Jump to content
Sign in to follow this  
dedant68

Vand elevator MOTO profesional

Recommended Posts

Vand elevator moto confectionat in atelierul personal! Am folosit materiale de calitate si rezistente, in plus, simt de raspundere la toate etapele lucrarii. Elevatorul suporta pana la 500 kg, iar in pretul lui este inclus cricul hidraulic( 2 tone) si rampa de urcare pentru motocicleta. Poate fi folosit in atelierele moto in regim profesional sau pentru intretinerea curenta a motocicletei. Asigura confort si ergonomia muncii, precum si o lucrare de calitate la echipamentele motocicletei. 

Pret: 950 euro

Telefon: 0735555230

P1130976.JPG

P1130972.JPG

P1130979.JPG

P1130984.JPG

P1130996.JPG

P1130970.JPG

P1130917.JPG

P1130913.JPG

arata foarte bine construit. e o unealta excelenta intr-un garaj

Pret pentru atelier moto: 850 euro  

O MENTIUNE!

Placa pe care sta motocicleta este din INOX ! 1,5 mm ( lungime 216 cm X latime 70 cm).   

Masa superioara de stationare/cadrul are lungimea  216 cm X  latimea 90 cm.      

Scula arată foarte bine, sper că se și comportă la fel dar, cu tot respectul pentru munca pe care ai depus-o, cred că trebuie să ajustezi puțin mai sever prețul. În jos, vreau să spun...

Baftă la vânzare!

Posibil o negociere in limita bunului simt cu cineva care este interesat de el si apreciază calitatea si valoarea elevatorului pentru ce va face cu el. Este construit pentru "eternitate", nu ca balansoarele si petardele de elevatoare care sunt pe Internet. L-am revopsit in culorile initiale, gresat si impachetat impreuna cu cricul hidraulic si rampa de urcare, protejate de praf. Au locul lor in garaj si poate sa stea acolo 100 de ani !  O sa-l transforme urmasii in rampa de lansare pentru masinile zburatoare de atunci.

elevator.JPG

Da, la preturi apropiate de 1920 euro cu TVA, sunt elevatoare profesionale ! 😃 Frumos elevator si sigur, nu ai teama ca o sa cada motocicleta....si mai ales ieftin pentru tot buzunarul.  

Picture1.png

Nu ți-a cerut nimeni sa-l cumperi! Se vede ca nu ai nicio treaba cu tehnica, sa faci ceva cu mâna ta, dar iti place sa te bagi in vorba.... 

Mai deschide si tu "ușa și ieși afară casă" ca sa vezi cum se mișcă lumea asta! 

Hai, ia distanța fața de topic! 

"De cat dai , de atata iei !"

Treaba e ca un produs de serie (la norma , adica la repezeala) , nu se compara cu unul facut "ca pentru mine" ; asta o stie oricine si-a facut ceva pentru el (vorbim de cei care au meseria "in sange") , ca lumea e plina de carpaci .

Lucrul facut "la meserie" se vede si in poza , iar cine nu crede si e dornic de o plimbare , poate verifica , Romania nu e o tara asa mare pentru un drum de placere in vizita la alt pasionat de moto.

Sa te terezesti ca ti-a picat un motor scump (nu peste altceva sau mai grav peste cineva) si sa descoperi ca o sudura a fost facuta fara legatura ......etc , este prea tarziu si deobicei pentru prea putin .

Vorbe poate arunca oricine , cu tehnica e mai greu ....

Discuția escalează și nu e cazul.

Aici e un elevator apropiat de, sau aproape similar cu cel de 1920 EUR postat de @dedant68:
https://gebotools.ro/elevatoare-auto-moto/elevatoare-si-cricuri-moto/elevator-hidraulic-pentru-motociclete-400kg.html

Și aici unul pe care îl am și eu (mai precis, în familie sunt două, eu am unul și unul dintre băieții mei are altul), care e apropiat de cel pus la vânzare aici:
https://gebotools.ro/elevatoare-auto-moto/elevatoare-si-cricuri-moto/elevator-hidraulic-pt-motociclete-blocaj-roata-fata-450kg.html
Sarcină 450 kg garantate de producător, 150 kg greutate proprie, vine în cutie dar dezasamblat și se montează în 10-15 minute (cazul meu).
Pentru că l-am achiziționat mai demult, eu am plătit chiar mai puțin decât prețul actual. Dacă e nevoie de dovezi, pot posta și poze cu el peste vreo lună, când ajung în România, poate găsesc chiar factura, pentru a pune și prețul.

Prețurile amândurora se observă pe site-ul comerciantului. Diferența e cam mare față de produsul oferit pe topicul ăsta, în condițiile în care la cele prezentate de mine ai și garanție. Probabil că sunt și alte site-uri cara vând așa ceva prin România, eu am cumpărat de la ei în urma unor recomandări. Sper să nu se considere reclamă...

