Sari la conținut

Concediu sLOVEnia 16 zile 2020


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Avand in vedere ca am prins o perioada de chill la munca, m-am apucat sa imi planific concediul pentru iunie 2020.

Perioada este de pe 13iunie sambata pana pe 28iunie duminica. Nicio alta zi in plus din pacate pentru concediul asta. 

 

ziua 1 si 2 || Bucuresti - Ljubljana || 13ore30/1300km

cel mai probabil ma opresc in Arad ( asta apare cel mai scurt drum pe maps, merg pe autostrada, ascult muzica si aia e. M-am gandit daca ies mai ieftin sa imi trimit motorul cu duba in Viena. Bilet avion 250lei x2persoane, aterizez sambata seara, cazare in Viena, nu stiu cat e transportul cu duba pana acolo si a 2-a zi pe drum inca 4-5 ore pana in Ljubljana, nu am rezolvat nimic asa, tot 2 zile pierd si cred ca si mai multi bani)

ziua 3 || Ljubljana pauza

Plimbare si vizitat orasul

ziua 4 || Ljubljana - Ptuj || 4ore/200km https://goo.gl/maps/5HfQLuuGw9sDWSpRA

Obiective: Jezersko Pass, Logar Valley, Ptuj

ziua 5 || Ptuj-Novo Mesto || 3ore/150km https://goo.gl/maps/pevNxpGKPF8gN1Ke6

Obiective: Krapina, Podsreda, Otocec Castle, Novo Mesto

ziua 6 || Novo Mesto- Piran || 4ore/200km https://goo.gl/maps/15rRqBo43ijCuGgbA

Obiective: skocjan caves, predjama castle

ziua 7 || PIRAN pauza

Obiective:  posibil sa merg la Postojna Cave ca sa nu o las pe a 2-a zi si in rest plaja(daca da bunul dumnezeu soare)

ziua 8 || Piran - Bovec || 4ore30/ 240km https://goo.gl/maps/hgYjL71bwPobjfka6

Obiective: presupunand ca nu am vazut Postojna cu o zi inainte, o sa o vad in ziua 8, apoi Lipica, Solkan Bridge, Bovec

ziua 9 10 11 || Bovec - Corvara / Corvara/ Corvara - Bovec

Obiective: intentionez 3 zile in dolomiti pentru cateva pasuri. De discutat*

ziua 12 || Bovec - Bled || 3ore40/142km https://goo.gl/maps/rKfULhEVYQXwdDUN7

Obiective: Mangart, Vrsic Pass, Pericnik Waterfall, Bled lake

ziua 13 || BLED pauza

Obiective pauza pentru ca trebuie pauza, de vizitat lacul si ce mai e pe acolo ex Vintgar Gorge

ziua 14 || Bled-Bohini-Ljubljana || 4ore//150km https://goo.gl/maps/JBL2SgP1wTFei1sH9

Obiective: bohini lake, vogel ski, savica waterfall

ziua 15 16 || Ljubljana - Bucuresti || 13ore30/ 1300km

Iubesc autostrada, pilot automat setat pe 110 daca e aglomerat ca sa merg chill si muzica in casti. Daca ma simt in stare, poate iau in calcul sa merg pana in Sebes/Sibiu in loc de Arad o noapte. A 2-a zi transalpina pana la voineasa (fara Ranca) sau poate valea oltului in functie de chef/ vreme/ altele.

 

Avand in vedere ca mai sunt 5 luni pana atunci, mai pot aparea editari pe trasee, dar in principiu ramane batut in cuie sa fac roata toata Slovenia si sa vizitez tot ce e mai misto. Chiar daca unele zile par scurte de genul 3ore40 pentru 140km, nu am luat in calcul cat timp o sa stau la obiective. pauze si opriri pentru poze. Nu intentionez sa ma scol in concediu la ora 6 dimineata, deci plecarile in jur de 8 si bineinteles oprit la prima cafenea misto pe care o gasesc pe google in drumul meu. Merg doar eu cu prietena deci nu stam dupa nimeni, e concediul nostru, ne facem planurile in functie de chef.

 

Sunt deschis la pareri si opinii daca credeti ca am ratat ceva. Nu stiu cum o sa fie cu vremea, mai ales in munti, dar as avea sa am cazarile deja planificate. Cele mai multe de pe Booking ofera anulare gratuita cu pana la o sapt inainte deci am timp sa vad daca anunta frig si ploaie macar in Corvara.

