Sari la conținut

Initiativa legislativa pentru circulatia moto in orase


yglos
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

e buna ideea cu legalizarea filteringului, dar fost cineva amendat pentru asta pana cum? 

 

Ti s-a intamplat pana acum sa treci cu circa 15 la ora printre masinile care stau la stop si sa-ti sara in mijlocul bulevardului in fata un destept mascat de o duba?

De ce ai vrea sa dea politaiul culpa comuna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu ai ce cauta cu motoreta in spatiul dintre gardurile pentru tramvai. Nu esti nici transport in comun nici serviciu de ambulanta sau interventie.

1. Pt imbunatatirea traficului ar putea suprapune statiile de autobuz cu cele de tramvai, astfel incat pe portiunile unde liniile celor 2 se supraun sa foloseasca portinile pe care gardul le ingradeste, totodata coroborat cu ajustarea semafoarelor, semafor dedicat, pentru ca autobuzul STBul sa aibe timp sa iasa de pe portiunea ingradita inapoi pe sosea.

2. s-ar mai putea copia de afara multe solutii si as zice Line fileringul sa fie acceptat prin lege, precum si un spatiu de 3-5m lungime la fiecare semafor in care sa te poti alinia dupa ce ai trecut printre masini (am vazut asta undeva in Spania)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, leopold a spus:

Ti s-a intamplat pana acum sa treci cu circa 15 la ora printre masinile care stau la stop si sa-ti sara in mijlocul bulevardului in fata un destept mascat de o duba?

De ce ai vrea sa dea politaiul culpa comuna?

pai traversare prin loc nepermis? ai luat amenda pt filtering sau pentru necascat ochii la trecere? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, einstein1984 a spus:

pai traversare prin loc nepermis? ai luat amenda pt filtering sau pentru necascat ochii la trecere? 

Pai da culpa comuna, lui ca a traversat aiurea si tie ca nu aveai ce cauta printre masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau cu RABA pe linia de tramvai. Ce nu i tot vehicul?  

@Initiator, CATEGORIILE A-B-C-etc nu sunt UN DREPT. Sunt un beneficiu, pe care l-ai dobandit, prin faptul ca ai facut dovada ca esti capabil sa circuli pe drumurile publice. Beneficiu ce ti se poate retrage imediat, daca nu respecti regulile in cauza.

Cum adica sa mergi pe linia de tramvai. Ai regim special? 3 oo? de ce tu da, si altul nu? 

Legat de filtrare, da, momentan este tolerata si atat. N-ar fi rau sa o reglementeze. Dar cum e tendinta la noi, sa nu o interzica. Asa ca mai usor cu facut scandal :)

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, leopold a spus:

Ti s-a intamplat pana acum sa treci cu circa 15 la ora printre masinile care stau la stop si sa-ti sara in mijlocul bulevardului in fata un destept mascat de o duba?

De ce ai vrea sa dea politaiul culpa comuna?

 

Cred ca e culpa ta, nu e comuna...

Eu am vazut destui imbecili pe doua roti, inconstienti, care merg cu viteza printre masinile aflate in coloana. Anul trecut, pe Maniu, mi-au iesit in fata un tata cu un copil, din fata unui camion. Aveam 10-15 km/h si am putut sa-i evit ca in poligon, fara ca sa intru in masina din stanga mea. 

La 30-40 km/h nu mai aveam nicio solutie....

 

Asadar pentru cine nu e patit, mai bine sa se gandeasca de doua ori inainte de a posta aici.

 

Si asteptam provincia....pana acum numai opinii din Bucuresti. Vrem sa vedem cum e si in alte orase mari, cum circula bikerii si daca avem feedback pozitiv la cerintele din topic. Clujul de ex este mai aglomerat decat capitala....

 

Cum e domnilor la Cluj, sunt garduri la tramvaie?

Eu nu le-am vazut in 2018, dar poate i-a traznit si lui Boc ceva din putul gandirii.........:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, yglos a spus:

...

 

Cum e domnilor la Cluj, sunt garduri la tramvaie?

Eu nu le-am vazut in 2018, dar poate i-a traznit si lui Boc ceva din putul gandirii.........:)

Nu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

aia au 3 linii si 20 de km de sina.....

