Sari la conținut

Bmw f700gs ajutor masuratoare furca


Postări Recomandate

Salutare,

 

Sunt posesor de bmw f700gs model cu suspensie joasa din fabrica si vreau sa il aduc la inaltimea standard.

Dupa indelungi cautari, am ajuns la concluzia ca trebuie schimbate mai multe piese, dar de una nu sunt sigur. Piesa in cauza costa vreo 4000ron una, asa ca am nevoie de ajutorul vostru. Am sunat la un dealer la Oradea(Jozef) si nu prea am succes.

 

E vorba deo piesa de la furca fata care pe siteul realOem e diferit pt versiunea low suspension: fork leg/ fork slider. In romana nu stiu cum se numeste. 
Ce vreau: va rog o masuratoare de la cineva care are un f700gs suspensie normala. Sau sfaturi de la cine a facut conversia asta.

Atasez poze- va rog sa masurati de la baza furcii pana la garnitura(poza 3).


Multumec anticipat

D2D92885-2DBE-4338-9BDB-5BA22C66210F.jpeg

6A6E6AA3-83E3-416B-86F7-C054CD7706EA.jpeg

0D15333A-82DA-408A-B690-20A360BDC173.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te intereseaza pe tine este in interiorul furcii, piesa care tine tubul cromat legat de paharul furcii, limitatorul de cursa. poti s-o rezovi cumparand o furca SH de G650 GS, F650 GS Twin si folosesti toate internele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,
De aia stiu. Damper rod. E ieftina de noua, e ok, nu e nevoie sa iau de la f650.

 

dar cum explici diferenta de pe realOem la partea exterioara? 
https://www.realoem.com/bmw/en/showparts?id=0B01-EUR-03-2013-K70-BMW-F_700_GS_0B01%2C_0B11_&diagId=31_1016

 

mersi de info. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform BMW paharele de la furca ar fi mai scurte la low suspension, dar nu sunt, sau diferenta e de cativa mm. Pe probate, cauta un F700 GS si masoara paharele, am facut o furca de F650 GS Twin Low suspension cu piese de la o furca standard, paharele erau identice. Diferenta majora intre 650 si 700 este prinderea pentru al 2-lea etrier.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei sa ii faci modificari mai bine cauti o durca USD [dar nu de 800] si faci o treaba calumea.

Dar ghici ce, daca umblii la furca si o lungesti, va trebui sa faci acelasi lucru si cu spatele. Ia un aftermarket bun cu compensator [pentru 800].

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt informatii si idei.

Am rezolvat problema pe un alt forum, “paharele” de la furci / “fork leg” sunt la fel pt low suspension and normal suspension la f700gs din 2013.

topic closed.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cerut o masuratoare specifica. Ai zis : “ Conform BMW paharele de la furca ar fi mai scurte la low suspension, dar nu sunt, sau diferenta e de cativa mm” ceea ce inseamna ca presupui..

Altii au masurat si intr-adevar se confirma ca au aceeasi lungime. Mersi de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 01.02.2020 at 12:38, DKW said:

am facut o furca de F650 GS Twin Low suspension cu piese de la o furca standard, paharele erau identice. Diferenta majora intre 650 si 700 este prinderea pentru al 2-lea etrier.

 

La asta ma referam.

Spor la mesterit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...