Sari la conținut

Slovenia și Alpii Iulieni


Postări Recomandate

În 2019 planificam să facem din nou o tură cu motorul. Demult voiam să ajung în Slovenia, așa că am făcut rapid o schiță pe unde ar fi putut fi traseul. Aveam la dispoziție 7 zile, am plecat luni și pe duminică ne-am și întors în Cluj. Slovenia e o țară care e foarte aproape de noi și care merită vizitată. Traseul prin Alpii Iulieni este unul care merită făcut și chiar dacă noi nu am stat mai multe zile într-o locație pe parcursul traseului, dacă vă permite timpul, merită să alocați în anumite locuri mai multe zile. Cum ar fi zona lacului Bohinji, valea Soca etc. Ca motociclist, recomand tuturor traseul spre Mangrt. Pe mine personal m-a dat pe spate, nu mă așteptam să savurăm chiar așa de mult traseul, poate datorită faptului că nici nu știam exact la ce să ne așteptăm. A fost o surpriză plăcută și fiind așa de aproape, sper să mai fac traseul pe viitor și poate chiar și drumeția. Pe lângă obiectivele din traseul noastru (Bled, lacul Bohinji, lacul Jezero Jasna,  Pasul Vršič cunoscut și drumul Rusiei, vealea Soca, traseul spre Mangrt) , Slovenia are încă foarte multe obiective de vizitat, începând de la capitală, la castele medievale, lacuri, peșteri și trasee pentru drumeție, are de toate. Cu siguranță ne vom întoarce ca să mai explorăm această țară.

 

Harta finală:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1KOnb72qfqE7ANeQ5Julqra03zycCq9bj&ll=46.75573845236913%2C18.152695100000074&z=7

 

O să las pozele să vorbească iar întreaga poveste o găsiți pe site: http://www.1ride1journey.com/slovenia-2019/

Slovenia-43.jpg

Slovenia-1.jpg

Slovenia-3.jpg

Slovenia-5.jpg

Slovenia-6.jpg

Slovenia-7.jpg

Slovenia-10.jpg

Slovenia-13.jpg

Slovenia-14.jpg

Slovenia-16.jpg

Slovenia-18.jpg

Slovenia-19.jpg

Slovenia-22.jpg

Slovenia-23.jpg

Slovenia-24.jpg

Slovenia-25.jpg

Slovenia-26.jpg

Slovenia-27.jpg

Slovenia-29.jpg

Slovenia-30.jpg

Slovenia-31.jpg

Slovenia-32.jpg

Slovenia-33.jpg

Slovenia-35.jpg

Slovenia-36.jpg

Slovenia-37.jpg

Slovenia-38.jpg

Slovenia-39.jpg

Slovenia-40.jpg

Slovenia-41.jpg

Slovenia-42.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Absolut geniala tura asta. Este genul de iesire la care ma tot gandesc de ceva timp. O sa ma inspir din din cele povestite de tine, pare frumos tare pe acolo.

Mersi si la mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 12.05.2020 la 13:35, Mrider a spus:

Absolut geniala tura asta. Este genul de iesire la care ma tot gandesc de ceva timp. O sa ma inspir din din cele povestite de tine, pare frumos tare pe acolo.

Mersi si la mai multe!

 Mersi, ma bucur, daca ai intrebari legat de traseu poti sa imi scrii pe privat.

La 12.05.2020 la 17:18, Tracer7 a spus:

Frumoase locuri ați văzut în tura asta! 

Poza de la lacul Bled pare făcută cu drona, deși probabil e de pe marginea drumului de pe unul dintre dealuri. 😁

 

 

Salut, poza e facuta din castel.

La 12.05.2020 la 17:55, marele blond a spus:

Foarte, foarte frumos! 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...