Sari la conținut

Vespa 50cc , sa iau 2T sau 4T ?


AparTeGeorge
 Share

Postări Recomandate

Acum 35 minute, Nguyen a spus:

 

Am avut cateva scutere 2T de 50cmc, primul la varsta de 16 ani. Niciunul nu mi-a consumat asa de mult cum spui tu indiferent de temperatura exterioara, am mers cu ele si iarna cand erau temperaturi peste  sub zero grade.

fixed!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Maximo74 a spus:

fixed!

 

Nope, erau peste zero grade, 3 grade cu plus de exemplu. Nu eram tampit sa merg pe temperaturi sub zero grade cate 10km deodata, ingheata si cakatul in tine plus ca mai risti cate un polei de te imprastii imediat daca te surprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, caracterincompatibil a spus:

în funcție de greutate și dat gaz 

 

Voi vreti cu sula in cwr si cu sufletul in rai, nu se poate. Un consum de 2,5% este in conditii normale de exploatare si cu un scuter bun, nu orice gioarsa. Si daca pleci de pe loc cu acceleratia la maxim de fiecare data si mai ai si magazia de cakat mare e normal sa-ti consume mai mult dar pe principiul asta ne trezim ca orice fier consuma mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, caracterincompatibil a spus:

Buos.pe vremea când mă dateam cu bestia

 

Deocamdata de calca TIR-urile, deci experienta nu prea ai, asa ca nu te lauda cu expresii de genul "pe vremea  mea..." ca nu impresionezi pe nimeni.

 

Cel mai mare consum inregistrat de mine cu motor 2T de 50cmc a fost 3,8% prin oras, scuter aproape nou. Era limitat din transmisie la 50km/h si mergea turat ca la balamuc, ca sa prinzi 50km/h trebuia sa accelerezi la maxim. Dupa ce i-am scos bucsa distantier de la fulia din fata care limita diametrul fuliei mergeam cu 60km/h la o treime din acceleratie, consumul in conditii normale era 2,5% iar alergat nu trecea de 2,8%. 

 

Daca iti zic cat consuma o Aprrilia 50cmc pe injectie a unei cunostine te caci pe tine, la propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, caracterincompatibil a spus:

Când ma lovesc tirurile din spate... nu e vina mea.dar daca ți ai luat limba n gura cu Paula...inventați reguli de circulație noi.eu am reușit în 12 ani sa învârt roata 122000km ,pe 2 roti.adevarar,experienta e foarte relativă

 

Iti dai seama, la 122000km esti un adevarat guru, si totusi te incaleca astia. Inainte de TIR nu te mai tavalise unul? Parca asa tin minte.

 

Bosulica, am mai multi kilometri ca tine dar asta este irelevant, conteaza cum stii sa-i faci pt ca am intalnit soferi de TIR trecuti de milionul de km dar care conduceau ca niste cizme. Eu nu am avut nici un incident pe doua roti, singurele cazaturi le-am avut in offroad la distractii. Cine e Paula?

Acum 48 minute, caracterincompatibil a spus:

Mă bucur să citesc că ești singurul căruia îi consuma 49...2,5 in oraș,ești special.unic chiar

Mie îmi ajungea la 80 stoc.minarelli orizontal lc...

Oricum tu ești miezul din dodoasca și mă uimește faptul că ajungeai la 2,5....tu puteai scoate și 1,5.dar mergeau prea încet.la viteaza maxima îți scade consumul

 

Nu sunt singurul, ti-am mai dat exemplul amicului meu cu Aprilia pe injectie. Problema la tine (si la altii) este ca nu stiti sa exploatati, sa reparati si sa conduceti correct un vehicul dupa care va plangeti ca pixdele ca asa si pe dincolo.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-l iei de nou sau cu putini kilometrii 2 timpi fara discutie!Cu un singur amendament sa-i placa doamnei mirosul de ulei (la rece toate scot ceva fum)

si paraitul caracteristic de 2 timpi!

Diferentele de consum sunt irelevante ,cam 1 l intre ele!Dar se compenseaza la voiciune,un 2t e net superior 4t!

Si musai ulei cat mai bun,ceva peste 40-50 lei!

Indiferent ce iei sa fie rosie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu cred ca e asa mare diferenta intre 2t si 4t cand vine vorba de scuter.

 

Am avut ambele...

 

Chestiile care m-au  deranjat la 2t sunt:

- Rezervor separat pentru ulei. Plus la fiecare alimentare puneam putin ulei in benzina (desi nu faci asta in fiecare zii, pentru mine era enervant)

- zgomotul. 2t e mai zgomotos (la 50cc este enervant, nu "cool')

- Am inteles ca ar fi mai poluante decat 4t. (but who cares...)

