Sari la conținut

Stan-uri + Mongolia


Africanul
 Share

Postări Recomandate

  Salutare, in luna mai 2020 ma gandesc sa fac o plimbare mai lunga.Este vorba de un traseu care sa treaca prin stan-uri in drum spre Mongolia si cu intoarcere prin Rusia.Mi ar prinde bine un partener de drum deoarece ar fi prima calatorie mai lunga in care plec singur si ca sa fiu sincer imi este cam teama.Daca este cineva interesat eu am cam doua luni la dispozitie,cu o mica posibilitate de prelungire.Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi (traseu,drumuri si locuri care nu trebuiesc ratate,vize si orice alte chestii)va sunt recunoscator.

  

     

Editat de Africanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Foarte interesanta expeditia pe care ti-ai propus-o, dar sa o faci singur iti trebuie mult curaj.

La ideea cu sfaturi, vezi ca au mai facut traseul asta cu motocicleta Mishu cu Adrian Badea( ii gasesti pe facebook pe motorcyclingTO  ) si cu masina Aro cei de la Moosafir ( tot pe facebook).

Le gasesti filmarile si ii poti intreba si la ce sa te astepti pe acolo.

In iunie steptam filmari si poze din expeditie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. 
Pravli a facut tura asta.

Ca sa iti rezum: Rusia nu iti permite sa stai pe teritoriul ei mai mult de 30 zile.

Nu stii ruseste ai belit-o grav. 

Functie de motoreta ta o avarie inseamna ca o lasi acolo si vii acasa. 

Nu ai motoreta usoara cu valente enduro si apta sa pape orice porcarie ce pretinde ca e benzina esti mancat.

Daca ai probleme de sanatate [inima, intestine, rinichi] la mai mult de 35 de grade poate fi ultima ta experienta.


Uite siteul lui http://rtw-adventures.com/
A documentat foarte bine tura. Vizionare placuta

 

P.S. Daca eram cu 15 ani mai tanar si cu 10.000 de dolari de spart, veneam negresit

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.01.2020 la 8:40, ravenshield a spus:

 

 

P.S. Daca eram cu 15 ani mai tanar si cu 10.000 de dolari de spart, veneam negresit

 Luminează ma și pe mine cati ani ca să știu dacă ma calmez sau nu 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Ribo a spus:

poate ne spui si noua socotelile tale :D :D

 

Simplu: 50$ pe zi * 60 zile=3.000
Vize si surprize = 2000
Rezerva "de spital " = 5.000

 

Si am 45 iar sanatatea mea nu mai permite extreme termice  de astea

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia 5.000 rezerva de spital nu ii pune la bani de spart.

Este nevoie de ei desigur. Este bine sa ii ai disponibili , dar indiferent daca pleci in excursia asta , daca stai acasa sau pleci pana la Budapesta. 

Daca pui raul inainte si te gandesti la adus sicriu de zinc din Stanuri probabil nici aia nu ajung. 

 

Deci bugetul ar putea fi undeva la 5-6 mii de dolari in functie de confortul pe care vrea sa si-l asigure fiecare. 

 

Varsta este de asemenea relativa. Hai sa ne uitam spre @Constantin . :) 

As adauga ca este ff importanta conditia fizica si psihica. 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ‎13‎.‎01‎.‎2020 la 9:48, Africanul a spus:

10000??? Nu e cam mult? Eu mi am facut alte socoteli.Nu prea corespund 😁

 

E o suma corecta, intr-o astfel de calatorie trebuie sa ai bani la tine. Daca esti sarac te limitezi la Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ravenshield, desi nu rusia nu cere carnet e passage, nu prea se bucura sa importi o motoreta la ei fara s ale zici (aka sa intri cu ea in tara si sa iesi fara). mecanici au si ei, piese se pot cumpara si la ei. pentru spital exista asigurari

rusa cat sa cumperi paine inveti in 2 luni cu duolingo

 

Acum 8 ore, Cavaleru a spus:

mie imi ies vreo 1200 euro numai benzina 20.000km consum mediu 6% si 1.2euro litru

pai benzina e 40-50 de ruble  deci cam 0.65 ruble asa ca mai taie din ele

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

E o suma corecta, intr-o astfel de calatorie trebuie sa ai bani la tine. Daca esti sarac te limitezi la Romania.

Am facut in 2019 o tura prin Europa+Maroc de 18000 km,45 zile si bugetul nu a ajuns la 10000 euro.In bugetul asta este inclus si biletul de avion al sotiei care m a insotit timp de 10 zile in Maroc,ferry Spania-Maroc,Franta-Anglia,Anglia-Isle of Man.

