Jump to content
Sign in to follow this  
Constantin

6.02.20 in Bucurestiul inzapezit

Recommended Posts

M-am dus la serviciu cu mobra. Nu am cazut, dar se cadea, macar o cazatura!

De zapada batuta si inmuiata - feriti-va!

20200206_094856.jpg

20200206_100144.jpg

Cu respectul cuvenit libertatii alegerii, eu personal consider ca integritatea fizica a persoanei mele, pe langa cea a motocicletei, valoreaza mai mult decat "placerea" de a circula prin zloata si zapada prin Bucuresti.

In albumul meu, astea sunt poze de "asa nu!"

Eu m-am linistit cu mersul pe zapada tasata. 

Urcam dinspre Predeal catre cabana Susai, dar nu pe drum, ci pe cararea de picior.

Cand ne-am plictisit de impins la motoare, am zis sa facem ultima portiune pe drumul forestier, unde zapada era tasata.

Cum mergeam eu cu 10 ~ 15 la ora, deodata mi-a fugit fata, motorul s-a dus pe-o parte si m-a prins cu scarita exact pe osul piciorului, cam pe la mijlocul ghetei. Acolo aveam bagata si protectia de genunchi, care a contribuit la atenuarea impactului.

Vreo 5 luni dupa, am avut o umflatura cat pumnul in zona respectiva ... am zis ca s-a depus ceva calciu ... dar apoi s-a retras.

Mare atenție! 

Daca nu aveam gheata enduro si protectie de genunchi hard (nu vrajeli din alea din cauciuc), ma luau cu Salvarea.

WP_20150314_003.jpg

Edited by Killer_533

Esti incurabil Stimabile !

Parca era ilegal condusul bicicletei sau motocicletei cand carosabilul e acoperit de gheata sau zapada, s-a schimbat legislatia? 

Nu cred ca apare in lege asa ceva...

dar apare obligativitatea anvelopelor cu semnele specificate... M+S... varful de munte... steaua de nea...

motocicleta, dupa cum vad in poze, sigur are M+S pe anvelope, deci legal este... 

Edited by mony

1 hour ago, AdrianB1 said:

Parca era ilegal condusul bicicletei sau motocicletei cand carosabilul e acoperit de gheata sau zapada, s-a schimbat legislatia? 

Era acum multi ani. S-a scos.

1 hour ago, mony said:

dar apare obligativitatea anvelopelor cu semnele specificate... M+S...

Asta da.

52 minutes ago, florinelu07 said:

but why?

Ai gasit in general vreun scop la macar 50% dintre postarile maestrului? Altul decat bagatul in seama si umflatul in pene cu ce mare lucru face el la varsta lui, motociclistic sau ..inventicistic (daca exista cuvantul)?

Acum 2 ore, XaeL a spus:

Ai gasit in general vreun scop la macar 50% dintre postarile maestrului? Altul decat bagatul in seama si umflatul in pene cu ce mare lucru face el la varsta lui, motociclistic sau ..inventicistic (daca exista cuvantul)?

esti si nesimtit si neghiob. pe langa ca nu ti-a cerut nimeni parerea si nici nu ne intereseaza. 

Omul ne impartaseste ce face el pe 2 roti. dar sobolanii de tastatura prefera sa dea din taste fara folos ca ei nu ai bilutele necesare sa iasa pe zapada din casa.

Acum 3 ore, XaeL a spus:

Not fair.

Deloc chiar.

Omul nu umbla pe banii si pe timpul niciunuia dintre noi.

A impartasit o experienta.

Edited by _Raul_

1 hour ago, Cavaleru said:

nici nu ne intereseaza. 

Pluralul maiestatii?

aveam impresia ca forumul este pentru a exprima pareri

Ideal, intr-o maniera politicoasa, fara jigniri gratuite si cu un minim de respect fata de initiatorii topicului sau partenerii de discutie.

Ideal.

Edited by _Raul_

Acum 50 minute, _Raul_ a spus:

Omul nu umbla pe banii si pe timpul niciunuia dintre noi.

Asta este clar.

În plus, aș puncta că mult mai demn de subliniat este faptul că face lucrurile astea la aproape 80 ani! 

Acum vreo săptămână omul a plecat înspre Cheia pe - 4 grade, în timp ce tinerii noștri au garat de mult mobrele, că sub 20 grade nu ies, nu au gumele aderență. 

Acum 42 minute, XaeL a spus:

Pluralul maiestatii?

Nu, vorbea si in numele meu.

Politicos: cu tot respectul pentru varsta si experienta lui OP, asta este genul de postare la care te astepti de la un pusti de 20 ani si / sau care de-abia a descoperit motocicleta si vrea sa demonstreze lumii ..ceva. Punându-se un pic in pericol. 

Tot legat de politete: nesimtit, neghiob si șobolan de tastatura cum iti suna? Brusc "jignirile" mele devin floare la ureche pe langa limbajul domnului moderator, nu?

@l.u.v ce parere ai despre ideea de mai sus? Ca vad ca citesti topicul..