Nu-i bai,bune si atatea,cat timp 75-80 % din zi sunt cam pline.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitarea accesului auto pe linia de tramvai are efect benefic. Problema e ca si liniile alea de tramvai ar trebui sa fie in stare buna, sa permita deplasarea cu viteza fara sa iti deplaseze un rinichi. Respectiv niste tramvaie civilizate. La un loc cu autobuze, troleibuze, metrou. Toate la un loc=transport in comun decent. Si , daca ar fi decent, si o calatorie ar ajunge sa dureze mai putin decat cu masina persoanala, atunci lumea s-ar gandi ca e o varianta. Daca ar mai lua si amenda, pentru parcat aiurea, atunci sa te tii.

dar asta i alta discutie.

EU VREAU CU RABA PE LINIA DE TRAMVAI, DA? :)))

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

fata de 137 de km d elinie si 53à de vehicule la bucuresti.... clujul are 2à de trenuri de tramvai.... Nu sunt rele, evident. 

Welcome in AZERTY club 😉 (2à = 20).

 

1 oră în urmă, yglos a spus:

Cum e domnilor la Cluj, sunt garduri la tramvaie?

Eu nu le-am vazut in 2018, dar poate i-a traznit si lui Boc ceva din putul gandirii.........:)

 

Cat despre curiozitatea legata de ce se intampla in provincie, simt ca e o frustrare fata de realitatea ca prin vestul tarii, cei ce conduc administratia au inteles ca trebuie sa faca treaba. Si chiar fac. Si din varii motive, inca nu se folosesc garduri. Sunt convins ca niste borduri inalte (gen linia lui 41) ar fi suficiente acolo...
Asta inseamna ca e nevoie de mobilizare pentru unicul tur din Bucuresti.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

fata de 137 de km d elinie si 53à de vehicule la bucuresti.... clujul are 2à de trenuri de tramvai.... Nu sunt rele, evident. 

Asta cred ca e AVC-ul ala mentionat mai devreme...repede sunati la 112

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Aion2014 a spus:

Asta cred ca e AVC-ul ala mentionat mai devreme...repede sunati la 112

Hahahahahaha. Nu e AVC, e tastatura AZERTY.

53à = 530, 2à = 20 etc.

Asta deoarece cifra zero e pe aceiasi tasta cu "à", insa pentru a tasta "0" trebuie folosit Shift+0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Cluj,pe banda de bus,circula si taximetrele si masinile de urgenta.Cam atat,fara bizoni ce depasesc pe banda asta pe prostii din coloanele semafoarelor. :)

Si da,Boc a facut multe pentru Cluj,asta fara sa fiu partinitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, taong_mapagbiro a spus:

Mno...mah is sigur ca esti partinitor .......candidezi  ? 😀

Maaa,mintea mea e la alte prostii... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a anuntat cum va arata noul program rabla . Evam una calda ,una rece.

 

Vestea buna : Se vor putea achizitiona si motociclete.

Veste proasta  valoarea ecobonusului muuult mai mica.

 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/noutati-in-programul-rabla-pana-la-ce-sume-ajung-bonusurile-in-premiera-programul-se-aplica-si-pentru-motociclete-1258575

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima de casare pentru cumpărarea unei motociclete e de 3.500 de lei, pentru că vrem să fie echitate între cumpărătorii de mașini și cei de motociclete. Dacă la mașini decontăm în jur de 10% din valoare, am vrut să păstrăm aceeași proporție și la motociclete, acestea fiind ceva mai ieftine”

Acum 3 minute, taong_mapagbiro a spus:

Adica pana acu nu se dadea nimic , si acu va plangeti ca sunt sumele mici . CE tare  😀

 

Mai bine deloc decat sa fii tratat ca ruda mai proasta de la tara. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de update, cam mica suma dar macar e ceva :) cat pentru egalitate moto/masini aici e de prost gust, pentru acelasi produs esti platit mai putin... Putin discriminatoriu as zice... Dar inca o data macar e ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ecobonusul pentru motociclete ar trebui sa vina in paralel cu legea ce permite 125cc cu categoria B.

Ar da multi rable sa cumpere un scuter nou. Se mai elibereaza  traficul si locurile de parcare.

 

 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...