Sari la conținut

Stan-uri + Mongolia


Africanul
 Share

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Africanul a spus:

Mda,aici era vorba de costuri am vazut,am comparat ca si preturi,si in europa clar sunt mai mari.Neprevazute pot sa apara oriunde,asta insemna ca nu mai iesim din casa?

 

In Europa daca se intampla ceva cam stii din start cum se rezolva si cat costa. In Est nu stii care e treaba, s-ar putea sa rezolvi si repede si ieftin in comparatie cu Europa de Vest dar in acelasi timp poti oricand sa intri intr-o situatie in care numai banii te salveaza. De asta spun, fara 10000 de euro nu as pleca intr-o astfel de calatorie spre Est, ce nu cheltui te intorci cu ei inapoi ca banii nu expira.

Acum 5 ore, ioio_viola a spus:

ai ceva filme in tine. am intalnit un neamt cu nevasta in Tajikistan, mergeau in jurul lumii si nu aveau mentalitatea asta. bugetul lor 15k Euro in care au de trecut oceanul si ei si moto. se poate si pe "saracie". 

 

Ala era bugetul alocat, cine stie cati bani aveau acasa in conturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca mi-as  dori sa plec in asemenea calatorie dar nu mi-ar iesi calculele financiare, nu as renunta. 

 

As pleca spre est de nebun pana unde imi ajung banii. Cand am cheltiut 40-50% cale intoarsa. 

Nu ajungi pana in Mongolia. Ajungi doar pana in Kazakstan. Mare branza. Drumul este important, Mongolia este doar o destinație. 

 

@Africanul

Cu banii, daca ti-ai asigurat 5.000 dolari este clar ca te descurci. 

Strange restul informatiilor, pregateste mobra si du-te sa-ti faci damblalele. 

 

Prea multe dicutii legate de bani ptr drum. 

Unii din noi avem bunici, care dupa razboi si temnita s-au intors din Siberia PE JOS! 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 1 oră, M!ha! a spus:

Unii din noi avem bunici, care dupa razboi si temnita s-au intors din Siberia PE JOS! 

Singura mică diferență este că sărmanii ar fi făcut și înconjurul lumii ca să scape de moarte, nu plecau de plăcere la drum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat. Desigur, am exagerat cu comparatia. Dar numai in ideea de a se termina dezbaterea despre bani si a avansa discutia asta si inspre alte lucruri necesar de stiut. 

 

Eu sunt curios cat din drum are asfalt. 

 

Cate zile de mers pot trece fara sa gasesti nici o localitate? Asta presupunand ca nu oricine face 600-1000 km pe zi cum a facut colegul de mai sus. 

 

Drumurile sunt chiar pustii? Trece o masina o data la o doua trei ore sau este posibil sa nu treaca nimeni de dimineața pana seara? 

 

Poate cineva care a fost ne poate spune. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, deci daca pleci in mai si n-o iei la dus prin rusia, adica o iei pe turcia, georgia, stanuri, mongolia, retur... nu prea ai sanse sa poti sa vezi / faci ce-i misto prin fiecare... ca e zapada. oricum ai da-o si oricand pleci in mai sa ajungi in georgia e tot mai sau iunie devreme. o sa o traversezi doar ca s-o bifezi, merita in stil asta? eu zic ca merita facut un traseu. dar nu in mai. daca-i dai gaz in orice stil ajungi prin tajikistan / kirgistan tot prea devreme. daca ai mai to go, du-te prin rusia prima data si intoarce-te prin stan-uri / sud. sa faci de doua ori rusia e abominabil :P 

 

ps - ma amuza discutiile de bani. rly, suntem diferiti si avem opinii diferite despre ture. dar ne pricepem toti la bani... 

La 12.01.2020 la 19:37, vishu a spus:

Foarte interesanta expeditiaexcursia

 

bueh, am eu o boala dar rly? expeditie in secolu' 21 pe ceva ce-ti plan pe google maps? rly?

Acum 2 ore, M!ha! a spus:

Nu ajungi pana in Mongolia. Ajungi doar pana in Kazakstan. Mare branza. Drumul este important, Mongolia este doar o destinație. 

