Sari la conținut

Sfat - alegere geaca moto


acalin
 Share

Postări Recomandate

Salutare, 


Rasfoiesc de ceva timp forumul in decizia de a cumpara o geaca moto de strada pentru primavara-toamna-iarna care sa ma protejeze bine impotriva vantului la temperaturi sub 15 grade in afara orasului dar care sa aiba si aerisiri bune cu fermoar in caz ca imi este cald. Nu am gasit mare lucru, iar ce am gasit sunt topicuri destul de vechi, asa ca va rog pe voi sa imi recomandati cateva modele din experienta voastra. Alte cerinte pt geaca ar fi:
 

- Nu vreau sa fie neaparat waterproof

- Poate fi piele sau textil, nu conteaza

- Sa aiba protectii coate, umeri, spate

- Sa fie putin mai lunga la spate ca sa ma protejeze de frig, dar totusi nu model touring. 
- Pret, undeva pe la 160 euro

 

 

Sa inteleg ca n-are nimeni asa ceva ? 😬

Are cineva unul din aceste modele ?

 

https://www.motoemotion.ro/geci-moto-textil-impermeabile/geaca-textil-sport-alpinestars-t-faster.html

 

https://www.louis.eu/artikel/held-6829-joker-textile-jacket/212444?list=2f68e951af6d667a99272352ef59e79d

 

Ce parere aveti despre ele ?

 

 

Are cineva unul din aceste modele ?

 

https://www.motoemotion.ro/geci-moto-textil-impermeabile/geaca-textil-sport-alpinestars-t-faster.html

 

https://www.louis.eu/artikel/held-6829-joker-textile-jacket/212444?list=2f68e951af6d667a99272352ef59e79d

 

https://www.motocard.com/en/jackets/bering-ralf_noir_fluo.aspx

 

https://www.motocard.com/en/jackets/alpinestars-gunner_waterproof_2015_black_10.aspx

 

Ce parere aveti despre ele ?

 

 

Editat de acalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce am trecut prin căutări similare, și negăsind una care să-mi placă și să facă tot ce vreau, am descoperit că dacă pui o "coajă" din aia fosforescentă de bicicliști anti ploaie/vânt peste geaca de vară (eu am una mesh, deci o iau doar pentru protecții) și un polar pe dedesubt, te izolezi uimitor de bine. De exemplu, azi dimineață am mers peste 30 de minute la temperaturi de ~0 grade și nu am simțit vreun disconfort (mi-au înghețat mâinile și fața, dar aia e alta treabă).

 

Marele avantaj la varianta asta "ghelbănească" este că stratul de protecție termic/vânt/ploaie este ultra compact și il poți lua cu tine tot timpul. Desigur, dacă vrei s-o dai pe touring de sute de km prin orice condiții meteo, trebuie ceva mult mai serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme mă uit după geaca asta https://www.asfalt-uscat.ro/adventure-touring-155/geaca-moto-touring-rebelhorn-cubby.html

Are cam tot ce mi-ar trebui, inclusiv aerisiri generoase. Vezi dacă ar întruni cerințele tale (cu prețul nu cred că e problema așa mare, cred că te poți descurca).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 16.02.2020 at 12:27, acalin said:

- Nu vreau sa fie neaparat waterproof

- Poate fi piele sau textil, nu conteaza

- Sa aiba protectii coate, umeri, spate

- Sa fie putin mai lunga la spate ca sa ma protejeze de frig, dar totusi nu model touring. 
- Pret, undeva pe la 160 euro

 

Uită-te aici:

http://www.motostation.ro/echipament-moto/gecimoto

Cu siguranță găsești ceva ce se încadrează în cerințele tale, iar prețurile sunt mai mult decât decente. Partea proastă este că trebuie să vii la București, eu nu aș lua fără probă.

Eu îmbrac geacă de piele între 5-20 grade și nu am probleme cu frigul chiar dacă pe interior am doar tricou cu mânecă scurtă. Dacă ai ceva thermo, nici nu se mai pune problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, shztecker said:

După ce am trecut prin căutări similare, și negăsind una care să-mi placă și să facă tot ce vreau, am descoperit că dacă pui o "coajă" din aia fosforescentă de bicicliști anti ploaie/vânt peste geaca de vară (eu am una mesh, deci o iau doar pentru protecții) și un polar pe dedesubt, te izolezi uimitor de bine. De exemplu, azi dimineață am mers peste 30 de minute la temperaturi de ~0 grade și nu am simțit vreun disconfort (mi-au înghețat mâinile și fața, dar aia e alta treabă).

 

Marele avantaj la varianta asta "ghelbănească" este că stratul de protecție termic/vânt/ploaie este ultra compact și il poți lua cu tine tot timpul. Desigur, dacă vrei s-o dai pe touring de sute de km prin orice condiții meteo, trebuie ceva mult mai serios.

Un setup asemanator folosesc si eu(diferenta e ca nu port polar ci bluza first layer de ski), si am mers inclusiv la tura prin tara de vreo 2k+ km fara probleme. M-a prins si ploaie, si am avut si zile cu diferente de temperatura de 10 grade.  Daca a fost de ploaie serioasa am schimbat vesta cu geaca de ploaie("foita de ceapa") si aia a fost. 

