Sari la conținut

Daca esti motociclist ce bere ti se potriveste? Si locuri de baut bere


Postări Recomandate

Weissbier – berea la care se refera romanii cand cer o bere „nefiltrata” – desi beri nefiltrate sunt multe si nu sunt weiss 🙂 Weissbeer e 0 bere cu gust proaspat denumita uneori si painea lichida pentru ca este facuta in mare parte din grau. Nemtii o considera aliment, asa zisul „brotzeit” – cand iau un al doilea mic dejun – un Weiss si un carnat nemtesc clasic.

O bere tocmai buna sa povestesti drumurile de peste zi cu prietenii motociclisti si planuiesti aventuri pentru a doua zi si pentru toata viata.

 

Ce spuneti, se potriveste?

 

Si niste liste cu locatii unde se poate bea bere artizanala romaneasca si internationala: bere in Sibiu, Cluj, Iasi.

 

Voi ce tipuri de bere beti? Eu recunosc ca beau mai ales IPA, dar si un pils adevarat e bun din cand in cand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Metal Heart a spus:

Berea ideala tre' sa aiba 3 calitati:

- rece

- multa

- sa fie platita de altu'

 

In rest, merge orice. 

 

berea proasta se consuma rece. cand e rece la temperaturi d-alea de se schimba culoarea la etichete de pe beri proaste sau din pahar inghetat nu se mai simte gustul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, b374 a spus:

 

berea proasta se consuma rece. cand e rece la temperaturi d-alea de se schimba culoarea la etichete de pe beri proaste sau din pahar inghetat nu se mai simte gustul. 

 

Asa este. O bere buna se bea la 8-10 grade!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general nefiltrata, Paulaner(dunkel sau Weiss) dar imi place tot timpul sa experimentez, un craft(in special ipa) sau chiestii light(astea merg la marele fix dupa o zi de munca) gen kronenbourg blanc. Hai cu primavara ca sa intre mai bine berea(si bineinteles sa motorim) ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, einstein1984 a spus:

weissbeer nu respcta legea germana a purittatii berii 🙃:P

 

Respecta. Exista o derogare speciala pentru weissbeer, care a fost introdusa un pic mai tarziu.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, nobike a spus:

 

Respecta. Exista o derogare speciala pentru weissbeer, care a fost introdusa un pic mai tarziu.

 

 

legea respeciva era data special ca taranii sa nu bea tot graul si sa aiba de paine.... deci deorgarea ar cam fi demolat scopul original 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.02.2020 la 12:26, dionysos a spus:

Bere buna artizanala (in mare parte IPA, dar nu numai) gasiti in Bucuresti, la Ground Zero. 

Sau la statia Rombeer din Pantelimon! Daca te inveti acolo, ramai sarac in doua luni! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

weissbeer nu respcta legea germana a purittatii berii :P

Nici o bere nu respecta aceasta ''lege'' pt ca pe lista ingredientelor acceptate nu apare drojdia, poate elementul cel mai important al berii  care s-a ''descoperit'' mult mai tarziu.

Citat

weissbeer nu respcta legea germana a purittatii berii :P

Nici o bere nu respecta aceasta ''lege'' pt ca pe lista ingredientelor acceptate nu apare drojdia, poate elementul cel mai important al berii  care s-a ''descoperit'' mult mai tarziu.

Berile mele preferate sunt TAP5 si TAP6 de la Schneider, din pacate se gasesc destul de greu de cumparat in Ro.

Din berile craft romanesti nu pot sa zic ca am gasit una care sa ma impresioneze desi am tot incercat diferite sortimente. In general au un raport pret calitate foarte prost, beri banale cu etichete fistichii si preturi exagerate.

Ultima pe care am incercat-o a fost Bucur, intr-un restaurant, 9 lei 400ml, naspa rau , un pic acra...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...