Sari la conținut

Turcia 2020


george13
 Share

Postări Recomandate

Incepand cu 26 mai , as vrea sa ajung la Goreme  pentru zborul cu balonul. Am cam doua saptamani de vacanta, as vrea si ceva drumuri de coasta, un pic la mare. Merg cu sotia pe motor.

Ceva sfaturi ar fi binevenite.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De la Istanbul spre Ankara, mergeti pe D100, nu pe E80.
Fiind drum fara toll, e mai aglomerat si mai lent..dar cel putin pana la Izmit..e foarte misto.

Dupa Ankara, pana sa ajungeti in Aksaray unde veti face stanga spre Goreme, faceti un popas la Tuz Golu.

Dupa Ankara, veti avea cateva filtre militare, nimic de speriat sau ingrijorat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te uiti la vreme pentru ca daca-i vant nu se vor ridica baloanele. Adica, sa-ti rezervi/planifici mai multe zile de stat in Goreme avand in vedere problema asta.
Acum sunt sanse sa-l iei a doua zi cum am facut noi pe 1 Noiembrie 2018, dar sunt sanse sa se anuleze zborurile ptr o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, george13 a spus:

Am mai gasit un drum plin de curbe, pe coasta Marii Negre. Sinop - Amasra.


https://drive.google.com/open?id=1OdFf3E_XxO_CPQfcyBOmACPz3Kzxtn3A&usp=sharing
drumul asta( eu am mers de la Trabzon pana aproape de Istanbul) este un carusel cu o banda pe sens ce te urca( cateva sute de metri deasupra nivelului marii) si te coboara de-a lungul Marii Negre; plaje goale, ape turcoise, golfulete, mici porturi, ireal!
De asemenea Sivas- Trabzon, zon muntoasa, drumuri virajate, perfecte
Alania- Anamur, denivelat( te cam zgaltaie), aglomerat dar frumos
mancarea: o sa ti iasa pe ochi: adana kebap, kebap, kofte si toate derivatele de la kebap; intra in orase si cauta carciumi cu mancare gatita; poti manca ieftin la popasurile de pe marginera drumului dar doar ce ti am specificat
Efes( merita vizitat), Troia pierdere de vreme, Myria, Pamukkale, GOreme, Kaimakli(   cel mai mare oras subteran), Istanbul ul, Oludeniz
Calatoria cu balonul: in sezon costul este intre 250 si 300 eur; cu un buget de 1500 de eur/ 2 saptamani/ 2 persoane, noi ne am bagat picioarele( poate alta data)
tot ce inseamna hoteluri de 2 stele sunt jegoase( nu schimba lenjeria, nu dezinfecteaza bai) asa ca nu strica sa ti iei lenjerie la tine; campingurile sunt o gluma sinistra
drumuri europene bune cu foarte multa criblura, semnalizate; eu am mers cu waze, cazari cu booking, nimic planificat
in zonele turistice, european= vaca de muls

 

70392163_2530758393667140_6731423086773534720_n.JPG

70400550_2530758287000484_8255659417656098816_n.JPG

70938965_2530757833667196_7455745853542629376_n.JPG

71108231_2530758450333801_5912938187151376384_n.JPG

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am platit 800 lire/pers pe 1 Noiembrie si 150lire/noapte la 3 stele, fara mic dejun, chiar in oras.
Am stat in Turcia de pe 17 septembrie pana pe 7 noiembrie 2018, tur de 5000 de km pana la Gobekli Tepe (Sanliurfa), Harran si retur.
Poate te inspiri de aici, unde-am detaliat tot:

Bugetul nostru a fost de 11.000 lire cash.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, planuiesc sa fac si eu traseul propus de kappy666 sau o mare parte din el, va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari pe care le am deocamdata:

Care este calitatea drumurilor in Turcia? Ma intereseaza daca se preteaza sa merg cu un cruiser..

Care sunt tarifere pentru comunicatii? Internet mobil, convorbiri cu Romania? sunt cam ca in Serbia sau in alte tari non UE?

Pentru navigatie se poate folosi google maps? Here maps? Sunt precise in turcia? 

