Sari la conținut

Thassos, 11-12 Ian


robert_bobariu
 Share

Postări Recomandate

Amatori de o tura de incalzire? Prognoza este promitatoare pentru weekendul viitor, desi fereastra de temperaturi mai mari in timpul zilei nu este foarte generoasa, asa ca plecarea ar fi pe la 9-10, din Bucuresti, intoarcerea a doua zi, pe la 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Phui!, nu mi-am imaginat ca nu ar fi ferry. Si inca mi-e greu, nutresc speranta ca nu-s actualizate site-urile.

Ianachim, daca nu faci fata cu scuterul, te iau pasager. 😂😂😂 (Nu-i asa ca acum suna tentant sa dezmortesti GSA-ul?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vremea se anunta foarte buna, de data asta ne ia pe nepregatite primavara.

 

Ferry-ul pare sa fi fost actualizat, circula la 45 de minute (https://www.go-thassos.gr/thassos-ferry-schedules-prices, http://thassos-ferries.gr/ro/Itineraries.php?cat_id=1). Cum ultima cursa spe insula pare sa fie la 19:45, iar temperatura dimineata e in crestere, cred ca ar fi utila devansarea plecarii. Parca suna mai bine 8, mai ales daca vine Ianachim cu scuterul 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baie n-am facut, ca nu am avut cada, doar dus. Si un pic duminica, ploua usor. Imi propusesem sa incerc apa marii, macar cu mana, dar... am uitat.

Insula pustie cum n-am vazut-o niciodata. Dimineata, din Limenaria pana in Skala Potamio, nicio o singura masina, dupa care cele cateva aparute pareau sa se intoarca de la slujba de la biserica. Pesiaj ideal pentru melancolici si romantici.

Temperaturi intre 0 si 15 grade, in medie acceptabile, o singura data a trebuit sa ma refugiez la o benzinarie, sa ma dezghet.

DSC_1012.thumb.JPG.38fd38ec4583406ddec976431123a19a.JPG

 

DSC_1014.thumb.JPG.d2426a07feff0b7f70bf285ed1d9436c.JPG

 

DSC_1015.thumb.JPG.84ec39b392991efd2803bf4ab4e3489d.JPG

 

DSC_1009.thumb.JPG.7b8c057e9cbfebcb7fe5c814728e6eea.JPG

 

Kilometrajul s-a rotunjit la coada la vama in Giurgiu

DSC_1018.thumb.JPG.3a41b9ddc941bd7d41cb550442ec41c6.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dormit (Estian) si mancat (Stelios) in Limenaria. Nu-s prea multe optiuni acum, mai ales daca faci rezervarea de pe ferry. Duminica, la 10 si jumatate, pentru ca am pierdut la mustata ferry-ul si aveam de asteptat 45 de minute, am incercat sa mananc pe undeva. In afara de o cafenea, plina ochi, nimic nu era deschis, nici macar brutariile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, l.u.v a spus:

Bravo, zi-ne și despre drum, câte ore ai făcut, cu ce viteză, era uscat? Nu am ajuns în Thassos cu motorul și anul asta nu vreau să ratez.

 fa ti o surpriza ..... si mergi la ghici!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost nimic special cu drumul, legat de perioada "nestandard". Poate un pic mai atent pe Republica, temperatura aerului era ceva mai scazuta (2 grade la dus, 0.5 - 4 grade la intoarcere) si din putina zapada de pe margine se scursese ici-colo apa pe sosea si ar fi putut fi un pic de ghetus, dar nu a fost cazul, iar pe Makaza, unde era putin umed, condens de la ceata, mers cu 120, nu ca vara, cu 123.45 (nici vara nu merg ca Ianachim cu motorul - nu-i cunosc noile obiceiuri, cu scuterul, dar banuiesc ca merge cu "cat trage"). Desigur, in Thassos, unde oricum e mai alunecos asfaltul, erau si zone cu nisip si praf adus de ploaie pe mijlocul drumului sau cu multe ace de la pinii de pe margine. La cat de putin trafic este acum, nu are cum sa se curete. In vami foarte putine masini, insa cu 5 minute de masina cu nr de TR, ca-i cautau temeinic - da, stat cuminte si politicos la coada, sa nu-mi fac tara de ras!

Nu stiu sa zic viteza medie si e cam tarziu sa ma uit, ca s-au mai strans 2 zile de fatait prin oras. Probabil pe la 80. La intoarcere, cand a plouat usor pana spre Makaza si temperatura a fost mai mica decat in ziua precedenta, am plecat dupa 10 din Limenaria si am ajuns in Bucuresti la 9 si jumatate, cu opriri de cascat gura si facut poze, asteptat ferry 45 minute, incalzit in OMV-ul de la Veliko o jumatate de ora, plus pierdut in Jilava 20+ minute sa-mi schimb becul ars (cam greu la 2 grade, cu mainile inghetate si un bec rebel).

 

Ce m-a surprins a fost frecventa radarelor la bulgari, si numarul celor care verificau vignete, parca au luat-o razna! Pe un politist l-am vazut exact cand treceam pe langa el, stand pe vine, mascat de parapet, cu ochiul in aparatul pus pe trepied, intr-o postura de parea sa tinteasca tirul de rachete. Bine ca n-am numar in fata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 1 ocotmbrie cand ne-am intors din Grecia pe Makaza, ne-au salutat doua vaci pe mijlocul drumului, la cateva viraje inainte de vama cu Bulgaria...

makaza.thumb.jpg.3de4bda2e85c1d9ccc5a1bfcd2fe9316.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Bună. Îmi cer scuze pt deranj. Era aici un topic despre un domn care a mers in Thassos cu scuterul și a povestit cu lux de amănunte tot, cum i s-au stricat scuteru de nu știu câte ori, ce a mâncat, pe unde a dormit , s.a. Daca aveți idee despre ce topic este vorba, va rog sa-mi trimiteți un link. Mulțumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, paulcristian a spus:

Bună. Îmi cer scuze pt deranj. Era aici un topic despre un domn care a mers in Thassos cu scuterul și a povestit cu lux de amănunte tot, cum i s-au stricat scuteru de nu știu câte ori, ce a mâncat, pe unde a dormit , s.a. Daca aveți idee despre ce topic este vorba, va rog sa-mi trimiteți un link. Mulțumesc anticipat!

Cred ca e vorba de user-ul @mony,da-i pm. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare placere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...