Sari la conținut

Vesta moto reflectorizanta


george05
 Share

Postări Recomandate

     Avand in vedere ca e iarna si ma plictisesc, ma gandeam sa iau o vesta moto reflectorizanta. Ma interesează in mod special vesta în adevăratul sens al cuvântului, nu hamuri, nu gluma de aia din trusa de la masina. Înțelegeți ideea. Fit-ul sa fie fit, nu sa am o carpa care sa fluture maxim pe mine ca un balon. 

    Pt ca sunt fan produse Icon, am dat de vesta din link, dar nu știu cat e de reflectorizanta/fluorescenta /whatever. Deține careva asa ceva? 

     Sunt deschis la orice alte alternative probate/testate de voi. 

 

    Sanatate maxima! 

 

https://www.moto-gear.ro/vesta-icon-mil-spec-2-hi-vis-galben-largex-large-produs-271789

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George, dacă o vrei pentru zi și nu te deranjează prețul, ar fi ok cea de la Iicon.

Luv, dar și cea de la Iicon e gândită pentru ventilație, din ce am citit la descriere.

 

Personal nu aș pune altceva peste geacă, avem căști hi-vis. Când am mușcat-o, nu ne-ar fi salvat nici vestele, că boul oricum nu s-a asigurat în momentul virajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian M.:fiecare cu ce considera ca e aberant. Right? Era doar o idee vesta Icon. Pt ca imi plac podusele Icon as fi dispus sa dau 180ron(nu e o avere) pe o "carpa" inscripționata Icon, la fel cum altii dau 500eur doar ca scrie Shoei /Astars/etc . Dar, repet, nu sunt fixat pe un produs anume. 👍

 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, george05 a spus:

@Adrian M.:fiecare cu ce considera ca e aberant. Right? Era doar o idee vesta Icon. Pt ca imi plac podusele Icon as fi dispus sa dau 180ron(nu e o avere) pe o "carpa" inscripționata Icon, la fel cum altii dau 500eur doar ca scrie Shoei /Astars/etc . Dar, repet, nu sunt fixat pe un produs anume. 👍

 

Evident, fiecare da banii pe ce isi doreste.  Dar sa spui ca dai 500 euro ca scrie Shoei, e total eronat. Pai comparam o casca de 500 euro de la Shoei cu o panarama no name de 100? nu prea. 

Aici e putin diferit. Ca totusi, e o vesta. Materialul, manopera, nu justifica pretul. Doar LOGO. O casca de 500 euro probabil pe shoei ii costa 250 sa o faca. O vesta de 40 euro, care nu are nimic in ea, costa 3 euro probabil. De aici dilema mea :)

Insa, daca iti place, go for it. ce mai stai :) Tu sa fi multumit. ca doar banutii tai sunt. Sarbatori fericite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gasesc veste galben fluo sau portocaliu, cu elemente reflectorizante, pe la magazinele auto... 5-10-15 lei. Am vreo 2 acasa, sunt f ok pt ce trebuie ele sa faca... adica sa stea pe tine si sa fie vizibile. La ce naiba sa dai 150-200 lei pe o bucata de carpa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 9 ore, Geo_ZGA a spus:

Se gasesc veste galben fluo sau portocaliu, cu elemente reflectorizante, pe la magazinele auto... 5-10-15 lei.

Niște gunoaie.

Probabil nu ai mers decât în oraș cu așa ceva, la viteza flendurește ca dracu și rămân ațele de ea după 2 drumuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ascuns după parbriz și carene, contează de câți lei este vesta pe care o porți? Contează mai mult să fie farurile aprinse decât o cârpă care, în teorie, te face mai vizibil. După mine, casca e bine să fie cea mai vizibilă piesă din echipament. Vesta e ceva... suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general,pretul reflecta si calitatea. :)

Eu port geaca moto Fastway ce are cusut pe fete acel verde reflectorizant,ca si aceasta:

 

 

 

485e561d8e5f340d0cbfb5eb76ccb09e22850f35.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george05: Ca sa-ti raspund strict la ce-ai intrebat tu, modelul de la Icon mi se pare cam "flashy" cu acel scris, imi aduce aminte de jersey-urile de enduro/mtb. M-as uita in locul tau si la cele de la Revit (Athos sau Athos Air) - la fel de scumpe, dar mai "serioase" ca look. Cand cautam si eu vesta din asta, mi-a mai placut si modelul de la RST, tocmai din cauza ca avea cel mai minimalist branding dintre toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Niște gunoaie.

Probabil nu ai mers decât în oraș cu așa ceva, la viteza flendurește ca dracu și rămân ațele de ea după 2 drumuri. 

 

Pe langa cat am mai apucat prin tara, vreo 4000km intr-o tura in afara... si autostrazi, si orase, si Alpi, si ploaie, si soare... nu flutura deloc. Daca nu am mai iesit in afara, nu le-am mai folosit, dar arata nesperat de bine in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, taong_mapagbiro a spus:

Ce aveti voi cu omu' daca vrea sa-i scrie neaparat Icon pe vesta ?

Ia bre ce-ti doreste inima , apoi treci pe la o benzinarie si ia si 1-2 de 10 lei ca sa inchizi gura targului ...si gata ...toata lumea fericita  ✌️

Good point. 👍

Acum 11 ore, ovi_ice a spus:

@george05: Ca sa-ti raspund strict la ce-ai intrebat tu, modelul de la Icon mi se pare cam "flashy" cu acel scris, imi aduce aminte de jersey-urile de enduro/mtb. M-as uita in locul tau si la cele de la Revit (Athos sau Athos Air) - la fel de scumpe, dar mai "serioase" ca look. Cand cautam si eu vesta din asta, mi-a mai placut si modelul de la RST, tocmai din cauza ca avea cel mai minimalist branding dintre toate.

Detin de vreo 4-5 ani si geaca Icon hooligan cu un ditai cainele pe ea, deci partea flashy nu m-ar deranja. ☺️

Arata bine cea de la Revit(air evident, sunt batran si circul doar cand e caldut afara😁).  RST-ul, da, cel mai simplist. 

 

Mersi mult de info! 👍

 

Observ "asemănarea izbitoare" intre marcile xonsacrate sa zic asa. Parca iau din acelasi depozit si apoi pun logo-ul. Anyhow, ieftin și bun consider ca nu exista, ci doar scump și prost. 

 

Nu am menționat in postul initial, dar cel mai mult ma interesează feedbackul utilizatorilor unor asemenea veste. 

 

Noroc! 

Acum 12 ore, Lucian_M a spus:

Ascuns după parbriz și carene, contează de câți lei este vesta pe care o porți? Contează mai mult să fie farurile aprinse decât o cârpă care, în teorie, te face mai vizibil. După mine, casca e bine să fie cea mai vizibilă piesă din echipament. Vesta e ceva... suplimentar.

Eu nu am nici carene, nici parbriz, si in oglinda retrovizoare a unei masini de clasa mica/medie eu sunt doar un calaret fara cap. Deci da, ma interesează calitatea. Nu neaparat "bang for the buck". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt calaret fara cap pt ca pozitia pe motor e foarte inalta si nu "incap tot" in oglinda retrovizoare decat daca stau la o distanta considerabila de cel din fata, detin Supermoto, nu ca mi-e casca culoarea greșită. ☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...