Sari la conținut

Accident Preciziei - Prefabricate


bezaru
 Share

Postări Recomandate

Am inteles de la un coleg, motociclist infipt intr-un tir pe Preciziei sens spre Cascadelor. Motocicleta era intrata intre cabina soferului si remorca. Nu stiu mai multe date. Sper sa fie bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu acum cateva minute.. Cineva care a fost in spatele camionului spune ca au venit vreo 7 masini de politie.. Momentan vad ca e blocat pe Bulevardul Preciziei, mai multe nu stiu..
P.S: Am vazut un post pe facebook, cineva zice ca motociclistul e destul de grav, transportat la Universitar.

Editat de valentin.urda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, Preciziei este un bulevard unde trebuie atentie maxima.

Este zona industriala, plina cu TIR-uri care trebuie sa execute tot felul de manevre pentru a putea avea acces prin curtile firmelor.

 

Atentie maxima, prin oras si mai ales pe Preciziei.

 

Sanatate colegului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, a început "sezonul". Mai mira pe cineva ca incepe la fel in fiecare an?  Drept e ca anul trecut primul accident soldat cu deces(postat pe forum cel putin) a fost pe 10 martie, dar in februarie tot au fost 3-4 grave. 

 

Camion, portocaliu, probabil se taraia sa iasa in drum la ce incarcatura are.... Nici asa nu se vede? 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

Aseara, pe la 21:40 intre Moghioros si Plaza, un forjator de bulivar ii dadea cox unui...GSX-R cred, se juca cu un Passat care se tinea dupa forjator. Dar nu asta era problema. Problema era ca nu avea farul aprins, desi zona este slab iluminata,  dar avea doua proiectoare made in China, amplasate pe carene cumva, care luminau ca lanterna de la bricheta. A trebuit sa ma uit de doua ori in oglinda din dreapta pentru a-l vedea inainte sa schimb banda de pe 3 pe 2. Oamenii nu au spiritul de conservare dezvoltat aproape deloc. 

P.S. - Era echipat corespunzator cu adidasi, glezna la vedere si pantaloni de treling. 

Passatul se tinea dupa forjator ;)))))))  doamne cum suna 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de dimineață pe la 9 cu motorul pe langa, cu soția în spate și ne-a lăsat un fior pe șira spinării că nu pare un accident din care scapi pe propriile picioare sau măcar in cărucior. 

La jumatatea lui septembrie 2019 mi-am luat A-ul dupa 12 ani de B. 

La început de octombrie am luat motorul si la careva ore dupa zburam prin București cu viteze mult prea mari, chiar si pt mașină , dapăi pentru motor ca începător. 

Am avut norocul ca la 4 zile dupa ce am luat motorul am avut un accident din pricina unei stimabile doamne ce mi-a tăiat calea cand deja eram in frânare la 15-20kmph, am blocat roata pe față, am virat, motorul a picat pe o parte si mi-a prins vârful tălpii si mi-a rasucit-o la spate. 

Accidentul asta m-a linistit f f mult cand am vazut ca doare in draci sa cazi cu motorul la viteze mici, dapăi la viteze cu 3 cifre.

 

Acum cu cauciucuri noi vad ca iară încep să prind coajă și să ma dau la ea deși stiu ca skillul nu a crescut prea mult. 

 

Și azi vad accidentul in drum spre munca, pe o strada pe care ii dau cam tare si ma strecor printre mașini și imi dau seama ca sunt un pic inconstient si ca ar trebui sa aplic mai mult regulile lui DanDanTheFireman... SEE(Search Evaluate Execute) si sa nu merg cu o viteza mai mare ca skillul meu. 

 

Desi legal camionagiul e de vina, motociclistul daca s-a dat la ea si nu i-a oferit camionagiului sansa sa il vada, e la fel de vinovat. 

 

E trist si avem de învățat din asta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Aurelian Schiopu a spus:

Am avut norocul ca la 4 zile dupa ce am luat motorul am avut un accident din pricina unei stimabile doamne ce mi-a tăiat calea cand deja eram in frânare la 15-20kmph, am blocat roata pe față, am virat, motorul a picat pe o parte si mi-a prins vârful tălpii si mi-a rasucit-o la spate. 

