Jump to content
Sign in to follow this  
cuki

Sugestii trip State - East Coast

Recommended Posts

Salut,

sunt in faza de planificare a unui concediu in state pe east coast in primavara asta si as avea nevoie de cateva informatii/sugestii din partea celor care au mai fost si au mai multa experienta.

Biletele de avion le am deja cumparate, viza luata si cam atat :) . Ce m-ar interesa in mod special, este inchirierea unei masini. Din ce m-am interesat pana acuma, varianta cea mai "OK" raman tot companiile mari (AVIS, SIXT, etc.). Daca are cineva mai multe info despre subiectul asta, i-as fi recunoscator.

Durata: 15 zile 

Buget: nu is sarac, dar prefer chibzuinta. As vrea sa nu depasesc insa 4500$ pentru 2 persoane (fara bilete de avion).

Cam ce planuiesc:

- Ajung pe JFK, si ma gandesc sa stau 2-3 nopti in New York...cazarea este scumpa ca naiba, poate aveti si aici niste tips. 

- Inchirez masina din New York sau daca recomanda cineva o firma anume, si din imprejurimi. Din New York plec la drum spre Philadelphia. Aici ma mai gandesc daca merita sa petrec 1 noapte

- Urmatoarea oprire ar fi Washington, unde cred ca sunt de ajuns 2 zile pentru vizitat.

- Din Washington as vrea sa o iau spre Florida/Miami, dar nu mi-am stabilit inca un traseu. Drumu insa as vrea sa il fac in 3 zile. Aici poate aveti niste sugestii, pe unde sa o iau, ce merita vazut, ce nu merita vazut. 

- 4 zile de odihna/vizitat Miami si imprejurimi. 

- retur in New York tot cu masina, preferabil pe alta ruta, dar returul va fi mai pe repede inainte.

Merci mult

Am fost de 3 ori pe coasta de est, am sa incerc sa revin cu ceva informații pertinente diseară după ce ajung acasă.

Arată bine bugetul, cred că o să vă și rămână, deși aici depinde și de voi ce stil adoptați.

Bravo pentru idee.

1. La inchiriat masina ai mare grija sa marchezi pe formular absolut toate ciupiturile si zgarieturile si explicate in cuvinte ...pozele sunt fix pix. Indiferent cat de mare este firma , sunt niste nenorociti pusi pe jaf. Se merita cercetat daca nu iesi mai bine ca pret sa inchiriezi din NY doar pt 24-48h pana ajungi intr-o locatie de unde poti inchiria pentru restul timpului la un pret mai bun si cu specificatia ca o sa o returnezi in locatia care iti convine tie( se poate garantat).

DC este un sat plin de negrotei...nu prea ai ce vedea in afara de cele consacrate si poate gradina zoo ( pt ca este unicat fiind intr-un parc normal si gratis -sau afost pana la momentul in care am fost eu)

2. Sa dormi la hotel in NY ( pt 350-400$/noapte ,este cam stupid avand in vedere ca in doar 1-2 h poti fi in NJ sau PA unde gasesti la cca 100$/noapte.

Daca vrei sa vizitezi si NY doar te intorci dimineata si ai salvat cateva sute . In NY daca vrei sa parchezi in siguranta exista parcari pazite (la cca 40$/8h ...parca)

3. Cam greu sa cheltuiesti bugetul ala pe coasta de est...nu prea e mare lucru de vazut , pe bune . 

4.Doar I 95 este autostrada care duce in Fl si e gratis . Daca te duci pe Turnpike mai arunci cca 100$  pe fereastra.

5.In Miami nu se merita stat la hotel . Poti lua hotel in Hallandale si e destul de aproape ...

De vizitat in Miami nu prea este decat Miami Beach , cartierul Coconat Grove, castelul Viszcaia si Biscane Bay.

6. Daca opresti in Fort Lauderdale trebuie mers la restaurantul Dirty Harry si conandat Wings medium-garlic.

Salut, 

eu m-am intors alaltaieri din New York, ce pot sa iti zic:

- Daca vrei sa stai pe insula, stai in Lower Manhattan, e mai lejer, mai putin turistic, mai accesibil ca pret.

- cazare gasesti mai ieftina pe airbnb, evita hotelurile. Sunt mult prea scumpe pentru calitatea pe care o ofera. Doar daca ai bani sa stai la Plaza, dar nici acolo nu merita.

