Sari la conținut

PELOPONEZ 2020


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Salut. Perioada aleasa este 22.05.2020- 31.05.2020.  Pe zile excursia ar arata cam asa:

ZIUA 0( joi 21.05 ) : buc- veliko sau lukovit. Plecarea undeva dupa amiaza la ora 17. Asta ca sa avem mai putini km de parcurs in ziua 1

ZIUA 1(vineri 22.05 ) :veliko- platamonas. Aprox. 600km

ZIUA 2 (sambata 23.05 ) :platamonas-delphi-corinth. Aprox. 500km

ZIUA 3 (duminica 24.05 ) : vizitare corinth (eventual croaziera pe canal)- epidaurus (vizitare amfiteatru)- mycenae- nauplion. Apox.100km

ZIUA 4 (luni 25.05 ) : nauplion- polidroso- monemvasia. Aprox. 175km

ZIUA 5 (marti 26.05) : monemvasia- simos beach- elafonisos-ferry catre insula kythira

ZIUA 6 (miercuri 27.05) : kythira- gytheio- diros caves-kitta sau vatheia. Aprox. 130km

ZIUA 7 (joi 28.05 ) :kitta-sparta-mystras-neochory-falaisas-kalamata. Aprox. 180km

ZIUA 8 (vineri 29.05 ) :kalamata-polylimnio waterfalls-lousios gorge- diakopto. Aprox. 300km

ZIUA 9 (sambata 30.05 ) :diakopto- apoi excursie cu trenul in canionul vouraikos- apoi spre zona salonic sau zona meteora

ZIUA 10 ( duminica 31.05 ) : salonic-buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Me gusta :)

 

Tre sa mai sap un pic in legatura cu toate locatiile, ma intereseaza sa fac si niste scuba diving pe acolo, pe insula Kythira am gasit un centru, daca mai gasesc vreo 2 ar fi excelent.

 

L.E. Din moment ce 1 iunie e zi libera, de ce ai gandit intoarcerea duminica si nu luni ?

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa le luam pe rand :

  1. Avem aproximativ 3500 km in total. La un consum de 5% si cu 1.4 - 1.5 EUR pe litru pret mediu te duci undeva spre 250 EUR (200 - 300 in functie de atelaj, pasager, bagaje si viteza)
  2. Nu vom fi in sezon, in functie de cati vom fi avem sanse bune sa putem inchiria o vila cu 3-5 camere in destule locuri si vom iesi destul de ieftin (10-12 EUR), chiar daca stam la 3-4 stele in duble in nici un caz nu cred ca vom depasi 30 EUR pe noapte. Foarte probabil media va fi undeva spre 20. Hai sa bugetam totusi un 200 EUR (150 - 300 in functie de preferinte si noroc).
  3. Cu mancatul depinde de fiecare, dar hai sa zicem vreo 5 - 10 EUR pentru micul dejun, 10 - 20 EUR pentru pranz si cam la fel pentru cina. Daca iti iei mancare de la supermarket te descurci cu 10 - 20 EUR pe zi. Rezulta un buget undeva intre 100 si 400 EUR.
  4. Pentru alte cheltuieli (bilete ferry, taxa autostrada, chestii turistice, luat diverse chestii) cred ca le acoperi cu 50 - 150 EUR.

Tragand linie rezulta un interval destul de mare. Daca tragi de bani probabil te descurci cu 500 EUR, un buget ceva mai realist ar fi intre 600 si 750, dar te poti duce si spre 850-1000 daca te rasfeti. Evident marimea si compozitia grupului va conta. O vila in Kalamata pentru maxim 10 persoane in ultima saptamana din mai am gasit pe airbnb la 60 EUR. Peste 4 luni insa locatia s-ar putea sa nu mai fie disponibila sau sa creasca pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am apreciat si eu. Am in cap o plimbare fix in acea perioada. Ziceam Lefkada, dar ce propui e suficient de tentant. Ma apuc de adunat bani si daca sanatatea si vremea permite, vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, MIHAI VARADERO a spus:

Din experienta proprie o suta de euro pe zi este cheltuiala medie. Dar mai este nevoie de ceva euroi pentru eventuale neprevazute.

 

Cate beri intra in suta aia de euro ?? 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 EURO/zi e rezonabil de calculat.

Observatii:

- ai nevoie de 1 zi pauza la 4-5 zile de motocicleala altfel transformi pasiunea in chin

- in afara sezonului ai toate sansele ca toate cazarile sub 4 stele sa fie inchise, alea care raman dau camera dubla cu minim 84 euro. La fel, majoritatea restaurantelor/teraselor nu functioneaza = mananci unde apuci, nu unde vrei. cam 8-12 euro o portie.

- o bere e minim 3.5 euro.

- benzina e spre 1.8 euro/litru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina este intre 1.50 si 1.70 pe continent.
Cazare sub 36eur/noapte n-am gasit, majoritatea fiind 50eur/noapte camera dubla (doar pensiuni si hoteluri de la 2 stele in sus). Una sinura a fost fara mic dejun inclus, cea din Ioannina, de 36 euro.
Mancarea... depinde ce mananci. Am dat 21 euro pe doua farfurii de fasole cu ciolan si-o salata greceasca care avea trei masline. La terase, un fel de mancare si-o bere, sare lejer de 30 euro/pers. Apa la 0.5 e 1euro la terasa si 0.5 eur la magazinele de cartier.
Cafeaua: 4.5euro, d-aia instant la plic. Cafeaua greceasca: 6-8eur/ceasca.
Taxele pe autostrada sunt dese, cel mai putin am platit 0.8 centi, cel mai mult 1.8euro ptr a singura sectiune.
La muzee, cel mai putin am platit 6euro/pers, cel mai mult, 30eur/pers (muzeele "turistice" din Atena, dar voi nu ajungeti acolo)
Asta in septembrie 2018 cand am facut 4300 de km prin Grecia cu motocicleta.