 

De asemenea 2t pare a avea mai multa putere decat 4t. se simte si la 50cc.

 

Ce am observat la 4t, este ca au tendinta de a se strica mai rar, dar nu sunt la fel de "puternice" decat 2t.

 

Ce zicea cineva de consum... asta e relativ. In general o paraitoare d'asta consuma in jur de 3, depinde de stilul de pilotat.

 

Sper sa te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, adiy32 a spus:

Daca-l iei de nou sau cu putini kilometrii 2 timpi fara discutie!Cu un singur amendament sa-i placa doamnei mirosul de ulei (la rece toate scot ceva fum)

si paraitul caracteristic de 2 timpi!

Diferentele de consum sunt irelevante ,cam 1 l intre ele!Dar se compenseaza la voiciune,un 2t e net superior 4t!

Si musai ulei cat mai bun,ceva peste 40-50 lei!

Indiferent ce iei sa fie rosie!

Nu iau nou, ori et4 , ori mai sus de et4, sa vad ce gasesc, dar m-ati cam convins, o sa iau 4t... si mirosul , si treaba cu uleiul, zgomotul...👍

Multumesc baieti 👍

Un an nou fericit, plin de km calare pe 2 roti si fara incidente☝️👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, AparTeGeorge said:

Nu iau nou, ori et4 , ori mai sus de et4, sa vad ce gasesc, dar m-ati cam convins, o sa iau 4t... si mirosul , si treaba cu uleiul, zgomotul...👍

Multumesc baieti 👍

Un an nou fericit, plin de km calare pe 2 roti si fara incidente☝️👍

 

Felicitari pentru alegere!

O alegere buna zic eu :)

 

Un an nou cat mai bun, si fara incidente neplacute pe 2, 4 sau mai multe roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, caracterincompatibil a spus:

Buos.pe vremea când mă dateam cu bestia de 49 aveam 62kg.la viteza mă adaptam traficului și consumă 4,5

Nu știu în ce fantezii consuma al tău 2,5...nu aveam 88kg pe atunci și nici nu ii rupeam motorul,dar tot consuma peste 4 fara stres in oras.aveam amici cu 2t dereglate care aveau consum de 7-5,8%

Confirm si eu ca nu am reusit sa cobor sur 3,5%  la nici unul din cele 2 mopede de 49 (in 2T si in 4T).
E drept aveau scoase toate limitarile si ca sa nu mori strivit in trafic, trebuiau turate la maxim.
Cu tot respectul, nu cred ca merita investiti banii in Vespa de o asemenea cilindree. Intr-adevar e trendy, cool, si are o valoare buna la revanzare. Dar pe de alta parte, doar gandul la rotile alea asa de mici ce au de infruntat hartoapele de Bucuresti, ar trebui sa atarne greu.
Insa pana la urma, e bine ca fiecare sa guste din micile placeri ale vietii.
Succes la achizitie si la convertit partenera la placerea pe 2 roti (in asteptarea cat.A). 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, pierrotlefou a spus:

E drept aveau scoase toate limitarile si ca sa nu mori strivit in trafic, trebuiau turate la maxim.

 

Aici e buba si revin, daca il tineai apropape numai la maxim de ce ai luat de 50cmc? Trebuia de 125cmc si mergeai relaxat cu 70-80km/h cu acelasi consum de 3.5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, GoodKat a spus:

 

Buna decizie. In acest fel eviti intamplarile in care nefasta uita sa puna oloi in vas, chiar daca exista martor in bord.

 

Acum 3 ore, RedRat a spus:

 

Felicitari pentru alegere!

O alegere buna zic eu :)

 

Un an nou cat mai bun, si fara incidente neplacute pe 2, 4 sau mai multe roti!

Multa sanatate si impliniri pe 20.20 😁

Editat de AparTeGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

 

Aici e buba si revin, daca il tineai apropape numai la maxim de ce ai luat de 50cmc? Trebuia de 125cmc si mergeai relaxat cu 70-80km/h cu acelasi consum de 3.5%.

Pentru ca la vremea respectiva nu aveam decat permis cat. B :)
Apoi am trecut pe 169 cmc (alta viata) si, dupa 1 an, am trecut la 300 cmc (aproape racheta...).
De la 125 cmc in sus, orice scuter se va comporta mai mult decat decent. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, caracterincompatibil a spus:

simt că e prea turat scuterul

 

Mai fatalitate, orice scuter de capacitate mica e turat prin definitie. Problema e daca la 70-80km/h mergi cu ea turata la maxim cum mergi cu un 50cmc sau daca mergi cu ea sub turatia maxima si altfel nu distrugi motorul. Cam asta inseamna relaxare la un scuter...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...