Sari la conținut

Niște sfaturi pentru o alegere corectă ✌️


Bidan
 Share

Postări Recomandate

Salut, urmează să-mi iau permisul de categoria A2, ma uitam pentru un suzuki gs 500e, am citit ca e destul de iertător  și pentru un începător e perfect și nici ca preț și consumabile nu e costisitor, as dorii niște sfaturi dacă e o decizie bună sa încep cu ea, avantaje, dezavantaje, încă ceva având în vedere ca am 1,84 inaltime (slab). As avea o postura ciudata pe moto sau as arata ciudat stând pe ea?

Dacă aveți și alte opțiuni calitate/preț (nu ma interesează puterea) puteți sa mi le lăsați aici, Seară faină ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Metal Heart a spus:

Buget?
Eu ti-as recomanda KTM Duke 390 daca ai ceva banuti in plus. Yamaha MT03 daca stai si mai bine pe portofel... 

Ambele sunt si mai usoare ca si Suzuki GS500,dar parca totusi cam mici pentru o persoana de 1,84 m inaltime.

Aprilia Pegaso 650 Strada e o idee mai inalta la sa decat MT03 si au acelasi propulsor.La pret e mai lesne decat MT03.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

pentru ca GS500e e mai ieftin ca un weekend la poiana brasov.... unele mai ieftiend ecat o chaorma la farfurie

da shaorma la farfurie e mai buna ca un gs500...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sedusi si abandonati. n-a mai spus nimic initiatorul :))

Gs500 e un cazan antic. Dar, daca te uiti la asa ceva, banuiesc ca esti foarte constrans de buget. Ai putea sa te uiti si la CB500, sau er5.

Dar ideal, ar fi un buget care sa iti permita sa iei fie un ktm390, fie un mt03, sau un er6n. adica pe la 3500 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, taong_mapagbiro a spus:

Daca nu dai 3.500-10.000 de coco  nu poti deveni motociclist ! 

Pffff

Da ce au mah alea mai eftine si fara ABS .?

buei , lasa vrajeala ca ne cunoastem, ce atatea bete prin gard :))

De aia i-am dat niste variante low cost. Sa se uite la ele. CB500 e net superioara, din perspectiva racirii pe lichid.

Daca are buget mai mare, i-am dat iar variante. L-am ajutat au ba?

Daca vrea, poate incepe si pe un scuter pejos de 49 cc, nu are nimic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Adrian M. a spus:

Sedusi si abandonati. n-a mai spus nimic initiatorul :))

Gs500 e un cazan antic. Dar, daca te uiti la asa ceva, banuiesc ca esti foarte constrans de buget. Ai putea sa te uiti si la CB500, sau er5.

Dar ideal, ar fi un buget care sa iti permita sa iei fie un ktm390, fie un mt03, sau un er6n. adica pe la 3500 euro.

Nu nu :)) ma așteptăm la răspunsuri de genul, bugetul meu e de 3000€ dar nu vr sa iau cv bun și sa îl scap, vreau cv pt tăvălit pana învăț, consum mic, consumabile ieftine, îl scap odată de doua ori sa nu îmi pară rău :) mersi, voi ajunge acasă și ma voi uita la modelele pe care mi le-ai spus. Btw "cazan antic" 😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Bidan a spus:

Nu nu :)) ma așteptăm la răspunsuri de genul, bugetul meu e de 3000€ dar nu vr sa iau cv bun și sa îl scap, vreau cv pt tăvălit pana învăț, consum mic, consumabile ieftine, îl scap odată de doua ori sa nu îmi pară rău :) mersi, voi ajunge acasă și ma voi uita la modelele pe care mi le-ai spus. Btw "cazan antic" 😂😂

pai ai buget. Cu 3000 euro gasesti un er6n, cu nitel noroc, in stare ok. Nu iti fie frica de tavalit, pui niste crashpads daca i stres. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

pai ai buget. Cu 3000 euro gasesti un er6n, cu nitel noroc, in stare ok. Nu iti fie frica de tavalit, pui niste crashpads daca i stres. 

