Sari la conținut

Radiere fiscala ?


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua ! Exista vreo varianta sa radiez o mașină doar dpdv fiscal ? Pe scurt vreau sa cumpăr o mașină găsită super ieftin pt piese in cazul in care am nevoie pt a mea. Mașină o sa fie depozitatată într-o baracă la țară deci nu o sa mai meargă pe drum, cel puțin nu pe cel public. Problema e că nu vreau să plătesc impozit pt că o țin în curte dar parca as tine actele in caz că am nevoie la un mom dat pt cine știe ce. Se poate sa o scot doar de la primărie ?

 

Mulțumiri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La un moment dat stiu ca se putea face asta daca aveai dovada ca ai unde sa o depozitezi, gen curte, in ideea ca nu o lasi in strada si ai scapat de ea.

Cunosc pe cineva care a facut asta acum ceva timp dar sincer nu stiu exact ce acte au fost necesare pentru asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TWD.Grig a spus:

Buna ziua ! Exista vreo varianta sa radiez o mașină doar dpdv fiscal ? Pe scurt vreau sa cumpăr o mașină găsită super ieftin pt piese in cazul in care am nevoie pt a mea. Mașină o sa fie depozitatată într-o baracă la țară deci nu o sa mai meargă pe drum, cel puțin nu pe cel public. Problema e că nu vreau să plătesc impozit pt că o țin în curte dar parca as tine actele in caz că am nevoie la un mom dat pt cine știe ce. Se poate sa o scot doar de la primărie ?

 

Mulțumiri !

Salut,

Exista doar trei posibilitati de a radia o masina:

- prin contract de vanzare cumparare

-prin predarea la un centru de colectare a fierului vechi - cei de acolo iti dau o hartie cum ca ai predat-o iar in baza documentului, o scoti de la fisc

-prin hotarare judecatoreasca.

 

In cazul in care vrei sa pastrezi masina pentru piese, predai centrului de colectare doar bucata cu seria de caroserie, restul ramane la tine. In acest caz nu poti sa o mai inmatriculezi vreodata. Acestea sunt optiunile tale. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o radiezi fiscal cu declaratie pe propria raspundere ca ai dezmembrat vehicolul, ai formular la taxe si impozite locale.

In cazul STRICT mentionat de tine NU o poti radia, trebuie s-o dezmembrezi efectiv inainte de a da declaratia.

Nu te verifica nimeni, insa e fals in declaratii oficiale.

In cazul asta nu o vei putea reinmatricula.

 

O alta varianta ar fi sa o cumperi cu toate actele, si sa n-o inregistrezi fiscal, daca doar o tii in baraca. 

Dupa 3 luni i se suspenda inmatricularea.

Daca vrei vrea sa faci ceva cu ea, in afara de a o da ca fier vechi, va trebui sa o inregistrezi fiscal, sa platesti o amenda, impozitele restante + majorari/penalitati.

 

 

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns tuturor.

1 oră în urmă, marianubs a spus:

O alta varianta ar fi sa o cumperi cu toate actele, si sa n-o inregistrezi fiscal, daca doar o tii in baraca. 

Dupa 3 luni i se suspenda inmatricularea.

Daca vrei vrea sa faci ceva cu ea, in afara de a o da ca fier vechi, va trebui sa o inregistrezi fiscal, sa platesti o amenda, impozitele restante + majorari/penalitati.

 

 

Asta e prima chestie la care m-am gandit si nu merge. Era super daca doar se suspenda inmatricularea. Din pacate daca nu mergi in 3 luni sa o treci la primarie pe tine primesti amenda de 2900 ron. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu amenda este mare daca circuli cu inmatricularea suspendata (si esti prins).

 

Amenda la care te referi tu este undeva la 50 - 100 de lei, si se aplica doar daca te duci sa o inregistrezi la taxe locale. Daca tu oricum ai de gand s-o dezmembrezi, n-ai nevoie s-o mai inregistrezi pe numele tau.

 

Cel mai simplu si logic ar fi ca proprietarul actual sa o radieze fiscal si din circulatie, si tu sa o cumperi de la el ca bucati de fier vechi.