La Delphi am stat la Pitho Hotel, 50euro dubla, cu mic dejun chiar in centru. Proprietarul e un tip foarte de treaba, sa-i amintiti de noi daca va acolo.
Doar ca nu e parcare pe acolo dar am gasit peste drum la o terasa cu inghetata, proprietarul, deasemenea frindly.

Oricum, pana plecati ajung cu povestirile pe acolo...

 

Corectura: tura mea a fost in septembrie 2019....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, discutam de sfarsitul lui mai, nu de februarie. Am incercat acum sa vad cat ar costa ferry, au doar 2-3 curse pe saptamana si nu poti lua bilete online la ele ... ca na, lene. La tura mea din august anul trecut, unde am facut vreo 3500 km prin Grecia am stat in plin sezon la 20 m de plaja in dubla cu 55 EUR.  Pe booking am gasit dubla in hotel de 4 stele in Corint cu 44 EUR, cu mic dejun inclus, exact cand mergem. Tot atunci, tot in Corint, tot pe booking am gasit vila cu maxim 10 persoane la 90 EUR.

 

Kosh are dreptate, benzina e cam 1.5 - 1.6. Cum facem insa vreo 900 km prin Romania si Bulgaria si cum o sa alimentam la iesirea din Bulgaria (Lukoilul ala e la 1 km de vama), cam o treime din drum o facem la niste preturi mai omenesti (1.2 - 1.25), deci media o sa mai coboare.

 

Avem 5 zile la mijloc unde o sa stam maxim 3-4 ore in sa si nici alea legate. Nu e nevoie de pauza, cel putin in cazul meu.

 

Am mai sapat un pic intre timp, taxele de autostrada + ferry + intrari obiective turistice o sa fie vreo 100 EUR.

 

Am gasit 4 centre de diving pe traseu, plus inca 2 posibile locatii, 90% vin. Va fi probabil prima tura lunga cu Tiger-ul in care o sa merg fara sotie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

merg si eu,

mi se pare cea mai buna perioada de motociclit  din an, nu e aglomerat, cazari gasim fara probleme, 

daca este cineva care nu poate pleca de joi, eu pot merge si de vineri si facem jonctiunea cu baietii la platamonas

referitor la traseu / obiective n-am studiat nimic, Stefan e capitanul nostru ?  ca ne-a ghidat bine in turele trecute, as merge pe mana lui si acum

propun o tura scurta  de acomodare cand se mai incalzeste  , de  2 zile

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, magarusulmarius a spus:

propun o tura scurta  de acomodare cand se mai incalzeste  , de  2 zile

 

Nu ar fi deloc o idee rea, in felul asta o sa ne cunoastem ceva mai bine. As propune o chestie pe la bulgari, gen Devin, ca se preteaza foarte bine la o tura de 2 zile, undeva la sfarsitul lui aprilie, inceput de mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu neaparat. Un citat foarte actual (nu mai tin minte autorul) suna cam asa : "Una din marile probleme ale oamenilor este ca nu sunt capabili sa gandeasca in termeni exponentiali". Contextul era altul, suprapopulatie, resurse finite, poluare, etc ... dar se aplica foarte clar si in cazul coronavirusului. Merkel nu a aruncat cifra aia cu 60-70% din populatia Germaniei de florile marului. Ce nu a spus in continuare e intervalul in care se poate ajunge la acest nivel. 

 

E usor insa sa extrapolam din datele existente. Daca luam in calcul un scenariu pesimist, gen Italia avem un salt de la 3 cazuri in 15 februarie la 15.113 pana astazi 13 martie. Asta inseamna in medie o crestere medie de aproximativ 40% in fiecare zi. Daca se mentine acest ritm peste 2 saptamani vom avea peste 3 milioane de cazuri. Daca luam in calcul un scenariu mai optimist, hai sa spunem UK avem 590 de cazuri astazi. Pare o diferenta imensa nu-i asa ? Doar ca in ciuda "aparentelor" rata medie de infectare este 25%. Asta inseamna ca intr-o luna vor fi si pe insula peste o jumatate de milion de cazuri. Concluzia : in 3-5 saptamani daca nu se va reusi limitarea prin mijloace dure a noilor cazuri nici un sistem de sanatate de pe planeta nu va mai putea face fata numarului extrem de mare de pacienti. Moment in care lumea o sa-si bage ceva in carantina dupa principiul "mai bine fac acuma, iar daca scap imi vad de viata in continuare".

 

P.S. Luand in calcul momentul in care a aparut oficial primul caz la noi rata de infectare in Romania e de 25%. Somn usor 😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi pastrez optimismul. Posibil ca dupa ce vom avea 330 de cazuri sa se opreasca brusc si sa dea inapoi epidemia. Tot ce nu stiu e daca vor fi deschise granitele in mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie "dimensionate" îmbolnăvirile astfel încât cazurile grave să fie la 90% din capacitatea locurilor cu oxigen și plămân artificial. 

Astfel poți accelera imunizarea naturală a unei populații. 

O dimensionezi cam pentru 2 ani. 

Sincron pe toată Europa. 

Sigur cu un efort investițional poți să crești capacitatea (numărul de paturi dotate) de 4 ori reducând astfel timpul la 6 luni. 

Dacă se eliberează locurile în spitale, înseamnă ca n-ai îmbolnăviți destui și mai relaxezi restricțiile. 

La cât de contagios este ăsta se rezolvă repede. 

Aritmetică... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...