Sari la conținut

Incepator 1.88m


Vaslo
 Share

Postări Recomandate

Va salut pe toti. Am inceput scoala de Soferi pentru A2 in Botosani. Si tare mult as dori sa incep pe o sportiva. Problema mea, este înaltimea de 1.88 si 87 de kg. Am consultat foarte multe topicuri despre acest subiect. Pe putin asemanatoare. Si vreau o motocicleta pe care sa nu stau ca pe buda, sau sa arat ca un gigantozaur. Am investit deja o suma considerabila in echipament (cat sa nu am probleme in cazul unei cazaturi) si acum vine partea grea. Sunt indragostit de Sportive, si naked-urile imi fac cu ochiul. Si cei drept. Cu un buget de 3000 de euro nu pot sa sper la un motor ,,nou" ci la unul care daca se intampla sa cad sa nu regret banii care i-am dat pe el.

 

Ideia e ca m-am uitat pe piata si am vazut ca modelele de 650cm³ sunt in mare parte V2 si sunt decente, unele laudate pentru cea ce ofera. Si vreau ma ajutati in privinta asta. Ce sfaturi puteti sa imi dati? As vrea sa incep pe un Suzuki 650-S. 

Puteti sa imi dati o parere despre el. Sau mai bine o idee despre o mobra sportiva sau naked (dar cu parbriz)? Una care sa nu ma rupa la drum lung.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai un gabarit atat de mare, incat sa nu iti gasesti o motocicleta care sa iti fie buna. Sunt pe You Tube o multime de vlogeri cu inaltimi de 1,93-1, 98, care calaresc motorete extrem de compacte (in calitate de proprietari, nu de testeri), fara sa le pese daca arata ca niste gigantozauri si par sa se distreze maxim. Ultima ta grija, este cum arati pe motocicleta. Cum te simti pe ea, ar trebui sa fie principalul criteriu. Cum se adapteaza din pdvd ergonomic la dimensiunile tale. Restul e can-can. Aici poti sa vezi, cu aproximatie, pozitia in sa pe diferite modele: http://cycle-ergo.com/ 

 

Nu poti conduce cu A2 un Suzuki SV650S.. motorul are in jur de 75 cp. Doar daca poate fi limitat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Nu ai un gabarit atat de mare, incat sa nu iti gasesti o motocicleta care sa iti fie buna. Sunt pe You Tube o multime de vlogeri cu inaltimi de 1,93-1, 98, care calaresc motorete extrem de compacte (in calitate de proprietari, nu de testeri), fara sa le pese daca arata ca niste gigantozauri si par sa se distreze maxim. Ultima ta grija, este cum arati pe motocicleta. Cum te simti pe ea, ar trebui sa fie principalul criteriu. Cum se adapteaza din pdvd ergonomic la dimensiunile tale. Restul e can-can. Aici poti sa vezi, cu aproximatie, pozitia in sa pe diferite modele: http://cycle-ergo.com/ 

 

Nu poti conduce cu A2 un Suzuki SV650S.. motorul are in jur de 75 cp. Doar daca poate fi limitat. 

La asta ma gandeam. Ai putea sa imi dai niste exemple de YouTuberi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca era pe aici o Yamaha MT03 care cred ca se incadra la A2. Cauta pe la vanzari.

 

De asemenea, mai poti cauta Kawasaki Ninja 300, sunt cateva de vanzare pe OLX

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.92 aici, 95 de kile

am inceput pe un SV650S si a fost alegerea perfecta pentru mine. 11 ani mai tarziu inca o am si ma distrez pe ea.

 

e mai inalta ca majoritatea, putin incomoda la drum lung din cauza pozitiei si a seii. Suspensia spate cu preload mai moale si saua retapitata cu adaos de burete au rezolvat problema cam 60%.

 

mobra buna pentru incepatori, buna pentru oameni inalti si foarte fiabila. Recomand!

 

:cheers:

..sau poti sa te mai uiti la V-strom, bmw f650 si celelalte din clasa asta daca te coafeaza.. eu am preferat look de speed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Christian 1 said:

Metale,la 1,88 m ,MT03 e mica pentru el.

Eu de asta ziceam, nude MT.ul nou

 

E destul de ok, motocicleta e robusta. 

 

 

@hardKnot

Cand ai fost tu incepator nu era cu A2 si alte traznai din astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXACT de ala spuneam,Metale.Un vecin de-al meu de 1,87 m a avut timp de 3 ani una din 2007 si statea ca maimuta pe polizor.Eventual un XT660 X,ce are acelasi motor,da.

Eu am 1,67 m si am un Derbi Mulhacen 659 Scrambler cu aceleasi dimensiuni de cadru si acelasi motor.

Stau normal pe ambele(MT03 si Mulhacen),dar daca as avea 21 de cm mai mult,as fi adunat pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MT03 este cam genial pe langa XT660 R,dar pe langa XT660 X se schimba povestea.X-ul e supermoto cu roti pe 17",R-ul e "cam" enduro cu roata de 21" pe fata.Au ciclistica diferita,X-ul comparativ cu R-ul.MT03 are aceleasi roti de 17",doar ca motocicleta e mai mica decat XT660 X.Pentru unul de aproape 1,90 m e mai ok Xt660 X decat MT03.

Apropo,de ce o vinzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MT03 este mai jos la sa decat XT660 X.De asta l-am recomandat inaintea MT03-ului.Garda la sol e alta poveste,era vorba de inaltimea la sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...