La ce vrei tu, vezi ca la Dainese au niste brauri(zip belt) cu fermoar care se ataseaza pe gecile lor si iti tine spatele de frig. Nu stau lipite perfect de spate, dar diferenta este mare si nici nu se observa. 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, shztecker said:

După ce am trecut prin căutări similare, și negăsind una care să-mi placă și să facă tot ce vreau, am descoperit că dacă pui o "coajă" din aia fosforescentă de bicicliști anti ploaie/vânt peste geaca de vară (eu am una mesh, deci o iau doar pentru protecții) și un polar pe dedesubt, te izolezi uimitor de bine. De exemplu, azi dimineață am mers peste 30 de minute la temperaturi de ~0 grade și nu am simțit vreun disconfort (mi-au înghețat mâinile și fața, dar aia e alta treabă).

 

Marele avantaj la varianta asta "ghelbănească" este că stratul de protecție termic/vânt/ploaie este ultra compact și il poți lua cu tine tot timpul. Desigur, dacă vrei s-o dai pe touring de sute de km prin orice condiții meteo, trebuie ceva mult mai serios.

 

Acum depinde unde si cu ce viteza ai mers la temperatura aia.

Pe mine ma supara frigul din afara orasului, deci viteze de peste 80km/h.  De regula imi intra vant pe la subrat si pe la spate.

Am folosit o armura  din aia de vara pusa peste un polar iar peste ea o geaca antivant din Decathlon. Geaca asta are alt material la subrat pentru aerisire si tocmai pe acolo intra frigul. In piept si gat nu resimt nimic, am si o cagula din aia cu windstopper.

Ma indoiesc putin de solutia asta cu "foita de ceapa peste", dar cu siguranta am s-o incerc. Mersi de pont colegu. Ar fi super sa ies asa de ieftin din povestea asta si sa nu mai cumpar geaca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de ceva similar cu https://www.decathlon.ro/jacheta-protectie-ploaie-rc500-id_8556824.html . A mea are un colorit ușor diferit și evacuări doar pe spate, deci nu intra vântul sau apa. E adevărat că o folosesc mai mult în oraș, dar am mers peste două ore cu peste 130 km/h la sub 15 grade C și nu am avut probleme. De obicei îngheață alte subansambluri înaintea trunchiului.

 

Iar referitor la brâuri, nu prea am nevoie că merg cu ghiozdănel 😋

 

P.S. Dacă nu ai parbriz, e posibil să-ți fie mai răcoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

48 minutes ago, acalin said:

OFF: Pentru maini ai gasit vreo improvizatie antivant ?

Manusi de iarna sau incalzite, daca iti ingheata mainile, sau protectii de plastic cum sunt cele de la motocicletele de enduro sau cele de touring si eventual mansoane incalzite. 

http://www.casaautomecca.ro/accesorii-anvelope/accesorii-diverse/aparatori-maini-universale (doar ca si informatie si sa vezi cum arata, nu stiu daca modelul de mai devreme se potriveste pe motocicleta ta). 

La tine nu e problema cu vantul neaparat, ci mai degraba combinatia de vant + temperatura scazuta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

@Lucian_M Arata interesant geaca asta, cel putin pe hartie...dar nu prea am gasit nimic pe net despre ea. Cat de bine sunt facute, cat de rezistente... Ai mai multe informatii? Ai mai vazut productorul asta la cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 8 ore, Lucian_M a spus:

De ceva vreme mă uit după geaca asta https://www.asfalt-uscat.ro/adventure-touring-155/geaca-moto-touring-rebelhorn-cubby.html

Are cam tot ce mi-ar trebui, inclusiv aerisiri generoase. Vezi dacă ar întruni cerințele tale (cu prețul nu cred că e problema așa mare, cred că te poți descurca).

La bani mai putini si calitate mai buna (dpmdv) - Buse Highland. 180 si ceva de euro la Louis acum. Geaca.

Un costum care isi face toti banii. 

Daca mai ai si un cupon de 50 de euro, deja e un pachet incredibil de atractiv. 

 

@OP, fiindca vad ca nu il ajuta postarea de mai sus, nefiind in cautare de geaca touring: 

La locatia ta scrie Buzau. Mergi la Bucuresti si ia la rand magazinele moto. Echipamentele moto nu sunt genul de produse pe care sa le cumperi fara a le proba inainte. Sa nu mai mentionez faptul ca nu poti sti ce iti atrage atentia in magazin sau ce iti recomanda vanzatorul (cel putin la modul ideal, daca este omul potrivit la locul potrivit).