- daca vrei sa inchiriezi masina, fa-o la plecare din New York, o sa iti treaca de ea cand o sa vezi ca e 20 USD/ora parcarea, sau 100 pe noapte. Plus ca daca stai 2-3 nopti in New York, masina o sa fie inutila, reteaua lor de metrou e wow si non stop. Altfel, cu masina te misti mult mai greu. Sau stai in New Jersey, faci sub o ora cu metroul pana in Manhattan.

Have fun!

Posted (edited)

in new york recomand sa stai in manhattan o noapte, cu un program bun poti vedea toata insula intr-o zi (fara statuia libertatii)

acolo, pe langa atractiile clasice, nu rata high line, chinatown si little italy

daca vrei sa vezi ratoni in elementul lor natural ia-ti un trening pe tine, lasa-ti telefonul si portofelul la cazare si viziteaza central park noaptea

in new york nu ai nevoie de masina, te descurci pe jos

nu sunt de acord cu metroul wow, mi s-a parut foarte jegos, dar aia e

daca stai in afara insulei ai nevoie de 2 zile sa o vezi si ratezi cum arata locul noaptea

in dc ai national mall, sunt vreo 2 zile de stat pe acolo, in functie de ce ai chef sa vezi

https://www.barbermuseum.org/

de vazut, cu tot cu circuitul din spate, care are niste alei frumoase si cateva surprize

https://www.georgiaaquarium.org/

cel mai mare din lume, multe de vazut

ai si un six flags langa atlanta daca te intereseaza

ar fi frumos sa vezi si o plantatie tot in zona, recomand oak alley pentru stejarii aia foarte fotogenici

https://www.oakalleyplantation.com/sugarcane-plantation/plantation-tours

in miami nu ai mare lucru de vazut in afara de little havana si little haiti, multe baruri interesante in zona

recomand o tura in everglades pentru aligatori pe alei si o plimbare de jumatate de zi in florida keys

Edited by prafrau

Acum 4 ore, Starcream a spus:

- daca vrei sa inchiriezi masina, fa-o la plecare din New York, o sa iti treaca de ea cand o sa vezi ca e 20 USD/ora parcarea, sau 100 pe noapte. Plus ca daca stai 2-3 nopti in New York, masina o sa fie inutila, reteaua lor de metrou e wow si non stop. Altfel, cu masina te misti mult mai greu. Sau stai in New Jersey, faci sub o ora cu metroul pana in Manhattan.

Have fun!

da, clar la plecare as inchiria masina...

Acum 4 ore, robert23mg a spus:

Am fost de 3 ori pe coasta de est, am sa incerc sa revin cu ceva informații pertinente diseară după ce ajung acasă.

Arată bine bugetul, cred că o să vă și rămână, deși aici depinde și de voi ce stil adoptați.

Bravo pentru idee.

Super, abia astept

Acum 4 ore, prafrau a spus:

@prafrau, merci mult. In zona Miami vreau basically sa si zac un pic la ocean...bere pe plaja, alea alea :bier:

Posted (edited)

In New York am stat aici: https://www.booking.com/hotel/us/holiday-inn-express-new-york-city-wall-street.en-gb.html

Preturile sunt intre 500 si 700 pe noapte in general, conditii bune, mic dejun specific american, cereale, lapte, sausage, bacon, scrambled eggs, pancakes, etc... Camerele sunt foarte mici dar esti pe Wall Street, la pana in 7-8 minute pe jos de WTC, 45min de Central Park si la vreo 10 minute distanta de heli port iar daca tot esti aproape si te pasioneaza zborul iti recomand o tura cu elicopterul deasupra orasului. Daca mergi, incearca sa prinzi apusul in aer.

Miami nici eu nu-ti recomand, e ca Vama, nu mai e ce-a fost. Dar daca vrei neaparat sa bifezi, cauta cazare prin Coral Gables, Mi, e o zona buna si preturile sunt decente, se gasesc apartamente cu acces la piscina si sala. In schimb, ca alternativa la Miami iti recomand Fort Lauderdale, e situat la 30 de mile de Miami, e mult mai civilizat, mai dezvoltat, plajele misuna de oameni care fac sport, sunt mult mai curate si se intind pe cativa kilometri.

Banuiesc ca vei zbura pana in Miami din Philadelphia, asa ca, iti recomand sa inchiriezi ceva cabrio acolo, sa te bucuri mai bine de caldura si priveliste. Ca idee, un Mustang cabrio m-a dus cam 290$ pe 5 zile.

