Sari la conținut

Sfat - alegere geaca moto


acalin
 Share

Postări Recomandate

Acum 47 minute, acalin a spus:

Daca astia sunt cei care aduc de la Louis

Nu cred, totusi arunca un ochi la ei pe site, pana acum am luat de la ei ulei BelRay, spray de curatat lantul, cablu de ambreiaj, protectie spate si o pereche de ghete AStars plus o cagula. Foarte ok si placuti baietii, poti face comanda de diferite marimi pe site in cazul in care nu le au sa le probezi in magazin fara nici o problema(sau suparare din partea lor). Ca locatie Bucuresti in zona Tineretului.

Plus ca pot aduce cam orice de la Astars in caz ca ti se pune pata pe ceva 😋

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, tzunoi a spus:

Salut. Ai reusit sa obtii ceva info?

Discut în seara asta cu prietenul meu.

... care nu răspunde la telefon. ☹️

Am discutat.

Omul e tare mulțumit de echipament, are 3 straturi: folie anti-vant, folie de ploaie, mesadă. Toate detașabile. Panouri mari de ventilație, inclusiv fermoar la subraț.

O singură chestie nu îi mai place: după o spălare la mașină, cică și-a pierdut un pic din impermeabilitate. Dar a spălat cu detergent normal, la 30-40 grade + centrifugare. Culorile și-au pierdut și ele din intensitate. Eu suspectez detergentul necorespunzător.

Are protecție completă și, din ce spune, e de bună calitate spuma. Greutatea costumului e de cca 8 kg (o fi mult, o fi puțin?!). Pe vreme mai rece (vara, noaptea) nu a simțit frigul.

 

Cam atât mi-a zis de Rebelhorn Patrol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 14 ore, Lucian_M a spus:

, are 3 straturi: folie anti-vant, folie de ploaie, mesadă.

Adică sunt 4 piese, geaca + folie + folie + mesadă? 

 

le: am cautat pe net, geaca este normala, din 3 piese, folie anti vânt și ploaie + mesadă. 

Mi se pare cu prea multe brizbrizuri pentru un scop simplu, o greacă de motor. 

La 18.02.2020 la 11:10, acalin a spus:

Pe mine ma supara frigul din afara orasului, deci viteze de peste 80km/h.  De regula imi intra vant pe la subrat si pe la spate.

Am folosit o armura  din aia de vara pusa peste un polar iar peste ea o geaca antivant din Decathlon. Geaca asta are alt material la subrat pentru aerisire si tocmai pe acolo intra frigul. In piept si gat nu resimt nimic, am si o cagula din aia cu windstopper.

Pentru situații când te prinde frigul, folosește cu încredere un costum bun de ploaie. 

Neapărat din 2 piese și unul de calitate, mai gros și scump, gen Proof de la Louis. 

Dezavantajul este că trebuie să îl cari tot timpul după tine, și dacă nu ai un motor cu coburi, va fi mai greu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Lucian_M a spus:

Greutatea costumului e de cca 8 kg

Geaca si pantaloni sau doar geaca? Cam cat de mare e prietenul..ca mai variază greutatea in functie de marine.

Mulțumesc pentru informații. După petrol ma uitam si eu..sau hardy 2 care e mai simpla un pic

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luv, l-am văzut o singură dată cu costumul, nu a fost vreme de review, deci e posibil să fi înțeles eu greșit la telefon.

 

Tzunoi, da, geacă + pantaloni. Cătălin are aproape 1,80 și vreo 90 kg (cred).

 

 

Referitor la costumul de ploaie, am avut la vânzare unul de la Proof, l-am pus și pe forum la 100 lei, zero interes. S-a vândut în schimb pe Facebook.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Lucian_M a spus:

upă o spălare la mașină, cică și-a pierdut un pic din impermeabilitate.

In general echipamentele au un strat protector, la echipamentul de snow acesta avea un tratament cu teflon care dupa spalare la masina se duce. Exista solutii speciale de curatare, orice detergent ai folosi rezultatul fiind acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc de obicei detergent de la Louis, special pentru echipament moto. Dar de obicei nu bag folia la spălat, o clătesc afară cu furtunul (să nu fac apă multă în baie).

Nu e bine de dat pe folie cu spray de impermeabilizare? N-am dat, de aia întreb. Ale noastre sunt încă ok, oricum schimbăm echipamentul anul ăsta (deja s-au luat căști și cizme, urmează mănuși, pantaloni și geci).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Lucian_M a spus:

Nu e bine de dat pe folie cu spray de impermeabilizare? N-am dat, de aia întreb.

