Sari la conținut

Casca


Adrian123
 Share

Postări Recomandate

Salut, te sfatuiesc sa citesti cu atentie despre domeniul asta. Adica atunci cand vrei sa cumperi o casca nu o iei pt ca arata bine. Ea trebuie sa corespunda formei capului tau, sa fie cat mai silentioasa, sa aiba o ventilatie buna, interior ce se poate demonta si spala, sa fie potrivita tipului de motor pe care o folosesti, etc. Lista este lunga si fiecare aspect conteaza, mai ales la o utilizare intensiva. Cel mai important amanunt: inainte sa o cumperi, du-te si probeaza casca! Daca o pereche de manusi se mai rup la o cazatura, daca in ghete mai intra apa sau mai stiu eu ce, la o casca nu-ti permiti sa dea rateuri.

Bafta in alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Adrian123 a spus:

Mi-am dat comanda pana la urma de un Shark Skwal 2...multumesc de sfaturi

 

Sper sa ai bafta de ea. Sunt proaste vizierele la modelul ala. Mi s au rupt 2 la deschidere sezonul trecut. Prinderea aia in U lasa de dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Cristian C. a spus:

Sper sa ai bafta de ea. Sunt proaste vizierele la modelul ala. Mi s au rupt 2 la deschidere sezonul trecut. Prinderea aia in U lasa de dorit.

Am citit ceva articol pe net despre primul model Skwal ca ar fi avut acea problema...despre Skwal 2 nu am inteles sa fie cu problema asta...cine stie,sper sa am noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 02.02.2020 la 15:13, Adrian123 a spus:

Am citit ceva articol pe net despre primul model Skwal ca ar fi avut acea problema...despre Skwal 2 nu am inteles sa fie cu problema asta...cine stie,sper sa am noroc

După 2 sezoane de skwal 2 iti pot spune cu mana pe inima ca cea pe care o am eu este o mizerie. Am avut mare grija cu ea, spălată, ținută în saculet, nu am scapat-o, mereu am desfacut interiorul cu mare grija etc etc. In prezent: 2 capse de pe coaja( nu de pe material) desprinse, cusaturi de pe cheek pads rupte, cand bate vântul din stânga bate si in cască, ventilatie incredibil de proasta( vara cand sunt peste 30 grade ma refer), am montat pe ea un cardo freecom si ce sa vezi.... difuzoarele nu intra suficient in interior si creeaza puncte de presiune pe zgarciul urechilor oricum le-ai poziționa, dupa 2 minute deja ustură urechea.  Tot ce pot spune bun despre ea este ca ma strange pe fata la fel ca în prima zi si pinlock-ul functioneaza fara reproș....cam atât.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca ai probat casca inainte sa o cumperi online. Daca nu, e posibil sa ai surprize.

 

Din pacate, am vazut tarziu topicul tau, ti-as fi recomandat casca pe care o am eu pentru sezon rece, adica asta: 

https://www.gps-auto.ro/casti-moto/full-face/casca-moto-caberg-drift-tour-white-/-red-/-blue-bcdrift-d6.html

 

Caberg Drift e modelul. Putin mai scumpa de 1000 de RON dar nu cred ca e mare problema, mai ales ca vine cu pinlock inclus, sau asa a fost a mea la MyMoto, acum 2 ani cred. 

 

E o casca usoara, nu se curbeaza viziera de la vant din laterala si cel mai important, este foarte silentioasa pentru banii astia. Am mai probat un Shark de la cineva, in mers si era mai zgomotoasa decat Cabergul meu. Mai vine dotata si cu o protectie sub maxilar pentru vant/zgomot. 

 

Cu ventilatiile, are una in bot centrala, una in frunte si una la ceafa. Nu stiu prea bine cum se ventileaza vara pentru ca port o alta casca pe timp de vara. Dar pe sezon rece, este mai mult decat ok la banii astia. Are montat si un intercom, functioneaza fara probleme. 

 

Interioarele ies fara probleme, nu s-a rupt nimic pana acum la ea, pana si ochelarul de soare functioneaza foarte bine.

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...