Edited by XaeL

Acum 10 minute, XaeL a spus:

Tot legat de politete: nesimtit, neghiob si șobolan de tastatura cum iti suna?

Abia acum descoperi că jignirea nu are sens unic?

Eu zic ca ar trebui sa ne bucuram ca avem un forum fff bun, de minim 15 ani, gratuit, neingradit ca libertate de expresie, ca in Romania exista oameni de 80 de ani care se dau cu motorul si care stiu sa foloseasca internetul si sunt dispusi sa impartaseasca ideile lor.

Si ca, atata timp cat ni s-a dat gratuit aceasta liberta de a scrie ce dorim, ramane la latitudinea noastra cat si cum ne respectam reciproc. 

:cheers:

Edited by _Raul_

5 minutes ago, Penetru said:

Abia acum descoperi că jignirea nu are sens unic?

Stiam. Dar vad ca pe sensul opus sunt vreo 10 benzi in timp ce pe al meu e doar banda de biciclete. 

Acum 22 minute, XaeL a spus:

Politicos: cu tot respectul pentru varsta si experienta lui OP, asta este genul de postare la care te astepti de la un pusti de 20 ani si / sau care de-abia a descoperit motocicleta si vrea sa demonstreze lumii ..ceva. Punându-se un pic in pericol. 

Tot legat de politete: nesimtit, neghiob si șobolan de tastatura cum iti suna? Brusc "jignirile" mele devin floare la ureche pe langa limbajul domnului moderator, nu?

@l.u.v ce parere ai despre ideea de mai sus? Ca vad ca citesti topicul..

De la aerele pe care ți le dădusi mai înainte ca mare înțelept și judecător al altora pe care desigur nu vei avea timp în aceasta viata să-i prinzi din urma, acum vad ca te guduri ca un cățeluș cerând dreptate.

@nicon  

Daca citeai postarea atent, vedeai ca am aceleasi aere dar ambalate mai frumos, ca asa veni o sugestie mai sus - sa fiu politicos.

In plus, nu vreau sa prind pe altii din urma pentru simplul motiv ca nu ma consider in urma lor. Ca sa continuam discutia la modul asta impersonal, fara a da nume, nu pot decat sa ii felicit pe acesti altii pentru marea reusita dar atata timp cat nu o consider nici model de urmat, nici motiv de lauda, nu vad ce ar fi de prins din urma.

In afara de asta, imi pare rau sa te anunt, nu cerui nimic. Întrebai ceva, atata tot.

E foarte riscant sa mergi pe zapada cu gheata sau polei in trafic!

Atat pentru tine ca individ,cazi te paradesti,maini,picioare ca sa nu zic mai rau!

Dar e riscant si pentru cei din trafic!Poti usor sa ajungi sub rotile unei masini si bagi omul la belea!

De bine de rau iarna nu prea avem,asa ca nu moare nimeni cateva zile sa lase mobra in garaj!

Dl.Constantin este un user pe forumul asta,ca oricare!Ai postat.poti sa fi aplaudat sau criticat!

Nu e nimeni supraom,sau daca sunt useri speciali sa se scrie,sa-i stim si noi!

@XAEL- nu ai cum sa stii ca Dl.Constantin vrea sa se dea mare prin postarile dansului!E o speculatie prosteasca!

Cand ajungi la o varsta nu mai ai de ce sa te dai mare!Dar poti sa fi mare,precum Dl.Constantin,mare motociclist si mare pasionat inclusiv de inventica!

Fac pariu ca dupa cateva vorbe cu dansul o sa-ti schimbi radical parerea!

Acum 36 minute, XaeL a spus:

@nicon  

Daca citeai postarea atent, vedeai ca am aceleasi aere dar ambalate mai frumos, ca asa veni o sugestie mai sus - sa fiu politicos.

In plus, nu vreau sa prind pe altii din urma pentru simplul motiv ca nu ma consider in urma lor. Ca sa continuam discutia la modul asta impersonal, fara a da nume, nu pot decat sa ii felicit pe acesti altii pentru marea reusita dar atata timp cat nu o consider nici model de urmat, nici motiv de lauda, nu vad ce ar fi de prins din urma.

In afara de asta, imi pare rau sa te anunt, nu cerui nimic. Întrebai ceva, atata tot.

Vad ca intri în normalitate și mi-a trecut supărarea. Chiar îmi cer scuze dacă am jignit cumva. Voi ăștia mai mici aveți de învățat câte ceva de la noi, iar dacă nu doriți acest lucru este suficient sa priviți, sa interveniți, sa nu jigniți.

Ca să va arat și o nebunie de-a mea, va postez un filmuleț la zăpadă cu o motocicleta grea în condiții dure...

Edited by nicon

Acum 3 minute, nicon a spus:

Ca să va arat și o nebunie de-a mea, va postez un filmuleț la zăpadă cu o motocicleta grea în condiții dure...https://youtu.be/AlyYCQL-Kdw

Nici nu vreau sa ma gandesc cu am fost pe coborare ...

Drumul era deschis circulației publice la momentul respectiv?