Sari la conținut

Parcare privata rezidentiala ocupata, Politia ridica din umeri


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, Contabil said:

Din pacate nr. de masini versus nr. de parcari duce la "atitudini" imorale, am greutati cu legea in mina la un apartament apropo de parcare.

 

E vorba de nesimtire in primul rand, nu de lipsa locurilor de parcare. Faptul ca nu ai loc de parcare nu justifica incalcarea legii, este ca si cum eu ti-as lua banii din portofel motivand ca nu am bani. In fiecare sambata si duminica Mogosoaia se umple de masini pentru ca vin bucurestenii la parc, exista niste parcari facute dar capacitatea lor este depasita imediat. Cand se intampla asta incep sa parcheze pe strazile laterale iar urmatorul pas este parcarea in portile oamenilor motivand ca nu au unde sa parcheze. In mintea lor de oameni prosti aceasta este o justificare valabila. 😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Contabil a spus:

 

@_Tex_ Ai totusi un limbaj ......

Adică? Cred ca m-am exprimat corect gramatical, fără trivialitati, am și conditionat parerile de cazul în care parcarea nu e plătită la primărie, care e deci problema limbajului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mobiletron a spus:

 iar urmatorul pas este parcarea in portile oamenilor motivand ca nu au unde sa parcheze. In mintea lor de oameni prosti aceasta este o justificare valabila. 😬

 

Am vazut cum este pe acolo simbata-duminica cind e frumos afara ..... nesimtire maxima pentru a nu face 100-300-500m de mers pe jos. Dar aici ma refer strict la blocarea acceselor auto/pietonale ..... mai ales la case, legea din ce stiu eu, este ca daca ai casa, trebuie sa-ti faci in curtea ta loc/locuri de parcare cit ai nevoie, pe strada este tot publica parcarea.

Eu am casa pe o intrare de 1 masina latime, asa ca nevoia m-a facut sa fiu legal .... cum este de altfel corect, am nevoie de 2 locuri pt. 2 masini, am parcare in curte de 2 masini, as fi avut nevoie de 3 ..... bagam pt. 3. "Noroc" ca ai mei copii si sotia prefera mai mult Bucurestiul 😪  la bloc. Ai un singur loc de parcare in curte si 2 masini ..... bagi ture cu masinuta pina gasesti un loc de parcare public liber, nu ridici stergatoare, nu desumfli roti, etc. ..... asa vad eu normalitatea.

 

Acum 1 oră, _Tex_ a spus:

Adică? Cred ca m-am exprimat corect gramatical, fără trivialitati, am și conditionat parerile de cazul în care parcarea nu e plătită la primărie, care e deci problema limbajului?

 

Daca tu esti multumit ..... e bine

Noaptea mintii, la noi sint toate placutele cu insemne de genul nu parcati, placute cu nr. de inmatriculare, ladite, sticle cu nisip/apa, etc. puse pe case, garduri, strada, etc. in dreptul drumurilor publice. Ar trebui ca primaria si comunitara sa sanctioneze .... rahaturile acestea, si sa respecte mult mai mult parcarile rezidentiale private sau publice (cumparate sau platite). .... la noi RRomanisme in functie de "zona".

In nord cine prinde loc lamomement ... prinde (ma refer la parcarea publica), in sud e cu "cintec" la greu, pe Ilfov la noroc.

Sa vezi cind unul care are loc public din "mosi stamosi" mostenit, o inchiria un loc rezidential, si are sa dea de unul care nu-ntelege contractele si in general legea ...... sa-l vezi cum o sa ..... macane pe aici cu opinii diametral opuse fata de acum.

 

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, _Tex_ a spus:

Jagi, inteleg că te-ai făcut stăpân pe un loc la care zici că nu cotizezi nici măcar  la primărie, ca să ai dreptul sa parchezi acolo seara. Dacă așa stau lucrurile, atât bravada de pe forum, cât și acțiunile tale (dacă sunt reale) mi se par de un mare prost gust. Probabil se va găsi la un moment dat cineva cu roata desumflata care să îți scoată pe nas atitudinea asta de derbedeu coclit.

 

Speranta moare ultima. Promit ca ma voi plinge cind mi o iau. Pina atunci mai e mult si bine. Cind aveti pb cu parcarea, dati email la Primarie. Succes.

 

PS: Am 2 masini parcate.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix aceeasi problema o avem si noi la complex. Treaba amuzanta e ca intrarea de la blvd pana la bloc e "drum de servitute" nu drum public. Si pe acest drum privat de 100m, politia locala nu intervine, prin urmare toti idiotii parcheaza cum vor in trapa noastra de la parcare subterana. 

Ne-am interesat de toate chestiile legale pe care putem sa le facem, si tribunalul e singura solutie daca vrei sa respecti legea. 

Noi am rezolvat blocand-i cu 1-2 masini. Lasat nr in geam, si cand m-a sunat gagiul, i-am zis sa sune la politie :D:D:D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, LimpTA a spus:

Fix aceeasi problema o avem si noi la complex. Treaba amuzanta e ca intrarea de la blvd pana la bloc e "drum de servitute" nu drum public. Si pe acest drum privat de 100m, politia locala nu intervine, prin urmare toti idiotii parcheaza cum vor in trapa noastra de la parcare subterana. 

Ne-am interesat de toate chestiile legale pe care putem sa le facem, si tribunalul e singura solutie daca vrei sa respecti legea. 

