Sari la conținut

KTM 790 Adventure S


hora09

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 494
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cam 70 lei - da scump pentru 4 puncte de sudura si 5 piese, da eu nu am aparat de sudura :)
facut de un tip in Varsovia, care vine pe olx local

in concluzie, daca ai unde sa sudezi, meri la magazinede bricoloaj si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acuma am folosit asta
image.thumb.png.693747fa2026a6e5ca21ff31fcc1aa68.png

Face treaba perfect, doar ca nu e de carat dupa tine, este extraordinar de greu.
Tot timpu am fost cu ochii dupa ceva care se poate "baga in buzunar", plus ca imi sustin producatorii locali, win/win

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina s-o inmuia respectiva sculisoara sub greutatea unei motociclete mai zdravene. Am inteles cum e facuta jucaria, dar parca n-as paria pe ea ca sustine o vaca de o mie. In general, la "automotive" nu prea se folosesc chestii din "constructii", sint diferente mari de rezistenta mecanica intre aceste domenii de utilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cel mai rau caz o sa cada motocicleta pe partea dreapta, asta dacă este roata spate scoasa, ceea ce la 790 nu cred ca s-ar solda cu avarii prea grave.

Alt risc eu nu prea vad,

 

O sa încerc cu ajutorul unui amic, sa-mi construiesc si eu o jucărie din asta 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.dc45bae60086e4d820e1d64881175a12.png

 

image.thumb.png.33cbd86d2df95f25e08cd1fe765a1654.png

Se poate si mai elegant, cel mai simplu ce am vazut la un tip din state, un coltar de alu (2xbucati), doua randuri de gauri pt diferite inaltimi (ridicata fata/spate) si doua suruburi cu piulita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, hora09 a spus:


Se poate si mai elegant, cel mai simplu ce am vazut la un tip din state, un coltar de alu (2xbucati), doua randuri de gauri pt diferite inaltimi (ridicata fata/spate) si doua suruburi cu piulita

 

Salut,

Cred ca la solutia asta te referi, nu ? cei de la Camel ADV au venit cu acest produs... se gandeau sa il scoata la vanzare, dar nu merita efortul din ce am inteles.

Ma batea gandul sa incerc sa mi-l construiesc si eu, dar momentan am abandonat idea.

 

 

IMG_20200825_155150.jpg

IMG_20200825_154700.jpg

IMG_20200825_154813.jpg

IMG_20200825_154845.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, FLEX a spus:

Pina s-o inmuia respectiva sculisoara sub greutatea unei motociclete mai zdravene. Am inteles cum e facuta jucaria, dar parca n-as paria pe ea ca sustine o vaca de o mie. In general, la "automotive" nu prea se folosesc chestii din "constructii", sint diferente mari de rezistenta mecanica intre aceste domenii de utilizare.

Te înșeli, acolo e o forță de compresiune și greutatea în punctul ăla e destul de mică la orice mobră. Eu am un lemnișor care ține fără probleme. Cel mai greu e de ridicat mobra c-o mână și cu cealaltă să potrivești manțocăria... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, tzunoi a spus:

Am si eu o curiozitate. La ce e utila chestia asta?

Folosesc tot timpul la mentenanța lanțului. 

Cum zicea și Vis, e bun de avut la purtător pentru cand trebuie scoasă roata (fata, spate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, tzunoi a spus:

cric central

Am cumparat cricut central, de nou cu motorul, da nu l-am montat la început si acuma nici nu o sa il mai pun - kile in plus si garda mai jos, ma descurc cu bățul

20210412_085039.thumb.jpg.15227d54b1b841bd8105db27f447423f.jpg

Eu parchez aproape de stâlpi, da asta a câștigat concursul, asta daca era unul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.kawasaki.com/en-us/motorcycle/klr/dual-sport/klr650/2022-klr650-abs?cm_re=MPP-_-KLR®650:MODELS-_-VIEWSPECSDETAILS

Ma tot uit, mi se pare motoreta asta la fel de sincera si ce trebuie cum erau modelele vechi. Plm.. tot nu au pust a 6-a treapta lol.
Acuma multi ani am luat in Grecia la inchiriat un klr pentru doua zile, uah ce mult mi-a placut!