Parca sa zic ca exista un topic cu magazinele de echipamente moto din Bucuresti. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o am pe asta https://www.emag.ro/geaca-moto-modeka-westport-gri-negru-marime-l-508/pd/D46M8VBBM/?cmpid=86809&gclid=Cj0KCQiAs67yBRC7ARIsAF49CdU-9JyaecaSWV1K7BHZlw1NG1jamWaPuYskzEn7ewwf6VtH1O2Ox7kaApe8EALw_wcB

Bine, varianta inchisa la culoare. E bine ventilata, are 2 mesade, am purtat-o si la 5 grade peste o bluza de corp si nu am inghetat. Se gaseste si la un pret mai mic (parca m-a costat cca 800 lei la motostation) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, acalin a spus:

Am si parbriz, dar nu e foarte inalt.

 

OFF: Pentru maini ai gasit vreo improvizatie antivant ?

 Impovizație nu am găsit. Am 3 perechi de mănuși însă : vară (ultra ventilate), unele rezistente la ploaie/vânt (Icon Tarmac) si unele de iarnă ( rezistente la ploaie/vânt + căptușeală termică). Alea de iarnă nu le prea port pentru că sunt groase și nu mai simt comenzile. Tarmac-urile (pe care le recomand, pentru că sunt bine făcute la cât costă) le port și acum, dar după 15 minute la sub 5 grade C încep să-ți amorțească degetele. La 15 grade sunt ok, dacă aia e temperatura minimă țintită.

 

Cum ziceau colegii, mai sunt și variantele cu protecții de plastic (estetic dubioase și, în funcție de model, e posibil să te incomodeze când te strecori printre mașini) cu manșoane încălzite sau mănuși încălzite ... dacă vrei ceva serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, shztecker a spus:

După ce am trecut prin căutări similare, și negăsind una care să-mi placă și să facă tot ce vreau, am descoperit că dacă pui o "coajă" din aia fosforescentă de bicicliști anti ploaie/vânt peste geaca de vară (eu am una mesh, deci o iau doar pentru protecții) și un polar pe dedesubt, te izolezi uimitor de bine. De exemplu, azi dimineață am mers peste 30 de minute la temperaturi de ~0 grade și nu am simțit vreun disconfort (mi-au înghețat mâinile și fața, dar aia e alta treabă).

 

Marele avantaj la varianta asta "ghelbănească" este că stratul de protecție termic/vânt/ploaie este ultra compact și il poți lua cu tine tot timpul. Desigur, dacă vrei s-o dai pe touring de sute de km prin orice condiții meteo, trebuie ceva mult mai serios.

Geaca este importanta si pentru materialul care te protejeaza in caz de cazatura (in special aspectul antiabraziv).
Foile de ceapa pe care le propui se vor exfolia instantaneu intr-o astfel de situatie.
Nu degeaba se spune ca dupa motor, cel mai important buget este pentru echipament...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, l.u.v a spus:

Care este aia? Te dai cu pudră de talc? 

Eu lucrez la moto cu mănuși chirurgicale și în jumătate de oră curge apa din ele. 

Sunt diferite metode, pe langa talc 😅 sunt spray-uri care impiedica aparitia transpiratiei(nu am folosit dar stiu de existenta lor, parca si la tv era la un moment dat o reclama la ele), in mod normal nu as sugera asta dar fiind vorba de palme nu cred sa fie o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, pierrotlefou a spus:

Geaca este importanta si pentru materialul care te protejeaza in caz de cazatura (in special aspectul antiabraziv).
Foile de ceapa pe care le propui se vor exfolia instantaneu intr-o astfel de situatie.
Nu degeaba se spune ca dupa motor, cel mai important buget este pentru echipament...

Mă refeream la ideea că "foaia de ceapa" vine peste geaca de vară cu protecții și nu are decât rolul de control de umiditate/termic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 18.02.2020 at 18:56, _Raul_ said:

...

La locatia ta scrie Buzau. Mergi la Bucuresti si ia la rand magazinele moto. Echipamentele moto nu sunt genul de produse pe care sa le cumperi fara a le proba inainte. Sa nu mai mentionez faptul ca nu poti sti ce iti atrage atentia in magazin sau ce iti recomanda vanzatorul (cel putin la modul ideal, daca este omul potrivit la locul potrivit).

Parca sa zic ca exista un topic cu magazinele de echipamente moto din Bucuresti. 

 

Am fost in Bucuresti weekendul trecut la Bikermag, la MyMoto, la DualMotors si altele pe care le-am gasit deschise.

Asa am aflat ca imi vine marimea L. Ca nici asta nu stiam. Mi-a ramas gandul doar o geaca Alpinestars de vreo 1100 RON. Cand am vazut pretul nici n-am mai retinut ce model era :))).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot recomanda de la Astars e AST air(in jur de 7-800lei) e geaca pentru vara textil/mesh,

vara e super comoda, pe toamna arunci un termal pe dedesubt si aia e. Mare atentie ca vin fara protectie spate, eu am ales nucleon kr-1i(topul de gama astars, cam grea dar se muleaza bine pe spate) si sunt foarte multumit. Sezonul asta vreau sa iau si protectia pt piept. Pentru drumuri lungi recomand totusi Cordura sau piele dar greutatea creste si scade mobilitatea...acum tu cunosti mai bine ce vrei de la echipament ✌️

Incearca si motodiscount aduc cam orice pe comanda

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...