Sari la conținut

Motoare în V și motoare în linie


DenisTarcau05
 Share

Postări Recomandate

diferenta e ca alea in linie arata ca dracu , se aud ca niste tomberoane batute de un copil oligofren si nu se mai produc de multi anisori

 

pesti cativa ani iti vei da seama ca chiomparu daca nu e V e degeaba

 

peste si mai multi anisori o sa realizezi ca daca nu e harly e degeaba 

 

si peste iar ani si ani iti dai seama ca harliu e de pus in vitrina si admirat 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.01.2020 la 16:37, GoodKat a spus:

Daca te uiti pe OLX, nu conteaza ca e motocicleta din 2000 sau ca e din 2014, aproape toate au 30,000 km

Asa m-a luat si pe mine unul, domne cam multi km 78k... Coane e de 17ani pe strada, nu exista 30k la varsta asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si evident cine si cum a avut grija de mobra. schimburi de ulei la timp, cu ulei de calitate, reparatii la timp si cu piese corespunzatoare.

La care se mai adauga si cum a forjat-o. Chopper-ul este in general un motor de plimbare nu de alergat pina iese sufletul din el.

Pe de alta parte legat de km depinde fara dar si poate cine si de ce si l-a luat.

Asadar km multi sau putini nu este criteriul de baza.

Prima moto a lui fi-miu a fost un chopper gasit prin Germania: Suzuki Intruder 125. Fabricatie 2001. In anul 2010 mobra avea aproape 5.000 Km. Proprietar un om in varsta care a dorit si el sa isi faca o dambla la batranete.

Depinde cum ai noroc sa o gasesti.

Cand am cumparat Goldwing-ul avea 15 ani ai 19.000 Km.

Asta a fost Germania. Nu comentez mobrele din RO vandute pe OLX.

Shadow-ul meu cumparat de nou in 2011 are in anul  2020 nici macar 12.000 Km.

 

Asadar te uti si tu la cine este vanzatorul, vezi ce documente poate prezenta - carte sau facturi de serivce, si sa mergi la vizionarea mobrei cu cineva care poate sa "o coteasca" cum trebuie.

 

Oricum nu te arunca la prima mobra care iti face cu ochiul. Sunt pe piata cate vrei, ai de unde alege.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

La 10.01.2020 la 10:50, DenisTarcau05 a spus:

Îmi poate sune cineva care este diferența dintre motoare în V și motoare în linie pe un chopper? Și care dintre ele sunt mai bune din punct de vedere mecanic și mai avantajoase? 

 

avantajoase? la ce?...

daca e sa fie "chopper" mergi pe un 2 in V. Daca vrei sa fii poser ia harley,  daca vrei "harley for the poor" ia una japoneza 2 in V, Vmax e faina dar aia veche (daca esti bogat merge si aia noua), eu personal as lua un guzzi V7 ca desi nu e chiar" chopper" e una dintre cele mai cinstite motoare la pret uman pe care le-am vazut. Si daca tot intram la "neoclasice" royal enfield ala nou e cea mai clasica pe care o poti gasi, arata exact ca una din anii 70, de la suduri la finish. Dar e cam scumpa in europa, in india iese 3k euro!!

 

TLDR Guzzi v7 (stone?) sau Special. Sau noul W800. Daca esti pe buget strict, naspa. Un virago antic si inveti si mecanica cu ocazia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie imi place ala in linie cu un cilindru. :)

Este dealer Royal Enfield in Cluj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Christian 1 a spus:

 

Mie imi place ala in linie cu un cilindru. :)

Este dealer Royal Enfield in Cluj.

da si mie imi place. E esenta motociclismului. Un pic scumpe noi totusi. As vrea una japo standard de 5-600 cmc mono....Exista asa ceva pe la noi??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa W800 Classic,daa' e peste 5-600 cc.

Guzzi,aaa Guzzi,una din febletele mele,V7 Clasic. :)

Io pe Enfield 500 Classic,in stanga ,aia alba e Hymalaian-ul:

 

 

IMG-20190725-WA0004.jpg

IMG-20190725-WA0003.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

W800 se poate conduce cu A2, daca e necesar, are 35KW din fabrica. Dar nu e mono, nici V si nici sub 600cc. :(

 

Partea buna e ca cel putin modelul precedent s-a devalorizat destul de putin. Nu stiu cum va fi cu astea noi.

Editat de mucix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...