Sari la conținut

Teren pentru casa langa Timisoara


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Recent am fost in cateva sate/comune din Timisoara si anume Mosnita noua si veche, Urseni, Sanandrei si Sacalaz pentru a vedea cum se prezinta, daca ne place cum arata, etc.

Am vazut si 5-6 parcele de teren pe care le-am gasit pe site-uri de vanzare, unele mai bune, altele mai putin.

Mosnita noua si veche sunt deja unite, se construieste f mult, mi-a placut, dar cam scump, peste 50 euro/mp un teren mai ok.

Urseni, un sat mai micut, cateva case noi, lipsa magazine, cam departe de Timisoara. 

Sanandrei, un sat vechi, sunt cateva zone unde se construieste, altele se darama, am vazut 2-3 parcele, una cu pozitie buna avea o balta in gradina vecinului si stuf pe jumate din parcela.. terenuri peste 30 euro/mp 

Sacalaz, o comuma mare care s-a extins f mult, se construieste mult in toate partile, a cam fost inundata in 2016, preturi 35-40 euro/mp.

Personal Mosnita si Sacalaz mi-au placut cel mai mult, mosnita e cam scumpa, Sacalaz e ok, dar cam inundabila, ma insel?

Vreau sa cumpar in vara un teren pt o casuta. Sunt persoane care s-au mutat in una din aceste zone sa imi spuna avantajele si dezavantajele zonei? Sau poate persoane ce cunoaste zonele si imi poate oferii informatii.

Va multumesc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi si Cerneteaz, poate-poate... Gasesti teren in vatra satului.

E gaz bagat recent, si pretul aprox 25+ euro/m2 (cel putin pe olx). Inca nu e canalizare.

Daca dai o tura prin sat, poate mai vezi anunturi cu "de vanzare" pe garduri, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as putea sa recomand Sanandrei daca nu te deranjeaza distanta. ca si timp de deplasare pana la intrare in Tm sunt maxim 10 min pe drum cu 4 benzi in general.

mi-am facut o casa acolo, dar am vandut-o din cauza distantei.  infrastructura se tot dezvolta, primarul parea foarte ok ca gandire chiar daca e din PSD. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatii, cum am zis, am vizitat majoritatea stradutelor asfaltate si neasfaltate din Sanandrei, mi-au placut cele cu casute noi, in spate la Dumas, dar si pe partea cealalta a drumului principal. Mi-a placut ca zona este mai sus, deci mai greu inundabila, restul caselor vechi cam ... vechi si uitate de lume... Nu mi-a placut umezeala, toate acoperisurile din tigla ceramica erau verzi, iar unele aveau sub 10 ani. Nu mi-a placut ca nu sunt magazine, decat unul intr-o curba si evident totul foarte limitat. 

Voi urmari oferte pana in iunie-iulie si ce gasesc mai avantajos, probabil voi alege. Mosnita s-a cam aglomerat, s-a scumpit, etc. Oscilez intre Sacalaz zona cu numele strazilor de flori si Sanandrei pentru moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vei face naveta zilnic spre Timisoara cu masina, indiferent ce alegere faci, sa te abonezi si la o revista de integrame. Sa ai ce face cand stai in trafic, odata ce ai intrat in TM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am mutat din Petrosani in Bucuresti de 3 ani, stau in chirie intr-o zona ok, in spatele blocului sunt 3-4 strazi numai cu casute, e atata liniste si civilizatie... o placere, dar ce tine de strazi cu blocuri, este un haos.

Am strans ceva banuti de avans pentru apartament initial ( bani de teren acum),

Am lucrat si la distanta de casa, cca 10 km si umblam cu masina zilnic, este oribil in Bucuresti, acum lucrez la 5 minute de casa, mers pe jos, mega avantaj.

Mi-am pierdut interesul de a cumpara niste pereti in spatiu pe care sa dau 70-80k pt 3 camere si mi-am "tatuat" in minte ideea de casa, teren, libertatea de a face ce vreau in acei 500-700 mp. Ma apropii de batranete  :D si ar fi oribil la bloc in Bucuresti, venit dintre muntii vaii jiului.

Pasiuni in aer liber, munte, ski, mtb, moto, am apartament cu 4 camere in valea jiului, din Tm pot ajunge mai repede la munte, trafic mai ok decat spre Bucuresti.

La Giarmata Vii nu m-am gandit, nu am vizitat zona, dar o voi lua in calcul, terenurie decente par de la 30-40 euro/mp. 

Daca locuiti in zona, poate imi spuneti daca are probleme cu inundatiile cand ploua mult si care zone anume. 

 

 

Acum 4 ore, cstelia a spus:

Daca vei face naveta zilnic spre Timisoara cu masina, indiferent ce alegere faci, sa te abonezi si la o revista de integrame. Sa ai ce face cand stai in trafic, odata ce ai intrat in TM.

Bucurestiul este la fel, dar in anumite ore. Timisoara cred sa fie putin mai ok.

Timisorenii cred ca sunt mai civilizati, ceea ce caut :D 

Casa in afara Bucurestiului... nu se pune problema, este horror sa intri pe centura si de pe centura in Bucuresti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca ai si o masina. Si atunci treaba cu magazinele e relativa. Poti merge la supermarket gen K..., A...., C.... cam o data pe saptamana sa iei ce iti trebuie, si ceva magazin micut de pe sate e ok pt chestii urgente.

Sau daca lucrezi in oras, oricum treci pe langa magazine in drum spre iesirea din oras.

Si daca vrei teren, probabil iti faci casa noua. Conteaza asa mult ce casa au vecinii de pe strada (cata vreme nu e palat cu turnulete)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si masina, una veche, nu sunt pasionat de masini. Da, vreau o casuta parter compartimentata dupa nevoi cu maxim 100 mp utili. Nu ma intereseaza ce au altii, vreau doar liniste si sa nu muncesc toata viata pt niste pereti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Iti atasez un teren de vanzare in Mosnita Veche intr-o zona interesanta (langa padure) - pret interesant pentru o potentiala investitie.. un anunt de la mine de la lucru.

In caz ca te decizi sa fim vecini, faci cinste la baiatu' cu licoare magica(c u mai multe grade decat o zi de canicula) 😎😎😎

teren.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Rebel pentru anunt, pare destul de departe de mosnita, interesant sa fi ajuns cu gazul acolo. Un pin pe harta ar ajuta mai mult.

Kenaz, m-am uitat si ma uit dupa acele zone, sunt f scumpe. Deja e deranjant sa coste mai mult terenul ca o casa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 03.01.2020 la 12:20, cstelia a spus:

Daca vei face naveta zilnic spre Timisoara cu masina, indiferent ce alegere faci, sa te abonezi si la o revista de integrame. Sa ai ce face cand stai in trafic, odata ce ai intrat in TM.

asculta ce zice cstelia, si va fi tot mai rau pe masura ce se urbanizeaza... dar clar casa e mai ok decat bloc, altminteri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...