Nu-i iau partea lui @caracterincompatibil, dar...
Să fim cu toții sănătoși!

Sunt serviceuri care cer 400 de lei pentru shimbarea unui ghidon. De ce cer atat? Pai atat considera ele ca face munca / timpul lor. 

Eu sunt fanul lucrurilor DIY, ultimul proiect este o masa de sudura / banc de lucru. Materialele pana acum m-au costat undeva la 500 de lei, electrozii separat, aparatul de sudura nu il pun la socoteala, pe ala il cumparasem inainte, dar a costat binisor. Curentul electric si timpul nu il mai pun la socoteala. Daca trag linie, pot spune ca am iesit la pretul de achizitie a unui banc de sudura din comert (erau undeva la 800 de lei).

Eh, problema este ca cel din comert este facut pentru consum. Am vazut cateva si mi-au lasat o impresie foarte proasta, material mai subtire, mai slabut in constructie. Daca ar fi sa il vand, cu cat ar trebui sa il vand? Cu mai putin decat pretul unui banc din comert, nu?

Pai nu chiar, in comert gasesc si bancuri de 800 de lei si de 10.000 de lei. 

Eu personal nu as avea incredere in gama de jos a ceea ce gasesc in comert. Dau pe o motocicleta 6-7000 eur si pe un elevator 400 de eur. Daca ia o tranta de acolo, am sansa sa ii dau dauna totala daca am ghinionul sa ating cadrul. Nu mai pun la socoteala carene si alte cele.

Pretul pe care il pune omul este unul decent daca pui la socoteala cele enumerate mai sus.

La modul serios,știam că un elevator hidraulic se vinde cu 2000 lei.si a comandat de curând un amic.paba la 900e .mai e multa pâine de mâncat și poduri de traversat.banuiesc că al nostru coleg e scluptor celebru în "metal ",iar  capodoperele sale se vând pe bani multi...

Acum 2 ore, Kagemusha a spus:

Discuția escalează și nu e cazul.

Aici e un elevator apropiat de, sau aproape similar cu cel de 1920 EUR postat de @dedant68:
https://gebotools.ro/elevatoare-auto-moto/elevatoare-si-cricuri-moto/elevator-hidraulic-pentru-motociclete-400kg.html

Și aici unul pe care îl am și eu (mai precis, în familie sunt două, eu am unul și unul dintre băieții mei are altul), care e apropiat de cel pus la vânzare aici:
https://gebotools.ro/elevatoare-auto-moto/elevatoare-si-cricuri-moto/elevator-hidraulic-pt-motociclete-blocaj-roata-fata-450kg.html
Sarcină 450 kg garantate de producător, 150 kg greutate proprie, vine în cutie dar dezasamblat și se montează în 10-15 minute (cazul meu).
Pentru că l-am achiziționat mai demult, eu am plătit chiar mai puțin decât prețul actual. Dacă e nevoie de dovezi, pot posta și poze cu el peste vreo lună, când ajung în România, poate găsesc chiar factura, pentru a pune și prețul.

Prețurile amândurora se observă pe site-ul comerciantului. Diferența e cam mare față de produsul oferit pe topicul ăsta, în condițiile în care la cele prezentate de mine ai și garanție. Probabil că sunt și alte site-uri cara vând așa ceva prin România, eu am cumpărat de la ei în urma unor recomandări. Sper să nu se considere reclamă...

Nu-i iau partea lui @caracterincompatibil, dar...
Să fim cu toții sănătoși!

Eu am achizitionat de curand printr-un concurs de imprejurari versiunea actionata penumatic a celui de al doilea. nu are rost sa mentionez pretul.

dar pot sa spun ca de fiecare data cand ridic o motoreta stau cu o mana pe ea. iti da senzatia de plapand cateodata dar pana acum nu a fost cazul. a rezistat cu brio la diverse solicitari.

probabil cel de vanzare de pe topic este mult mai rigid  avant in vederea toate intariturile care se vad in poze.

Cel mai misto elevator pe care am lucrat si m-a impresionat prin constructia lui, l-am vazut in atelierul celor de la Bavaria, mai profi de atat nu cred ca se poate.

50 minutes ago, GoodKat said:

........................

Eu personal nu as avea incredere in gama de jos a ceea ce gasesc in comert. Dau pe o motocicleta 6-7000 eur si pe un elevator 400 de eur. Daca ia o tranta de acolo, am sansa sa ii dau dauna totala daca am ghinionul sa ating cadrul. Nu mai pun la socoteala carene si alte cele.

36 minutes ago, Cavaleru said:

..........................................................

