Sari la conținut

Parcare privata rezidentiala ocupata, Politia ridica din umeri


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Acum 14 minute, XaeL a spus:

Eu in final votez pentru astea. Sper ca nu sunt scumpe dar poate se pot doar inchiria. Daca nu, le inchiriezi tu ulterior si iti scoti banii pe ele.

Din pacate, pare cea mai rezonabila varianta.

 

sunt scumpe, nu stiu daca gasesti de inchiriat, e mai ieftin sa chemi o masina de tractare.

sau iti faci singur 4 bucati d-astea: https://www.fruugo.ro/sealey-ws681-wheel-dolly-set-680kg-capacitate/p-17201885-37545920 ii ridici masina pe ele cu un cric, o muti unde vrei tu o pui jos neatinsa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

vezi daca are alarma 

 

daca n-are iei o patura pui pe un geam si-l spargi 

 deschizi masina si te usurezi inauntru , nr1 si 2 

spargi restul de geamuri , tai cauciucurile si bagi o mana de nisip in motor.

 

daca are alarma trebuie sa incerci sa faci scurt la lampile de pe spate si semnalizari

 

daca nu esti pregatit sa faci lucrurile astea poti sa plangi in perna pentru ca nu vei face nimic

 

poti sa alegi sa traiesti intr-o tara civilizata unde lucrurile astea nu se intampla din nefericire nu cred ca exista locul asta pe planeta asta

 

:)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

 

(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) priveşte bunuri care fac parte din patrimoniul cultural, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.

(4) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

(5) Dispoziţiile prevăzute în alin. (3) şi alin. (4) se aplică chiar dacă bunul aparţine făptuitorului.


Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-253

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, omu79 a spus:

 

n-am juma de ora sa ma uit dar ii obliga sa dea jos blocatoarele de la masini lasate zile intregi in parcarea supermarketului?

 

e cam cretina treaba.

asa e rromanu, cand vine politia sa ii deblocheze masina lasata ampulea il lauda, daca acelasi politist ii da amenda atunci parerea brusc se schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia face trolling mai ceva ca pe aici pe forum, peste jumatate din Politistii cu care am vorbit, ziceau neoficial ca plangerea e degeaba si sa iau dreptatea in propriile maini (sa mut masina cumva mai incolo).

 

Se pare ca solutia a fost sa procedez invers, cu plangere scrisa si presiuni zilnice ... vazand ei ca nu se rezolva de la sine s-au indurat sa ia legatura cu proprietarul (de unde inainte, cica nu era de gasit dom'le) si acesta s-a tirat imediat.

 

Cred ca cea mai buna alternativa riscanta, era aia cu cric cu roti, scapam de masina si nici nu produceam daune (doar ca proprietarul putea usor inventa dupa aia daune si se ajungea la proces).

 

Pentru cine mai trece prin asta, e ori solutia asta cu presiuni zilnice la Politie, ori, mai riscant, mutat masina juma de metru cat sa intre pe drumul de acces. Asa Politia se deplaseaza sa ridice masina, ca blocheaza accesul, chiar daca e proprietate privata.

 

In rest, siguranta si incredere...

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Mioveni in parcare la Dacia a parcat un idiot de a blocat iesirea a vreo 80 de masini. Comunitarii nu la noi, politia nu la noi, paza uzinei nu la noi. Ne-am adunat veo 5-6 si am mutat coroapca (frana de mana nu tinea si era in viteza) in mijlocul altei alei ca sa putem pleca. Acolo bloca mult mai putine masini dar poate era vreun coleg de-al lui. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, JCDenton a spus:

Politia face trolling mai ceva ca pe aici pe forum, peste jumatate din Politistii cu care am vorbit, ziceau neoficial ca plangerea e degeaba si sa iau dreptatea in propriile maini (sa mut masina cumva mai incolo).

 

Se pare ca solutia a fost sa procedez invers, cu plangere scrisa si presiuni zilnice ... vazand ei ca nu se rezolva de la sine s-au indurat sa ia legatura cu proprietarul (de unde inainte, cica nu era de gasit dom'le) si acesta s-a tirat imediat.

 

Cred ca cea mai buna alternativa riscanta, era aia cu cric cu roti, scapam de masina si nici nu produceam daune (doar ca proprietarul putea usor inventa dupa aia daune si se ajungea la proces).

 

Pentru cine mai trece prin asta, e ori solutia asta cu presiuni zilnice la Politie, ori, mai riscant, mutat masina juma de metru cat sa intre pe drumul de acces. Asa Politia se deplaseaza sa ridice masina, ca blocheaza accesul, chiar daca e proprietate privata.

 

In rest, siguranta si incredere...

Iti dai seama ce blesteme ti-ai incasat de la vreun militian care in loc sa stea sa se uite linistit la filme XXX pe calculator a trebuit sa caute 30 de secunde intr-o baza de date cum sa dea de proprietar. Si apoi sa mai piarda inca un minut ca sa il sune....

Asa dam noi vina pe sistem cand de fapt ne place sa ne-o tragem unii altora absolut gratuit.

 

Treaba cu ''plangerea e degeaba'' o baga pentru ca pentru ca orice plangere inseamna o bila neagra la dosarul sefului - nu e ordine la el in batatura. Dar evident ca nici de munca nu le arde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, JCDenton said:

Politia face trolling mai ceva ca pe aici pe forum, peste jumatate din Politistii cu care am vorbit, ziceau neoficial ca plangerea e degeaba si sa iau dreptatea in propriile maini (sa mut masina cumva mai incolo).

