Sari la conținut

Sunet distributie Honda CBF600


cristiang95
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Sunt posesorul unei Honda CBF600 2005. Am un sunet de zornaiala metalica in plaja de turatii 3000-5000rpm. Initial am spus ca e problema lor cu intinzatoarele de distributie. L-am schimbat si sunetul tot se aude. Credeti ca ar trebui sa merg mai departe cu schimbarea lantului sau a patinelor(in cazul in care astea sunt problema)? Sau sunetul poate veni si din alte cauze?

 

Precizez ca dupa schimbarea intinzatorului, am incercat sa apas pe piston sa vad daca are o deplasare din cauza careia lantul sa nu fie intins si am constatat ca intinzatorul era bun. In concluzie, l-am schimbat degeaba.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Sunetul se aude doar in mers,intre 3-5k turatii?

Daca da e posibil sa nu fie distributia.

Am avut Hornet deci cam acelasi motor.

Problema o fost de la lantul de transmisie.da stiu si eu am crezut cai din motor.

Lantul arata ok dar sa uzat neuniform.si lantul rodea in pinioane si se auzea ca draku la 3-4 k .

Ridica roata pe stand.ca pt curatat lantu,invarte cu mana usor roata si vezi daca urca si coboara burta" lantului(zona unde verifici cat de larg e lantu).daca daca urca si coboara asta I problema.

 

Eu am mai mers 8000 km dupa asta.

Mers touring decent si naveta in vreo 4-5luni sa nchei sezonu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...