Sari la conținut

Problema frame slider 600RR '07


Cristian C.
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

După cum se vede și în titlu, montarea protecțiilor mi-a stricat ziua, prima zi în care mi-am scos motorul de la iernat. Cum? Uite asa.

Zis și făcut, scot motorul, iau ustensilele și protecțiile de la Puig, mă apuc să desfac șurubul de pe stânga și aici se oprește totul. 

Motorul vine prins de cadru prin acel șurub, protecția se atașează acolo iar șurubul se strânge la loc, numai că s-au decalat gaura cadrului de cea a motorului cu 1-2mm maxim iar șurubul strică filetul. Am încercat cu persoană pe el, cu cric să compensez decalajul, însă fara succes.

M-am uitat, m-am învârtit, cred ca mi-a ramas doar în 3 prinderi motorul acum, iar o soluție ar fi deplasarea la service/reprezentanță pentru îndreptarea prostiei. 

Nu cred că are rost sa vă cer vreo soluție pentru că nu cred că aveți cu ce mă ajuta, probabil o să apară ca "noutate" de citit weekendul ăsta, să vă minunați și voi.

Se putea termina frumos ziua asta, eventual cu prima plimbare scurtă, însă ce părea o intervenție banală s-a dovedit a fi un mic coșmar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este decalat ușor spre spate, am încercat să slăbesc pe partea cealaltă insa nu mai pică nici de al naiba pe direcția corectă. Nu mai spun ca există si un distanțier de 1-2 cm între motor si cadru, fiind cu atât mai dificil. 

E decalajul atat de mic încât 2-3 filete prinde, apoi sapă aiurea. 

Am încercat cu cric auto să ridic din mai multe unghiuri, m-am lasat păgubaș. Simțeam că voi face o prostie.

Sper să ajung pana la service ușor pe ea.

Pare atât de banal, însă mi-a dat mari bătăi de cap. După ce că are carenele și nu e nici ușor de umblat la ea.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit chestia asta la Z-ul meu cum doi ani. Am scos un surub sa renunt la frame slide-uri si s-a decalat. Apoi am patit si in partea cealalta :))

Solutia in manual era de desfacut toate suruburile si apoi urmat o anumit secventa de strangere, nebunie.

 

Pana la urma am luat o surubelnita si am facut levier (erau doua gauri una deasupra celeilalte , deci 2 suruburi pe fiecare parte) si am aliniat ambele gauri cu o surubelnita, am bagat suruburile si asta a fost tot. Vezi daca poti face cumva parghie sa aliniezi motorul de cadru. Nu forta surubul ca vei freca filetul si ai alta belea dupa aia. Sigur e o solutie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au încercat toate variantele, sunt descurcăreț de fel, însă știu când să mă opresc :)).

Am ajuns la service intr-un final, s-a slăbit motorul din toate prinderile și l-au repoziționat, montându-mi și frame sliderele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...