Deci eu zic ca nu e deloc corecta suma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Cavaleru a spus:

mie imi ies vreo 1200 euro numai benzina 20.000km consum mediu 6% si 1.2euro litru

   In Rusia este 60-70 eurocenti litrul ( 3.2 lei/litru) . 

 

  Discutia oricum este relativa. Depinde de confortul care il doreste fiecare . Suntem diferiti.

 

  Pot trece zile intregi fara sa gasesti o asezare umana insa cand gasesti , ce faci ? 

  Unde dormi ? La o la pensiune ( cost relativ) , te cazezi la localnici ( cost minim) sau stai in cort la marginea satului( gratis)? 

  Ce/Unde  mananci ?  In localitate (cost relativ) , mancare instant si conserve facute la primusul cu gaz ( cost minim)  sau ai abilitati sa vanezi cu prastia ceva prin salbaticie (gratis) ?

  Socializare/divertisment.  Pentru ca nu poti merge 7zile din 7 vei avea si zile de odihna . Cum le vei petrece ? Intr-un bar/local ( cost relativ) , cu localnicii datorita abilitatilor de socializare ( cost mic) sau citesti o carte si stai pe internet ( gratis) .

 

Uitati cat suntem de diferiti. Se poate discuta 50 pagini,nu se va ajunge la o parere unamima. 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10000$ e exagerat, eu am cheltuit in 23 zile faza vize cam 1500$ in care am stat si la 4* si la guest house, niciodata in cort.

 

real cu tot cu mongolia probabil 3-5000 depinde de fiecare cum cheltuie. 

2 luni e putin . daca vrei si mongolia eu as pune 3-4 luni. nu merita sa faci pe fuga cum am facut noi..

Acum 5 ore, Nguyen a spus:

 

E o suma corecta, intr-o astfel de calatorie trebuie sa ai bani la tine. Daca esti sarac te limitezi la Romania.

 

 ai ceva filme in tine. am intalnit un neamt cu nevasta in Tajikistan, mergeau in jurul lumii si nu aveau mentalitatea asta. bugetul lor 15k Euro in care au de trecut oceanul si ei si moto. se poate si pe "saracie". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut 12.000-13.000 km in 23 zile ? ....medie de +550 km zilnic ... Wow ! 

Cat la suta din drumul pana Mongolia este asfaltat ?

Legat de cheltuit, tie iti ies 65 dolari pe zi. Daca sta 4 luni se duce si el lejer in 10.000 de dolari. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti multe informatii utile pe https://caravanistan.com

eu planuiam o tura similara pentru iunie - iulie 2020. Din pacate, din mai multi factori (din care bugetul cel mai important), s-a amanat, sper eu, pentru iunie - iulie 2021.

- 2 luni

- stanurile - fara mongolia (Doar 2 luni si cu mongolia mi se pare alergata tare)


Pentru Rusia exista visa business cu 2 intrari / iesiri pe 90 de zile. Inca nu am reusit sa o obtin, dar am inteles ca ar costa undeva la 900 ron / persoana. Din auzite. Unii spun ca se obtine usor, altii ca poti fi refuzat. Cum mi s-au stricat planurile, nu am mai incercat sa o obtin.
Alternativa ar fi viza de tranzit sau turistica pe 30 de zile cu o intrare si o iesire, si ajungi in stanuri traversand Marea Caspica din Azerbaidjan.

Unele stanuri nu mai cer viza pentru romani (uzbekistan, kazakhstan), altele au vize electronice, pe care le obtii online. (Tajikistan, Kyrgyzstan). Din cate am inteles, e mai complicat pentru Turkmenistan. In Iran e complicat zilele astea si fara viza de Turkmenistan e greu de facut un traseu.

Eu estimam un buget de pana la 6000 de euro, in 2 persoane si o motocicleta, dar noi cand mergem in ture din astea mergem destul de la buget: cat de mult cort posibil, pe partea de cazare nu ne intereseaza mega confort.

In ceea ce priveste locurile, poti sa te inspiri de la motorcyclingTo, din tura lui Cristian Predoi, de pe caravanistan. Mai urmaresc si GrizzlyNbear Overland
Banuiesc ca toata lumea vrea sa faca variatiuni de Pamir Highway cu trecerea pe langa Wakhan Corridor.

Nu as pleca in zona aia fara sa imi fac vaccinurile necesare. Gasesti pe caravanistan lista.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, M!ha! a spus:

Ai facut 12.000-13.000 km in 23 zile ? ....medie de +550 km zilnic ... Wow ! 

Cat la suta din drumul pana Mongolia este asfaltat ?