Iti scoteai banii dati in plus pe o mobra cu ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind este sa se intimple, o faci si cu ABS. Eu unul fac la inceput de sezon un "dus rece" cu filmele accidentelor din anul precedent ....de "incalzire" asa, si tot am la 4-5 ani cite o mica "boroboata". Dar ma mai pondereaza un pic ..... trag mai cu grija de mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, marcone a spus:

Iti scoteai banii dati in plus pe o mobra cu ABS.

Banii aia i-am avut, cu aia am defilat. 

Mai aveam ceva rezerve dar i-am pastrat pt echipament pt mn si soție si am mers pe un motor mai ieftin. Oricum am dat pe echipamente mai mult ca pe motor. 

 

Eu ma tot uit la DanDanTheFirman ca tot face reviewuri la accidente, si mai inveti una alta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Aurelian Schiopu a spus:

Banii aia i-am avut, cu aia am defilat. 

Mai aveam ceva rezerve dar i-am pastrat pt echipament pt mn si soție si am mers pe un motor mai ieftin. Oricum am dat pe echipamente mai mult ca pe motor. 

 

Eu ma tot uit la DanDanTheFirman ca tot face reviewuri la accidente, si mai inveti una alta. 

 

Mai bine exersezi niste franari de urgenta, cu spatele, fata, ambele.  Si un curs, nu ar strica, de road safety. Ca sa nu mai zic ca totul tine de tine, mana ta e in gaz.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si netul partea lui utila. Te uiti la o explicatie, apoi fugi in poligon/parcare, si incerci, exersezi manevra. Iar pagina mentionata, este ok, DanDanThefireman, are continut de calitate, ai ce invata. Dar fara practica...nu valoreaza mare lucru. Poti sa te uiti la 100.000 de clipuri cu franari, pana n-ai exersat franarea de urgenta, cu blocat roata spate-sau sa intre abs ul....nu ai de unde stii ce cum. De blocat roata fata, nu zic, ca nu i indicat :)

Legat de accident...horror. Poate are totusi noroc si nu are probleme grave motociclistul..

A mai fost unul, in Roman. Este un tipar, cum da putin caldura , cum incep accidentele.

Aveti putintica rabdare...era o vorba. 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, caracterincompatibil a spus:

Cumva cel care a intrat in autobuz cu s1000?

http://www.ziarulderoman.ro/accident-rutier-pe-bulevardul-roman-musat-un-motociclist-a-fost-ranit/#more

 

De asta ziceam. In sensul ca e acelasi tipar, masina face stanga fara acordare prioritate, motoristul vine tare si pa, la revedere, nu apuca sa frameze/evite... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva aici pe forum care a avut un accident, ca in momentul in care te trezesti cu beleaua in fata de multe ori e cam tardiv si preiau instinctele controlul actiunilor tale.

 

Nu ma declar vreun expert pe doua roti, insa nici incepator nu mai sunt. Anul trecut mi-a deschis un nene din Botosani portiera in fata. M-am aruncat pe frana fata instinctual insa din fericire doar am "piscat-o" o clipa si i-am dat drumul instant. Cu toate acestea am auzit roata fata cum a scartait si am intrat in voblaj (chiar daca am amortizor antivoblaj). Voblajul a continuat chiar daca viteza era foarte mica. La un moment dat m-am aplecat tare pe stanga si am pus piciorul (tot instinctual). In mintea mea eram deja jos si speram sa nu fie prea nasol. Din fericire si DIN NOROC, viteza a scazut mult si motocicleta s-a stabilizat cand eram exact paralel cu bordura. 

Stiu ca in caz de voblaj trebuie sa ii dai putin gaz, stiu ca nu te arunci ca animalul pe frana fata, insa in momentele acelea in care lucrurile se intampla foarte repede, dar ca si senzatie timpul parca se dilata dar cu tine cumva spectator, uiti toate aceste lucruri.

