Sari la conținut

Parcare privata rezidentiala ocupata, Politia ridica din umeri


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

 

 

vad cazane, vad masini f f f scumpe parcate in sictir / la ambitie.

vad numere din toate judetele la masini parcate in sictir / la ambitie.

 

indiferent de locul de provenienta, de clasa sociala rromanu face cat poate. si daca atata poate atata face.

 

 

Acum 1 minut, einstein1984 a spus:

nu, dar poate erau mai putine masini. 

mai putine in "centru". iti dai seama ce omor o sa fie cand sarakii o sa fie toti in afara centrului?

batai cu sabii la ordinea zilei pe "locuri" de parcare.

(prin locuri ma refer la spatii verzi/trotuare etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 17 minute, frigider a spus:

 

indiferent de locul de provenienta, de clasa sociala rromanu face cat poate. si daca atata poate atata face.

 

Bingo! atat timp cat i se permite, va face cat poate. Cine sa i arda, ca s buni de muls, voteaza cum trebuie. Sa i suparam? nuu, lasa, se descurca ei cu ei, noi cu noi.

Acum 21 minute, frigider a spus:

 

nominalizez la postul anului 2020.

 

hehe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Pentru ca sunt montate aiurea. Blocatoarele se pun mai spre interiorul parcarii, nu la marginea ei. 

Romanul a devenit descurcaret, indiferent de situatie. Si lipsit de respect-grija celui de langa el. Doar lui sa i fie bine, moara restul, ce plm. 

 

Poti sa le montezi cum vrei, ce faci cand parcheaza intre ele? Iti dau dreptate cand spui ca e descurcaret, poti sa pui in jurul parcarii numai blocatoare, tot isi lasa unu elicopterul pe avarii intre ele.

 

La mine la bloc, dupa un timp au aparut aia care s-au prins ca daca sunt atenti si tin roata virata cand ajung in blocator, il pot rupe fara sa-si zgarie masina, Romania :)

 

 

20161018_193906.jpg

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, vladf a spus:

 

Poti sa le montezi cum vrei, ce faci cand parcheaza intre ele? Iti dau dreptate cand spui ca e descurcaret, poti sa pui in jurul parcarii numai blocatoare, tot isi lasa unu elicopterul pe avarii intre ele.

 

La mine la bloc, dupa un timp au aparut aia care s-au prins ca daca sunt atenti si tin roata virata peste cand ajung in blocator, il pot rupe fara sa-si zgarie masina, Romania :)

 

 

20161018_193906.jpg

vai de plm suntem pierduti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, vladf a spus:

La mine la bloc, dupa un timp au aparut aia care s-au prins ca daca sunt atenti si tin roata virata cand ajung in blocator, il pot rupe fara sa-si zgarie masina, rRomania :)

am corectat eu, suntem oameni, greseala face parte din noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, GoodKat a spus:


Inainte sa imi cumpar loc de parcare, parcam pe unde apucam - cu conditia faptului sa nu fie locul omului pe bune. Nu parcam acolo unde chiar daca era loc langa trotuar, tot isi punea unu' pe gard o placuta cu numarul lui de inmatriculare, nu stiu cum dau aia de la primarie locurile asa ca am zis sa nu risc. Intr-o seara, parchez la trotuar, undeva prin Crangasi. A doua zi gasesc stergatoarele ridicate. La o saptamana dupa am gasit acelasi loc liber, iar in timp ce asezam rabla, trage o masina langa mine, coboara geamul si zice 'Domnu', domnu', acesta este locul meu de parcare, sa stiti!".

Ma uit pe gard, sa vad daca am omis cumva un indicator ceva, pe asfalt nu vazusem marcaje si ii zic politicos: "Ati inchiriat locul de la primarie?" -> Raspunsul fenomenal "Parchez aici de 20 de ani, nu am nevoie sa inchiriez de la primarie. Toata lumea stie ca e locul meu".

