Sari la conținut

Parcare privata rezidentiala ocupata, Politia ridica din umeri


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am pe cineva care ocupa de 2 zile deja locul de parcare de pe numele meu, locul este marcat, nu a lasat nr de telefon, masina e din alta localitate decat Bucuresti. Blocator nu pot pune ca pierd garantia de la dezvoltator, fiind nevoie de strapungerea astfaltului.

Politia zice ba ca doar o plangere rezolva (avertisment cel mult) ba ca nici plangerea nu rezolva nimic, ca e degeaba masina fiind din alta localitate, cica venea doar daca era de la ADP, si ca nu se baga la parcare privata de resedinta, e problema mea... 

Bine ca am taxele la zi...

 

Practic, vine Politia doar daca iese cu scandal si bataie si ala reclama distrugerea bunului, deci na poftim...

 

Idei?

🧱🤯🔫

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ia legatura cu dezvoltatorul si vezi daca au o evidenta a mașinilor locatarilor . In cosmopolis cei de la bgs știau la ce apartament/bloc gasesti proprietarul unei masini

 

daca aveti grup de facebook / whatsapp al complexului scrie acolo si intreaba daca cineva cunoaste masina si explica ca e loc cumparat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sscuze, am uitat sa mentionez ca am luat legatura cu asociatia de proprietari, am scris pe FB, nu s-a gasit nr de inmatriculare. Posibil sa fie din alta parte, nu din complex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu pierderea garantiei este o prostie cat casa. Nu e ca, si cum forezi dupa, petrol. Si noi am avut problema asta la inceput, am pus blocatoare, lumea s a invatat care cum ale cui. Dupa 6 luni, s a rezolvat. Avem bariera, doar cine are loc proprietate poate deschide bariera. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, solutia ce a mai funcționat, parcat masina astfel incat sa l blochezi. La noi se blochewza si accesul, daca faci asta, si in 5 minute vuia grupul pe fb. Care cine de unde e,sa vezi ce repede a aparut:))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate fixa blocatorul cu un silicon foarte puternic, cum e Bison. Nu dai găuri. Și nici nu se mișcă drăcia, că se fixează excelent. Degresezi asfaltul și piesa, dai cu silicon, aplici și presezi. O să fie distractiv când vei dori să îl scoți. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem si noi problema asta la bloc. Se ocupa aiurea locurile. Si da, politia nu prea are ce face. Ridica din umeri. Doar sa sa il dai in judecata. E naspa... mai ales daca nu are numar de telefon in geam. 

 

Acum, ce ii poti face:

- desumflat toate rotile

- dat cu unt sau wd40 pe parbriz

- mai chemi 3 baieti vanjosi si i.o mutati mai incolo, undeva in mijloc, sa incurce pe toata lumea. Sigur o sa fie careva mai mahnit si o sa ia masuri mai serioase.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o idee buna sa vandalizezi masina altuia stiind ca dupa o sa te gaseasca parcat mereu acolo. Rezolvati cu politia, insistati sa ii amendeze pentru ca asta pot sa o faca. daca nu vor, le faceti plangere scrisa si politistilor si tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia locală nu ia masuri nici pt locurile publice de la adp. In sector 2 daca chemi locală la orele 22-23 ca ai locul de la adp blocat iti spun ca n au echipaj si sa astepti pana dimineata la 7-8 cand vine schimbu ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nesimtiti sunt unii oameni. Incredibil. Un destept cu numere de bulgaria a blocat 3 zile usa unui garaj la mine la bloc. Era disperat omul. Venise si politia si ii lasa din aia in geam.

 

Pe de alta parte, in Suceava primaria nu inchiriaza locuri de parcare, deci toate sunt la liber. Si cand ma duc in alt cartier si parchez apare cate unul ca am parcat pe locul lui, sau mai nou pe locul unui vecin de a lui. Si ii intreb, locul cumparat, inchiriat, concesionat? Nu! Locul lui ca acolo parcheaza el de obicei :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Aia cu pierderea garantiei este o prostie cat casa. Nu e ca, si cum forezi dupa, petrol. Si noi am avut problema asta la inceput, am pus blocatoare, lumea s a invatat care cum ale cui. Dupa 6 luni, s a rezolvat. Avem bariera, doar cine are loc proprietate poate deschide bariera. 

Ha ha ha. Unde sta fii-miu in Titan locuri de parcare sunt cumparate vreo 20 si parcarea este plina ochi. Parcare cu bariera.

Cand se mai schimba codul la acces se goleste parcarea 2-3 zile pina isi fac la loc cartele.

Tara pe masura locuitorilor: adica de cacao.