Legat de cheltuit, tie iti ies 65 dolari pe zi. Daca sta 4 luni se duce si el lejer in 10.000 de dolari. 

 

13500km mai exact, da min 500 km pe zi, la intoarcere am facut in Kazahstan si cate 1000km pe zi. nu aveam ce sa vedem pe drum.

 

majoritatea drumului e asfalt. unele portiuni mai rele, altele foarte ok. Pamir nu e mult asfalt, dar poti merge lejer cu 50km/h in majoritatea zonelor.  

 

oricum nu recomand sa se faca in ritmul asta. in afara de partea din Tajikistan nu ne-am putut bucura de mare lucru, adevarul ca multe nici nu ai ce sa faci pe o mare parte din drum. 

eu recomand 3-4 zile de mers cu una pauza. 

 

daca el sta 4 luni nu trebuie sa se lafaie ca noi la hoteluri de 4* cu 50-60E camera pe noapte. si noi puteam sta mai ieftin, dar dupa o zi intreaga de mers vroiam macar somnul sa fie bun :)

 

cu 10$ manci foarte bine in zonele alea. deci cu 25-30$ alocati pe zi fara combustibil eu zic ca se descurca. sunt hosteluri si alte cele.

0.6$ benzina (nu cea mai grozava, dar nu ai alte optiuni).

Acum 40 minute, bursyllac a spus:


Pentru Rusia exista visa business cu 2 intrari / iesiri pe 90 de zile. Inca nu am reusit sa o obtin, dar am inteles ca ar costa undeva la 900 ron / persoana. Din auzite. Unii spun ca se obtine usor, altii ca poti fi refuzat. Cum mi s-au stricat planurile, nu am mai incercat sa o obtin.
Alternativa ar fi viza de tranzit sau turistica pe 30 de zile cu o intrare si o iesire, si ajungi in stanuri traversand Marea Caspica din Azerbaidjan.

Unele stanuri nu mai cer viza pentru romani (uzbekistan, kazakhstan), altele au vize electronice, pe care le obtii online. (Tajikistan, Kyrgyzstan). Din cate am inteles, e mai complicat pentru Turkmenistan. In Iran e complicat zilele astea si fara viza de Turkmenistan e greu de facut un traseu.
...
Nu as pleca in zona aia fara sa imi fac vaccinurile necesare. Gasesti pe caravanistan lista.

 

 

 

viza de Rusia cu 2 intrari  ne-a costat sub 100E, nu mai stiu exact, dar pot sa caut. important e ca atunci cand intrii in Rusia sa-ti faca act de temporary import. noua nu ne-a facut si am avut probleme la iesire din Kazahstan. Noroc ca am sustinut sus si tare ca nu ne trebuie si vamesul dadea impresia ca vrea mita. pana la urma dupa 30 min-1h de stat pe acolo ne-a lasat sa iesim fara actul ala. not fun in desert la 40C.

 

restul se pot lua online, dar sa-ti calculezi bine cand ajungi sa intrii in fiecare tara.

 

am facut un vaccin doar, nu mai tin minte care, dar pot sa mai intreb si te anunt. nu-s chiar asa inapoiati oamenii pe acolo sa stiti :)

 

BTW, recomand luna mai datorita temperaturilor mai decente. 

Si daca ajungi in Dushanbe sa mergi neaparat la Bike-House Dushanbe. Aflii multe despre starea drumurilor in momentul ala, unde sa te cazezi in Pamir, unde poti alimenta si alte cele. 

 

 

La 14.01.2020 la 16:36, M!ha! a spus:

 

As adauga ca este ff importanta conditia fizica si psihica. 

 

 

psihicul te rupe deobicei, dar important e sa pleci, restul vin de la sine ;)

Editat de ioio_viola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 minutes ago, ioio_viola said:

viza de Rusia cu 2 intrari  ne-a costat sub 100E

aia de 90 de zile sau aia de 30?

 

17 minutes ago, ioio_viola said:

nu-s chiar asa inapoiati oamenii pe acolo sa stiti

nu asta aveam in minte, ci faptul ca sistemul lor imunitar s-ar putea sa fie pregatit pentru alte provocari fata de noi, aici

 

18 minutes ago, ioio_viola said:

psihicul te rupe deobicei

poti elabora aici?

 

19 minutes ago, ioio_viola said:

BTW, recomand luna mai datorita temperaturilor mai decente

este deja topita zapada pe Pamir atunci? pe la 3-4000 m altitudine?

 

@ioio_viola ai fost cu Tiger-ul din semnatura? ai avut ceva probleme cu benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...