Daca pica Corvara, ma gandesc la zilele alea libere sa stau in continuare la plaja in Piran sau sa imi continui traseul si la intoarcere sa ma opresc in Budapesta ca oricum nu l-am vizitat, il bifez ca sa nu mai trebuiasca sa il vizitez altadata.

Preturile cazarilor am vazut ca sunt in jur de 300lei,  dar fiind 2 persoane, totul este impartit asa ca scap usor cu cazarea si benzina. Exclus cazari cu bai comune.

 

 

 

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. In a doua parte a lunii iunie o sa tranzitez Slovenia 2 zile, in drum spre AU si DE. 

Eu am in plan sa ies pe la Cazane, am mai facut drumul asta, plec intr-o joi, deci sper sa fie liber, zic eu fain. De ce ai ales sa iesi din tara pe la Arad, crezi ca e mai rapid/comod/ avantajos in vreun fel?

Din pacate nu pot sa aduc nimic in plus la ce ai enumerat, comun cu traseul meu este capitala si Beld.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.01.2020 la 15:14, iulianserban a spus:

 De ce ai ales sa iesi din tara pe la Arad, crezi ca e mai rapid/comod/ avantajos in vreun fel?

 

Vad pe maps ca ambele trasee sunt 12ore37min (arad si belgrad). Ma gandesc ca fiind 2 zile de alergat, nu vreau sa ma abat de la drum pentru alte chestii. Prin serbia presupun ca trebuie sa ma opresc in Belgrad, asa in Arad sunt de-al casei, 100lei cazarea si dupa in continuare pe autostrada. Prin croatia stiu ca platesc autostrada in functie de cat merg, dar nu stiu cat exact, in ungaria vigneta ma costa 50lei din cate imi aduc aminte pentru dus intors.

 

La 17.01.2020 la 17:29, ioio_viola a spus:

nu inteleg de mergi la Ljubliana si apoi te intorci la Ptuj. Ne mai bine le faci intr-o alta ordine ?

M-am gandit la asta, dar e distanta foarte mica intre ele avand si autostrada.

 

Apropo, voi cum procedati de obicei cu hainele la un concediu lung? De obicei merg mai multe zile intr-un loc si am timp sa imi spal hainele, dar acum o sa fiu in fiecare zi in alta locatie, nu o sa am timp de asta. Ma gandeam daca ar fi o varianta ok sa imi iau tricouri simple albe din decatlon 7lei bucata si ceva chiloti si sa ii tin de unica folosita si sa ii arunc. Nu as sta cu chilotii si tricourile transpirate dupa noi in bagaje pentru 100lei cat ar fi pierderea.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate. Părerea mea este că tine doar de ce vrei sa faci când ajungi la cazare, dacă ajungi târziu sau dacă mai ai timp de ieșit la o bere. 

De exemplu anul trecut la întoarcere din Grecia am luat cazare lângă Sofia. Ieșit de pe autostrada, mers parca 5 km, iar de dimineata nici nu te trezești bine și ești înapoi pe autostrada. La fel merge făcut și cu Belgrad. Ca ești în Arad, la noi, nu mi se pare mare avantaj. Iar drumul pana acolo la noi e cam haos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 7 ore, DiarM a spus:

 

Apropo, voi cum procedati de obicei cu hainele la un concediu lung? De obicei merg mai multe zile intr-un loc si am timp sa imi spal hainele, dar acum o sa fiu in fiecare zi in alta locatie, nu o sa am timp de asta

Spălatul un tricou și un chilot în chiuvetă îți răpește cu 2 minute mai mult decât spălatul pe dinți. 

Dacă o să spui că nu ai timp să aloci pentru asta 5 minute în fiecare zi din timpul tău, înseamnă că ăla nu este concediu, ci chin. 

Mergi întotdeauna pe varianta unor tricouri cu combinații din poliester, găsești în Decathlon începând cu 40 RON bucata. 

Avantajele față de bumbac sunt multe, nu rețin transpirația, se usucă ușor, se spală ușor, nu se șifoneaza, ocupa loc puțin și nu trebuiesc călcate. 

Cu 3 tricouri care îți ocupa 15 cm2 faci tot concediul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

 

Mergi întotdeauna pe varianta unor tricouri cu combinații din poliester, găsești în Decathlon începând cu 40 RON bucata. 

Avantajele față de bumbac sunt multe, nu rețin transpirația, se usucă ușor, se spală ușor, nu se șifoneaza, ocupa loc puțin și nu trebuiesc călcate. 