Dupa 12 (doisprezece!!) ani mi-au dat in sfarsit locul de parcare din subsol. Sunt doi care parcheaza. Fii-miu si inca unul 😂.

Iar toti vecinii care parcheaza deasupra spuneau ca ei au parcare la subsol .......

Astept si aici sa apara "descurcaretii" care vor popula parcarea "supterana".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

 

Astept si aici sa apara "descurcaretii" care vor popula parcarea "supterana".

Pai stii doar, si eu tot în Titan/Salajan.

E un bloc facut acum 5 ani, 25 locuri afara și vreo 45 la subteran. Dar noi ne am organizat, ne am facut singurei asociatia de prorietari, ne am pus bariera, am dat cartele acces doar celor care au adus la asociatie titlu prorietate loc parcare, la fel si la subteran. Am avut haos la inceput, cand nu se stia nimic, si smecherii profitau. Am pus atunci blocatoarele. Dar nu cred ca le am folosit mai mult de o saptamana, cat sa descurajam descurcaretii. Totul pleaca de la organizare. 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OP:

Daca e proprietate privata si e marcata ca atare, plangere penala la politie pentru incalcarea proprietatii. E ca si cum ti-ar fi intrat in casa fara voie, din punctul meu de vedere. Violare de domiciliu, tulburare de posesie.. astea s-ar aplica. Si nu se lasa doar cu avertisment, fiind fapte penale.

Legat de blocator, nu e obligatoriu sa fie ceva insurubat in asfalt. Sunt suficiente doua conuri portocalii (prinse cumva cu un lant sa nu fuga cineva cu ele). Sau clasicul bidon de apa de 5-6-10 litri umplut cu nisip / pietris / ciment / beton, preferabil dat cu ceva culoare ca sa fie vizibil. Depinde cat de des ti se intampla.

 

 

P.S.: Ai grija cu remorcatul / tractatul, sa nu zica dup-aia ca are daune la masina. Si evita dezumflatul rotilor, ca distrugerea e definita cu destula larghete in codul penal, plus ca dup-aia de poti trezi ca o mai lasa acolo cateva zile, pe motiv ca are rotile dezumflate. 

P.P.S.: Vorbeste cu o firma de ridicari auto: in primul rand intreaba-i daca lor li se pare ok sa o mute, in al doilea rand verifica tu daca au unde sa o mute in apropiere in relativa siguranta. Eventual intreaba un avocat daca ai voie sa o muti, ca sa fii sigur ca esti cat de cat acoperit :(( Si filmeaza intregul proces, in caz ca il apuca pe proprietar sa faca plangere ca i-ai fi indoit ceva.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Metal Heart a spus:

 

Acum, ce ii poti face:

- desumflat toate rotile

- dat cu unt sau wd40 pe parbriz

- mai chemi 3 baieti vanjosi si i.o mutati mai incolo, undeva in mijloc, sa incurce pe toata lumea. Sigur o sa fie careva mai mahnit si o sa ia masuri mai serioase.

Alea se spala de pe parbriz,daa' antigelul face minuni.Te duce la schimbatul parbrizului,nu mai ai ce-i face...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e funny, ca daca era inchiriat de la ADP, politia lua masuri.

Asa, daca este al tau, proprietate privata, e mai greu :)   Cum zis si Xael, cam plangerea e singura posibilitate sa-l arzi. 

 

Legat de desumflarea rotilor, din ce stiam eu nu prea intra la vandalism, la distrugere pentru ca... nu distrugi nimic, nu tai cauciucuri, nu furi capacele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gen da. 

Astia de la mine din bloc au avut mereu probleme cu cei ce veneau la sala de jos. Si politia venea mereu si ridica din umeri. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chemi o platforma si o muti, sanatate si drum bun

Acum 5 minute, Metal Heart a spus:

Gen da. 

Astia de la mine din bloc au avut mereu probleme cu cei ce veneau la sala de jos. Si politia venea mereu si ridica din umeri. 

 

Si la voi mai aveti si bariera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Starcream a spus:

Adica sa inteleg ca daca vine cineva si isi parcheaza masina la mine in curte, eu trebuie sa fac plangere la politie, si raspund ei cand au timp? Altfel nu am cum sa fac sa plece masina de la mine din curte? 

 

Daca vine organul odihnit, te baga si la sechestru de bunuri... cel mai prost pica ala nevinovat.

 

Caz (real) la BV:

Masina parcata in fata imobilului, un alt autoturism cu sofer care a pierdut controlul volanului, poc. A iesit omul din casa, de la tv cand a auzit bubuitura. Discutii, venit politia si surpriza: le-a pus fiola ambilor. Pai PLM!!! eram in casa la tv si masina parcata...nu nene, este accident si punem fiola.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...