Sari la conținut

Am nevoie de extractor rulmenti de roti, citroen


kinguh
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa schimb rulmentii de la roti de la un Citroen Saxo, nu am destui bani sa ma duc la service, in schimb as putea face eu treaba daca am scule; problema e ca nu le am pe toate...Si ma gandeam sa postez aici poate este cineva care ma poate ajuta pentru niste beri colosa? Nu am sculele de extras rotorul si rulmentii din fuzeta, pe spate am tambur, acolo ar fi mai usor ca sparg rulmentul si ar fi mai usor.

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, noi nu am gasit deloc, doar asamblat cu tot cu butuc si second hand... asa ca nu merita.....am joc destul la rulmenti si vreau neaparat sa pun noi....

Stiu cum e cu rulmentii...de aia as avea nevoie de extractor/presa de rulment, mai degraba presa e mai folositoare - pe o tija filetata groasa (M16-18 etc) si se reolva treaba destul de ok.

Ma gandeam sa iau un set de presa...dar nu merita sa dau >400 ron pentru o singura folosire... asa ma duc la service, dar nu am asa multi bani...perioada mai saraca na..

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, superbec a spus:

vezi cat costa fuzetele complete , e greu sa scoti rulmentii cateodata chiar si cu scule speciale, in plus e destul de usor sa-i strici pe aia noi la instalare.

Așa își ia mașină 9...

Ai nevoie de o presă hidraulică staționară, extractorul te ajută doar să scoți inelul interior care rămâne pe butuc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori poti sa iei fuzetele in brate si mergi cu ele la un nene priceput care are presa in garaj. 

Astfel..vei economisi ceva banuti.

 

Inca mai sunt ateliere unde poti face asa ceva. Nu stiu daca te ajuta, dar era un nene in varsta pe General Petre Popovat cu un mic atelier si strung. Nanescu il cheama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu votez cu mersul la service cu fuzetele desfăcute, mai mult de 50 lei nu cred că îți ia. Și-a schimbat un prieten rulmenții la un A-class, dar a ciocănit și tăiat la greu. Și tot îi zic să își ia presă, că are la ce o folosi, în plus ar avea solicitări de la alții din zonă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si fara presa hidraulica daca sunt scule bune de presat, am mai facut asta in trecut.

Da nu ziceti rau sa ma duc cu fuzetele-n brate.. mai greut ca tre sa merg cu autobuzu pana la vreun nene..

Stau in corbeanca  la o ruda... poate gasesc ceva pe aici , o iau cu pejosu.

 

Chiar acum, Lucian_M a spus:

Și eu votez cu mersul la service cu fuzetele desfăcute, mai mult de 50 lei nu cred că îți ia. Și-a schimbat un prieten rulmenții la un A-class, dar a ciocănit și tăiat la greu. Și tot îi zic să își ia presă, că are la ce o folosi, în plus ar avea solicitări de la alții din zonă.

 

Da e o idee sa cumperi ceva si le faci la unii o treaba, cerere sa fie...

Am sa caut un atelier, garaj ceva... si 50 lei e destul de ok/ieftin pt schimbarea rulmentilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum sunt rulmentii la saxo, dar am mai schimbat si eu rulmenti de la roata spate fara scule potrivite, mai demult. 

Din cate imi amintesc, inelul exterior, ala de ramane pe oala, se scoate prin ciocanire. Iar cel interior se taie incetul cu incetul cu un flex.Tai putin intr-o parte, cu foarte mare atentie, astfel incat sa faci o crestatura in rulment, sa-l tai, dar sa atingi cat mai putin cu putinta axul pe care e intepenit. Dupa ce-l crestezi pe o parte, ii dai un ciocan si ar trebui sa iasa singur.

In urma o sa ramana o mica urma de flex pe ax, dar totusi nu o sa afecteze noul rulment.

 

Mentionez ca nu e o metoda stiintifica, ci o metoda gen Dorel. Insa eu am folosit-o c succes pe vreo 2 masini de-ale mele.

Mai greu e sa scoti oala de pe roata daca are uzuri pronuntate si agata marginea in tamburi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de rulmenții roților față care, așa cum am spus, se schimbă cu o presă hidraulică staționară, nu există o altă presă "de mână" cu care să poti face operațiunea. Poți însă aplica metoda cu flexul pt inelul interior care rămâne pe butuc. 

Acum 6 ore, mircea.cazachevici a spus:

Mai greu e sa scoti oala de pe roata daca are uzuri pronuntate si agata marginea in tamburi.

Oala, adică tamburul de frână . Care agață în saboți. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, mircea.cazachevici a spus:

din cate stiu eu rulmentii conici se strang asa: strangi cat poti,

 

Corect, dar cat poti inseamna cat iti permite marimea piulitei si pasul filetului.

 

Acum 11 ore, mircea.cazachevici a spus:

apoi desfaci un sfert de tura.

 

Aici sfertul asta e relativ si trebuie sa ai simt, rulmentul nu trebuie sa fie strans ci liber dar fara joc. Daca slabesti un sfert de tura si el ramane tot strans nu va avea viata lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...