Ca sa nu ma cert cu bizonu' i-am zis ca mut rabla, dar daca pe viitor gasesc locul liber si el nu este in preajma, parchez acolo, iar daca gasesc stergatoarele ridicate / zgarieturi / indoituri, stiu ce masina are si unde parcheaza. Am mai parcat-o acolo de cateva ori in decursul a catorva luni si totul a fost in regula. Aparent omul putea parca si in alte locuri.

Acum sa fiu sincer imi pare rau ca am mutat masina atunci, dar la momentul respectiv am zis ca nu merita sa ma iau de gat cu prostul. Acum parca de abia astept sa gasesc un 'propitar' de loc public.

P.S. De ceva vreme s-au smecherit si parcangiii de prin centru. Si-au luat veste verzi de la benzinarie ca sa para mai 'autoritati'. :)))) 

E plin orasul de maimutoi ca si-au pus ei placute pe trotuar si au dat chiar si cu vopsea. La mine este unul mai istet care a marcat chiar 2 locuri si are un panou cu un singur numar de masina ::)). Dar nu il baga nimeni in seama.

Editat de mad.alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parcagii nu trebuie sustinuti. na, tu dai din plictiseala probabil :)))

Acum 41 minute, GoodKat a spus:


Inainte sa imi cumpar loc de parcare, (..)

fix ce spuneam :)))) rRomanul (ca sa pastram corectia de la nenea congelatu), e propritar pi tot si tati :)))

Iar tampitul ala, de a facut marcare, si a pus placuta, daca ii faceti o bucurie si sunati la politie, va avea o mare surpriza... ca i ilegal ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Starcream a spus:

Tu ai dreptate, dar au fost puse asa pentru ca desteptii blocau locurile de parcare, chiar daca erau goale. Cu romanul nu te bati :))

 

Exact, daca n-ai blocator, iti parcheaza pe loc, daca ai blocator iti parcheaza in fata locului. Una proaspata de ieri.

 

In parcare subterana e mai bine dar nu grozav, la mine in bloc aveau telecomanda si aia de la blocul vecin :)

 

20200305_193125.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, vladf said:

Una proaspata de ieri.

Telefon in parbriz macar? Banuiesc ca nu, altfel nu puneai poza...

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL Stii care-i problema cu telefonul in parbriz? Ca ala care parcheaza nu e capabil sa empatizeze cu ala care are dreptul de a parca acolo.

Culmea, deobicei daca apostrofezi pe cineva, primesti un nervos "hai ba, ce-i asa mare lucru, faci scandal pentru 5-10 minute", dar, ala nu intelege ca eu stau 10 minute de fiecare data cand vreau sa parchez, cand vin obosit de la munca, cand ma grabesc sa ajung acasa, etc... Si asta in cazul fericit in care isi lasa numarul de telefon si e in zona, am patit si sa lase numar de telefon dar omul era in oras si m-a rugat sa imi caut altundeva loc ca n-are cum sa ajunga in urmatoarele ore.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 minutes ago, vladf said:

@XaeL Stii care-i problema cu telefonul in parbriz? Ca ala care parcheaza nu e capabil sa empatizeze cu ala care are dreptul de a parca acolo.

Culmea, deobicei daca apostrofezi pe cineva, primesti un nervos "hai ba, ce-i asa mare lucru, faci scandal pentru 5-10 minute", dar, ala nu intelege ca eu stau 10 minute de fiecare data cand vreau sa parchez, cand vin obosit de la munca, cand ma grabesc sa ajung acasa, etc... Si asta in cazul fericit in care isi lasa numarul de telefon si e in zona, am patit si sa lase numar de telefon dar omul era in oras si m-a rugat sa imi caut altundeva loc ca n-are cum sa ajunga in urmatoarele ore.

Sunt perfect constient. Era sa ma bat cu mai multi nesimtiti care parcheaza la mine pe strada in fata barierei de intrare in parcarea subteran. Nu blocheaza decat 80 de locuri de parcare dintr-un foc dar bineinteles ca ii doare la pwla. Raspunsul cel mai frecvent asta este: stau / am stat 5 minute, boss!