Asta ma intereseaza deocamdata...multumesc in avans pentru raspunsuri...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!
1. Turcia are strazi numai bune ptr motociclit. Bani sa ai.
Eu am facut o tura de 5000 de km prin Turcia, pana la Harran si retur.
Vezi topicul atasat cateva postari mai sus.
2. Mai bine iti iei o cartela locala cu internet. Noi n-am facut-o ptr ca singurul telefon pe care-l aveam atunci a fost iphone 5-ul meu care era blocat in orange.
Te vei chinui, insa poti merge cu maps.me sau sygir (sau cum dreaq ii zice)... pe mine m-au bagat pe contrasens, imi spuneau sa fac dreapta prin cladiri... a fost chin.
Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maps.me merge perfect offline, daca descarci harta pe telefon inainte.
Am cumparat un sim turcesc (Turkcell) cu 18gb de internet si minute unlimited in Turcia pentru o luna cu vreo 170 de lire (130 ron). Este necesar sa ai pasaportul la tine in momentul in care vei cumpara cartela.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandari:
1. Trecerea de la A la B, fa-o prin Canakkale, unde poti vedea Calul Troian, utilizat in filmul Troia.
Ruinele Troiei sunt aproape de Canakkale, poti sa le vizitezi daca vrei.
 



2. De la Anamur, mergi spre Mersin ptr ca este superb drumul. Tot drumul de coasta de la Alanya pana la Mersin este absolut bestial.
Daca poti face un detur spre Gaziantep iar ar fi ok, ptr ca langa Gaziantep se afla Halfeti unde poti vizita cu barca orasul scufundat de apele barajului Birecik.
 

 

 

Spor!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

@ianisor:

Daca tot treci prin Izmir, ai putea face un detur de-o noapte si la Pamukkale, care-i destul de aproape.

 

pamuk1.thumb.jpg.d8cf8bc29f571ab18dc8a460371e5c21.jpg

 

Apoi, te intorci la Kusadasi

pamuk2.thumb.jpg.a1a30c904b2c226c4374188bfd6b21b8.jpg

 



 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.01.2020 la 17:57, ianisor a spus:

Salutare, planuiesc sa fac si eu traseul propus de kappy666 sau o mare parte din el, va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari pe care le am deocamdata:

Care este calitatea drumurilor in Turcia? Ma intereseaza daca se preteaza sa merg cu un cruiser..- buna spre foarte buna , multe dintre ele au criblura

Care sunt tarifere pentru comunicatii? Internet mobil, convorbiri cu Romania? sunt cam ca in Serbia sau in alte tari non UE?- alte tari non UE, au am avut 2 gb net pt Turcia si a fost suficient, cazari cu booking, multe cu mic dejun si wifi

Pentru navigatie se poate folosi google maps? Here maps? Sunt precise in turcia? -nu ti trebuie gps dedicat; drumurile dunt marcate,radarele semnalizate, eu am mers cu waze, tura a insumat peste 5500 km

Asta ma intereseaza deocamdata...multumesc in avans pentru raspunsuri...

 

 

 

La 29.01.2020 la 23:20, ianisor a spus:

Salutare, eu si cu inca doi prieteni planuim sa plecam pe 1 iunie pe urmatorul trseu

https://drive.google.com/open?id=12_uhlXsrLCSmmR0hHKN8GamVMp4ErrG8&usp=sharing

Traseul seamana cu cel al lui Ghita.

Ceva sugestii pentru acest traseu?

eu am facut si drumul de coasta Trabzon- Zonguldak(poti incepe de la Samsun),ai cateva poze mai sus; peisajul iti taie respiratia, preturilemai mici decat in sudul Turciei, zona muly mai verde

La 29.01.2020 la 19:17, Ghita George a spus:

Iti sugerez sa faci drumul in sens invers acelor de ceasornic; drumurile sunt cu 2 benzi pe sens, facandu l invesr vei fi pe prima banda, aproape de mare; in sens invers vei fi pe banda 3, sensurile fiind despartite de parapet
include Efes in traseu, nu vei regreta; de asemenea Demre( in sud, orasul vechi Myria)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...