Sari la conținut

Rog sfat achiziție moto pentru A2-194 cm înălțime


adam.adrian
 Share

Postări Recomandate

Va salut. Fiul meu face acum A2, are 194 cm si 85 kg. V-as ruga sa ma sfătuiți spre ce motocicleta sa ma orientez, ceva sfaturi si păreri. Nu vrea speed!

M-am gândit la

-BMW F650 Dakar( dar am inteles ca deși are 50 CP nu se încadrează la A2 ca are 36 kw)-era primul pe lista

-Honda NC700X sau NC700 normal

-Honda CB500X ( CB500 normal am inteles ca e mult mai mic)-depășește puțin bugetul

Sunt dispus la orice păreri , diferite modele. Nu sunt setat pe vreo marca sau model anume. V-am cerut sfatul pentru ca nu am prea multe idei.

Vă multumesc frumos pentru ajutor.

 

Editat de adam.adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar la un F650 nu te-ai gandit? E simplu, usor de condus, economic, ieftin la toate cele...si daca mi s-a potrivit mie (ceva mai inalt si mai greu, la inceput, cand am luat-o), sigur ii vine bine si fiului tau. F-ul este un magar pur sange, docil, bun la toate...la care nu am renuntat inca, desi a trecut mult mai bine de-un deceniu de la achizitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 29 minute, ivan pedala a spus:

Dar la un F650 nu te-ai gandit? E simplu, usor de condus, economic, ieftin la toate cele...si daca mi s-a potrivit mie (ceva mai inalt si mai greu, la inceput, cand am luat-o), sigur ii vine bine si fiului tau. F-ul este un magar pur sange, docil, bun la toate...la care nu am renuntat inca, desi a trecut mult mai bine de-un deceniu de la achizitie!

Te salut cu respect. Sincer nu îmi vine sa cumpăr o motocicleta așa veche, pe care eu o aveam acum 15 ani și care atunci aveau 50-80.000 km. Am vrut și ceva puțin mai frumos, dar e adevărat ca astea se încadrează la A2, și in primul an pana se invata ar fi ok. Ca nu îmi vine nici sa dau 5-6000 pe una și sa o trântească, sincer. Dacă as stii ca prind un F650 perfect cu putini km mai ca ar fi pe lista.  Mersi și un an nou cu mulți km

si sănătate multă!

Acum 10 minute, CreB0 a spus:

Un Tracer 700 cu limitare la A2. Dupa ce ia A scoti limitarea si ai moto ptr A.

Un copil de 18 ani care acum își face A2 nu merita așa ceva, sincer. In primii ani o mai pui jos, una-alta 🤔🤷‍♂️😜😂😂😂

Îmi depășește bugetul și pentru primii 2 ani nu i-as lua ceva mai scump de maxim maxim 4000!!!!  Tracerul e superb dar nu e pentru el momentan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se gasesc, poate cu kilometri mai putini decat a mea (io n-m prea facut multi de cand am luat-o, am de toti sub 60.000, ca mai am si Jawa, CZ-uri...si m-am lenevit, folosesc mult masina). Ca fapt divers, Madalin Pribu si-a luat una de curand in stare perfecta, la bani putini (el a mai avut una acum cativa ani) si kilometri putini. E o varianta buna, zic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f650gs (simpla sau dakar) au marele avantaj ca au ABS.

Din cate imi aduc aminte, au fost destule vandute deja limitate din fabrica, asa ca imi imaginez ca in talon apar cu puterea limitata (chiar daca proprietarul le-a dez-limitat ulterior)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Hai măi, ce dracu, tu ești motociclist cu experiență, ce treabă are simularea online cu poziția reală pe motor? 🤣

Nenea luv, te semicontrazic:)) 

Am probat poziția la peste 15 motorete, comparand cu simulatorul. Da, unii au burta, brate mai scurte/lungi, picoare mai scurte, etc etc. 

Dar consider simulatorul ca un bun punct de plecare. Este evident ca nu o precis 100%,dar faci o lista, vezi  pozitia pe simulator, si apoi faci o lista restransa. Si cauti sa te sui pe motoretele in cauza. Ca doar nu cumperi bazandu te pe simulator 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.02.2020 la 21:29, b374 a spus:

xt660z din sig?

 

 

La 22.02.2020 la 10:48, Lucian_M a spus:

Yamaha xtz660, după părerea mea.

 

PS: sunt un pic subiectiv, îmi place modelul respectiv.

Sunt luate in calcul, desigur. 🥰❤️👏 Însă lui ii plac mai mult Xt660X sau XT660R. Dar cea cu X in coada mai de supermoto chiar ii place și ambele sunt înalte, e adevărat 

La 21.02.2020 la 22:08, taong_mapagbiro a spus:

Eu cred ca cel mai bun sfat il ai de la colegul @Adrian.M ...la care as mai adauga  :  mobra aia nu o cumperi pt tine ...du copilul sa se urce pe diferite agregate , la rece  macar  chiar daca nu se incadreaza legal , cat sa vada el unde se simte mai bine ! ...el o sa mearga cu ea nu tu . 

Spor la cautari  

Multumesc. E un sfat bun, însă eu având experiența infinit mai multă decât copilul, care doar își dorește motor dar nu se pricepe absolut deloc la motoare, cu siguranța sunt in masura sa decid mai bine decât el. Eu îmi dau seama mult mai bine care ar fi mai buna pentru el decât el însuși. La mașina e altceva. Acolo el știe exact ce vrea. Plus ca nu e un fițos, adică eu am vrut sa ii iau una noua cu 8000 euro și mi-a zis ca de dau mai mult de 2000 pe una nu mai vorbește cu mine. M-am uitat chiar și la un BMW f650 pana in anii 2000 și ii place, doar ca e greu sa găsești una foarte buna. Vreau sa iau ceva bun, ca e posibil , dacă îl prinde microbul sa facem și ture mai lungi. 

Editat de adam.adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...