Cu 3 tricouri care îți ocupa 15 cm2 faci tot concediul. 

Multumesc! O sa ma duc zilele astea in decathlon sa imi cumpar. Bine ca am rezolvat si problema asta ca imi statea pe cap:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Multumesc covid pentru ca mi-ai amanat concediul :)

Urmatoarea data de plecare ar fi undeva la jumatatea lui iulie, tot16 zile, doar ca s-ar putea sa merg singur fara pasagera.

Intre timp, am mai refacut traseul ca sa fiu sigur ca am cele mai bune rute. M-am uitat pe https://www.bestbikingroads.com/motorcycle-roads/country/slovenia

 

Cu o sapt inainte de plecare o sa vreau sa imi iau cazarile si atunci o sa finalizez traseul. Eu voiam initial sa ma opresc 2 nopti pe litoral la ei in regiunea piran dar am vazut ca cel mai mic pret e de 250lei pe noapte, deci mai bine mai conduc o ora in plus si ma intorc in capitala la 80lei. Oricum e tara mica, ajung oriunde din mijloc

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este in Slovenia dar in restul Yugoslaviei gasesti cazare oricind si oriunde, mai ales ca au fost si ei inchisi si nu prea nu se misca lumea.Apoi sa pleci singur atita drum o sa fie foarte plictisitor si greu. 

Dar ce faci atitea zile intr-o tara cit 3-4 judete de la noi?

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.01.2020 la 5:04, l.u.v a spus:

Spălatul un tricou și un chilot în chiuvetă îți răpește cu 2 minute mai mult decât spălatul pe dinți. 

Dacă o să spui că nu ai timp să aloci pentru asta 5 minute în fiecare zi din timpul tău, înseamnă că ăla nu este concediu, ci chin. 

Mergi întotdeauna pe varianta unor tricouri cu combinații din poliester, găsești în Decathlon începând cu 40 RON bucata. 

Avantajele față de bumbac sunt multe, nu rețin transpirația, se usucă ușor, se spală ușor, nu se șifoneaza, ocupa loc puțin și nu trebuiesc călcate. 

Cu 3 tricouri care îți ocupa 15 cm2 faci tot concediul. 

Corect! E si parerea mea, simplu, usor, rapid, eficient. 

Si eu voiam sa intreb, dar @bmwio a fost mai rapid. Merita atat de multe zile Slovenia?

Si inca ceva. Ai amintit de Dolomiti, intentionezi sa treci si in Italia?

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prin Slovenia de vreo 5 ori, cu moto si cu masina, dar nu am stat mai mult de 4-5 zile de fiecare data pentru ca e o tara mica si nu sunt prea multe de facut sau de vazut. In Liubliana cofetaria Cacao e ok, preferabil sa nu fii de unul singur, si e amplasata fix in buricul targului, in zona cea mai misto. Mai au si un mic parc acvatic interior, cu un centru de masaj - niste babe tailandeze de 40 kg care topaie pe spinarea ta, dar efectele sunt fenomenale. 

 

Vezi ca langa Postojna e un restaurant langa un aerodrom, Avio Pub, foarte misto atmosfera, dar nu e chiar ieftin. Tot in zona aia e un muzeu militar, nu foarte mare dar interesant si au un simulator de MIG21 cu un scaun si cockpit real luat dintr-un avion si restul VR.

 

Cu hainele in ture moto eu practic alta metoda: o data la o saptamana, maxim 10 zile, merg cu toate hainele murdare la o spalatorie automata. In Slovenia s-a nimerit sa fie spalatoria la parterul cladirii unde am inchiriat apartamentul de la etajul 1 si aveau acelasi proprietar, asa ca ne-a lasat cheia sa spalam toata noaptea daca vrem, avea si masina de uscat pe care am folosit-o cu incredere, in Praga am nimerit asemanator, in Paris iar am putut folosi masina de spalat de unde stateam. In caz de urgenta exista tricouri si sosete ieftine la Decathlon sau se poate spala de mana, dar cu spalatoriile e cel mai simplu pentru mine.

 

Nu stiu cum e cu cazarea de 80 de lei in Slovenia, de obicei am platit intre 80 si 200 de euro pe noapte, cu exceptia de la Postojna unde am platit doar vreo 45, era in afara sezonului, prin mai.

 

La mare la sloveni nu prea ai ce cauta, decat daca te duci ca sa ai de unde veni, dar daca tot e concediu de plimbat cu motocicleta nu conteaza unde te duci atata timp cat e pe moto.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt sfaturi.