Si daca tot esti in zona, fa-ti drum pana in Key West, e un fel de Vama pentru zona Miami, drumul e foarte fain, se merge foarte mult peste apa, kilometri de poduri, e cel mai sudic punct din America continentala, atmosfera foarte faina.

Edited by vladf

Nu e ce vrei tu pentru ca eu m-am învârtit numai in Vermont, Maine si New Hampshire. Aici sunt niște poze poate te inspira -  https://photos.google.com/share/AF1QipP_pPEoPhMEq6J4Ktof4aWSsM6iqOROgfV05n-SZ5TyLHpP2yfpe9LvDT26BME2xA?key=ZnhkTVNsX01NVjV0TGFyZENaWFVhLWlHbm9RSGNn

Am vizitat si NYC, dar cu transportul public. Am stat in Brooklyn, Greenpoint Lodge, cu in jur de 100$ pe noapte - nu a fost prea OK - camere mici si infecte, baie la comun si mizerabila.

Mai in sud am coborât doar până la Kennedy Space Center sa vad rachetele. Dar nu am condus, am zburat, si am stat la un prieten in Jacksonville. Mie mi-a placut, dar depinde de gusturi:

https://photos.google.com/share/AF1QipMBSPe6HJNpX4hAlJO_JgXtABEC9s5Gi2G6zjZ3hqPV_-Agv0GKG0vF_NroTaocGA?key=QW9MMHNIUmxjNVFNUXFsbmtCZV9aYzZfcmltZ2J3

Acum 15 minute, vladf a spus:

In New York am stat aici: https://www.booking.com/hotel/us/holiday-inn-express-new-york-city-wall-street.en-gb.html

Miami nici eu nu-ti recomand, e ca Vama, nu mai e ce-a fost. Dar daca vrei neaparat sa bifezi, cauta cazare prin Coral Gables, Mi, e o zona buna si preturile sunt decente, se gasesc apartamente cu acces la piscina si sala. In schimb, ca alternativa la Miami iti recomand Fort Lauderdale, e situat la 30 de mile de Miami, e mult mai civilizat, mai dezvoltat, plajele misuna de oameni care fac sport, sunt mult mai curate si se intind pe cativa kilometri.

Banuiesc ca vei zbura pana in Miami din Philadelphia, asa ca, iti recomand sa inchiriezi ceva cabrio acolo, sa te bucuri mai bine de caldura si priveliste. Ca idee, un Mustang cabrio m-a dus cam 290$ pe 5 zile.

Si daca tot esti in zona, fa-ti drum pana in Key West, e un fel de Vama pentru zona Miami, drumul e foarte fain, se merge foarte mult peste apa, kilometri de poduri, e cel mai sudic punct din America continentala, atmosfera foarte faina.

Nu e neparat Miami, ma uitam si eu la Fort Lauderdale. Am 15 zile la dispozitie, asa ca m-am gandit sa profit de caldura din Florida ca sa-mi incarc bateriile in zona. 

Din Philadelphia planuiesc sa merg cu masina...sunt ~1600km, si ma gandesc ca ar fi ok sa-i fac cu masina. Daca nu merita drumu, pot sa inchirez o masina pentru zona de "nord", dupa care sa zbor in Miami si sa inchiriez acolo alta masina. 

Daca merita drumu Washington --> Miami, atunci iau clar masina. Partea proasta este ca trebuie sa vin cu ea inapoi, pentru ca super scump sa predai masina in alt stat. 

SC: 

- Charleston.

Pt FL:

Miami nu prea ai ce face daca nu-i de bumtzi bumtzi. Nu merita decat in trecere. In trecere spre Everglades / Keys.

Daca te bate gandul de Keys vezi ca de cand intri in ele se dubleaza pretul la cazare si dupa aia tot creste pana ajungi in faze de genul 400$ in Key West. Keys merita in / out o zi. Everglades in trecere e ok.

Pe est in FL ai sa merite St. Augustine si Cape Canaveral daca-ti plac rachetele. Daytona Beach si in rest e cam acelasi lucru care-l poti vedea pe toata coasta.

In interior, Orlando daca esti cu parcuri de distractii. Altfel nu.

NY as cauta in Manhattan, uita-te la hoteluri prin sau mai la nord de Upper WSide, gen W de central park prin zona 70th - 99th. N-o sa fie superconditii dar macar sunt mai ieftine.

