Jump to content

Cască nouă pentru ochelarist

Recommended Posts

Bună seara, următorul sezon moto îl voi incepe purtând ochelari de vedere (distanță), așadar voi avea nevoie de o nouă cască potrivită unei persoane care poartă ochelari. Momentan dețin o Scorpion exo 510 dar nu reușesc să fac ochelarii sa stea cum trebuie înăuntrul ei ( cu toate că are "ghidaje" )drept urmare doresc să cumpăr altă cască in care pot introduce și purta ochelarii fara sa rup ramele...

Motocicleta este o Yamaha fz6 S2 cu parbriz stock (dacă contează asta). Eu mă gândeam la o casca flip up, cu toate că știu că nu este cea mai sigură în caz de căzătură/ impact însă sunt deschis la sugestii. Doresc să fie pe cat se poate de silențioasă, cu ochelari de soare, cu chin guard. Bugetul undeva 1100-1300 Ron.

Aștept sugestii propuneri de la ceilalți ochelariști motocicliști. 

Sezon fără incidente, asfalt uscat și ochii în 4 🤓.

Nu știu dacă te poate ajuta cineva, cel mai bine mergi sa probezi. Ca fapt divers, am avut exo510 si nu m-a deranjat la ochelari. Nu reușeam sa ii bag ca lumea din prima chiar de fiecare data, dar odata bagati nu aveam treaba. 

Da, de acord merg sa probez...însă mă interesa un feedback la căști (flip up) de la cineva care a mers cu casca respectivă și poate spune daca e gălăgioasă sau nu, daca e buna sau nu, cum se comporta la drum, in timp.

Ideea era sa-mi recomande cineva și ce sa probez. Că modele și firme sunt n...

Edited by Marius(MAU)

Agv K5s. Merg inclusiv ochelari de soare si are din nastere loc pentru ochleri. Partea proasta, cel putin la mine, e ca incep sa ma doara urechile dupa o anumita perioada (~1h) din cauza ca pavilionul urechii e apasat peste bratele ochelarilor ce stau dupa ureche. Dar..aceasi chestie o patesc si cu niste casti audio mai maricele in combinatie cu ochelarii de vedere. As da mai mult vine pe ochelari decat pe casti - moto sau audio.

Salut,aceeasi problema cu ochelarii am avut-o si eu la inceput si la fel am luat o casca flip (Schuberth C4) dar disconfortul creat de faptul ca trebuia de fiecare data sa dau ochelarii jos cand puneam casca dupa care sa pun ochelarii si invers cand scoteam casca m-a facut sa renunt la ochelari si de aproximativ 2 ani port lentile de contact.

Asadar recomndarea mea este nu sa cauti o casca pe care sa o porti cu ochelari ci sa cauti o solutie sa scapi de ei.

Lentilele de contac ar fi o varianta comoda.

Spor si asfalt uscat

Acum 2 ore, Z.Lucian a spus:

Salut,aceeasi problema cu ochelarii am avut-o si eu la inceput si la fel am luat o casca flip (Schuberth C4) dar disconfortul creat de faptul ca trebuia de fiecare data sa dau ochelarii jos cand puneam casca dupa care sa pun ochelarii si invers cand scoteam casca m-a facut sa renunt la ochelari si de aproximativ 2 ani port lentile de contact.

Asadar recomndarea mea este nu sa cauti o casca pe care sa o porti cu ochelari ci sa cauti o solutie sa scapi de ei.

Lentilele de contac ar fi o varianta comoda.

Spor si asfalt uscat

Mai degraba niste ochelari cu rame flexibile si subtiri. Eu am niste ochelari dedicati pentru folosire cu casca.
Cel mai usor este sa-i folosesc cu o cagula subtire (Lycra).

P.S. Lentilele de contact nu sunt neaparat o solutie comoda deoarece necesita atat o igiena atenta, cat si o adaptare la folosire (cunosc persoane care au renuntat). Plus ca nu pot corecta anumite probleme (astigmatism etc.).

Tinand cont ca am astigmatism (Bausch & Lomb Pure Vision 2HD Astigmatism lunare)  si ca le folosesc de minim 2 ani inseamna ca nu e chiar complicat mai ales ca acum lentilele de contact sunt lunare si nu mai trebuie sa le scoti si sa le pui zilnic sau saptamanal.

Intr-adevar, exista persoane care s-ar putea sa nu le suporte, dar pana nu incearca nu au de unde sa stie.

Numa bine.

Edited by Z.Lucian

Ce am avut eu si mi-a fost ok cu ochelari: AGV K3, Shoei XR1000, Shark Skwal 1, Schuberth C3, Schuberth C4. 

Si da, si eu prefer lentilele de contact. Si in atatia ani de mers, n-am avut niciodata vreo problema cu ele la drum lung.

stii ca iti poti face niste ochelari speciali d emobra, rame subtiri de titaniu sau metal cu memorie, pe dupa cap nu pe dupâ urechi....

or fi si lentilele o solutie, dar majoritatea oftalmologilor care m-au consultat aveau ochelari desi stau zilnic ore intregi cu ochiul in microscoape sau dioptroane; oare de ce? 

Obisnuit fara ochelari de vedere, acum mi se pare incomod, mai ales cand trebuie sa ies cu mobra. Eu am Nolan N104, se aseaza bine ochelarii, insa e incomod. Ma tot gandesc si eu la lentile pentru o zi, sa le folosesc doar cand ies cu mobra sau cu bicla. Am luat in calcul si varianta cu ochelari mai flexibili, dar aproape aceeasi treaba, da jos ochelarii, pune casca, pune ochelarii, etc.

E doar o chestie de obișnuință.sa nu zic lene indusa.nu mi se pare aiurea sa îmi scot ochelari prin casca de fiecare dată când ies pe 2 roti.am purtat și pot doar full face,nimic altceva 

Nu vreau flip doar pentru că trebuie să îmi scot ochelarii prin casca 

• 2 months later...

Salutări și scuze pt absența..am avut ceva probleme. Am mai rectificat bugetul și mă incadrez la un c3 pro însă bostanul meu măsoară 57-57,3 cm ceva de genul + - câțiva mm. Ce e ok sa aleg ca marime, m(56-57) sau l (58-59) ? Mentionez ca nu am unde sa le probez... Mulțumesc

Vezi ca au Louis reducere la C3 Pro zilele acestea. 

Pentru mărime, dacă nu găsești să probezi înainte de a comanda, dă un telefon la magazinul de unde cumperi, se mai pricep să îndrume. 

Edited by iulianserban