Sari la conținut

Moto GP Mugello 2020


Kiki
 Share

Postări Recomandate

Din Cluj, plec eu si cu un prieten, pe motoare evident, in data de 28.05 . Eram curios daca mai merge cineva sau daca a mai fost cineva in anii precedenti, poate ne ajuta cu ceva informatii utile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa populam topicul, poate asa aflam care cum o sa fie pe acolo prin zona. Poate asa ne gasim mai multi. 

 

Am pus o intrebare si pe grupul MotoGP Romania de pe FB si cel mai elaborat raspuns a fost urmatorul: 

"Am fost la Mugello in 2018 si mi s-a parut o foarte proasta organizare. Dar sa le luam pe rand:
-Cazare: am fost cazati in Florenta. Poti sa gasesti cazare la pret decent chiar daca este perioada cursei.
-Transport pana la circuit: mers cu trenul din gara centrala pana la statia Borgo San Lorenzo (poti merge si pana la San Piero a Sieve insa este distanta mai mare pana la circuit). Nu imi amintesc pretul biletului insa nu a fost foarte mare, iar ca timp cred ca aprox. 30 de min (poate spre 45).
Din cele doua statii mentionante mai sus sunt niste "shuttle-uri" cu care poti merge gratuit pana la circuit. Atentie insa, nu te lasa la intrarea in circuit ci la aprox. 2km, deci trebuie sa mai mergi pe jos de la shuttle pana la circuit.
In 2018, in ziua antrenamentelor, la intoarcere, nu au fost suficiente trenuri, prin urmare au fost extrem de aglomerate. Cand am plecat de la circuit, la prima statie dupa Borgo San Lorenzo, au anuntat ca sunt prea multi oameni in tren si daca nu mai coboara din pasageri trenul nu mai pleaca din statie. O ora am stationat, pentru ca nu voia nimeni sa se dea jos si sa astepte urmatorul tren, pana cand intr-un final, vazand ca nu e o gluma si trenul nu va pleca pana nu se mai elibereaza, s-au mai dat jos din pasageri si am plecat.
In ziua cursei, probabil vazand tevatura de Sambata, au fost mai multe trenuri si a fost ok cu transportul.
Nu recommend mers cu masina la circuit. Este haos cu parcarea. Chiar si cu motocicleta este dificil sa gasesti unde sa o parchezi. Insa poti face o “smecherie”. Mergi cu masina pana la Borgo San Lorenzo, o lasi acolo la gara si mergi cu shuttle-ul pana la circuit. Asa au facut niste prieteni si a fost super lejer.
-La circuit: Sambata poti intra cu biletul de la tribuna in toate zonele de General Acces. Noi am facut turul circuitului Sambata, ba chiar am avut noroc si ne-au lasat si in zona de start/sosire desi in mod normal nu ai access acolo nici Sambata, daca nu ai bilet pentru zona respectiva.
Prea putine personane la intrare sa scaneze biletele prin urmare cozi kilometrice. In afara de asta fiind un circuit unde se si campeaza in interior, nu in locuri special amenajate in afara circuitului, e cam debandada. La fel si la iesire, dupa cursa, este o mare de oameni si te cam calci in picioare, dar daca nu te grabesti sa pleci imediat dupa cursa e ok.
De parcare am mentionat ca e super greu sa gasesti parcare la circuit, si pentru ca sunt putine locuri amenajate oamenii isi lasa masinile/motoarele pe unde apuca. Asta face dificil accesul si pentru pietoni pentru ca nu sunt trotuare si trebuie sa navighezi printre oameni, masini, standuri cu mancare/bautura si merchandise, asta fiind si motivul pentru care am spus ca la capitolul organizare mi s-a parut ca stau prost, cel putin fata de alte circuite.
Cu toate astea atmosfera este absolut geniala. Poti intra pe pista dupa terminarea cursei. Poate de atunci s-au mai schimbat lucrurile si s-au mai "rezolvat micile inconveniente". "

