Sari la conținut

Ochelari enduro-cross pentru sezonul rece


Postări Recomandate

Salut,

 

Acum ca este cat de de cat frig afara si ceva zapada, ma lovesc de doua probleme mari.

1. Ochelarii se aburesc.

2. Cand bate soarele pe zapada efectiv imi dau lacrimile, mai ales daca esti relativ in panta si soarele este la amiaza.....aia e nene, albul zapezii+soare=lacrimi.

 

Am niste ochelari de motocross normali, transparenti, care vara isi fac treaba (nu se aburesc).

 

Pe internet am vazut preturi de la 100ron la maxim 600ron pentru ochleari enduro cross din aceea cu tenta de culoare.

Nu caut un chilipir, caut un produs de minim nota 8, dar nu stiu ce sa cumpar ca sa imi respecte criteriile mentionate la punctele 1 si 2.

 

Am vazut ochelari de KLIM https://www.moto24.ro/produse/cross-enduro/ochelari-cross-enduro/klim-ochelari-viper-pro-flatline-orange-lt-smoke-red-mirror-2019.html . Ce parere aveti de acestia?

Voi ce folositi? In baza experientiei voastre ce recomandati?

 

Exista un brand anume pe care il recomandati? Eu m-am gandit la Klim pentru ca....Klim :)) nu stiu poate sunt si altele de top in aria asta enduro/cross/offroad. 

 

Exista ochelari la care sa poti schimba geamul-viziera, cu diferite tente de culoare si care sa fie mai ventilati, sa nu se abureasca imediat?

 

Acum este prima oara cand imi pun problema unui ochelar cu tenta de culoare. Cat timp mergeam pe asfalt viziera transparenta a fost excelenta, iar acum la padure sau Ciolpani vara ochelarul transparent iarasi a fost foarte bun.

Acum observ ca trebuie sa ma "adaptez" la mersul iarna, frig=aburire si soare pe zapada=orbire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, florinelu07 a spus:

Ochelari de ski?

M-am gandit si la asta, dar nu as dori sa incurc echipamentul de ski cu cel de moto. Ma gandeam la ceva pentru moto si atat.

 

Am mai cautat si am gasit modelul asta:

https://www.motor-inn.ro/ochelari-snow-klim-viper-fade-orange-orange-tint.html

 

DAR observ ca mai este un model mai scump:

https://www.motor-inn.ro/ochelari-snow-klim-viper-mountains-red-bronze-silver-mirror.html

 

Acum, nu stiu si nu ma pricep, este o diferenta de 100ron intre ele, o fi marketing sau chiar are ceva in plus? Aici apelez la voi in baza experientei voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija la lentila, eu am o pereche de Anon(snow) cu lentila galbuie si tint albastru. Fiind de culoare galbuie sunt buni pt zone mai intunecate dar la soare cam imi bubuie ochii, sfatul meu lentila neagra cu tint oglinda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cu multi ani in urma am crezut ca fac afacere cu ochelari de ski pe coclauri si cand i-am fixat pe casca am descoperit ca nu aveau buretele destul de gros sa mi se aseze pe fata ...  Nu stiu ce casca ai tu , dar dupa faza aia am mai facut comparatie si cu alte perechi de ski si ochelarii de enduro si tot timpul era o diferenta vizibila la burete.

Poate au inventat astia si casti de ski la fel de voluminoase ca alea moto si ochelari sa se potriveasca peste ele ...dar eu inca nu am vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, einstein1984 a spus:

aia de snowmobil sunt facuti pt casti moto

Dupa cum ai mentiinat mai devreme cred ca o sa iau de snowmobil.

Acum 19 ore, goe 75 a spus:

Cu multi ani in urma am crezut ca fac afacere cu ochelari de ski pe coclauri si cand i-am fixat pe casca am descoperit ca nu aveau buretele destul de gros sa mi se aseze pe fata ...  Nu stiu ce casca ai tu , dar dupa faza aia am mai facut comparatie si cu alte perechi de ski si ochelarii de enduro si tot timpul era o diferenta vizibila la burete.

Poate au inventat astia si casti de ski la fel de voluminoase ca alea moto si ochelari sa se potriveasca peste ele ...dar eu inca nu am vazut.

Interesant. Nu am schimbat ochelarii de ski cu cei moto. Casca mea este o casca simpla de motocross de la MT. 

Acum 19 ore, Aion2014 a spus:

Ai grija la lentila, eu am o pereche de Anon(snow) cu lentila galbuie si tint albastru. Fiind de culoare galbuie sunt buni pt zone mai intunecate dar la soare cam imi bubuie ochii, sfatul meu lentila neagra cu tint oglinda

Am notat. Multumesc pentru sfat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ochelarii de ski au alta destinatie, si implicit lentila este facuta pentru alte solicitati. Eu nu as folosi de ski pe moto. Cei pentru moto, ar trebui sa fie , in teorie, rezistenti la impact. Si acum iti imaginezi cum iti vine in zbor o piatra, aruncata de roata celui din fata ta. Nici eu nu ma gandisem la subiect, pana am discutat cu un prieten care s-a apucat de mers pe camp, impreuna cu juniorul lui, si cauta sa isi cumpere. Asa ca zic sa citesti mai atent despre acest subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la motor-in Basarab si am vazut acolo Klim Radius Pro. M-am documentat si pe net despre ei, par sa fie ce trebuie. O sa ma duc si cu casca mea de motocross sa vad cat de compatibili sunt. 

 

Ar fi fost bine sa gasesc ceva heliomat, dar nu e nimic pe piata, sau eu nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.01.2020 la 15:39, Bigfoot a spus:

Am fost la motor-in Basarab si am vazut acolo Klim Radius Pro. M-am documentat si pe net despre ei, par sa fie ce trebuie. O sa ma duc si cu casca mea de motocross sa vad cat de compatibili sunt. 

 

Ar fi fost bine sa gasesc ceva heliomat, dar nu e nimic pe piata, sau eu nu am gasit.

aia heliomati se deschid greu, daca intri intre copaci esti KO pana se deschid. poate de aia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...