Si iti pastrezi copii xerox dupa certificatul de inmatriculare, cartea de identitate si certificatele de radiere, ca sa poti demonstra ulterior prevenienta fierului daca va fi cazul.

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, TWD.Grig said:

daca nu mergi in 3 luni sa o treci la primarie pe tine primesti amenda de 2900 ron. 

70 ron, daca nu s-a marit cumva. Dar sigur nu 2900. Doar daca iti calculeaza impozit din urma si penalitati si tot tacamul, dupa cativa ani buni (depinde si de masina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi.....de ce sa nu mearga (inca) cu neinregistratul la taxe locale? O cumperi, vanzatorul o radiaza de la taxele locale, iar tu, ca si cumparator, nu o mai inregistrezi la tine?

Mentionez ca in Ro inca se mai foloseste pixul si hartia in loc de baze informatice. Asadar mie mi-au pierdut o masina (dupa cativa ani de impozit, au uitat ca o mai am si pe aia si nu mi-au mai calculat-o la  impozit deloc). Noroc ca era un harb si a ajuns la dezmembrat dupa inca 2 ani, ca altfel faceam scandal. 

De asemenea, cand m-am mutat dintr-un sector in altul, mi s-a trimis dosarul ce cuprindea masinile si motocicletele cu posta romana intre cele 2 administratii locale de sector. Culmea e ca cei de la taxe locale de la noua locuinta spun ca nu ar fi primit niciun dosar, iar eu figurez fara datorii la ei, in conditiile in care cei de la taxe locale de la fosta locuinta mi-au aratat inclusiv o confirmare de primire a dosarului la noua locatie. Acum trebuie eu sa alerg sa le fac lor curat in hartii.

 

 

Asadar, cu aceasta harababura generalizata, de ce sa iti mai faci probleme? Sunt ei destul de ocupati sa-si faca curatenie prin actele lor, nu se mai uita pe la oameni prin curti ce fiare ar maiputea fi impozitate.

 

Cat despre ultimul punct, daca in caz de ceva mai ai nevoie sa mergi cu ea peste 5 ani, te duci la primarie, platesti amenda care in acest moment e de vreo 70 lei pentru nedepunerea declaratiei de impunere in termen (adica la peste o luna dupa vanzare cumparare platesti amenda, indiferent ca e la 31 zile sau la 5 ani dupa), apoi o inregistrezi pe numele tau si platesti din urma impozitul. Daca nu te mai duci niciodata la primarie, iti garantez ca nu vor veni ei niciodata la tine sa te intrebe de fiarele de prin curte.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, TWD.Grig a spus:

Multumesc de raspuns tuturor.

Asta e prima chestie la care m-am gandit si nu merge. Era super daca doar se suspenda inmatricularea. Din pacate daca nu mergi in 3 luni sa o treci la primarie pe tine primesti amenda de 2900 ron. 

La mine in zona,nealocarea la impozite si taxe a unui autovehicul in maxim 30 de zile,se sanctioneaza cu amenda de 100 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, mircea.cazachevici a spus:

Si totusi.....de ce sa nu mearga (inca) cu neinregistratul la taxe locale? O cumperi, vanzatorul o radiaza de la taxele locale, iar tu, ca si cumparator, nu o mai inregistrezi la tine?

Mentionez ca in Ro inca se mai foloseste pixul si hartia in loc de baze informatice. Asadar mie mi-au pierdut o masina (dupa cativa ani de impozit, au uitat ca o mai am si pe aia si nu mi-au mai calculat-o la  impozit deloc). Noroc ca era un harb si a ajuns la dezmembrat dupa inca 2 ani, ca altfel faceam scandal. 

De asemenea, cand m-am mutat dintr-un sector in altul, mi s-a trimis dosarul ce cuprindea masinile si motocicletele cu posta romana intre cele 2 administratii locale de sector. Culmea e ca cei de la taxe locale de la noua locuinta spun ca nu ar fi primit niciun dosar, iar eu figurez fara datorii la ei, in conditiile in care cei de la taxe locale de la fosta locuinta mi-au aratat inclusiv o confirmare de primire a dosarului la noua locatie. Acum trebuie eu sa alerg sa le fac lor curat in hartii.