Editat de emanuelcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,
Si eu tot in 2018 am fost, in schimb eu am fost cu masina.Eu am stat la sud de Florenta si faceam cam 50 de km pana la circuit (doar dus :) ). 
Sambata la calificari a fost chiar Ok cu circulatia, nu au fost ambuteiaje si am ajuns si plecat destul de repede de la circuit.
Parcarile au fost organizate ad-hoc pe campurile de langa circuit. Sambata am dat 10 euro iar duminica am dat 15 euro.
Intr-adevar de la parcari pana la circuit trebuie sa mergi cam 2km pe jos dar drumul e fain de parcurs : mii de fani entuziasti, multe motociclete, tarabe cu tricouri si sepci ale tuturor echipelor etc.
Cei care vin cu motocicleta la circuit pot parca chiar mai aproape de circuit fara nici o taxa de parcare.
Eu am intrat atat sambata cat si duminica prin partea de sud a circuitului pe drumul care duce la marea tribuna naturala Valentino Rossi. La celelalte intrari nu pot sa imi dau cu parerea si nu stiu cum a fost.
Din tribuna naturala poti vedea foarte bine virajele 5,6,7,8,9 cat si mai bine de jumatate din circuit.Un binoclu este binevenit.  
De altfel in virajul 6 s-au intamplat cele mai multe cazaturi in calificari.
Precum stiti sunt multi cei care campeaza pe circuit de joi pana luni si sunt destul de numerosi. Poti introduce frigidere de mancare si bautura mai putin in ziua curselor.
Duminica am intuit ca o sa fie aglomerat am plecat mai de dimineata. Cu toata precautia tot am gasit aglomerat in apropiere de circuit. Foarte putini politisti care sa dirijeze circulatia.
M-am luat dupa niste localnici,cred, si pe niste drumuri de tara am ajuns apoape de circuit.Lume multa venita chiar sa vada si warm-up-ul. Dar toti s-au blocat la turnicheti.
Cei cativa stewarzi nu au facut fata multimii si am stat la coada cam tot warm-up-ul, cam 1 ora jumate.
Mancarea si bautura aveau preturi decente ( o apa 2 euro , un sandwich intre 3 si 9 euro ) dar poti veni cu ele la pachet . Nu mai tin minte daca se vindea bere.
Ce imi aduc aminte ca il sustineau pe Di Giannantonio chiar obsesiv cu toate ca Marco Bezzechi era mai bine clasat ca el si a avut si rezultate mai bune in calificari . 
In cursa Di Giannantonio a avut un rezultat mai bun iar si in viitor s-a confirmat ca Digia e mai bun.
Cat despre intrarea pe circuit nu se deschid prea multe porti dar lumea se strecura pe sub garduri si erau chiar foarte multi.
Aici merita sa stai in tribuna vis-a-vis de boxe. Boxele sunt situate in valea dintre 2 dealuri iar zgomotul motoarelor zici ca ramane acolo mereu :) ( cred ca fara dopuri de urechi sau casti esti distrus)
Eu am stat vis-a-vis de boxe pe alte circuite si a fost de vis dar aici cred ca exista riscul sa nu mai auzi vreo 2 saptamani.
Drumul de intoarcere la fel de anevoios, aceeasi putini politisti. Cred ca am facut 3 ore pentru cei 50 de km pana la pensiune.
Nu pot sa zic ca a fost foarte proasta organizarea ca doar stii unde te duci. Intr-adevar sunt alte circuite in care mai ca te aseaza si pe scaunul tau in timpul cel mai scurt.
Dar sunt latini , ca si noi :) ,si stiam la ce sa ne asteptam.
Ma asteptam in schimb sa fie miros si mizerie ca la Woodstock, dar m-am inselat. Lumea chiar se deplasa la locurile amenajate (Toi-Toi) pentru nevoi . 
Iar gunoaiele au fost cat de cat grupate.
Eu recomand sa va duceti , indiferent cu ce mergeti: cu masina,cu motocicleta,pe jos.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am si eu, intrare pentru Sambata-Duminica. Sambata dau o raita de circuit, mai admir de unde sunt puncte bune de vedere si poate imi voi forma ceva locuri unde pot sta sa vad ceva actiune la clasele mici, iar apoi pentru cursa mare ma plasez unde am biletul la tribuna si ma uit la clasa mare. 

 

Personal, cred ca o sa ma rezum la un air b&b pentru cazare caci nu am nici cort si mai merg si singur la cursa, haha. Cu toate ca as fi vrut sa stau sambata noapte acolo la cort sa experimentez atmosfera despre care vorbeste toata lumea. 

 

Ramane de vazut ce se mai intampla pana la data cursei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am stat pe langa Firenzuola. cazare decenta gasita chiar in ziua de Sambata. Duminica dimineata am mers cu moto la circuit. a fost destul de liber si drumul pe partea aia la fel si la intrare. de ajuns am ajuns destul de tarziu la circuit pentru ca am mai fost la Brno si ma interesau doar cursele, nu si celelalte sesiuni. La plecare a fost nebunie. fiind cu moto cu case-uri mergeam mai normal sa zicem. astia depaseau in draci. dublat/triplat, depasiri in curba fara vizibilitate. cand am inceput sa merg ca si ei a fost ok :)))

 

https://www.google.ro/maps/dir/50033+Firenzuola,+Metropolitan+City+of+Florence,+Italy/Mugello+Circuit,+Località+Senni,+Scarperia+e+San+Piero,+Metropolitan+City+of+Florence,+Italy/@44.0751143,11.319038,20979m/data=!3m1!1e3!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x132b1f9b8387091b:0x9864849dc50c15d3!2m2!1d11.3785546!2d44.1197838!1m5!1m1!1s0x132b1cdedaa6e7bb:0x6393c092881bbb37!2m2!1d11.3713239!2d43.9965935!3e0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, vazusem si eu ca circulatia cu motocicletele acolo e altfel. Noi nu ne grabim niciunde, ne intoarcem luni inapoi, asa ca timp este. In plsu de asta ma duc intr-un miniconcediu, nu la instructie. Deocamdata sunt nerabdator sa ma duc sa traiesc acele sentimente si trairi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...