 

Cel mai tare a fost un dubist care a parcat intre bariera si poarta parcarii (e un gang de vreo 20-30 metri intre cele doua), in paralel cu mine, cu mine de fata. Eu incarcam o baterie a unui prieten si nu prea era cazul sa fac asta in subteran. In fine. Si parcheaza asta cu duba in paralel, blocand bineinteles accesul in parcare. I-am zis sa o mute 10 metri cat sa se poata trece printre noi, si m-am trezit ca imi da ignore si vorbesc singur. I-am explicat ca in cazul asta o sa am grija sa nu mai iase de acolo si daca totusi iese o sa ma ocup sa nu mai intre in veci pe bariera aia (duba era de la office-urile cu care blocul imparte cladirea si parcarea). Sa vezi revolta pe el ca "sunt cu gura mare". WTF?!?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, vladf said:

 

Exact, daca n-ai blocator, iti parcheaza pe loc, daca ai blocator iti parcheaza in fata locului. Una proaspata de ieri.

 

In parcare subterana e mai bine dar nu grozav, la mine in bloc aveau telecomanda si aia de la blocul vecin :)

 

20200305_193125.jpg

Pe asta e misto sa folosesti d-alea de roti de am pus poza si sa il bagi intre 2 stalpi extrem de apropiati...gen 1 cm fata spate...sa vezi atunci distractie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis un coleg... astora de parcheaza masinile aiurea nu merita sa le ridici si sa ii amendezi. Ci sa le iei masina si sa le-o lasi pe o straduta random in oras, intr-un colt opus. Sa o caute pana ii vin spumele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Metal Heart a spus:

Cum a zis un coleg... astora de parcheaza masinile aiurea nu merita sa le ridici si sa ii amendezi. Ci sa le iei masina si sa le-o lasi pe o straduta random in oras, intr-un colt opus. Sa o caute pana ii vin spumele!

problema e ca "tu" ai pus-o acolo deci pe tine te fute legea. clasic.

ideea e f buna, o s-o declare furata, nu se gandeste nimeni ca i-a mutat-o cineva.

 

(cuvant urat) pe clanta pare ceva mai satisfacator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, einstein1984 said:

@xael, si cand incarcai bateria aia nu ti-a scos nimeni incarcatorul din priza? 

Buna asta. Dar zi-mi un pic ce incarcator foloseam eu de a trebuit sa ies in fata parcarii subterane. Si cam ce prize crezi ca ar fi la mine la bloc pe exterior, intre bariera si intrarea in parcare.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 17 ani d ecind am masina, nu mai mult de 10 masini care s au incapatinat sa stea cu orele parcate noaptea in fata scarii mele, au avut scapari de aer din macar o anvelopa. Unii soferi au fost tari in gura, ca fac , ca dreg, alte soferite si au trimit haidamacii sa faca ancheta ca vezi Doamne anvelopele nu se dezumflaa singure, s au agitat pe moment. Nici o masina nu a mai revenit. Probabil ca ventilul de la  janta nu a fost strins bine.

 Vecinii mei, e bloc cu 120 apartamente, stiu de fenomen si si indeamna vizitatorii sa nu mai parcheze pe locul pe care l ocup eu seara.

 Daca esti corect, altii te vor incaleca instant, ramine sa fii tu mai cioban decit ei, sau sa te muti in tari cu apa calda. Ideea e sa nu ti fie frica, am intilnit zeci de soferi smecheri care ti arunca replica : "ce, e locul tau ?" Zic, nu, dar intrebarea ta nu te va scuti de putina munca.Sa vezi cum dintr o data devin mielusei.

 

Uitasem, o sa vina SCI sa ancheteze cine a dat cu unt pe parbriz, sau cite a turnat ulei prajit in grila de aer pt habitaclu. Oameni buni, puneti mina si faceti ceva, nu asteptati sa va ajute nici o institutie a Statului. Poate doar daca decartati substantial la lucratorii lui, dar asta mai bine lipsa.

