Sari la conținut

Probleme semnalizare


Laur25
 Share

Postări Recomandate

Salut! Am un scuter First Bike Energic si de cateva zile cand dau semnal stanga se aprinde doar becul de pe spate, cel din fata nu (becul nu e ars) . In schimb, cand dau semnal dreapta in bord nu mai arata ca am semnalul pus, si se aprind avariile, toate 4 becurile, iar cand apas frana fata nu se aprinde stopul, decat la cea de spate. Mentionez ca are momente cand  merge bine si nu mai face asa. Ce sa aiba? Pe spate la semnale am montate leduri dar le am de 2 ani si nu am avut probleme cu ele pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii problema la Logan-uri, cand semnalizezi si se aprinde pe spate si pozitia, si tot? Ca un pom de craciun? Aceeasi problema pare sa fie si la tine, coroziunea contactelor electrice.

Ia-le la curatat. Incepand cu contactele electrice din comenzile de pe ghidon, ai mari sanse sa fie de acolo. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Stii problema la Logan-uri, cand semnalizezi si se aprinde pe spate si pozitia, si tot? Ca un pom de craciun? Aceeasi problema pare sa fie si la tine, coroziunea contactelor electrice.

Ia-le la curatat. Incepand cu contactele electrice din comenzile de pe ghidon, ai mari sanse sa fie de acolo. 

 

O sa ma uit in weekend la ea si am sa o verific.

6 minutes ago, Christian 1 said:

Inclusiv soclul si picioarele releului de semnalizare.

Daca cumva e dus releul am pus-o.. am cautat pe net si nu gasesc pe nicaieri releu pentru modelul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e releul,vei gasi si pe alte modele caci nu se fabrica relee DOAR pentru acest model,m-as mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Laur25 a spus:

Aa deci pot pune releu de pe alt scuter pe al meu?

Cu conditia sa aiba acelasi numar de pini si in aceiasi configuratie.

Si sa fie la fel ca si al tau pentru led-uri daca-s led-uri sau pentru becuri daca-s becuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

57 minutes ago, easy ride on! said:

Pentru lumina de frana (lipsa) e posibil un defect la intrerupatorul actionat de maneta frana fata sau un fir intrerupt undeva in izolatie.

Cu semnalizarea e mai ciudat. 

Releul nu "stie" sa aleaga intre sa aprinda 1 bec sau sa aprinda 4 becuri. El … clipeste.

Aste  pare a fi problema de comutator selector sau de mufe cuplate aiurea. 

Daca "gaseste" un bec ars (circuit intrerupt) nu aprinde lampa de confirmare din bord (senzor de curent).

Daca este tot pentru LED-uri, da.

Curentii in "becurile" LED sunt mult mai mici decat curentii in becurile cu filament.

Iar releele clipitoare sunt dimensionate corespunzator.

In sensul ca un releu clipitor (flasher) pentru becuri cu filament nu va simti corect LED-uri (fie ca isi schimba frecventa de clipire, fie ca nu aprinde lampa de control). Si invers. 

In weekend o sa ma duc la tara si am sa demontez toate carenele sa iau toata instalatia elctrica la verificat. Sper macar cu semnalele sa rezolv, ca la stop pe frana am frana de picior, iar mai apoi sa rezolv si cu frana fata 

35 minutes ago, Christian 1 said:

Cu conditia sa aiba acelasi numar de pini si in aceiasi configuratie.

 

Cum adica aceiasi configuratie? Scuze, dar nu am inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarul de pini si felul cum sunt aliniat pe fundul releului.

Sfat:daca constati ca releul e de vina,du-te la un magazin de scutere chinezesti cu el in mana.

Inainte verifica ce ti-au scris mai sus.Lasa releul ultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te apuci de verificat instalatia(mufe,duliile becurilor,tot ce e cu contact metalic),cumpara un spray de contact,nu e un capat de lume ca pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Christian 1 said:

Numarul de pini si felul cum sunt aliniat pe fundul releului.

Sfat:daca constati ca releul e de vina,du-te la un magazin de scutere chinezesti cu el in mana.

Inainte verifica ce ti-au scris mai sus.Lasa releul ultimul.

Ok, asa am sa fac, multumesc.

1 hour ago, Christian 1 said:

Cand te apuci de verificat instalatia(mufe,duliile becurilor,tot ce e cu contact metalic),cumpara un spray de contact,nu e un capat de lume ca pret.

Am vazut, e undeva la 25 de lei, e foarte putin daca isi face treaba

1 hour ago, easy ride on! said:

Pinii pot fi diferiti: + (alimentare), iesire, control si masa (4 pini). Sau fara masa (3 pini). Sau fara masa si fara control (2 pini). Sau configurati in alta ordine.

Aaa, acum am inteles :D Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, mircea.cazachevici a spus:

Stii problema la Logan-uri, cand semnalizezi si se aprinde pe spate si pozitia, si tot? Ca un pom de craciun?

 

Problema aia e dată de lipsa legăturii de masă de la lampă la caroserie, dacă era o firmă serioasă mai punea acolo un fir în mufă.

Aici e posibil să fie tot o legătură de masă corodată, la lampa spate sau la baterie sau altele, de acolo pot apărea "lumini de crăciun".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...