Noi am rezolvat blocand-i cu 1-2 masini. Lasat nr in geam, si cand m-a sunat gagiul, i-am zis sa sune la politie :D:D:D 

 

Chiar daca e parcare privata, daca blochezi calea de acces ca sa-l blochezi pe idiot, Politia ti-o ridica pe a ta, si pe a lui nu :))

 

Asta e legea cica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, JCDenton said:

 

Chiar daca e parcare privata, daca blochezi calea de acces ca sa-l blochezi pe idiot, Politia ti-o ridica pe a ta, si pe a lui nu :))

 

Asta e legea cica.

O fi dar noi vecinii nu ne param intre noi :D  
Oricum dupa ce suna respectivii la politie si se lovesc de "stim situatia cu drumul de la adresa, nu avem ce face pe acea proprietate privata", suna inapoi spasiti, cu scuze, cu motive ca s-au grabit "pentru 5 minute", etc. :) 
Asa-i la Romanica :))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, LimpTA said:

Fix aceeasi problema o avem si noi la complex. Treaba amuzanta e ca intrarea de la blvd pana la bloc e "drum de servitute" nu drum public. Si pe acest drum privat de 100m, politia locala nu intervine, prin urmare toti idiotii parcheaza cum vor in trapa noastra de la parcare subterana. 

Ne-am interesat de toate chestiile legale pe care putem sa le facem, si tribunalul e singura solutie daca vrei sa respecti legea. 

Noi am rezolvat blocand-i cu 1-2 masini. Lasat nr in geam, si cand m-a sunat gagiul, i-am zis sa sune la politie :D:D:D 

Bariera cu telecomanda pe drumul de servitute, cat mai aproape de bulevard, cat mai vizibila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe teren proprietate privata e simplu: am scos sufa, l-am tras de pe proprietate si imi vad de treaba. E ca si cum iti baga unu masina in curte ca ai lasat poarta deschisa. Unuia i-am scos siguranta de la poarta de la garaj stiind ca partea manuala e defecta. Sa-l vezi cum se ruga de mine sa-i deschid! (parcare subterana de 15 locuri si el client de la firma din bloc intrat cu tupeu ca a lasat unu poarta descisa)

Pe locuri inchiriate de la primarie e alta discutie. Dar pe tarlaua proprietatea mea nu stau la discutii, sufa si afara! Daca se poate lasat undeva unde sa incurce circulatia dar nu de tot si apoi sunat la politie.

Pe bune, hai sa nu mai fim asa ghei si sa ne mai aparam si singuri drepturile si proprietatile.

 

Legal, daca ai chef de plimari si avocati, se poate faca plangere pentru tulburare de posesie.

Acum 6 ore, JCDenton a spus:

 

Chiar daca e parcare privata, daca blochezi calea de acces ca sa-l blochezi pe idiot, Politia ti-o ridica pe a ta, si pe a lui nu :))

 

Asta e legea cica.

Cine ti-a zis asta bate campii. Nu ma poate obliga nimeni sa imi mut masina daca sunt pe proprietatea mea. O pun unde vreau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, JCDenton said:

 

Chiar daca e parcare privata, daca blochezi calea de acces ca sa-l blochezi pe idiot, Politia ti-o ridica pe a ta, si pe a lui nu :))

 

Asta e legea cica.

Deci amândoi blocati cate ceva: unul un garaj, altul o masina plus garajul respectiv. Ambele masini care blochează sunt pe aceeasi proprietate privata. De ce te-ai gandit ca doar una va fi ridicata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Penetru a spus:

Pe grila aia nu se pune ulei, se bate un ou cu niste apa și se lasă închis în sticlă câteva zile.

E prea de tot. Se pot face multe combinatii. Metoda da rezultate cind e frig afara, vara, nu prea. Ideea mea era ca vecinii sa stie ca e un nebun in bloc, ei le spun vizitatorilor ca nu e bine sa lase masina parcata acolo. Ca mai sunt exceptii, da, dar metoda functioneaza. 

Cei ce fac asemenea topicuri isi merita soarta. Metoda am invatat o de la un vecin golan de cartier, proaspat mutat cu mine pe scara. Tipul iesea afara pe lumina, striga in gura mare ca cel ce a lasat masina pe locul lui sa coboare si s o mute A desfacut doar citeva valve la vreo 3 masini in total si nimeni nu a mai parcat masina le locul lui. Vizitatorii coborau la scurt timp dupa ce urcau in bloc si si mutau masina. 

 In sect 4, nu e chiar criza de locuri de parcare, sunt destule, la ora 23 gasesti lejer un loc, nu chiar unde doresti sa ajungi, dar gasesti.

 

 

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, XaeL a spus:

Deci amândoi blocati cate ceva: unul un garaj, altul o masina plus garajul respectiv. Ambele masini care blochează sunt pe aceeasi proprietate privata. De ce te-ai gandit ca doar una va fi ridicata?

Pentru ca exceptia de la "nu se ridica de pe parcare proprietate privata" este atunci cand vehiculul blocheaza calea de acces, indiferent daca e acces pe proprietate privata. Mi-au spus asta politistii care s-au deplasat la fata locului. 

 

Atata timp cat masina e in gabaritul parcarii, nu se ridica, daca iese din gabarit si blocheaza calea de acces (nu stiu daca total sau partial) atunci se poate deplasa Politia sa ridice, daca este chemata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.03.2020 la 23:44, XaeL a spus:

Buna asta. Dar zi-mi un pic ce incarcator foloseam eu de a trebuit sa ies in fata parcarii subterane. Si cam ce prize crezi ca ar fi la mine la bloc pe exterior, intre bariera si intrarea in parcare.

orice baterie plumb da gaze (Hidrogen si oxigen) la incarcare, am zis ca ai luat si tu minime precautii sa mergi intr-o zona mai ventilata si ai tras un prelungitor. Dar bag seama ca te-am supraestimat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...