circula in Beijing ori New Delhi! Oare aia de acolo au circulat vreodata cu retrovizoare? Nu? Pai si cum noi românii am rămas mai proști? 

Oricum, prost a fost ala care a pus oglinzi retrovizoare si la moto. 

Mai bine sa le aruncam, la ce mai ttebuie si alea? A naibii ca pretentii de la soferi avem toti... Ce plm mai trebuie si oglinzi, ca doar suntem in mileniul 3! Nu asa? 

Da'pai ori tai urechile la bârsană, ori sa ii puneti elice maestre Ilarion. 

@TeDy 'M

Cand te taie, iti lasi pantalonii in vine inainte sa te asezi pe tron. Chestie de igiena. Nu vrei sa-i murdaresti. Insa asta nu inseamna ca esti dintre aceia care vor sa mearga cu pantalonii in vine la munca sau la mall. Si nici ca militezi pentru o lume cu pantalonii in vine sau fara pantaloni. Nuuu! Imediat cum ai rezolvat problema, ii ridici la loc si pleci mai departe.

Asa si cu oglinzile. Imediat ce ai trecut de obstacol, o/le ridici la loc si circuli mai departe.

Se intampla si in Beijing sau Dehli. E mai greu de observat, daca nu se intampla fix langa tine. Mai ales pentru cineva care, in primul rand, are dificultati sa inteleaga ca poate exista o asemenea situatie.