Pretul corect, desi nu stiu cum sa trag educat astfel de concluzii, oricum la ce lamtram eu ca ar trebuii sa coste un T7 :P
In concluzie kawa satisface o clientela mare fixata pe ceea ce inseamna klr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de cric spate, exista si chinezaria asta:

RON 112.89  51%OFF | Easy To Carry Hand Support Motorcycle Single Sided Paddock Stand Wheel Support Stand Wheel Support Frame Tire Repairing Tool
https://a.aliexpress.com/_mLzPg2n

Sunt si mai ieftine/simple, fars manerul ala. Cine e putin indemanatic, isi face singur. 

 

Klru, pare misto. Dar pare si cam prea greu... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sezonul meu a inceput duminică trecută cand m-am intors pe moto din Ro in Pl.

Super fun juma de zi la 2-5 grade, ultima jumate acceptabil. 

Strat termic pentru -5°, o extra bluza termică, la costum aveam masa sa si strat de ploaie, șosete moto plus unele de bumbac.. Si asa am facut frig de mi s-a luat.

 

De luni mers cu motorul zilnic la lucru, iară fun, doar zăpadă și ploaie rece zilnic.

 

Într-o notă pozitivă,  am oprit la colegii de la ktm,

20210417_105200.thumb.jpg.fcb011aae362a6f7c8b71d7e3f34e59b.jpg

 

20210417_105633.thumb.jpg.cb5da15da238087c794514b03ce1d60a.jpg

Astea sunt de ridicat plus câteva in spate. 890s/r arată la fel, au mai plictisitoare coloristică. Prima dată când le văd. 

 

Intr-un magazin vecin am vazut acest Commander si m-a furat de tot culoarea.20210417_120251.thumb.jpg.d2c70e2d8cb5b95f0717ffe76f6ecc6a.jpg

 

Legat de frig si ploaie toată ziua, am folosit pentru prima dată modul Rain.  E fantastic, face motorul sa pară jumate din ce este, o gâtuiește serios.

În fine, vad de schimbul de ulei săptămână ce vine.

 

 

 

Pe principiul: daca avea ge es, stăteam cu catalogul ala gros de piese sub pernă. 

 

Am pus grila asta doar in ideea de a nu mai aduna mâini de crengi, paie, frunze si o grămadă de pământ si noroi.

Acuma noroi sigur o sa mai intre.. sa vad cum il mai spăl din cand in cand si pe ala.

20210417_110446.thumb.jpg.61bb8bd47d440ffc3c48b4d1392a51cc.jpg

Plm.. ca numa întoarsă se pune poza..

 

Mizeria asta mică protejează o leafă senzorul abs. 

Cine are un mic atelier acasă si poate lucra ceva confecții metalice, face din astea fluierînd.

20210419_170415.thumb.jpg.4cb1b58491c1a1a2642faf6c289e50af.jpg

Nu am avut problemă pana acuma, iarna a fost lungă, nu am copii, imi mai fac un cadou pe-aici pe-acolo.

 

Satana asta, la fel, luată ca sa fie, deh. Clar acoperă in întregime pompa, da are găurile astea.

Ma intreb de ce, ventilatie nu cred, sa o faca mai ușoară?

20210419_170403.thumb.jpg.808cea5c589702a2d8ca7595bea3fd41.jpg

 

Vineri fac schimbul ulei si plăcuțele spate cred, după ce ieri au scos fum de puteai sa deschizi borcanul de muștar ca era ca la grătar.

20210419_170423.thumb.jpg.078dd11596de45c52c224b5a98a69e92.jpg

 

Hai noroc, ca vremea e neîncetat de rahat ✊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Bucuria ochiului, durearea sufletului

 

Chris Bitch isi indeplineste conditiile din contractul cu ktm, nu pare sa fie chiar in elementul lui... da bani, na



 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 21.04.2021 la 13:20, hora09 a spus:

Chris Bitch isi indeplineste conditiile din contractul cu ktm, nu pare sa fie chiar in elementul lui... da bani, na

 

 

 

La 439 geaca si 309 pantalonii (la prima cautare), pretul mi se pare ok pt ce caracteristici are si ce ofera. 

M-ai facut curios, o sa dau o fuga sa il vad live. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...