Acum 5 ore, prafrau a spus:

in new york nu ai nevoie de masina, te descurci pe jos

nu sunt de acord cu metroul wow, mi s-a parut foarte jegos, dar aia e

Te mănâncă șobolanii dacă nu ești atent, ma refer ca e wow rețeaua, cu multe magistrale, stații cu distanță mică între ele, linii  express care sar stații după nevoie.

New York:
Din pacate nu stiu ce sa iti recomand pentru cazare in new york (noi am avut norocul sa nu platim cat am stat acolo), poti sa incerci si pe airbnb poate gasesti ceva mai ieftin. Ideea este ca seara o sa ajungeti rupti inapoi la cazare, so un pat e cam tot ce aveti nevoie acolo. In 2-3 zile clar nu ai cum sa vizitezi new york-ul prea bine dar cateva chestii o sa poti bifa:

- Central Park (gratuit) e imens dar poti trece macar un pic prin el (coltul cu faimosul hotel plaza din singur acasa, si scenele din film sunt la intrarea din sud 5th avenue cu 59th street)

- High line (gratuit) este o 'alee' amenajata pe o fosta linie ferata - un capat este in partea de vest la 12th avenue cu 34th street (pe 34 este si Empire State Building mai central pe 5th cu 34)
- Intre Empire State si Rockfeller (~30-40$, bilete poti lua si de pe undeva din subteran de la niste automate, sau poti gasi in pachet cu alte atractii, insa nu stiu daca aveti timp de toate), recomand Rockfeller, este mai mult spatiu, are geamuri in loc de gratii, iar view-ul pare mai bun spre nord, unde poti vedea si tot parcul central

- Memorialul World Trade Center (gratuit) nu e mare lucru de vazut, au facut niste fantani interesante, unde curge apa intr-o fantana careia nu ii poti vedea fundul

- Langa memorial este One World Tower (~30-40$), unde iar se poate urca (iar daca e de ales intre asta si empire sau rockfeller, l-as alege pe asta) - recomandarea de urcat este pe inserare, sa prinzi putin lumina, si sa prinzi si luminile din oras, se vede super

- Pe Vest mai ai Interpid (12 cu 46th), un muzeu interesant ce se afla pe o nava, are si un submarin ce se poate vizita, si cand am fost eu era si expozitie cu space shuttle
- Libraria publica (5 cu 41st, grauita) merita cercetata un pic, inclusiv intrat prin cateva sali

- Roosevelt Island, se poate ajunge cu o mini telecabina (2 cu 59th) (bilet unic cu metroul, 2.75$ era o calatorie parca), cel mai misto de vizitat mini insulita asta e prin mai cand infloresc ciresii
- neaparat, cauti pe google '2 bros pizza', au vreo 5-6 locatii prin new york, si iti iei pizza simpla la felie (1$) este cea mai buna margherita ever, si o felie este imensa

Pentru metrou pot sa iti iei cartela direct de la aparat din orice statie, prima data te costa si cartela 1$, apoi, o incarci cu bani iar cand faci incarcarea era si un bonus, care creste o data cu suma depusa, daca bagi 10$, primesti 11$ credit, daca bagi 20$, primesti 23$ si tot asa, 2 persoane dus intors cu metroul = 11$

ma rog ai o gramada de chestii de vazut, trebuie sa iti selectionezi tu cate ceva

Masina:
Noi am luat de la hertz cu 35$/zi sediul din harlem (strada 184), cat mai departe de 'centru', cu atat mai ieftin serviciul

Benzina este super ieftina, (~2$ / galon adica 4 litri)

Daca platesti cash intai trebuie sa mergi la casierie si sa specifici ca vrei suma x la pompa y si ii lasi banii, te duci, faci plinul, apoi te intorci sa iti iei restul. 

Daca platesti cu cardul direct la pompa, este mai usor
Drumurile in toata tara respecta regula: pare sunt est-vest, drumurile impare sunt nord-sud
Daca mergi pe autostrada, poti sa ii dai bice pana unde ai treaba, sau pana unde obosesti, la prima intersectie, iesi pe bretea, si in orice satulet, ai cam acelasi pachet de servicii in materie de magazine si hoteluri/moteluri.
Nu se aplica regula europeana unde te repliezi pe banda 1 dupa ce ai depasit, la ei iti alegi o banda si ramai acolo.
Daca intalnesti politisti care au oprit soferi (pe banda de urgenta), te muti de pe banda 1, daca treci pe langa ei (pe banda 1), pot veni dupa tine sa te ia la intrebari.
Regulile sunt specifice fiecarui stat in parte, cand schimbi statul, se poate schimba si limita de viteza.

