Sari la conținut

Vespa 50cc , sa iau 2T sau 4T ?


AparTeGeorge
 Share

Postări Recomandate

Salut! Am avut mai demult un Aprilia Scarabeo 50cc 4t cu motor de Piaggio pe care l-am avut de la 409 km (aproape noi) pana pe la 25000 km.  Fugea maxim 70 km/h si putea mentine un 55 -60 km/h la drum intins dupa scoaterea limitarii din variator si deristictionarea electronica. Motorul in sine e fiabil daca ii schimbi uleiul si consumabilele la timp insa e dezastru la electrica. Prima data mi-a picat releul de semnalizare care la acest model e integrat in regulatorul de tensiune (partea de regulator de tensiune functiona normal cand s-a stricat partea de semnalizare) si am improvizat cu un releu de semnalizare de la ceva auto care facea semnalizarile sa palpaie mai repede. Dupa aceea mi-a fiert bateria ca s-a stricat dupa un timp partea de regulator de tensiune... tot atunci mi-a prajit si CDI-ul...In fine, nu prea recomand motoarele Piaggio in 4t din cauza problemelor electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna Vespa....e o Honda? :)))

Glumesc.

Nu am experienta/cunostinte pe subiect,doar zic: sunt alternative japoneze, scuter de 50cc, care respecta acelasi look clasic. Prima in minte, honda shadow 50. Vezi, poate largesti putin aria de cautare.

Sau, se vrea musai VESPA, rosu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Scarabel a spus:

...In fine, nu prea recomand motoarele Piaggio in 4t din cauza problemelor electrice.

 

 

Ce treaba are motorul cu instalatia electrica ? Una e una , alta e alta. 

 

Motoarele Piaggio sunt montate pe toate marcile de scutere si merg de zeci de ani fara probleme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Cea mai buna Vespa....e o Honda? :)))

Glumesc.

Nu am experienta/cunostinte pe subiect,doar zic: sunt alternative japoneze, scuter de 50cc, care respecta acelasi look clasic. Prima in minte, honda shadow 50. Vezi, poate largesti putin aria de cautare.

Sau, se vrea musai VESPA, rosu? :D

Fratelo, sunt fan japan, 😁, dar nu ma inteleg cu femeia, de 2 ani ma freaca la cap ca vrea Vespa, asa ca am sa ma conformez , nu vrea altceva, am tot incercat... o sa ii iau Vespa 🙈, si exact musai ROSU vrea sa fie... offf mamă..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Robyb a spus:

 

 

Ce treaba are motorul cu instalatia electrica ? Una e una , alta e alta. 

 

Motoarele Piaggio sunt montate pe toate marcile de scutere si merg de zeci de ani fara probleme. 

Deci, iau 2T sau 4T 😁 , lasati electrica 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, AparTeGeorge a spus:

Fratelo, sunt fan japan, 😁, dar nu ma inteleg cu femeia, de 2 ani ma freaca la cap ca vrea Vespa, asa ca am sa ma conformez , nu vrea altceva, am tot incercat... o sa ii iau Vespa 🙈, si exact musai ROSU vrea sa fie... offf mamă..

hehehe :D ROSIE SA FIE ATUNCI :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Adrian M. a spus:

hehehe :D ROSIE SA FIE ATUNCI :))

Am pus x-maxul meu de 250 la vanzare , sa ii fac pe plac femeii, ca a luat-o flama cu 2 roti...si nu vreau sa o las sa faca scoala moto, asa ăsta de 50 il conduce cu b-ul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Maximo74 a spus:

am un  un 50cc, i-am schimbat motorul de la 2t la 4t

  pe timp rece  2t-ul mi-a ajuns la un consum de 4,5 l % 4t-ul consuma 2,6l%,tot pe timp rece....

 

 

N-are nici o legatura timpul rece cu diferenta asta asa de mare de consum. Am avut Yamaha cu motor Minareli 2T si consuma 2,5 in oras si iarna.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Nguyen a spus:

 

N-are nici o legatura timpul rece cu diferenta asta asa de mare de consum. Am Yamaha cu motor Minareli 2T si consuma 2,5 in oras si iarna.

racirea pe aer face diferenta ,daca-i pe H2O... ie bini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Maximo74 a spus:

am un  un 50cc, i-am schimbat motorul de la 2t la 4t

  pe timp rece  2t-ul mi-a ajuns la un consum de 4,5 l % 4t-ul consuma 2,6l%,tot pe timp rece....

 

Ideea este ca nu va merge cu el decat pe perioada verii, sub 20 grade celsius nici nu se pune in discutie sa iasa cu scuterul, dar inteleg ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Maximo74 a spus:

daca zici tu!?👍

 

Am avut cateva scutere 2T de 50cmc, primul la varsta de 16 ani. Niciunul nu mi-a consumat asa de mult cum spui tu indiferent de temperatura exterioara, am mers cu ele si iarna cand erau temperaturi peste zero grade.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...