Sari la conținut

B 174 VLR, pod Mihai Bravu, in SCR


Just_John
 Share

Postări Recomandate

Via "Info trafic B/IF". Inca nici o informatie despre dinamica accidentului, dar daca i se fac compresii.. e nasol..

 

image.thumb.png.1eeee8b52a0a9aa739fed5281aaa6d00.pngimage.thumb.png.356d27254f9a32ac62c832b08c91ddbe.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este destul de tragic ce s a întâmplat.. autoaccidentare, ghinionul dracu, rider tanar.. multă grija trebuie sa avem toti indiferemt de situatie, mai ales ca vremea nu permite inca o deplasare cat mai sigură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Firebl@de a spus:

Este un 600rr movistar...

Pai asta am zis si eu...

 

Acum 1 oră, Cristian C. a spus:

Este destul de tragic ce s a întâmplat.. autoaccidentare, ghinionul dracu, rider tanar.. multă grija trebuie sa avem toti indiferemt de situatie, mai ales ca vremea nu permite inca o deplasare cat mai sigură.

Care sa fi fost ghinionu? Azi conditiile meteo au fost excelente.

Dar podurile sunt un pic surprinzatoare pentru cei fara experienta. Recomand tinerilor motociclisti moderatie cu gazul pe ele, in special  la zonele rosturilor de dilatare metalice si in curba. Ieri era sa-mi cada unu in fata pe Basarab exact pe un rost, desi mergea relativ incet, un 60-70.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucureștiul e plin de praf si asfaltul/aderenta lasa de dorit. Am fost in afara orasului saptamanile trecute in zile frumoase, totul a decurs ca in plin sezon, ajuns in bucuresti cu anvelopele încălzite.. a inceput distractia.. de la accelerari mai bruște la frânări..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu ai ce e aia guma incalzita. Mai lasa figurile astea daca vrei sa povestesti pe aici si peste 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum 15 minute, Sivu Teodor-Mihail a spus:

Ce înseamnă? Daca tot te ai f.. ut in necazul omului cu comentariul asta, spune ne si noua ce înseamnă. Ce va inraieste asa? 

 

Acum 10 ore, Cristian C. a spus:

Bucureștiul e plin de praf si asfaltul/aderenta lasa de dorit. Am fost in afara orasului saptamanile trecute in zile frumoase, totul a decurs ca in plin sezon, ajuns in bucuresti cu anvelopele încălzite.. a inceput distractia.. de la accelerari mai bruște la frânări..

 

Adidas are dreptate. Una e sa te dai afara 50-150 de km in ritmul tau, eventual de incepator care are impresia ca o arde tare, si alta e sa mergi in oras unde trebuie sa adaptezi ritmul si stilul in functie de trafic ai toti prostii, mai bagi o frana mai abrupta sau o accelerare pe nepusa masa, mai dai de un canal, de o lucrare, de un pieton etc. Afara ai impresia ca ai aderenta si cand intri in oras descoperi ca de fapt nu e chiar asa.

Si nu va imaginati ca un cauciuc caldut compenseaza un asfalt rece. 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Cristian C. a spus:

Bucureștiul e plin de praf si asfaltul/aderenta lasa de dorit. Am fost in afara orasului saptamanile trecute in zile frumoase, totul a decurs ca in plin sezon, ajuns in bucuresti cu anvelopele încălzite.. a inceput distractia.. de la accelerari mai bruște la frânări..

🧐

Acum 11 ore, adidas a spus:

Habar nu ai ce e aia guma incalzita. Mai lasa figurile astea daca vrei sa povestesti pe aici si peste 10 ani.

👌👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand condoleante familiei si prietenilor.

Inca o viata risipita aiurea si absolut inutil.

Inainte sa va dati zmei, incercati sa va ganditi macar cateva clipe cum se poate schimba viata celor din jurul vostru daca o mierliti.

 

Gume incalzite, accelerari si franari bruste ...  te doare mintea.

Asteptam investigatia privind DOT-ul gumelor.

 

Bai nene, drumul public nu e pista. Pe langa starea precara a carosabilului, mai ai si o gramada de retardati cu carnet prin trafic.

Cat timp dati bice '' doar un pic ca e liber, sa simt adrenalina...'' acesta este rezultatul.

Mai nasol este ca o mare parte dintre cititori, fini cunoscatori ai aspectelor tehnice cu aderenta si nu numai, vor considera fie ca motociclistul era un loser ca nu a stiut el ce si cum cu anvelopa si temperatura sau ca simplu a avut ghinion.

 

Din pacate pe motor nu e loc de corectat erori de pilotaj, asa ca la masina. La masina tragi de carma si ceva se intampla. Te invarti ca titirezul, spargi un plastic, indoi o tabla si cam gata. In plus din masina nu cazi.