Cea mai tare metoda de avertisment am vazut o eu cu sustragerea numerelor de inmatriculare peste noapte, se scot usor. A venit tzaranul la 8 dimineata se plece, constata ca nu mai are placute de inmatriculare, suna la Politie, vine un echipaj, sta 2 minute si pleaca. PLeaca si omul in treaba lui, cel ce i a luat placutele a iesit si i a pus placutele la loc. Nu a mai parcat nimeni pe locul "hotului".

 Bine, nu o sa ne apucam sa ne razboim cu unul care lasa masina 1 ora, si dupaia nu l mai vezi 1 an, dar de regula se intimpla ca unul nesimtit sa ti ocupe locul si va repeta fapta destul de des lasind si noapte masina acolo, chiar daca tu ii ridici stergatoarele. 

"Hotul" ala mai avea obiceiul sa greseasca cind parca masina lui linga cea care i ocupa locul, avea bara plina de zgirieturi, nu mai conta inca una.

 

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@JAGI deci tu esti unul dintre nesimtitii care si-a lut cu japca un loc de parcare public si mai e si tare in gura. Plm, sper sa dai peste unul care se intoarce intr-o noapte si iti arata cum e sa ai unt pe parbriz, sau ulei prajit in grila de aer pt habitaclu.

Stii cum e, masina ta e tot timpul acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteapta tu inca mult si bine sa ti se indeplineasca visul. Si am aflat demult cum e, tot de la unul ca mine, asa am invatat si eu. Spune mi unde stai ca sa vin sa ti parchez pe locul tau o rabla cu RCA platit, si poate iti schimb parerea.

Ideea e sa faceti ceva cind va aflati intr o situatie ca aceasta, nu sa va pligeti pe forumuri ca Statul bulangiu nu va ajuta. 

Deci, dupa parerea fatalailor, venim seara si nu avem loc de parcare pt ca un concetatean care are treaba la 3 blocuri distanta si a lasat masina in fata proprietatii tale. Noi, tot nesimtiti,  dam roata si gasim un loc de parcare in dreptul altei proprietati, o lasam acolo. Numai ca s ar putea ca cel caruia i am ocupat locul de parcare sa ne vandalizeze masina noastra de suflet, nu ne va incalzi cu nimic ca am depus plingere la politie, masina noastra e avariata. 

Prin 2005, un cetatean nervos a taiat cite o anvelopa la toate masinile parcate noapte pe jumatate din strada Matasari. Cineva ii desumflase lui rotile la masina. Am facut si eu si alti pagubiti reclamatie la politie. Ghiciti ce s a intimplat: Nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ai cumparat o cota indiviza din curtea domeniului rezidential, nu un loc bine delimitat.

In consecinta, vorbim de un loc de parcare aflat in coproprietate fortata (nu este delimitat ca fiind al tau, topografic, sa zic asa)

Utilizarea lui ar trebui reglementata prin Regulamentul condominiului (al asociatiei de proprietari) sau mai bine zis, extinsa fata de ceea ce cuprinde acum legea: Art. 12. Este interzisă blocarea sau obturarea căilor de acces în condominiu sau în proprietățile individuale.(Ordinul 1058/2019).

Parghii legale exista deci, totul e sa dai de niste politisti destepti, iar solicitarea sa vina din partea asociatiei de proprietari (daca exista!!!), iar nu a ta personala.

Mai poti forta putin nota in sensul ca, dupa ce politistii locali refuza, sa depui o petitie bine motivata la sefii lor; dupa ce astia se vor dumiri ca ai dreptate, dau o circulara interna si...cazul se rezolva pentru mai multi.

Ar pute fi si o masina suspecta, daca nimeni nu stie nimic de ea, motiv pentru care s-ar putea solicita sprijin prin 112, cred eu....

 

 

Editat de yamahana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi, inteleg că te-ai făcut stăpân pe un loc la care zici că nu cotizezi nici măcar  la primărie, ca să ai dreptul sa parchezi acolo seara. Dacă așa stau lucrurile, atât bravada de pe forum, cât și acțiunile tale (dacă sunt reale) mi se par de un mare prost gust. Probabil se va găsi la un moment dat cineva cu roata desumflata care să îți scoată pe nas atitudinea asta de derbedeu coclit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...