Philadelphia:

- Scarile din Rocky (si este si statuie cu el jos la baza)

- Drumul spre scari are steagurile tuturor tarilor pe stalpi

Washington:
- Casa alba evident

- Toate muzeele au intrare gratuita in washington (cele dintre capitoliu si statuia lui lincoln)

- Statuia lui lincoln

- pentagonul (meh)

- charleston (rainbow houses & mansions)

- savannah (bonus banca unde s-a filmat forrest gump)

- st. augustine (Fort Menendez, Castillo de San Marcos, si langa asta este o super straduta Saint george, incepe chiar vis a vis de parcarea de la San Marcos, are asa un aer de western)

- homestead (cazare mai ieftina la holiday inn, pentru miami), daca vrei sa mergi la miami beach to check it on the list, este parcare direct pe strada de langa plaja, se plateste direct la aparat, e cam greu de prins loc, era parca 5$ pe ora, nu mai stiu exact, dar in general parcarea e scumpa in locurile centrale sau de interes

- key west (aer cubanez + casa lui hemmingway + southernmost point) 

- everglades park (aligatori cat vezi cu ochii, fara gluma)

- cape canaveral (kennedy space central)

Simt ca este cam incomplet ce am scris pe aici, dar nu e nici prea bine sa supra planifici ceva de genul :D adventuuuure time

Spor si daca ai si intrebari mai 'exacte', poate iti putem raspunde mai la obiect.

@cuki, daca te intereseaza, iti donez doua bilete de intrare la atractiile astea.

Top of the Rock Observation Deck - OR - Guggenheim Museum
Ferry Access to Statue of Liberty and Ellis Island - OR - Circle Line Sightseeing Cruises

Erau pt mine si nevasta, dar nu am mai avut chef de vizitat. Sunt nominale, dar nu te intreaba nimeni.

@robert23mg Merci mult de informatii.

Masina ati rezervat-o in prealabil? Am cerut si eu un Quote pe hertz, si intradevar pana acuma este cam cel mai ieftin din ce am gasit (900$ pe 2 sapt), dar nu mi-e prea clar cu Asigurarea.

Era asigurata full in pretul asta? sau ati mai platit ceva extra la counter cand ati ridicat masina?

Si o ultima intrebare...banuiesc ca numarul de KM facuti nu au fost o problema? 

Merci anticipat

La 06.01.2020 la 11:00, cuki a spus:

- Ajung pe JFK, si ma gandesc sa stau 2-3 nopti in New York...cazarea este scumpa ca naiba, poate aveti si aici niste tips. 

cutie de carton pe o alee intunecata? :D

cu asig medicala cum e? din ce am vaz pe iutub e scump rau orice chestie la ei.

unul din motivele care falimenteaza multi oameni - facturi medicale.

Acum 2 ore, cuki a spus:

@robert23mg Merci mult de informatii.

Masina ati rezervat-o in prealabil? Am cerut si eu un Quote pe hertz, si intradevar pana acuma este cam cel mai ieftin din ce am gasit (900$ pe 2 sapt), dar nu mi-e prea clar cu Asigurarea.

Era asigurata full in pretul asta? sau ati mai platit ceva extra la counter cand ati ridicat masina?

Si o ultima intrebare...banuiesc ca numarul de KM facuti nu au fost o problema? 

Merci anticipat

Da, peste tot unde am fost, am inchiriat doar daca ofereau unlimited mileage. Fiecare se gândește altfel la riscuri, eu personal nu îmi iau niciodata asigurare extra, incerc sa plătesc cat mai puțin.

Până acum a funcționat bine strategia, mai puțin un eveniment nefericit in Norvegia când am pierdut garanția.

Au nivele extra de asigurare, de la 8-10$/zi, nu știu din păcate că îți dau mai multe detalii pt că așa cum ziceam nu optez pt ele.

Acum 10 ore, cuki a spus:

no chance. asigurarea obligatorie care de fapt nu acopera chestiile scumpe. si cel mai probabil / sigur -  nu din toate statele care ai tu de gand. pt 'full casco' e extra pt europeni, americanii le au ca deal la CC in majoritate.