 

Se pare ca solutia a fost sa procedez invers, cu plangere scrisa si presiuni zilnice ... vazand ei ca nu se rezolva de la sine s-au indurat sa ia legatura cu proprietarul (de unde inainte, cica nu era de gasit dom'le) si acesta s-a tirat imediat.

 

Cred ca cea mai buna alternativa riscanta, era aia cu cric cu roti, scapam de masina si nici nu produceam daune (doar ca proprietarul putea usor inventa dupa aia daune si se ajungea la proces).

 

Pentru cine mai trece prin asta, e ori solutia asta cu presiuni zilnice la Politie, ori, mai riscant, mutat masina juma de metru cat sa intre pe drumul de acces. Asa Politia se deplaseaza sa ridice masina, ca blocheaza accesul, chiar daca e proprietate privata.

 

In rest, siguranta si incredere...

 

 Pe viitor, nu strică una din asta:

image.thumb.png.4b44a28a17c85a4600416d253b746932.png

 

Iar lăngă ea, una din asta:

image.thumb.png.846d125fa621eb3443ca7541e5f2cdbe.png

Poate va mai parca unu', da' io cred că o să se gîndească de două ori înainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 5 zile. Si era o doamna ce plm :))

Acum 3 ore, Kagemusha a spus:

 

 Pe viitor, nu strică una din asta:

image.thumb.png.4b44a28a17c85a4600416d253b746932.png

 

 

De acord, am cumpărat un semn mare cat casa după pățania asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, JCDenton a spus:

Cam 5 zile. Si era o doamna ce plm :))

 

 

De acord, am cumpărat un semn mare cat casa după pățania asta. 

Târlancă vrei sa zici.

 

Ce te faci cu aia care Nu stiu sa citească și cu aia pe care Ii doare in (cuvant urat)?  Procent mare din populația romanistanului adica. Aici intra si doamna de mai devreme. 

 

Pune blocator. 

Nu inteleg ce garantie pierzi. 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blocator sau 4*4. Ce plângeri la poliție, ce nervi.

BTW, cât e un blocator standard, cu lacăt? Că am văzut și cu telecomandă.

 

 

BTW, eu nu parchez dacă scrie pe undeva că e interzis. În rest, las numărul în geam. Am fost sunat de 3 ori în 21 de ani, am răspuns și am mutat cazanul, că așa e normal. Bine, normal era să găsesc un loc de parcare liber sau cu plată, dar nu întotdeauna găsesc.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

 Din vorba in vorba ii zic ca am mai gasit o masina (marca, model, scaun de copil pe locul din fata) pe locul meu intr-o seara iar el senin zice "Da, era fata mea." Ce sa ii mai zici?

Deci pe oameni ii doare la basca si daca ai panou cu 'Va rog nu parcati'.

astia-s din aia, singuri in univers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Starcream a spus:

Pai uite aici dovada ca 3 nu sunt suficiente sa blochezi 2 locuri de parcare, probabil 5-6  bucati si-ar face treaba, daca stai sa iei in considerare cat de melteni sunt unii.

Pentru ca sunt montate aiurea. Blocatoarele se pun mai spre interiorul parcarii, nu la marginea ei. 

Romanul a devenit descurcaret, indiferent de situatie. Si lipsit de respect-grija celui de langa el. Doar lui sa i fie bine, moara restul, ce plm. 

Cei mai misto sunt aia care se cearta, pe un loc de parcare  FICTIV. Am avut si noi de astea, se parcheaza la bordura, pe bulevard. SI unii si-au asumat "proprietarea" unei bucati de domeniu public, ca mereu parcheaza acolo. Cand apare altul parcat, fac scandal, de zici ca i al lor, mostenit de pe vremea dacilor :))

O data, in loc sa intru in parcarea supraterana, am tras pe bulevard, la bordura. Trebuia sa urc sus, sa iau ceva si sa plec repede. In interior, am de facut manevre, bariera , bla bla.

Se uita asa urat la mine un vecin, de zici ca i f___sem nevasta.

Astia suntem. Si este rezultatul lipsei de educatie de acasa, din scoala, respectiv lipsa unor autoritati ce aplica legea.Romania a devenit un imens loc de parcare. Ce imi plac mie situatiile ,cand pe un bulevard ce are locuri de parcare, apar, la dublare masini parcate pe longitudinal, si , la triplare, e romanu nostru, in masina, pe avarie- ca trebuia nevasta , amanta, sau copchilu, sa cumpare ceva de la magazin. Si mai fain, cand asta blocheaza si banda destinata exclusiv viraj dreapta.

Ehee....cu asta ne distram zilnic. Si va deveni si mai rau, numarul masinilor creste, infrastructura nu se dezvolta, parcari nu se construiesc, legea nu se aplica.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Adrian M. a spus:

Romania a devenit un imens loc de parcare.

 

nominalizez la postul anului 2020.

Acum 6 minute, einstein1984 a spus:

si cand vine cu taxa oxigen, zicem ca nu e buna....

crezi ca taxa aia o sa educe restul gibonilor cu peste euro x? LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...