Jump to content
Sign in to follow this  
Constantin

Oglinzi rabatabile electric pt. moto

Recommended Posts

Bine bre! 

Militeaza pt schimbarea regulilor de circulatie si a NEimbunatatirii mijloacelor de transport. 

Drept ca daca nu stim ce sa mai inventam, macar sa stricam. 

Astept sa vad agregatul care se va intinde ca râma si apou va țâșni ca din praștie. Riderul făcut afiș. 

Ce? Doar noi nu vorbim SF-uri...

Inutile mai sunt in mers oglinzile astea. 

Edited by TeDy 'M

Maine-poimaine apar pe lista inventatorului:

- ghidonul retractabil / pliabil / telescopic

- crashbarul pliabil

- toba pliabila

- motocicleta pliabila

Toate astea, bineînțeles, cu comanda electrica, de la buton. Pliabil si el de la un buton mai mic.

Edited by XaeL

Orice ar putea fi in viitor, ce nu inteleg eu, este ca in prezent ne evaluam gresit ..... pe orice subiect. Ne luam in biza si pe oglinzi .....

Interesant cum nimeni nu identifica stilul forumistic/consacrat de motoveteran...

Arunca un text care inainte de toate produce franturi logice si dispare, timp in care poporul isi raceste gura pe aici cu impresia ca dau mai mult ajutor decat daca ar dona un rinichi...

Urmeaza nicon cu ridicatul in slavi si dannastase cu o poza cu maimute si urari de nu le intelege nici el.

UP gratis...

Acum 19 ore, TeDy 'M a spus:

Drept ca daca nu stim ce sa mai inventam, macar sa stricam. 

Astept sa vad agregatul care se va intinde ca râma si apou va țâșni ca din praștie. Riderul făcut afiș. 

:lol:

Totuşi există un început: cricul moto rabatabil (ca "picior" lateral) şi "patul" rabatabil (de la AKM). Mecanice.

Acestea toate se datorează necesităţilor produse de socializarea în marile aglomerari urbane.

În plus, există "căruţa" decapotabila (şi recapotabilă) la buton electric.

Cu sau fără oglinzi.

Plus cotierele din compartimentele vagoanelor CFR.

Şi patul de spital.

1 hour ago, florinelu07 said:

............

😂

Nota 20!

Unii au mintea (excesiv de) odihnita... 

Sarbatori vesele tuturor! 

Ne-am amuzat copios, pana sa asteptam intrarea in scena cu noi solutii motopractice ale lui Doru Octavian Dumitru, am facut-o noi😁

Un dispozitiv de acest tip mie, cel putin, imi este  necesar.

Ma duc zilnic la serviciu, iarna - vara, cu motorul, in centrul Bucurestiului, cca 10 km dus si cel putin tot atat, intors.

In trafic, am numarat de cel putin 5 ori necesitatea sa rabat oglinzile la dus. Rezulta peste 3600 actionari/ an. Ori mansoanele incalzite de cate ori se folosesc pe an? La Africa Twin are si selectarea Sport 1 si Sport 2. In doi ani nu am folosit niciodata Sport 2.

Desigur depinde de individ. Unii talentati se strecoara prin trafic in orice conditii.

Daca eram mai tanar ma apucam de o afacere cu oglinzi rabatabile adaptabile la motoarele existente.

Multumesc celor care au dat atentie solicitarii. Cel putin acum stiu ca nu pot gasi asa ceva. Si ma chinui in continuare  cu manevrele din ghidon.

Eminescu.

Vă mai amintiți Epigonii? 

...........................

Iară noi? noi, epigonii?... Simţiri reci, harfe zdrobite,

Mici de zile, mari de patimi, inimi bătrâne, urâte,

Măşti râzânde, puse bine pe-un caracter inimic;

Ce ziceți de poza asta proaspătă, de astăzi? (pentru cei care nu știu poza este făcută undeva pe la Vidraru, cam la aproapele doua sute de kilometri de București) 

Și totuși era vorba de... un mare și adevărat motociclist. 