Stiu ca sunt diferite spray-uri pt impermeabilitate(am avut pentru incaltaminte, cu toate ca nu l-am folosit, mirosea infect rau) care probabil nu afecteaza, aici poate sunt altii care cunosc mai bine, eu personal nu am folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat de la Decathlon si Lidl, le-am folosit pe papuci, manusi, pantaloni (mai ales in zonele "sensibile", ca acolo se aduna apa). Cel mai mare succes l-am inregistrat cu niste manusi de vara, un mix intre piele si mesh, (nu zic marca, se interpreteaza), cu care am mers pe furtuna crancena si nu m-am udat. Ce e drept, la mobra am montat niste protectii la vant, care-si fac treaba binisor. Pe geci nu am dat, din motive economice (faci praf un spray la fiecare geaca, daca ai noroc si esti chibzuit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Bună ziua stimabililor,

 

Ca sa nu mai deschid un topic nou pun aici intrebarea.

 

Caut o geaca de iarna. Toate bune și frumoase dar uitați datele problemei:

1. Sa fie impermeabila 

2. Strat termic

3. Sa arate casual nu ca o geaca moto normala. Adică sa poată fi purtata si "normal". 

O voi folosi doar pentru oras mers pe scutec în combinație cu pătură pentru sezonul rece. 

Am văzut pana acum una de la Tucano Urbano - Urbis 5g. 

Ceva alte recomandări de astfel de geci urbane/elegante aveti?

 

Mulțumesc 

 

PS: am mai găsit pe FCMoto de la o firma britanica Merlin - dar preturile sunt exorbitante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am mers pe varianta Tucano. Deși nu mai e la ei pe site (unde era 250 de euro) am mai găsit-o pe stoc la motocard cu 157 de euro (noua 🤭). Acum sa vedem și cum o sa se prezinte la iarna si dacă merita. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 2 ore, Mariusik85 a spus:

@EscanorSalut. Ti-a ajuns geaca ? Ai reusit sa o probezi pe vreme rece si/sau ploioasa ? Cum e ?

Am testat-o o singura data pe dimineata asa si a fost ok. Cum s-a facut cald m-au luat transpiratiile. Problema pe care o am cu ea este ca mi-au trimis-o astia cu anti-furt si ma jeneaza la spate, asa ca trebuie sa ma duc la un magazin sa imi dea jos mizeria aia sa o pot purta ca lumea. 

Dar la prima vedere pare ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea era ca am nevoie de o geaca sanatoasa pe care sa pot merge o suta de km la temperaturi spre zero grade. Exact ca tine @Escanor, vreau ca geaca sa arate a geaca normala, nu de motor. O sa o achizitionez curand, sper sa fie ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Mariusik85 a spus:

ideea era ca am nevoie de o geaca sanatoasa pe care sa pot merge o suta de km la temperaturi spre zero grade. Exact ca tine @Escanor, vreau ca geaca sa arate a geaca normala, nu de motor. O sa o achizitionez curand, sper sa fie ce trebuie.

Am scos antifurtul și am mai testat-o și pe vremea asta - tine ok sa știi. Nu știu spre zero grade cum va fi dar momentan e in regula. In ceea ce privește aspectul + sa știi că arată a geaca moto, mai discret dar arata. Poate nu ar fi rău să dai o fuga pana la BikeHub și să probezi live niste geci, sa le vezi cum arată și cum vin pe tine și după poți face comanda online.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de idee, BikeHub chiar e f aproape de mine, nici nu stiam. Voi merge intai pe la ei si pe urma o sa vad ce si cum.

Ca idee, ma astept sa fie o geaca mai bulky, dar nu vreau sa arata a geaca moto sport. Ceva intre mi se pare ok. Cum se vede in poze si cum zici tu ca e mai "discreta" cred ca e f ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu as fi in cautarea unei geci de iarna (merg cu scuter all year) dar vreau ceva super deschis la culoare: alb sau verde. Desi toti producatorii se lauda cu protectii, reflectorizante si alte rahaturi, nu produc in astfel de culori. Deci daca stiti vreun model care sa intruneasca aceste doua cerinte iarna+hiviz, dati un link.

PS: bikehub.ro /= thebikehub.ro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vale a spus:

Si eu as fi in cautarea unei geci de iarna (merg cu scuter all year) dar vreau ceva super deschis la culoare: alb sau verde. Desi toti producatorii se lauda cu protectii, reflectorizante si alte rahaturi, nu produc in astfel de culori. Deci daca stiti vreun model care sa intruneasca aceste doua cerinte iarna+hiviz, dati un link.

PS: bikehub.ro /= thebikehub.ro :)

O vestă Hi Viz peste geacă și rezolvi cu vizibilitatea în trafic.

vesta-hi-viz-vision-4all-element-48859-4.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa 'functionez' acum, cu o foaie din asta peste geaca de vara. doar ca aia nu prea ma lasa sa bag multe layere pe dedesubt pentru frig. Am si o alta geaca mai larga, dar m-am saturat sa imbrac 2 bluze si un breaker, mai ales ca ca nu e ca si cand merg sute de km si e posibil sa mi se faca cald/rece. `Doar acasa-munca. O geaca de iarna corespunzatoare mi-ar fi suficienta. dar prefer sa fie intr-o culoare "stridenta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...