Va trebuii sa găsesc cu limitare, din câte vad are 53kw, îmi place modelul, pentru înălțimea mea cred ca ar fi okey, mersi de ajutor ✋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poftim, de exemplu.
https://www.olx.ro/oferta/honda-cbf-500-abs-IDdru5F.html#3febd9c7a6

 

Si una pe afara
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=295007685&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=ABS&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=13900&makeModelVariant1.modelDescription=Duke+390&maxCubicCapacity=500&minCubicCapacity=250&pageNumber=1&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&fnai=prev&searchId=56df37a1-731c-3c7a-c508-47ed555019e4

 

Exista oameni care aduc motociclete din afara, oameni seriosi, de incredere. Tre' doar sa te hotarasti ce vrei. 

 

Lasa-l pe superbec, el nu prea a avut jucarii cand era mic. Asa e el, rautacios. Si taong era ala gras din clasa cu ghiozdanul caruia jucau colegii fotbal :)

 

Serios acum, avantajul unei mobre ieftine e ca o iei, iti faci de cap cu ea si dupa un sezon sau doua o vinzi fara sa pierzi mare lucru. Problema e ca e de pe vremea lu' Pazvante si implicit atrage dupa sine o serie de probleme pe care nu le vrei acum la inceput - de la o mentenanta facuta mai cu atentie si simt de raspundere pana la mai stiu eu ce stricaciuni care nu fac altceva decat sa-ti futa directia. Cu o moto mai noua mai elimini din ele. Bine, poti avea si norocul sa fie tzutz si sa-i dai doar apa, paie si bataie. 

 

Referitor de tavalit, uita de asta. Nu e o regula. Si nu-ti iei motocicleta sa o dai pe jos, ci sa mergi cu ea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Metal Heart a spus:

Poftim, de exemplu.
https://www.olx.ro/oferta/honda-cbf-500-abs-IDdru5F.html#3febd9c7a6

 

Si una pe afara
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=295007685&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=ABS&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=13900&makeModelVariant1.modelDescription=Duke+390&maxCubicCapacity=500&minCubicCapacity=250&pageNumber=1&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&fnai=prev&searchId=56df37a1-731c-3c7a-c508-47ed555019e4

 

Exista oameni care aduc motociclete din afara, oameni seriosi, de incredere. Tre' doar sa te hotarasti ce vrei. 

 

Lasa-l pe superbec, el nu prea a avut jucarii cand era mic. Asa e el, rautacios. Si taong era ala gras din clasa cu ghiozdanul caruia jucau colegii fotbal :)

 

Serios acum, avantajul unei mobre ieftine e ca o iei, iti faci de cap cu ea si dupa un sezon sau doua o vinzi fara sa pierzi mare lucru. Problema e ca e de pe vremea lu' Pazvante si implicit atrage dupa sine o serie de probleme pe care nu le vrei acum la inceput - de la o mentenanta facuta mai cu atentie si simt de raspundere pana la mai stiu eu ce stricaciuni care nu fac altceva decat sa-ti futa directia. Cu o moto mai noua mai elimini din ele. Bine, poti avea si norocul sa fie tzutz si sa-i dai doar apa, paie si bataie. 

 

Referitor de tavalit, uita de asta. Nu e o regula. Si nu-ti iei motocicleta sa o dai pe jos, ci sa mergi cu ea. 

Apreciez ajutorul, de-asta am venit aici sa cer alte păreri, ca asa îmi luam direct dar fiind la început e mai bine sa te interesezi din stânga în dreapta, acel ktm chiar mi-a atras atenția, mai stii cumva alte site-uri/apps unde as putea găsii mai multe modele, variante, inițial voiam o sportivă dar având în vedere înălțimea mea și planurile mele ( drumuri lungi) nu e o alegere prea satisfăcătoare, asa ca am decis ca un naked pentru început e cel mai avantajos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

germania

autoscout24.de
mobile.de

 

italia

moto.it

subito.it

 

belgia

2ememain.be

 

uk
https://www.gumtree.com/motorbikes-scooters

 

 

aduc ai nostri flacai de peste tot. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste sfaturi pertinente legat de ce motocicleta ai dori,cautat si adus,te poate ajuta Marcel:

https://motociclism.ro/profile/96523-motologistic/

Recomand cu mare caldura! :)

 

Ai aici si topicul dechis de el:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Bidan a spus:

Nu nu :)) ma așteptăm la răspunsuri de genul, bugetul meu e de 3000€ dar nu vr sa iau cv bun și sa îl scap, vreau cv pt tăvălit pana învăț, consum mic, consumabile ieftine, îl scap odată de doua ori sa nu îmi pară rău :) mersi, voi ajunge acasă și ma voi uita la modelele pe care mi le-ai spus. Btw "cazan antic" 😂😂

Pai trebuia sa spui de la inceput care este bugetul.