IMG_20191227_204319.jpg

1 oră în urmă, nicon a spus:

Ce ziceți de poza asta proaspătă, de astăzi? (pentru cei care nu știu poza este făcută undeva pe la Vidraru, cam la aproapele doua sute de kilometri de București) 

Și totuși era vorba de... un mare și adevărat motociclist. 

IMG_20191227_204319.jpg

Superb!

Si destul de "aspru" ca aderenta.

Dar cu oglinzi fixe si scarite rabatabile.

Nu?  :)

Dogmatix.png

(Dogmatix = Idefix)

"Oamenii din toate cele fac icoană şi simbol;

...

...
Şi pun haine de imagini pe cadavrul trist şi gol."

Edited by easy ride on!

IIMG_20191227_145950.thumb.jpg.15e818f432f5799be442f5060ed1f07b.jpg

Acum 13 ore, easy ride on! a spus:

Superb!

Si destul de "aspru" ca aderenta.

Dar cu oglinzi fixe si scarite rabatabile.

Nu?  :)

Dogmatix.png

(Dogmatix = Idefix)

"Oamenii din toate cele fac icoană şi simbol;

...

...
Şi pun haine de imagini pe cadavrul trist şi gol."

Din păcate nu am internet decât pe telefon și nu pot face încărcari ale filmulețelor de ieri. După ce am condus pe don Profesor de la  Vidraru pana la Curtea de Argeș, ne-am luat rămas bun iar eu  pentru ca mi se făcuse frig dar mult frig, datorită și mersului la 40...60...70...la ora, am dat o goană la 70...90...120 (asfalt uscat) spre Satul de Vacanță Bradulet . Imediat m-am încălzit pe curbele alea. Am devenit James Bond.

Yamaha Tenere xt 660 un monociclidru care la fel ca și WR450 la off road, ți se lipesc de suflet. 

IMG_20191227_145914.jpg

IMG_20191227_150042.jpg

Edited by nicon

Acum 1 oră, nicon a spus:

IIMG_20191227_145950.thumb.jpg.15e818f432f5799be442f5060ed1f07b.jpg

Din păcate nu am internet decât pe telefon și nu pot face încărcari ale filmulețelor de ieri. După ce am condus pe don Profesor de la  Vidraru pana la Curtea de Argeș, ne-am luat rămas bun iar eu  pentru ca mi se făcuse frig dar mult frig, datorită și mersului la 40...60...70...la ora, am dat o goană la 70...90...120 (asfalt uscat) spre Satul de Vacanță Bradulet . Imediat m-am încălzit pe curbele alea. Am devenit James Bond.

Yamaha Tenere xt 660 un monociclidru care la fel ca și WR450 la off road, ți se lipesc de suflet. 

IMG_20191227_145914.jpg

IMG_20191227_150042.jpg

Fain-fain! :clap:

Nu e chiar de joacă pe WR450 şi XT660, mai ales pe iarbă în off-road şi cu gume fără crampoane. Chiar dacă e soare (cu "dinţi").

Astea chiar "muşcă"  :)

Deci, am avut dreptate când ziceam, referitor la "rabatabile" că: 

La 23.12.2019 la 11:24, easy ride on! a spus:

Acestea toate se datorează necesităţilor produse de socializarea în marile aglomerari urbane.

In ideea că, pe acolo pe unde încă mai găseşti câte un copac neatins de drujbă (nerabatabil), dispare brusc şi necesitatea unui cric rabatabil.

Şi cea de oglinzi rabatabile ("mărul discordiei").

Problema ramâne socializarea în marile aglomerări urbane.

Fixă, măcar cât să nu cadă casca.

Oglinda, evident  ;)

P.S. Şi când mă gândesc la stră-străbunicul meu, care îşi lega calul de câte un pom sau copac, fără cric rabatabil, fără oglinzi şi fără DOT la potcoave  :lol: 

La 20.12.2019 la 18:28, Contabil a spus:

@einstein1984 +15 anisori pina acum, fara accidente care sa afectez alte persoane .... este ok?

Ori numa' cu oglinda de poate in oras? :)

Ps. masina+moto.

unii conduc ani de zile fara permis si fara accidente