RON 2000 pentru un elevator - cel din link-ul pus de mine - nu mi se pare deloc puțin, mai ales dacă îl folosești în regim ocazional. Nu mai vorbesc de EUR 900, prețul celui din topic. Cît despre "reliability", revenind la al meu, am motociclete între 6000-25000 EUR și am “riscat” să le ridic cu “făcătura asta ieftină”. Ca posesor, cred că pot exprima o părere oarecum competentă. Nu arată și nu se simte deloc “ieftin”. Chiar și în poze arată mai solid decât cel aflat la vanzare aici, evident, dacă nu ești părtinitor. Nu mai vorbesc de faptul că are cric integrat și nu o improvizație jalnică, rampa de urcare a motocicletei se integrează în ansamblu și nu arată ca un făraș etc. Totuși, ca să nu intrăm în polemici inutile despre prețuri și calitate, “gama de sus” vs ”gama de jos”, dacă doriți demonstrații vă invit, oricând după jumătatea lunii martie, să vedeți elevatorul meu la lucru. La mine a ținut - fără să-mi crească tensiunea și să le suport cu mâna - Harley Fat Boy, Indian Scout sau Monster dar îl putem pune și la probe mai dificile, chiar dacă nu mai e în garanție.

Cu privire la obiectul de vânzare pe acest topic, evident, fiecare e liber să facă ce vrea cu banii proprii. Totodată, cel mai important, nu pot cuantifica munca omului și pasiunea pe care a pus-o în ea. Spun doar că acel elevator va fi foarte greu de vândut la prețul cerut.

Ăsta e ultimul meu post pe acest topic.

Drumuri bune tuturor!

Vad cateva postari pertinente din partea unor oameni care au contact cu tehnica, au stilul de "home made" in ei si simtul practic, percep realitatea, fac diferenta intre un lucru de serie si unul "pentru tine", se ingrijoreaza totusi cand ridica o motocicleta pe un elevator de serie,  si stiu pretul corect al lucrurilor. Normal ca sunt si doi "inapti tehnic", dar premianti la "clănțăneala ieftină" culegători de postări si plasări laude ieftine și minciuni. Nu am target de vanzare, de aceea rog postacii sa nu mai aibă in grija vânzarea elevatorului 😀. Fiecare lucru se vinde la momentul t+1 pentru omul potrivit.

Sănatate tuturor!    

Acum 4 minute, caracterincompatibil a spus:

Salam raggaeton

Hai bre nu mai fi atat de incapatanat ! .   

Dupa cum spunea si colegul K.  nu poti cuantifica munca si pasiunea omului ....asa ca poate sa ceara si 3k pe el ...ce te deranjeaza?

In afara de asta ,,,inox nu prea gasesti la cele din comert ....numai foaia aia e destul de scumpa . 

Habar nu am daca este un pret corect sau nu , pentru ca nu am avut si nici nu intentionez sa iau asa ceva , insa este pacat sa va bateti p...a de munca omului , cu atat mai mult cu cat nici nu sunteti interesati .

Spor la vanzare !  :)

Din ce vad, elevatorul aflat la vanzare denota siguranta si este facut cu simt de raspundere. Nu comentez pretul, nu ma pricep, dar cred ca pentru cine este interesat si discuta direct cu omul, prețul nu este batut in cuie.

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

cred ca pentru cine este interesat si discuta direct cu omul, prețul nu este batut in cuie.

Normal, chiar am precizat mai sus, dupa ce am redus la 850 euro, ca se mai poate discuta pretul cu cel interesat de elevator. 

Acum 2 ore, caracterincompatibil a spus:

Salam raggaeton

Cam aia ai tu in cap 

Cred ca motociclism.ro este singur forum unde se dezbate pretul unui produs (pe unele forumuri treaba asta este si subiect de ban). Avem toti google, cine este interesat sa cumpere un anumit produs sigur il cauta si in alta parte, compara, intreaba  etc.- isi face temele inainte de a cumpara. Sunt 21 de raspunsuri, nici unul cu intentia de a cumpara sau a obtine o informatie despre cum e fabricat elevatorul.  👍

Cu al tău si al meu, 23. Deci? Regula asta cu ban pt discuții legate de pret si alte aberații ar reduce considerabil numarul de plictisiți fara viata sociala. 

lol

1 . in poza 3 se observa rampa de urcare a motocicletei , cat este de lunga si cum se sprijina pe betonul inaltat dar totusi are panta...  daca pui fieru asta in alt garaj o sa te cam chinui sa urci o motocicleta pe el, e un pic mai inalt decat un elevator moto china export.

2. crikul yato folosit e un gunoi, stiu asta pentru ca am si eu unul fix la fel (33Euro) , curge dupa cateva ridicari 

3. ca fapt divers, e o idee proasta sa pui inox langa fer 

4. pasiunea costa mult dar eu nu mi-as pune motocicleta pe un elevator sudat de un electrician cu veleitati de gradinar.

5. "ranforsarile" alea nu aduc rigiditate ansamblului , sunt curios daca a folosit bucse la articulatii 

6. crik 30E, fer 50E, electrozi 20E ... daca gaseste un fraier sa-l cumpere o sa ajunga miliardar repede cu marja asta de profit