 

depinde. eu sunt de acord in mare dar nu stiu in realitate cat e fezabil daca intervine timpul... daca-i dai gaz, gaz, gaz sa ajungi la un punct d-asta magic si abandonezi, uitandu-te inapoi poa sa-ti dea ca si pe unde ai trecut n-ai vazut mare lucru... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 de zile viza de rusia, 100e a fost tot.

 

Psihicul o ia razna pe drum. De ce am plecat, puteam face o tura mai scurta in tari mai normale... chestii din astea. Depinde si cu cine mergi, cum te intelegi cu partenerul de drum. Eu m-am avut probleme, dar colegul zicea multe chestii pe drum :))). De aia zic ca e important sa plegi cu gandul de aventura.

 

In mare zapada era topita, dar de aia am zis sa treaca pe la bike house dushabe sa primeasca ultimele info de pe drum. Pe noi ne-a ajutat sa nu mergem pe un pas pe care era plin de noroi/zapada si altii cu care ne-am intalnit pe drum abia au scapat de acolo. 

 

La 3-4000m nu am prins zapada pe Pamir, doar cateva urme.

 

Da cu Tigrul am fost. Eu n-am avut probleme cu benzina, dar V-strom ul de 1000 a avut nevoie de doua curatari de filtru de benzina pe drum. 

 

 

Cam astea a fost cea mai rea vreme la inceputul lui mai.

1 georgia

2 pamir

3 kyrgystan

20190430_082952.jpg

20190510_101226.jpg

20190512_164932.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YMMV ... ce vezi in mai e discutabil. asfalt direct care e circulat. nu cred ca drumurile faine. just sayin

 

august. kirghistan, 3900m ... drum secundar, nu cred ca zapada permanenta era la mai mult de 4000m:

 

540433_3438054591059_294451648_n.thumb.jpg.c15f6481745d126f164468c7303d741b.jpg

 

ok, nu eram in greta-era cu incalzirea globala... ok, o fi fost anul ala. ok nu era chiar pamir hiway ci pe langa. dar ce merita?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ioio_viola a spus:

 

Nu am avut probleme cu benzina, dar V-strom ul de 1000 a avut nevoie de doua curatari de filtru de benzina pe drum. 

 

Ni exista nici un filtru sa il pui la gura rezervorului cand alimentezi de la pompa ? Gen filtru de cafea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, george13 said:

Ni exista nici un filtru sa il pui la gura rezervorului cand alimentezi de la pompa ? Gen filtru de cafea.


Sunt unii care fac astfel de filtre.
https://www.guglatech.com/en/categoria-prodotto/1-filters/fuel/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, M!ha! a spus:

Drumurile sunt chiar pustii? Trece o masina o data la o doua trei ore sau este posibil sa nu treaca nimeni de dimineața pana seara? 

 

Poate cineva care a fost ne poate spune. 

Sunt drumuri si drumuri. Dar baza de calcul este "o masina la doua-trei ore".
Oamenii sunt saritori si deschisi, insa nu prea cunosc masinariile pe 2 roti.
Decat pe ale lor, niste chestii vechi, deci simple, sovietice sau chinezesti.
Nu mai vorbesc de lipsa semnal (chiar si 2G) in pustietatea aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 28.09.2021 la 20:06, RGY a spus:

Salut, ai reusit sa faci excursia?

Ma inteteseaza, daca ai reprogramat pt 2022.

Razvan

Salut,nu am reusit si la cum stau treburile pare ca nici 2022 nu ofera prea multa speranta.Dar cine stie,poate,poate

Editat de Africanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Africanul a spus:

Salut,nu am reusit si la cum stau treburile pare ca nici 2022 nu ofera prea multa speranta.Dar cine stie,poate,poate

Disponibil pentru împrospătarea informațiilor. Plus berea de rigoare. De data asta, la Csiki Sör :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, pierrotlefou a spus:

Disponibil pentru împrospătarea informațiilor. Plus berea de rigoare. De data asta, la Csiki Sör :)))

Improspatarea informatiilor?Acum cand nici macar nu se vede luminita de la capatul tunelului?Nu merge doar berea de rigoare?😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...