Sari la conținut

Centrare roata spate


Laur25
 Share

Postări Recomandate

Salut! Acum 2 zile am avut un scuter de 49 (First Bike Energic) dus la un prieten sa imi schimbe cauciucul pe spate pentru ca aveam pana. Dupa ce l-am adus acasa am vazut ca roata spate parea sa fie putin intr-o parte, adica nu era centrata. L-am scos la o plimbare sa vad, parca nu mai trage ca inainte, de la 70-80 incepe sa vibreze foarte tare si cand dau drumul la accelereatie de tot se simte ca un voblaj care  vine exact de la roata din spate. Atasez si o poza in care se vede ca suruburile de la basule nu sunt stranse in mod egal, si cred ca din cauza asta roata sta asa. Cum pot sa le aduc la egal suruburile?  La un mecanic nu pot sa il duc deocamdata. Un tutorial ceva pe youtube m-ar ajuta sau sfaturi in scris aici, orice sfat ma ajuta. Multumesc!81965192_592913921542866_7815011174839222272_n.thumb.jpg.f623953580940fb37947ec6215d0dbfd.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca suruburile de la bascula (nu basule) sunt stranse inegal sugereaza ca roata are un unghi fata de axul longitudinal, dar asta nu produce voblaj sau vibratii; vibratiile au cea mai frecventa cauza faptul ca roata nu e echilibrata, asta se face la vulcanizare cu plumbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, AdrianB1 said:

Faptul ca suruburile de la bascula (nu basule) sunt stranse inegal sugereaza ca roata are un unghi fata de axul longitudinal, dar asta nu produce voblaj sau vibratii; vibratiile au cea mai frecventa cauza faptul ca roata nu e echilibrata, asta se face la vulcanizare cu plumbi.

Pai si voblajul de la ce sa fie? pana sa duc scuterul la prietenul asta era totul in regula, nu avea nevoie de echilibrat. Treaba cum ca nu mai trage la fel ca inainte poate sa fie de la roata asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Laur25 a spus:

Pai si voblajul de la ce sa fie? pana sa duc scuterul la prietenul asta era totul in regula, nu avea nevoie de echilibrat. Treaba cum ca nu mai trage la fel ca inainte poate sa fie de la roata asta?

voblajul si vibratiile sunt in mare parte de la cauciucul chinezesc 

 

alinierea rotii se face din suruburile alea 2 dupa ce slabesti axul , trebuie sa ai niste gradatii pe bascula dar la chinezisme orice e posibil , chiar sa fie bascula stramba din fabrica sau gradatiile aiurea.

 

as incerca sa-ti explic cum se aliniaza roata spate fara folosirea gradatiilor dar cred ca e mult mai sigur sa o faca cineva care intelege mai bine subiectul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 hours ago, easy ride on! said:

Da.

Dacă o parte din energia destinata rotaţiei roţii se consumă acum prin vibraţii.

Ok o sa incerc maine sa o centrez , multumesc.

12 hours ago, TETEA. said:

Nealinierea corecta a rotii spate duce exact la manifestarea aceea care seamana cu un voblaj al rotii fata. 

Poate te ajuta:  

Mi-am facut o idee prin videoclipul asta, multumesc.

11 hours ago, superbec said:

voblajul si vibratiile sunt in mare parte de la cauciucul chinezesc 

 

alinierea rotii se face din suruburile alea 2 dupa ce slabesti axul , trebuie sa ai niste gradatii pe bascula dar la chinezisme orice e posibil , chiar sa fie bascula stramba din fabrica sau gradatiile aiurea.

 

as incerca sa-ti explic cum se aliniaza roata spate fara folosirea gradatiilor dar cred ca e mult mai sigur sa o faca cineva care intelege mai bine subiectul.

 

 

Ok o sa incerc maine, m-am uitat si gradatiile de pe bascule nu sunt puse la fel adica pe o parte e mai in fata si pe cealalta e la alta gradatie. Sigur asta nu a stiut sa puna roata bine si a pus-o si el sa stea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...