Sari la conținut

bord kawasaki er5


serban alin
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am luat un kawasaki er5 din 99 care din pacate pentru mine nu are decat ceasul de bord (kilometrajul) si m-ar interesa un ceas care sa imi arate si nivelul de benzina din rezervor. Credeti ca bordurile care se gasesc pe net la 2-300 lei sunt bune pentru acest tip de moto? sau exista un ceas special care sa arate nivelul de zeama din rezervor?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu stiu daca se poate monta bord mai nou (cu indicator de bezina) pe modelul mai vechi. Ma refer la prinderi. Dar, înainte de asta, ar trebui să verifici daca are sonda de nivel în rezervor. Dacă nu, trebuie si aia si cred ca acolo sunt probleme mai mari

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, anpetre said:

Salut!

Nu stiu daca se poate monta bord mai nou (cu indicator de bezina) pe modelul mai vechi. Ma refer la prinderi. Dar, înainte de asta, ar trebui să verifici daca are sonda de nivel în rezervor. Dacă nu, trebuie si aia si cred ca acolo sunt probleme mai mari

 

Succes!

din ce stiu eu acest model in bordul original avea un indicator de benzina...ai idee pe ce baza functiona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu începând cu anul 2000 au inceput sa fie echipate cu litrometru. Al tau, fiind '99, e normal sa nu aibe (ai si buson dreptunghiular la rezervor, nu?)

 

De principiul de functionare nu sunt sigur si nu vreau sa scriu prostii. Ce stiu sigur (am demontat la motoreta fiului meu, e 2003, are litrometru) este ca are un plutitor în rezervor care acționează un mic reostat. Mai departe nu stiu sigur, în orice caz pare sa fie pe principiu termic; indicatorul de benzina, cand faci plinul, se duce către maxim foarte încet. Deasemenea, cand e tăiat contactul, indicatorul rămâne în ultima poziție în care a avut curent. 

 

Nu cred ca ti-am dat informatii prea utile, dar mai multe nu stiu. Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai robinetul ăla sub rezervor, de la care o treci pe rezerva când ramai fara benzina. Clasic și eficient. 

Când te obișnuiești cu motocicleta o simți când rămâne fără benzină și treci pe rezerva fara sa moara motorul.

Ce vrei tu e complicat și scump. In special la o motocicleta de începător pe care o vei schimba rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
On ‎20‎.‎02‎.‎2020 at 1:57, anpetre said:

Din cate stiu eu începând cu anul 2000 au inceput sa fie echipate cu litrometru. Al tau, fiind '99, e normal sa nu aibe (ai si buson dreptunghiular la rezervor, nu?)

 

De principiul de functionare nu sunt sigur si nu vreau sa scriu prostii. Ce stiu sigur (am demontat la motoreta fiului meu, e 2003, are litrometru) este ca are un plutitor în rezervor care acționează un mic reostat. Mai departe nu stiu sigur, în orice caz pare sa fie pe principiu termic; indicatorul de benzina, cand faci plinul, se duce către maxim foarte încet. Deasemenea, cand e tăiat contactul, indicatorul rămâne în ultima poziție în care a avut curent. 

 

Nu cred ca ti-am dat informatii prea utile, dar mai multe nu stiu. Baftă!

pe ceasurile originale de la acest model are indicator de benzina, si am fost la un service de i-am facut revizia si mi-a specificat ca are.

 

On ‎20‎.‎02‎.‎2020 at 10:09, Baxxter said:

Ai robinetul ăla sub rezervor, de la care o treci pe rezerva când ramai fara benzina. Clasic și eficient. 

Când te obișnuiești cu motocicleta o simți când rămâne fără benzină și treci pe rezerva fara sa moara motorul.

Ce vrei tu e complicat și scump. In special la o motocicleta de începător pe care o vei schimba rapid.

am gasit ceva borduri moto....acum vedem...e motocicleta de incepator dar nu prea am de gand sa o schimb...e destul de comoda.. Multumesc oricum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...