Avand in vedere ca ai nevoie de o motocicleta pentru A2, oferta este limitata (cel putin in RO). Daca vrei sa-ti aduci din afara, trebuie sa iei in calcul in jur de 500€ operatiunea de achizitie-transport, la care mai adaugi 100€ actele. In cei 500€ poate intra RAR-ul, pentru ca cele cateva contacte cunoscute pe forum ofera acest serviciu.

 

Poti sa discuti si cu cei din bransa (ateliere de mecanica sau dealeri) care pot sa te puna in contact cu diversi proprietari care isi vand agregatele. E mai putin riscant. Pot sa te ajut cu sugestii, insa in PM, pentru ca nu fac reclama si va fi opinia mea personala, avand in vedere ca am experimentat destule in 3 ani.


Cand ai gasit motocicleta, pregateste-te pentru cheltuieli indispensabile: schimbat lichide, filtre si mai ales pneuri. Evident, echipamentul este cel care va face diferenta in caz ca "scapi motorul pe jos". Dar si pentru asta pregateste un buget decent.

 

Dupa cum vezi, sunt elemente de bun-simt pe care trebuie sa le ai in vedere cand te apuci. Si sunt mai importante decat "As avea o postura ciudata pe moto sau as arata ciudat stând pe ea?". Gura lumii te intereseaza sau experienta de motociclist?
 

Vei avea nevoie de vreo 2-3 luni ca sa gasesti ceva si nu pot decat sa te incurajez sa vezi cat mai multe. Si sa fii pregatit sa-ti ajustezi bugetul, din pacate va fi doar in sus.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte clar ca iti vei lua ce iti place , iar postarile de mai sus iti deschid putin orizontul de optiuni...O singura observatie : MT03 nu este o optiune pentru inaltimea ta , poti sa o excluzi. Pur si simplu iti vei da cu ghidonul in genunchi. Er-6 merge , CBF merge , dar MT03-nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa frate! Cand stim suma disponibila treaba se schimba.

 

Eu pot sa iti spun din experienta proprie: Honda CB500X. La 1,90 stau bine pe ea. Am facut si drumuri mai lungi si nu am intepenit pe ea.

 

Singura problema o reprezinta pretul. Necesita o suplimentare a bugetului de circa 1.500 euro.

 

Uite si un exemplu: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=293005286&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=cb500x&pageNumber=1&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=cbae579d-fefd-3fbf-a1ac-3d5bba89b329

Probabil ca daca pui 4000 euro pe masa afacerea se incheie. Adusa in RO + CIV = 350 euro

 

Daca bugetul este si asa intins la maxim poti incercqa si un CBF500A. Pe asta nu am mers si nu stiu cum se sta pe ea.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=294915574&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=ABS&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=cb500&maxFirstRegistrationDate=2011&minFirstRegistrationDate=2006&pageNumber=1&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=e211dd20-fa7d-b07c-3ce9-e540fa6f75f6

 

Nu trage dom' Semaca ( @superbec ) ! Stiu cum zici matale ca sta treaba cu Onda500 🤪

 

Nu ar fi rau sa te sui pe diverse mobre care se incadreaza in bugetul tau sa vezi cum stai pe ele.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Silver Arrow a spus:

 

 

Nu trage dom' Semaca ( @superbec ) ! Stiu cum zici matale ca sta treaba cu Onda500 🤪

 

cbf-ul cu abs e super ok pt A2 , nu se compara cu ktm sau kawa dar se preteaza la un incepator mai inalt

si diversion 2 e ok daca gaseste in buget 

 

🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti iei ceva cu ABS in bugetul tau.

Arunca un ochi la BMW F650GS [cu ABS] sau G650GS practic aceasi Marie cu numele un pic schimbat. Vezi sa fie monocilindru ca sunt si unele bi dar e alta manare de peste si alt pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...