 

 

Asadar, cu aceasta harababura generalizata, de ce sa iti mai faci probleme? Sunt ei destul de ocupati sa-si faca curatenie prin actele lor, nu se mai uita pe la oameni prin curti ce fiare ar maiputea fi impozitate.

 

Cat despre ultimul punct, daca in caz de ceva mai ai nevoie sa mergi cu ea peste 5 ani, te duci la primarie, platesti amenda care in acest moment e de vreo 70 lei pentru nedepunerea declaratiei de impunere in termen (adica la peste o luna dupa vanzare cumparare platesti amenda, indiferent ca e la 31 zile sau la 5 ani dupa), apoi o inregistrezi pe numele tau si platesti din urma impozitul. Daca nu te mai duci niciodata la primarie, iti garantez ca nu vor veni ei niciodata la tine sa te intrebe de fiarele de prin curte.

 

Acum 29 minute, Christian 1 a spus:

La mine in zona,nealocarea la impozite si taxe a unui autovehicul in maxim 30 de zile,se sanctioneaza cu amenda de 100 lei.

 

Acum 13 ore, XaeL a spus:

70 ron, daca nu s-a marit cumva. Dar sigur nu 2900. Doar daca iti calculeaza impozit din urma si penalitati si tot tacamul, dupa cativa ani buni (depinde si de masina)

 

Acum 13 ore, marianubs a spus:

Din cate stiu eu amenda este mare daca circuli cu inmatricularea suspendata (si esti prins).

 

Amenda la care te referi tu este undeva la 50 - 100 de lei, si se aplica doar daca te duci sa o inregistrezi la taxe locale. Daca tu oricum ai de gand s-o dezmembrezi, n-ai nevoie s-o mai inregistrezi pe numele tau.

 

Cel mai simplu si logic ar fi ca proprietarul actual sa o radieze fiscal si din circulatie, si tu sa o cumperi de la el ca bucati de fier vechi.

Si iti pastrezi copii xerox dupa certificatul de inmatriculare, cartea de identitate si certificatele de radiere, ca sa poti demonstra ulterior prevenienta fierului daca va fi cazul.

Nu mai e deloc așa. Cel puțin nu din vara. Prin iunie anul trecut am luat o mașina pe numele lu' tata și cum proprietarul mi-a spus că e ok sa merg cu numerele alea până se termină asigurarea și rovinieta nu am mai fost la primărie să o transcriu. Pe la jumatea lu septembrie mă sună tata și îmi zice că a primit în posta amenda de la fisc de 2000 și ceva de Ron pt că nu s-a dus să declare mașina. Nu credeam daca nu vedeam hârtia. O am și acum, daca doriți sa va convingeti ii fac poza și o pun aici. Știu că suma era undeva pe la 2000-2200 nu mai știu exact, oricum nu 70 ron. Nu știu cum e in alte județe dar în valcea nu mai merge chestia asta. Eu atunci am reușit să nu plătesc amenda printr-o cunoștință ce lucrează la taxe și impozite că altfel o plăteam sigur. Nu lăsați mașinile netrecute la primărie, chiar daca nu mergeți cu ele, că nu mai e 70 Ron amenda.

Acum 39 minute, Christian 1 a spus:

La mine in zona,nealocarea la impozite si taxe a unui autovehicul in maxim 30 de zile,se sanctioneaza cu amenda de 100 lei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in situatia de a radia definitiv din trafic si de la taxe si impozite o motocicleta. 

Am procedat in felul urmator:

-luat fiscal de la taxe si impozite precum ca impozitul este la zi

-luat de la primarie document ca detin teren ptr depozitarea motocicletei (in cazul in care nu exista teren pe numele tau trebuie o declaratie la notar ca o persoana proprietar de teren iti da acordul sa o depoazitezi pe proprietatea lui)

-facut programare la biroul de inmatriculari

-mers la biroul de inmatriculari cu nr de inmatr, certificat si carte de identitate, diverse copii si o foaie tip de radiere din circulatie la cerere

-mi-a lasat cartea de identitate unde a scris jos radiata la cerere(cred ca se poate reinmatricula pe viitor) 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...