 

Pe mobra posibilitatea de a modifica o traiectoria pe care ai apucat-o este mult mai mica decat la masina.

 

@Cristian C.  da-i gogule forja pe afara, ca acolo spala astia de la drumuri asfaltul neted ca in palma cu apa sfintita de nu aluneca gumele neam.

Sper sa te fereasca Cel de Sus de o franare adevarata pe asfaltul ala ''ca in plin sezon'', ca sa nu afli pe pielea ta cum sta treaba cu aderenta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cristian C. a spus:

V-ați aprins toate domnișoarele, ați aprofundat ce-am scris eu, așa-i? 

Să aveți parte de un sezon frumos anul acesta și să lăsăm topicul așa, băiatul ăsta s-a dus, voi v-ați exteriorizat.

 

mai vezi 100 de d-astea si o sa fii si tu la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tristake... deja incepem.

Motorul nu sunt sigur ca il stiu dar unul asemanator tot venea pe la flying pig la aurel vlaicu :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Cristian C. a spus:

V-ați aprins toate domnișoarele, ați aprofundat ce-am scris eu, așa-i? 

 

De parca ar fi fost ceva de aprofundat... Sau era? Ca io nici n-am citit. Ai scris ceva?!

Acum 44 minute, JAGI a spus:

Drumul normal, nu are probleme. A ratat virajul.

Exact! Asta-i tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie curba aia mi se pare dubioasa in sensul de mers spre Dristor, vii tare de jos si apoi te surprinde putin, au fost vreo doi care erau sa se suie pe mine ca nu isi tineau banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Cristian C. said:

V-ați aprins toate domnișoarele, ați aprofundat ce-am scris eu, așa-i? 

Să aveți parte de un sezon frumos anul acesta și să lăsăm topicul așa, băiatul ăsta s-a dus, voi v-ați exteriorizat.

N-o lua in nume de rau, era un sfat. Imi dai senzatia ca esti nou in treaba asta cu doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, danny_nt a spus:

Mie curba aia mi se pare dubioasa in sensul de mers spre Dristor, vii tare de jos si apoi te surprinde putin, au fost vreo doi care erau sa se suie pe mine ca nu isi tineau banda.

90% din soferii romani nu sunt in stare sa-si tina banda in nicio curba. Decat daca franeaza in mijlocul ei pana pe la 20 la ora.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

E foarte trist ce s-a intamplat, din pacate aceste intamplari fac parte din cotidian, cauza? - ori un ghinion teribil, ori cum ar spune altii…"selectie naturala…".

Departe de mine vreo aluzie tendentioasa sau sarcastica, trebuie ...hm...nu stiu daca acest cuvant mai are vreo valoare, "TREBUIE"??  sau ar fi bine sa…???nu stiu cum sa mai scriu…

Pana la urma, cu ce ramanem dupa aceasta trista intamplare? Fiecare va intelege ce crede ca este mai bine pentru el...

Stiu din propria experienta, atat ca motociclist cat si ca...sofer ca am ajuns sa ne grabim din ce in ce mai tare, unii cu diverse justificari, altii din placere, dar uitam ca totusi suntem intr-un mediu nepropice, nesigur atat din cauza infrastructurii cat si a lipsei de educatie a celorlati participant la trafic...usurel, nu sariti toti sa va bateti cu pumnul in piept ca sunteti fecioare neprihanite...vindeti castraveti la gradinar...suntem toti la fel, in competitie cu ceilalti, si pe strada si pe trotuar, mai rar pe circuit...unii au cu ce, altii isi inchipuie ca au cu ce, atat ca material cat si din punct de vedere al capacitatii de a conduce/pilota...Mai demult, cineva avizat a spus sau a citat pe altcineva superavizat, ca un pilot adevarat este cel care isi duce masina/motorul tot timpul la limita sau chiar peste, pe cand conducatorul/motociclistul de pe drumurile publice foloseste vehiculul pe care il conduce fara a-l impinge spre limite…

Pana nu se afla motivul pentru care s-a intamplat decesul, speculatiile fac doar sa aprinda focuri de paie...

 

Condoleante familiei si prietenilor victimei!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba accea este un pic dubioasa intradevar.Nu pare, dar este. Daca intri tare in ea...Si pe mine m-a surprins odata, si am constatat ca ma indrepram spre parapetul cu pricina. Noroc ca nu aveam viteza prea mare, am mai piscat frana un pic si totul a fost OK. Ideea este ca nu am fost atent si am intrat direct pe banda 2, prea aproape de parapet. De atunci intru numai pe banda 1 in zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...