Sari la conținut

Recomandare casca


Radu H.
 Share

Postări Recomandate

Hai noroc si sa intampinati cu bine noul sezon.

A cam sosit momentul sa inlocuiesc vechiul Shark Speed-R Max Vision Emblem pe care l-am folosit vreo 4 sezoane.

Cer o recomandare pentru ca nu mai stiu schimbarile din ultima vreme. Au aparut marci noi, modele, unele de varf au devenit mai accesibile, etc.

Moto, aceiasi, VFR800 folosita 60% touring 40% oras. Stil de mers normal. Buget, cat am folosit si pentru Shark, maxim 200 euro.

Multam si aveti grija.

 

LE: Am uitat sa specific un lucru foarte important. Primul criteriu in alegere este sa fie cat mai etansa. Nu suport curentul. Prefer sa fie galagioasa dar etansa.

Editat de Radu H.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, superbec a spus:

sa ia si motocicleta ca are vfr...

Coane esti incurabil 😂

 

@Radu H.  destul de greu de indeplinit dorinta ta. Acuma nu stiu ce intelegi tu prin etansa. Intrucat io casca fara ventilatie e ca draqu. Sper ca te referi sa nu intre aer in ea decat prin gaurile anume prevazute ....

 

Probabil ca va trebui sa mai pui 300-400 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca bugetul trebuie marit la 250€-300€. 

Folosesc de cativa ani casti HJC. Personal sunt extrem de multumit. 

In bugetul mentionat de mine am achizitionat RPHA-70 si apoi RPHA-90. Si nu am avut probleme cu etanseitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc Shoei GT Air 1.E foarte comoda,gen ai fata in perne,foarte silentioasa si fata de alte casti e mult mai izolata la curentii de aer.

Gasesti prima generatie inca noua,undeva la 300 de euro.Face toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Radu H. a spus:

Hai noroc si sa intampinati cu bine noul sezon.

A cam sosit momentul sa inlocuiesc vechiul Shark Speed-R Max Vision Emblem pe care l-am folosit vreo 4 sezoane.

Cer o recomandare pentru ca nu mai stiu schimbarile din ultima vreme. Au aparut marci noi, modele, unele de varf au devenit mai accesibile, etc.

Moto, aceiasi, VFR800 folosita 60% touring 40% oras. Stil de mers normal. Buget, cat am folosit si pentru Shark, maxim 200 euro.

Multam si aveti grija.

 

LE: Am uitat sa specific un lucru foarte important. Primul criteriu in alegere este sa fie cat mai etansa. Nu suport curentul. Prefer sa fie galagioasa dar etansa.

Salutari,

Aceeasi problema o am si eu cand vine vorba de casca. Nu ma intereseaza atat de mult cat este de zgomotoasa, dar daca o aerisire sau viziera nu inchide perfect, o schimb in secunda doi. Am avut mai multe modele de Nolan (casti la un pret decent pentru ceea ce ofera), care au etansat  perfect. Am trecut mai apoi la X-Lite 702, care a avut de noua o problema la viziera (in partea de sus pe partea stanga nu inchidea perfect) si intra curentul de aer intr-un mod deranjant pentru ochii mei. Am schimbat-o. Acum am un Schubert S2. O casca extrem de comoda, etanseaza perfect, insa in momentul in care deschid ventilatia din barbie, imi amesteca gandurile, atat de zgomotoasa devine. Asta pe motorul meu. Surpriza cea mare am avut-o in momentul in care am condus o Aprilia RSV, am deschis ventilatia respectiva si nici urma de zgomot, liniste totala si uite asa am constatat ca pur si simplu o schimbare de pozitie modifica total perceptia asupra castii.

In ceea ce priveste bugetul tau, te incadrezi cu putin noroc la unele de Nolan, X-Lite, Caberg, Scorpion sau Shark.

Bafta in alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Recomandare casca
  • 2 months later...

Am luat EXO 1200 Air.

Plimbari placute si mersi pentru sfaturi si hate-ul tipic romanesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...