16 zile sunt de cand plec de acasa. Am 2 zile dus 2 zile intors, raman cu 12. Nu fac dintr-o bucata drumul de 13 ore, am mai condus atatea ore intr-o zi dar de data asta chiar nu ma grabesc.

Dolomiti 3 zile(astea sunt oricum de rezerva in caz ca se intampla orice pe drum, de exemplu vreme naspa/ imi e rau/ ceva neprevazut, dar daca totul e ok, din bovec vreau sa ma duc in dolomiti fiind in zona)+ 3 zile de pauze una in liubliana. una era in piran dar s-ar putea sa tai de pe lista si una la bled sa ma relaxez. Deci raman 6 zile de plimbat cu motorul in Slovenia. 

Pentru cazari eu ma uit pe airbnb si booking. Am pus de proba cateva nopti pentru fiecare oras unde as fi vrut sa ma opresc in iulie. 80 lei la hostel cu 4 paturi camera

cat despre plecat singur, nu am cu cine si asta inseamna sa nu plec nicaieri. Sunt aproape de casa in caz de orice

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Daca nu ne baga astia pe lista neagra, in iunie plec in sfarsit in concediul asta. Momentan accepta turisti romani cu vaccin asa ca am scapat ieftin fara bani de teste pcr.

 

Am mai umblat la traseu, mi-am propus sa stau toate noptile in capitala pentru ca este o tara mica si nu ma mai complic in fiecare seara sa ma car cu bagajele cand pot sa conduc o ora in plus pe autostrada si sa revin la cazare. In plus cazarile in lubliana sunt mult mai ieftine decat in celelalte parti ale tarii (maribor, ptuj, novo mesto, piran, bovec, bled). Imi este mai usor sa ma decid ziua daca am chef de dat o tura sau pauza si odihna la cateva obiective in zona (pesterile, o ora 20 min pana la mare sau de ce nu, o fuga pana in zagreb sa mananc un burger)  Pe bune daca inteleg de ce as da 400 lei la bled cand pot sa dau 100 in lubliana si sa conduc 30 min pana acolo :)) Oricum am invatat ca se pot schimba multe de pe o zi pe alta asa ca ma pot astepta la orice pana atunci. Hai doamne ajuta.

 

Asta a fost planul initial

11-slo-1200-x-900-px-map.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat de obicei in alte 2 locuri: la Postojna, cu bonus ca aveau si spalatorie automata cu fise si mi-am spalat toate hainele intr-o singura noapte, si la Kranj, care e intre Ljubljana si Bled si imi dadea acces usor la ambele, iar cazarea era intr-un han destul de misto. Cand am stat la Postojna ne-am dus seara in Liubliana, la intoarcere pe la 1 noaptea am dat de o ceata groaznica pe autostrada, gen 60 km/h max. Ideea e ca daca ai nevoie sa stai si in alte parti, exista optiuni.

 

Nu stiu daca ai in plan si raul unde au filmat Narnia (Soča River), treci prin zona dar nu stiu daca fix pe valea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu am plecat in iunie din cauza vremii naspa :)) au bagat astia la ploaie peste tot si a fost si frig. Abia wk trecut a fost primul wk cu soare si am dat o tura in bulgaria la veliko, pe shipka si becklemento pass. O sa mai bag duminica asta inca un veliko ca iar se anunta ploi in toata tara asa ca mai dau o fuga pana acolo sa mananc un burger si sa beau o cafea. Motorul e pregatit.

 

Sambata pe 10 iulie plec, am luat deja cazarea in arad o noapte la dus si 9 nopti pentru lubliana. Am 5 zile de rezerva nealocate in caz de orice. Daca totul merge bine, prind vreme buna si ma plimb si vizitez tot ce mi-am planuit, atunci trebuie sa ma gandesc ce naiba fac cu restul zilelor, daca merg prin croatia sau poate putina austrie.

 

Arad 110 lei o noapte camera cu baie privata si aer conditionat

Lubliana 9 nopti 2 persoane, 2100 lei (taxele de oras incluse aproximativ 300lei hotii huoooo). Camera in regim hotel, fara sa ma intersectez cu altii in casa cu AC si baie privata bineinteles + parcare cu poarta inchisa. In fata cazarii am MCdonalds care ma salveaza de orice. Mai ieftin nu am gasit avand conditiile acestea. Exista ceva cazari mult mai ieftine dar ori sunt case cu mai multe camere si bai la comun ori camere fara AC ori case la strada principala fara loc de parcare.

 

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...