 

NU SPUN sa nu se ia cursuri de siguranta in trafic, sa nu se faca teste de franare, etc. Clar toate acestea cresc sansele statistice sa iesi cu bine dintr-o situatie nasoala.

Insa pot face rau daca iti dau un fals sentiment al sigurantei si - oricat de perimat ar parea conceptul - o arzi peste viteza legala mai ales in zone foarte aglomerate in care se poate intampla orice.

 

Imi amintesc in primul an de motociclism ca eram pe un drum cu sens unic (doua benzi pe sens), pe final de sezon. (In Scheia pentru cine stie Suceava). Eu rulam pe banda 1 si aveam un tir in fata. La un moment dat tirul a dat semnal stanga si a schimbat pe banda 2. Vazand ca am liber in fata am schimbat in inferioara si m-am pregatit sa "tasnesc". Nu stiu ce m-a facut sa ma razgandesc, cert este ca dupa cateva secunde tirul a virat dreapta brusc in fata mea sa intre in curtea unui depozit. El schimbase pe banda din stanga pentru a putea efectua larg intrarea in curte din partea dreapta. Si faze din astea se intampla zilnic peste tot in lume, dar mai ales la noi.

 

 

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Adrian M. a spus:

Este un tipar, cum da putin caldura , cum incep accidentele.

 

Da oare de ce ne miram in fiecare sezon ca "a inceput deja", eu cred ca e normal ce se intampla, vine vremea buna, ies motociclistii iar inevitabil o parte vor face accidente, vine vremea rea, intra in casa motociclistii, evident nu mai sunt accidente. E ca si cum ai zice ca ai observat un tipar, cand e soare lumea iasa la soare.

De unde nevoia asta de dramatizare? Doar la noi se fac accidente? Doar motociclistii fac accidente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici bine ce zici. In completare:

-te antrenezi , ca atunci cand se intampla ceva nasol, sa fie deja un automatism setat in mintea ta. CLAR, vei actiona instinctual. SI daca instinctul iti zice doar, frana blana..cam aia e. Oricum ,si cu tot antrenamentul, ai toate sansele ca tot aia sa faci. Dar iti cresti sansele, sa fie ceva ce ai probat, incercat, si macar ai idee de cum e o franare de urgenta.

-mersul preventiv este mereu solutia. Pana in punctul cand, ai ghinion, si se intampla ceva ce pur si simplu nu mai putea fi evitat. Dar asta e de regula rar. Si eu am facut prostii, o data am intrat in depasire , 3 masini, linie dreapta. Ar fi trebuit sa stau cuminte, ca ne eram pe intrarea in localitate, in stanga era un drum, si , ce sa vezi, eu in depasire, un gigel s-a bagat pe contrasens, semnal stanga, sa faca manevra. Noroc ca nu veneam chiar ca zmeul, si am redus , cat sa faca gigelul stanga, apoi repliat.  Daca veneam mai tare, ma lipeam de spatele lui. Povesti cred ca avem toti, de tipul asta.

-Este si o statistica, privind accidentele-experienta. Cel mai mare risc de accident il ai la inceput, cand esti banana, ca in scoala nu inveti mare lucru, si apoi din anul 3, cand ai impresia ca stii ce faci, si incepi sa i dai. Apoi iar scade, pentru ca incepi sa te domolesti :)

Acum 4 minute, vladf a spus:

 

Da oare de ce ne miram in fiecare sezon ca "a inceput deja", eu cred ca e normal ce se intampla, vine vremea buna, ies motociclistii iar inevitabil o parte vor face accidente, vine vremea rea, intra in casa motociclistii, evident nu mai sunt accidente. E ca si cum ai zice ca ai observat un tipar, cand e soare lumea iasa la soare.

De unde nevoia asta de dramatizare? Doar la noi se fac accidente? Doar motociclistii fac accidente?

Eu nu ma miram. Era o afirmatie. Si da, este statistica. Mereu vor fi si accidente. Din varii motive. Ideal, sa ne aflam printre cei care citesc statistica, si nu iau parte la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...